هر آنچه باید درباره آرتریت روماتوئید بدانید

آرتریت روماتوئید چیست؟

آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری خود ایمنی است که این روزها بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده است و باعث درد و آسیب مفاصل در سراسر بدن شما می شود. آسیب مفصلی که RA ایجاد می کند معمولاً در هر دو طرف بدن رخ می دهد . در واقع ، اگر یک مفصل در یکی از بازوها یا پاها آسیب دیده باشد ، احتمالاً همان مفصل در بازو یا پا نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. این روشی است که پزشکان RA را از سایر شکل های  آرتریت مانند استئوآرتریت (OA) متمایز می کنند .

در صورت تشخیص سریع RA ، درمان ها به بهترین شکل ، برای بهبود بیماری موثر خواهند بود ، بنابراین شناخت علائم آن بسیار مهم است. پس برای آشنایی کامل با این بیماری و علائم و درمان آن بهتر است ما را در این بخش از مقاله هلث نوت همراهی کنید .

آرتریت روماتوئید

علائم آرتریت روماتوئید

آرتریت مانند بسیاری از بیماری های دیگر نیز ، علائم و نشانه هایی دارد . RA یک بیماری مزمن است که با علائم التهاب و درد در مفاصل مشخص می شود. این علائم و نشانه ها در دوره هایی که به عنوان دوره های تشدید بیماری یاد می شود ، رخ می دهند . اما زمان های دیگر به عنوان دوره بهبودی شناخته و یاد می شوند ، این زمانی است که علائم به طور کامل از بین می رود.

در حالی که علائم RA می تواند بر روی چندین عضو بدن تأثیر بگذارد ، علائم مشترک RA شامل موارد زیر است:

 • سفتی مفصل
 • از بین رفتن عملکرد و ناهنجاری های مشترک
 • درد مفاصل
 • تورم مفصل

علائم در هر فرد یکسان نیست و ممکن است از خفیف تا شدید کاملا متفاوت باشد. مهم است که علائم خود را نادیده نگیرید ، حتی اگر زود گذر باشند . دانستن علائم اولیه RA به شما و پزشکتان کمک می کند تا بهترین گزینه درمانی را برای شما انتخاب کند و به بهترین نحو بتوانید بیماری را مدیریت کنید .

انواع آرتریت روماتوئید

چندین نوع مختلف RA وجود دارد . دانستن اینکه کدام نوع شما ممکن است به ارائه دهنده خدمات درمانی شما کمک کند بهترین نوع درمانی را برای شما ارائه دهد.

– RA مثبت

اگر شما دارای RA مثبت باشید ، نتیجه آزمایش خون فاکتور روماتوئید مثبت است. این به این معنی است که شما آنتی بادی هایی دارید که باعث می شوند سیستم ایمنی بدن شما به مفاصل حمله کند.

 

– آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان (JIA)

آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان به RA در نوجوانان در سنین 17 سال و سنین پایین تر اشاره دارد. این بیماری قبلاً به عنوان آرتریت روماتوئید جوانی (JRA) شناخته شده بود. علائم آن مانند سایر انواع RA است ، اما ممکن است شامل التهاب چشم و مشکلات مربوط به رشد جسمی نیز باشد.

– آرتریت روماتوئید موضعی

آرتریت موضعی شایع ترین نوع RA است. این نوع آرتروز ممکن است در خانواده ها رخ دهد. RA مثبت بینی ممکن است با علائم شدیدتری نسبت به RA سروتونگاتیو همراه باشد.

بروز علائم RA مثبت می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی
 • کاهش وزن
 • تورم و درد در مفاصل متعدد
 • تورم و درد در مفاصل متقارن
 • ندولهای روماتوئید
 • تب

RA همیشه محدود و مربوط به مفاصل نیست. گاهی ممکن است افراد مبتلا به RA مثبت علائمی چون التهاب در چشم ها ، غدد بزاقی ، اعصاب ، کلیه ها ، ریه ها ، قلب ، پوست و رگ ها را تجربه کنند.


بیشتر بدانید:

نحوه تسکین درد عصبی در بیماری ام اس


 

– آرتریت روماتوئید در دستها

ورم مفاصل در دست ممکن است به عنوان یک احساس سوزش در سطح پایین شروع شود که معمولا آن را در پایان روز احساس می کنید.

همچنین ممکن است احساس کنید:

 • گرما
 • سفتی، سختی
 • تورم
 • سرخی

اگر غضروف موجود در مفاصل شما از بین برود ، ممکن است متوجه برخی تغییر شکل در دستان خود شوید. همچنین اگر غضروف به طور کامل خراب شود ، ممکن است در مفاصل دست ، انگشتان و مفاصل بزرگ احساس سوزش کنید.

 

آرتریت روماتوئید

عوامل شروع آرتریت روماتوئید

 • قرار گرفتن در معرض انواع خاصی از باکتری ها ، مانند موارد مرتبط با بیماری پریودنتال
 • سابقه ابتلا به عفونت های ویروسی مانند ویروس اپشتین بار که باعث ایجاد مونونوکلئوز می شود .
 • تروما یا آسیب دیدگی ، مانند شکستگی استخوان ، دررفتگی مفصل و آسیب رباط
 • سیگار کشیدن
 • چاقی

 

نحوه تشخیص آرتریت روماتوئید

تشخیص RA ممکن است به زمان نیاز داشته باشد و ممکن است آزمایش های متعددی برای تأیید یافته های معاینه بالینی و تائید تشخیص دقیق انجام شود. پزشک شما از چندین ابزار برای تشخیص آرتریت استفاده می کند. اول ، آنها در مورد علائم و سابقه پزشکی شما سؤال می کنند. آنها همچنین معاینه فیزیکی از مفاصل شما انجام می دهند. این موارد شامل موارد زیر است:

 • پیدا کردن تورم و قرمزی در بدن
 • بررسی عملکرد مشترک و دامنه حرکت
 • لمس اتصالات آسیب دیده برای بررسی گرما و حساسیت
 • آزمایش رفلکس ها و قدرت عضلات خود

بنابراین اگر پزشک به RA مشکوک باشند ، احتمالا شما را به یک فوق تخصص مشهور به نام روماتولوژیست ارجاع می دهند . از آنجایی که هیچ آزمایش واحدی نمی تواند تشخیص RA را تأیید کند ، پزشک یا روماتولوژیست شما ممکن است از چندین نوع آزمایش مختلف استفاده کند.

همچنین آنها ممکن است خون شما را برای برخی از مواد مانند آنتی بادی آزمایش کنند . واکنش دهنده های فاز که در شرایط التهابی بالا می رود. اینها می تواند نشانه RA باشد و به پشتیبانی از تشخیص کمک می کند. آنها ممکن است آزمایش های تصویربرداری خاصی مانند سونوگرافی ، اشعه ایکس یا MRI را تجویز کنند . چون آزمایشات نه تنها نشان می دهد که آیا آسیب مفاصل رخ داده است بلکه میزان خسارت شدید را نیز نشان می دهد. همچنین ارزیابی کامل و نظارت بر سایر سیستم های اندام ممکن است برای برخی از مبتلایان به RA نیز توصیه شود.

 

آرتریت روماتوئید

آزمایش خون برای آرتریت روماتوئید

چندین آزمایش خون وجود دارد که به پزشک یا روماتولوژیست کمک می کند تا تشخیص دهد که به آرتریت مبتلا شده اید یا خیر . این آزمایشات شامل موارد زیر است:

– آزمایش فاکتور روماتوئید

چک کردن آزمایش خون RF برای یک پروتئین به نام فاکتور روماتوئید مقادیر بالای فاکتور روماتوئید با بیماریهای خود ایمنی به ویژه RA همراه است.

– آزمایش آنتی بادی پروتئین ضد انقباض (ضد CCP)

این آزمایش به دنبال آنتی بادی است که با RA همراه است. افرادی که این آنتی بادی را دارند معمولاً به این بیماری مبتلا هستند. با این حال ، هرکسی که آزمایش RA داشته باشد برای این آنتی بادی مثبت نیست. ضد CCP Ab نسبت به آزمایش RF مخصوص RA است.

– سرعت رسوب گلبول قرمز

آزمون ESR تعیین میزان التهاب در بدن شما کمک می کند. نتیجه به پزشک اطلاع می دهد که التهاب وجود دارد یا خیر. با این حال ، علت التهاب را نشان نمی دهد.

– آزمایش پروتئین واکنش C

یک عفونت شدید یا التهاب قابل توجه در هر نقطه از بدن شما می تواند کبد شما را به سمت تولید پروتئین واکنشی C سوق دهد . مقادیر بالای این نشانگر التهابی با RA همراه است.

 

نحوه درمان آرتریت روماتوئید

تاکنون هیچ درمان قطعی برای آرتریت کشف نشده نشده است ، اما با استفاده از درمان های دارویی می توانید آن را مدیریت کنید . آرتریت روماتوئید (RA) می تواند هم بیماران و هم پزشکان را بر روی انگشتان خود نگه دارد زیرا آنها بهترین راهکارهای درمانی علائم و آهسته تر پیشرفت وضعیت را مشخص می کنند. اخیراً ، پیشرفت در استراتژی های درمانی منجر به بهبود نتایج و کیفیت زندگی برای مبتلایان به آرتریت روماتوئید شده است.

Treat to Target Rheumatoid Arthritis یک فلسفه درمانی است که از روماتولوژیست ها برای مدیریت موثر این بیماری استفاده می کند. این روش درمانی منجر به علائم کمتری و میزان بهبودی بالاتر برای مبتلایان به آرتریت شده است.

استراتژی درمانی شامل موارد زیر است:

 • تعیین یک هدف آزمایش خاص که علائم بهبودی یا بیماری کم را نشان می دهد .
 • آزمایش واکنش گرهای فاز حاد و انجام نظارت ماهانه برای ارزیابی پیشرفت برنامه درمانی و مدیریت ،اگر پیشرفت حاصل نشود ، سریعاً رژیم درمانی را تغییر دهید.
 • درمان RA برای کنترل درد و کنترل پاسخ التهابی که در بسیاری از موارد منجر به بهبودی می شود ، نیز انجام می شود. کاهش التهاب همچنین می تواند به جلوگیری از آسیب بیشتر مفاصل و اعضای بدن کمک کند.

درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تغییرات رژیم غذایی
 • انواع خاص ورزش
 • داروها
 • داروهای جایگزین یا خانگی

پزشک شما برای تعیین بهترین برنامه درمانی برای نیازهای پزشکی با شما همکاری خواهد کرد. برای بسیاری از افراد ، این روش های درمانی به آنها کمک می کند تا بتوانند مانند قبل به زندگی خود ادامه دهند و  یک زندگی فعال داشته باشند و خطر عوارض طولانی مدت را کاهش دهند.

آیا آرتریت روماتوئید می تواند ارثی باشد ؟

آرتریت روماتوئید یک بیماری ارثی محسوب نمی شود ، اما به نظر می رسد در بین اکثر خانواده ها وجود دارد. این ممکن است به دلایل محیطی ، دلایل ژنتیکی یا ترکیبی از هر دو باشد. بنابراین اگر بین اعضای خانواده ، کسی به آرتریت مبتلا باشد ، شما نیز در معرض خزر بیشتری قرار دارید . پس بهتر است پزشک خود را در جریان قرار دهید ، به خصوص اگر علائمی از درد مفاصل ، تورم و سفتی دارید که با استفاده بیش از حد یا تروما ارتباط ندارد. داشتن سابقه خانوادگی RA ، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد ، و تشخیص زودرس می تواند تفاوت زیادی در چگونگی عملکرد مؤثر داشته باشد .

 

آرتریت روماتوئید

درمان های طبیعی برای آرتریت روماتوئید

برخی از داروهای خانگی و تغییر در شیوه زندگی ممکن است به بهبود کیفیت زندگی شما هنگام همراه بودن با آرتریت کمک کند. این شامل ورزش ، استراحت و وسایل کمکی است.

1- ورزش

می دانیم که برای سلامتی بدن باید روزانه حداقل نیم ساعت را به ورزش کردن اختصاص دهیم . تمرینات کم تأثیر می تواند به بهبود دامنه حرکت در مفاصل شما و افزایش تحرک شما کمک کند. ورزش همچنین می تواند عضلات را تقویت کند ، که می تواند به تسکین بخشی از فشار مفاصل شما کمک کند. همچنین ممکن است بخواهید یوگا ملایم را امتحان کنید که به شما کمک می کند قدرت و انعطاف پذیری خود را بدست بیاورید .

2- داشتن استراحت کافی

ممکن است در طول روز به استراحت بیشتری نیاز داشته باشید. خواب کافی به کاهش التهاب و درد و همچنین خستگی کمک می کند .

3- امتحان دستگاه های کمکی

برخی از دستگاه ها مانند اسپلینت و پرانتز می توانند مفاصل شما را در حالت استراحت نگه دارند. این ممکن است به کاهش التهاب کمک کند. عصا می تواند به شما در حفظ تحرک حتی در حین تشدید بیماری کمک کند.

 


بیشتر بدانید:

هر آنچه باید راجع به بلفاریت و نحوه درمان آن بدانید.


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *