التهاب مثانه (سیستیت) ؛ علل و درمان آن

مثانه عضوی توخالی و عضلانی است که ادرار را در خود ذخیره می کند . مثانه تا زمانی که پر شود منبسط می شود و سپس به مغز پیغام می فرستد که وقت ادرار بوده و از طریق اعصاب لگن ارتباط برقرار می کند . این تمایل به ادرار در بیشتر افراد ایجاد می شود . اما کسانی که به التهاب مثانه یا همان سیستیت مبتلا هستند ، این سیگنال ها با هم مخلوط می شوند و فرد احساس می کند باید ادرار بیشتر و با حجم کمتری ادرار نسبت به اکثر افراد انجام دهید . التهاب مثانه که نام دیگر آن سیستیت بینابینی می باشد ، در واقع یک بیماری مزمن بوده که سبب فشار ، درد مثانه و گاهی اوقات درد لگن می شود .

شایان ذکر است ، این درد از ناراحتی خفیف تا درد بسیار زیاد مختلف می باشد . علاوه براین ، این شرایط بخشی از بیماری ها را تشکیل می دهد که به عنوان سندرم مثانه دردناک تشخیص داده می شوند . به نظر می رسد این عارضه در اغلب موارد زنان را درگیر کند و می تواند تأثیر طولانی مدت بر کیفیت زندگی افراد به همراه داشته باشد . همچنین شایان توجه است ، اگرچه درمانی برای آن وجود ندارد ، اما داروها و سایر روش های درمانی می توانند تسکین دهنده باشند . در ادامه مقاله هلث نوت همراه ما باشید تا برخی از مهم ترین علت های بوجود آمدن این عارضه و راه های درمان آن را برایتان بیان کنیم .

 

 

علائم التهاب مثانه

علائم التهاب مثانه

شناخت علائم و نشانه های این عارضه امری ضروری می باشد ؛ چرا که می تواند در تشخیص زود هنگام این عارضه و راه های درمان آن موثر واقع شود . البته شایان ذکر است ، علائم التهاب مثانه از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد . همچنین اگر به التهاب مثانه بینابینی مبتلا هستید ، علائم شما ممکن است در طول زمان نیز متفاوت باشد و در پاسخ به عوامل محرک متداول مانند قاعدگی ، نشستن طولانی مدت ، استرس ، ورزش و فعالیت جنسی ، به طور دوره ای شعله ور می شود . در اینجا برخی از مهم ترین علائم و نشانه های سیستیت بینابینی را ذکر کرده ایم :

 • درد مزمن لگن
 • درد در هنگام رابطه جنسی
 • نیاز مداوم و فوری به ادرار کردن
 • درد در لگن یا بین واژن و مقعد در زنان
 • درد بین کیسه بیضه و مقعد در مردان (پرینه)
 • تکرر ادرار ، اغلب به مقدار کم ، در طول شبانه روز
 • درد یا ناراحتی در حالی که مثانه پر شده و پس از ادرار تسکین می یابد .

شایان ذکر است ، شدت علائم برای همه متفاوت بوده و برخی ممکن است دوره هایی بدون علائم را تجربه کنند . اگرچه علائم و نشانه های سیستیت بینابینی ممکن است شبیه علائم عفونت مزمن دستگاه ادراری باشد ، اما معمولاً هیچ عفونی وجود ندارد . با این حال ، اگر فرد مبتلا به ورم مثانه بینابینی دچار عفونت دستگاه ادراری شود ، علائم ممکن است و خیم تر و بد تر شود .

علل التهاب مثانه

شناخت علت های بوجود آمدن این عارضه بسیار ضروری بوده و می تواند به افراد برای جلوگیری از ابتلا به آنها کمک کند . البته توجه داشته باشید که علت دقیق التهاب مثانه بینابینی مشخص نیست ، به احتمال زیاد عوامل بسیاری در ایجاد آن موثر هستند . به عنوان مثال ، افراد مبتلا به سیستیت بینابینی ممکن است نقصی در پوشش محافظ (اپیتلیوم) مثانه داشته باشند . نشت در اپیتلیوم ممکن است سبب شود مواد سمی در ادرار دیواره مثانه شما را تحریک کنند . علاوه بر این سایر عوامل موثر اما اثبات نشده شامل واکنش خود ایمنی ، وراثت ، عفونت یا آلرژی می باشند .

عوامل خطر التهاب مثانه

برخی عوامل وجود دارند که می توانند خطر ابتلا به این عارضه را افزایش دهند . در اینجا برخی از این عوامل خطر مرتبط با التهاب مثانه را ذکر کرده ایم :

 • رنگ پوست و مو : داشتن پوستی روشن و موی قرمز با خطر بیشتر ورم مثانه در ارتباط می باشد .
 • سن : بیشتر افراد مبتلا به سیستیت بینابینی در طول 30 سالگی یا بیشتر تشخیص داده می شوند .
 • یک اختلال درد مزمن : سیستیت بینابینی ممکن است با سایر اختلالات درد مزمن مانند سندرم روده تحریک پذیر یا فیبرومیالژیا همراه باشد .
 • جنسیت : زنان بیشتر از مردان به ورم مثانه بینابینی مبتلا می شوند . علائم در مردان ممکن است از التهاب مثانه بینابینی تقلید کند ، اما بیشتر آنها با التهاب غده پروستات (پروستاتیت) همراه هستند .

 

تشخیص التهاب مثانه

تشخیص التهاب مثانه

تشخیص زود هنگام این عارضه و به دنبال آن ، انجام اقدامات موثر برای رفع آن امری بسیار ضروری می باشد . در اینجا برخی از روش های موثر در تشخیص ورم مثانه را ذکر کرده ایم :

معاینه لگن

در طول معاینه لگن ، پزشک شما دستگاه تناسلی خارجی ، واژن و دهانه رحم شما را معاینه می کند و شکم شما را احساس می کند تا اندام های داخلی لگن شما را ارزیابی کند . پزشک همچنین ممکن است مقعد و راست روده شما را معاینه کند .

آزمایش ادرار

از دیگر روش های درمانی این عارضه ، گرفتن نمونه ادرار فرد است که از نظر علائم عفونت ادراری تجزیه و تحلیل می شود .

سیستوسکوپی

پزشک یک لوله نازک را با یک دوربین کوچک (سیستوسکوپ) از طریق مجرای ادرار وارد می کند و پوشش مثانه را نشان می دهد . پزشک همچنین ممکن است مایع را به مثانه شما تزریق کند تا ظرفیت مثانه شما را اندازه گیری کند . ممکن است پزشک بعد از اینکه با داروی بیهوشی بی حس شدید تا راحتی شما بیشتر شود ، این روش را که به آن Hydroistention می گویند ، انجام دهد .
نمونه برداری در طی سیستوسکوپی تحت بیهوشی ، پزشک شما ممکن است نمونه ای از بافت (بیوپسی) را از مثانه و مجرای ادرار برای بررسی زیر میکروسکوپ خارج کند . این امر برای بررسی سرطان مثانه و سایر دلایل نادر درد مثانه است .

درمان التهاب مثانه

هیچ درمان ساده ای علائم و نشانه های التهاب مثانه بینابینی را از بین نمی برد . قبل از یافتن رویکردی که علائم شما را تسکین دهد ، ممکن است لازم باشد انواع روش های درمانی یا ترکیبی از درمانها را امتحان کنید . در اینجا برخی از مهم ترین روش های درمانی این عارضه را ذکر کرده ایم :

فیزیوتراپی

کار با یک متخصص فیزیوتراپی ممکن است درد لگن با حساسیت عضلانی ، بافت پیوندی محدود کننده یا ناهنجاری های عضلانی در کف لگن را تسکین دهد .

داروها

در اینجا برخی از مهم ترین داروهای خوراکی که ممکن است علائم و نشانه های سیستیت بینابینی را بهبود ببخشند عبارت اند از :

 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی : مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم ، برای تسکین درد
 • داروهای ضد افسردگی و خستگی : سه حلقه ای مانند آمی تریپتیلین یا ایمی پرامین (توفرانیل) برای کمک به آرام سازی مثانه و مسدود شدن درد
 • آنتی هیستامین ها : مانند لوراتادین که ممکن است فوریت و تکرر ادرار را کاهش دهد و علائم دیگر را تسکین دهد .
 • پلی سولفات سدیم پنتوزان : نحوه عملکرد آن ناشناخته است ، اما ممکن است سطح داخلی مثانه را بازیابی کند ، که از دیواره مثانه در برابر مواد موجود در ادرار محافظت می کند .

عمل جراحی

پزشکان به ندرت از جراحی برای درمان ورم مثانه استفاده می کنند زیرا برداشتن مثانه درد را تسکین نمی دهد و می تواند عوارض دیگری را به دنبال داشته باشد . افرادی که درد شدیدی دارند یا کسانی که مثانه آنها می تواند مقدار بسیار کمی ادرار را در خود نگه دارد ، کاندیدای احتمالی جراحی هستند . برای این کار گاهی ممکن است یک جراح با قرار دادن تکه ای از روده بر روی مثانه ، ظرفیت مثانه شما را افزایش می دهد . با این حال ، این فقط در موارد بسیار خاص و نادر انجام می شود . این روش درد را از بین نمی برد و برخی از افراد باید بارانه در روز مثانه های خود را با سوند تخلیه کنند .

 

 

درمان التهاب مثانه

درمان های خانگی التهاب مثانه

در اینجا برخی از مهم ترین روش های درمانی خانگی این عارضه را ذکر کرده ایم :

 • استرس را کاهش دهید : روش هایی مانند تجسم و بازخورد زیستی را امتحان کنید .
 • ورزش : تمرینات کششی آسان ممکن است به کاهش علائم سیستیت بینابینی کمک کند .
 • لباس گشاد بپوشید : از کمربندها یا لباس هایی که به شکم شما فشار وارد می کنند خودداری کنید .
 • اگر سیگار می کشید ، متوقف شوید : سیگار کشیدن ممکن است هر وضعیت دردناکی را بدتر کند و سیگار کشیدن به سرطان مثانه کمک می کند .
 • تغییرات رژیم غذایی : حذف یا کاهش مواد غذایی در رژیم غذایی که مثانه شما را تحریک می کنند ممکن است به تسکین ناراحتی های ورم مثانه کمک کند .

عوارض التهاب مثانه

این عارضه ممکن است عوارضی برای برای سلامت مبتلایان آن به همراه داشته باشد . در اینجا برخی از مهم ترین عوارض التهاب مثانه را ذکر کرده ایم :

 • کاهش ظرفیت مثانه : سیستیت بینابینی می تواند باعث سفت شدن دیواره مثانه شود ، که به مثانه شما اجازه می دهد ادرار کمتری نگه دارد.
 • کیفیت پایین زندگی : تکرر ادرار و درد ممکن است در فعالیت های اجتماعی ، کار و سایر فعالیت های زندگی روزمره اختلال ایجاد کند.
 • مشکلات رابطه جنسی : تکرر ادرار و درد ممکن است روابط شخصی شما را دچار تنش کند و صمیمیت جنسی نیز دچار آن شود.
 • افسردگی : مشکلات عاطفی درد مزمن و قطع خواب همراه با سیستیت بینابینی ممکن است باعث فشار روحی شود و منجر به افسردگی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *