هر آنچه باید درباره MS بدانید

MS چیست ؟

مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری مزمن است که سیستم عصبی مرکزی شما (CNS) را شامل می شود. سیستم ایمنی بدن به میلین حمله می کند ، که لایه محافظی در اطراف فیبرهای عصبی است. MS یک بیماری اتوایمیون است بدین معنا که سیستم ایمنی بدن به بافت های خودش حمله می کند. چنین فرایندی میلین را از بین می برد، غشاء چربی که فیبرهای عصبی مغز و نخاع را پوشانده و از آنها محافظت می کند.

این باعث التهاب و بافت اسکار یا ضایعات می شود. این می تواند ارسال سیگنال ها به بقیه بدن را برای مغز شما سخت کند.

 

MS

انواع بیماری MS

-سندرم جدا شده بالینی (CIS)

سندرم جدا شده از نظر بالینی (CIS) یک بیماری قبل از MS است که شامل یک قسمت از علائم حداقل 24 ساعت است. این علائم به دلیل دفع مایع در CNS شما است. اگرچه این قسمت از نظر بیماری ام اس است ، اما برای تشخیص سریع کافی نیست. اگر بیش از یک ضایعه یا باند الیگوکلونال مثبت (OCB) در مایع نخاعی شما در زمان شیر نخاعی وجود داشته باشد ، به احتمال زیاد شما می توانید از بیماری MS که در حال بازگشت است (RRMS) عود کند. اگر این ضایعات موجود نباشند ، یا مایع نخاعی شما OCB را نشان ندهد ، احتمال آن بسیار کم است که بتوانید این بیماری را تشخیص دهید.

 


بیشتر بخوانید : نحوه تسکین درد عصبی در بیماری ام اس


 

-در حال عود مجدد (MS RRMS)

عود مجدد (MS RRMS) شامل عود مجدد فعالیت بیماری و به دنبال آن بهبودی است. در دوره های بهبودی ، علائم خفیف یا غایب است و پیشرفت بیماری وجود ندارد. RRMS شایعترین نوع بیماری ام اس در زمان شروع است و حدود 85 درصد از کل موارد را تشکیل می دهد.

 

-MS پیشرونده اولیه (PPMS)

اگر مبتلا به MS پیشرونده اولیه (PPMS) باشید ، عملکرد عصبی از ابتدای علائم شما به تدریج بدتر می شود.

با این حال ، دوره های کوتاه پایداری می تواند رخ دهد. اصطلاحات  “فعال” برای توصیف فعالیت بیماری با ضایعات جدید یا تقویت کننده مغز استفاده می شود.

 

-MS پیشرونده ثانویه (SPMS)

MS پیشرونده ثانویه (SPMS) هنگامی رخ می دهد که RRMS به شکل پیشرونده تغییر کند. شما ممکن است علاوه بر ناتوانی یا بدتر شدن تدریجی عملکرد ، عودهای قابل توجهی داشته باشید.

 


بیشتر بدانید:

هر آنچه که باید درمورد سردردهای خوشه ای بدانید.


 

علائم بیماری MS

افراد مبتلا به ام.اس طیف گسترده ای از علائم را تجربه می کنند. با توجه به ماهیت بیماری ، علائم می توانند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشند.

علائم این بیماری ثابت نمی ماند و ممکن است، از سال به سال ، ماه به ماه و حتی روز به روز تغییر کنند.

دو مورد از علائم شایع ای بیماری خستگی و مشکل در راه رفتن است.

خستگی

حدود 80 درصد از مبتلایان به MS دچار خستگی زیاد می شوند . خستگی ناشی از بیماری ام اس می تواند ناتوان کننده باشد و بر توانایی شما در کار و انجام کارهای روزمره تأثیر بگذارد.و انرژی لازم برای انجام کارها و برطرف کردن نیازهای روزانه را ندارند.

 

راه رفتن مشکل

به دلایل مختلف پیاده روی با مشکل روبرو می شود:

 • بی حسی در پاها
 • سخت شدن حفظ تعادل
 • ضعف عضلانی
 • اسپاسم عضلات
 • مشکل در بینایی
 • پیاده روی با مشکل نیز می تواند به دلیل افتادن منجر به صدمات شود.

سایر علائم نسبتاً شایع بیماری ام اس شامل موارد زیر است:

درد حاد یا مزمن ،لرزش ، موضوعات شناختی شامل غلظت ، حافظه و مشکل در یافتن کلمات این وضعیت همچنین می تواند منجر به اختلالات گفتاری شود.

 

MS

علائم اولیه بیماری MS

علائم بیماری ام اس هم می تواند به صورت یکجا خود را نمایان کند و هم می تواند آنقدر خفیف باشد که شما به راحتی آنها را رد کنید.

سه مورد از مهمترین علائم اولیه بیماری ام.اس:

 • حالت تهوع و حس سوزن زدن که بر بازوها ، پاها یا یک طرف صورت شما اثر می گذارد. این حالات شبیه به احساس سوزن سوزن  شدن در پاها هنگامی که پای شما به خواب می رود است . با این حال ، آنها بدون هیچ دلیل مشخصی  رخ می دهند.
 • تعادل ناهموار و پاهای ضعیف، ممکن است در هنگام پیاده روی یا انجام برخی دیگر از فعالیت های بدنی ، با مشکل مواجه شوید.
 • بینایی مضاعف ، تاری دید در یک چشم یا از بین رفتن جزئی بینایی، اینها می تواند نشانه اولیه MS باشد. همچنین ممکن است دچار چشم درد نیز شوید.

این علائم می توانند علل مختلف زیادی داشته باشند. حتی اگر این علائم را داشته باشید ،  لزوماً به معنای ابتلا به بیماری ام اس نیست.

RRMS در زنان شایع تر است ، در حالی که PPMS در زنان و مردان به همان اندازه شایع است. اکثر کارشناسان معتقدند که ام اس در مردان تمایل به پرخاشگری دارد و بهبودی از عود غالباً ناقص است.

 

 

عوامل ایجاد بیماری MS

اگر مبتلا به بیماری MS هستید ، لایه محافظ میلین اطراف الیاف عصبی شما آسیب می بیند.

تصور می شود که این آسیب نتیجه حمله سیستم ایمنی است. محققان فکر می کنند ممکن است یک محرک محیطی مانند ویروس یا سم وجود داشته باشد که حمله سیستم ایمنی بدن را متوقف کند.

همانطور که سیستم ایمنی بدن شما به میلین حمله می کند ، باعث التهاب می شود. این منجر به زخم یا ضایعات می شود. التهاب و بافت اسکار سیگنالهای بین مغز و سایر قسمتهای بدن شما را مختل می کند.

ام.اس ارثی نیست ، اما داشتن پدر و مادر یا خواهر و برادرمبتلا به MS خطر ابتلا به این بیماری را در شما افزایش می دهد. دانشمندان برخی ژنها را شناسایی کرده اند که به نظر می رسد حساسیت به ابتلا به MS را افزایش می دهند.

 

MS

نحوه تشخیص بیماری  MS

پزشک شما باید معاینه عصبی را انجام دهد ، تاریخچه بالینی را درخواست کند و یک سری آزمایشات دیگر را سفارش دهد تا تشخیص دهد که مبتلا به MS هستید.

آزمایشات  تشخیصی ممکن است موارد زیر را شامل شود:

اسکن تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

استفاده از یک رنگ کنتراست با MRI به پزشک شما امکان می دهد ضایعات فعال و غیرفعال را در سراسر مغز و نخاع شما تشخیص دهد.

توموگرافی انسجام نوری (OCT)

(OCT) آزمایشی است که از لایه های عصبی در پشت چشم شما عکس می گیرد و می تواند نازک شدن عصب بینایی را ارزیابی کند.

شیر نخاعی (بونکسیون کمر)

پزشک شما ممکن است برای یافتن ناهنجاری در مایعات ستون فقرات ، یک شیر نخاعی سفارش دهد. این آزمایش می تواند به رد بیماری های عفونی کمک کند و همچنین می تواند برای جستجوی باند های الیگوکلونال (OCBs) مورد استفاده قرار گیرد ، که می تواند برای تشخیص زودرس MS باشد. در این فرایند، پزشک یا پرستار جهت آنالیزهای آزمایشگاهی، نمونه کوچکی مایع مغزی نخاعی را بوسیله ی پاراسنتز از کانال نخاعی فرد بیرون می کشد. این نمونه می تواند نمایانگر شرایط غیرنرمال مرتبط با ام.اس همچون سطوح غیرنرمال سلول های سفید خون و یا پروتئین ها باشد . همچنین این فرایند در رد عفونت های ویروسی و بیماریهای دیگر با علائم عصبی مشابه ام.اس، کمک کننده خواهد بود .

آزمایش خون

پزشکان آزمایش خون را برای کمک به از بین بردن سایر شرایط با علائم مشابه سفارش می دهند.
آزمون پتانسیل برانگیایی بصری (VEP). این آزمایش نیاز به تحریک مسیرهای عصبی برای تحلیل فعالیت الکتریکی در مغز شما دارد. در گذشته از آزمایشات بالقوه شنوایی ساقه مغز و برانگیختگی حسی نیز برای تشخیص بیماری ام اس استفاده می شد.
تشخیص ام اس مستلزم شواهدی از دیمیلینه شدن در بیشتر زمانها در بیش از یک ناحیه از مغز ، نخاع یا عصب بینایی شماست.

تشخیص همچنین مستلزم رد شرایط دیگری است که علائم مشابهی دارند. بیماری لایم ، لوپوس و سندرم شوگرن تنها چند نمونه هستند.

 

MS

نحوه درمان بیماری MS

در حال حاضر هیچ درمانی برای MS وجود ندارد ، اما گزینه های درمان بسیاری وجود دارد.

درمان های اصلاح کننده بیماری (DMTs) برای کند کردن پیشرفت بیماری و کاهش میزان عود شما طراحی شده اند.

داروهای اصلاح کننده بیماری خود تزریقی برای RRMSشامل گلاتیرامر استات(Copaxone) و بتا اینترفرونها

داروهای خوراکی RRMS شامل موارد زیر است:

 • دی متیل فومارات (Tecfidera)
 • fingolimod (گیلنیا)
 • تريفلونوميد (Aubagio)
 • (cladribine Mavenclad)
 • (0diroximel fumarate Vumerity)
 • siponimod (مایزنت)

درمان تزریق داخل وریدی برای RRMS شامل موارد زیر است:

 • المتوزوماب (لمترادا)
 • (natalizumab Tysabri)
 • میتوکسانرون (نوانسانرون)
 • (Ocrelizumab Ocrevus)

در سال 2017 ، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) اولین DMT را برای افراد مبتلا به PPMS تصویب کرد. این داروی تزریقی ocrelizumab (Ocrevus) نامیده می شود و همچنین می تواند از آن برای درمان RRMS استفاده شود.

داروی دیگری به نام اوزمانود (Zeposia) اخیراً برای درمان CIS ، RRMS و SPMS تأیید شده است ، اما به دلیل بیماری همه گیر COVID-19 هنوز به بازار عرضه نشده است.

همه داروهای ام اس برای همه افراد در دسترس یا مناسب نخواهد بود. با پزشک خود صحبت کنید که کدام داروها برای شما مناسب هستند و خطرات و فواید هرکدام را بدانید و ناآگاهانه و خود سرانه از داروها استفاده نکنید.

سایر دارو ها

پزشک شما می تواند داروهای کورتیکواستروئیدی مانند متیل پردنیزولون (Medrol) یا ژل (Acthar ACTH) را برای درمان عود بیماری تجویز کند.

سایر درمانها همچنین ممکن است علائم شما را کاهش داده و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد.

از آنجا که MS برای همه متفاوت است ، درمان به علائم خاص شما بستگی دارد.

 


بیشتر بدانید:

هر آنچه باید درمورد لوپوس بدانید.


 

 

عوارض بیماری MS

ضایعات ناشی از MS می تواند در هر نقطه از CNS شما ظاهر شود و بر هر بخشی از بدن شما تأثیر بگذارد.

با افزایش سن ، برخی از ناتوانی های ناشی از بیماری ام اس ممکن است برجسته تر شود. اگر مشکل تحرک دارید ، سقوط ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری برای شکستگی استخوان قرار دهد. داشتن شرایط دیگر مانند آرتروز و پوکی استخوان می تواند مسائل را پیچیده تر و درمان این بیماری بسیار سختتر کند.

یكی از شایع ترین علائم بیماری ام اس خستگی است ، اما افراد مبتلا به ام اس ممکن است بیماری های زیر را تجربه کنند:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • برخی از اختلالات شناختی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *