هر آنچه باید درباره تکرر ادرار بدانید

تکرر ادرار چیست ؟

تکرر ادرار یک عارضه ای است که باعث ناراحتی فرد می شود ، برخی از مواقع فرد بیش از حد احساس ادرار دارد و باید حتما مثانه خود را تخلیه کند . در حقیقت یکی از وطایف مثانه این است که قادر است ادرار را ذخیره کند تا زمانی که توالت رفتن راحت باشد و این به طور معمول چهار تا هشت بار در روز است . نیاز به بیش از هشت بار در روز یا بیدار شدن از خواب در شب برای رفتن به دستشویی می تواند به این معنی باشد که بیش از حد و یا خیلی نزدیک به ساعت خواب می نوشید و یا می تواند یک مشکل در سلامتی را نشان دهد .

بهتر است بدانید که ادرار راهی است که بدن از مایعات زائد خود خلاص می شود و ادرار حاوی آب ، اسید اوریک ، اوره و سموم و مواد زائد فیلتر شده از داخل بدن است ،کلیه ها نقشی اساسی در این روند دارند . ادرار در مثانه باقی می ماند تا جایی که به نقطه ای از سیری و تمایل به ادرار برسد و در این مرحله است که ادرار از بدن دفع می شود . در واقع تکرر ادرار همان بی اختیاری ادرار نیست ، که به کنترل کمی روی مثانه اشاره دارد. در حقیقت تکرر ادرار فقط به معنای نیاز به مراجعه به دستشویی برای تخلیه مثانه از ادرار است که باید هر چه سریع تر انجام شود . ممکن است در کنار بی اختیاری ادرار رخ دهد ، اما یکسان نیست . در این بخش از مقاله هلث نوت با ما همراه باشید تا با علائم و نحوه درمان این بیماری بیشتر آشنا شوید .

 

تکرر ادرار

علل تکرر ادرار

تکرر ادرار دارای علائم و نشانه هایی است که فرد از وجود اختلال در بدن آگاه می شود ، در واقع تکرر ادرار می تواند علائم بسیاری از جمله بیماری های کلیه (  از جمله عفونت های کلیه ) تا نوشیدن بیش از حد مایعات را داشته باشد . هنگامی که تکرر ادرار همراه با تب ، نیاز فوری به ادرار و درد یا ناراحتی در شکم باشد ، ممکن است دچار عفونت ادراری شوید .

– عفونت دستگاه ادراری (UTI)

یکی از دلایل شایع تکرر ادرار ، عفونت دستگاه ادراری است و زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها از طریق مجرای ادرار وارد مثانه شوند .

تخمین زده شده است که 50 تا 60 درصد از زنان حداقل یک UTI را در زندگی خود تجربه خواهند کرد. یک سوم زنان یک مورد قبل از 24 سالگی تجربه می کنند که به اندازه کافی شدید است و به آنتی بیوتیک نیاز دارد . زنان بیش از مردان در معرض عفونت ادراری قرار دارند زیرا مجاری ادرار آنها کوتاه تر است . همچنین باکتریها قبل از اینکه بتوانند مجاری ادراری را آلوده کرده و علائم ایجاد کنند ، مسافت کمتری را طی می کنند .

عوامل خطر مشترک برای عفونت ادراری شامل موارد زیر است :

 • هیدراته ماندن
 • نگه داشتن ادرار برای مدت زمان طولانی یا تخلیه کامل مثانه
 • سوزش و التهاب واژن
 • پاک کردن نامناسب ( رفتن از عقب به جلو ) پس از استفاده از توالت ، که مجرای ادرار را در معرض باکتری E. coli قرار می دهد .
 • مقاربت جنسی ، که می تواند باکتری را وارد دستگاه ادراری کند .
 • تغییرات در ساختار سیستم ادراری ، مانند در دوران بارداری
 • مشکلات پزشکی مزمن ، مانند دیابت ، که بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد .

 

– مثانه بیش فعال ( OAB )

همچنین یک علت شایع دیگر تکرر ادرار مثانه بیش فعال (OAB) است . همچنین تخمین زده می شود که 33 میلیون آمریکایی مثانه بیش فعالی دارند و این مسئله حدود 40 درصد از کل زنان در ایالات متحده را تحت تأثیر قرار می دهد .

مثانه بیش فعال معمولاً مجموعه ای از علائم است که می تواند منجر به تکرر ادرار در نتیجه عضلات بیش فعالی مثانه شود.

علائم رایج آن عبارتند از :

 • فوریت ادرار ، یا تمایل ناگهانی به ادرار ، که گاهی اوقات منجر به نشت می شود .
 • شب ادراری یا نیاز به تخلیه ادرار حداقل دو بار یا بیشتر در شب
 • تکرر ادرار یا مجبور شدن حداقل هشت بار در روز

دلایل مختلفی وجود دارد که مثانه بیش از حد فعال می شود. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آسیب ها و صدمات
 • شرایطی که بر عضلات ، اعصاب و بافت ها تأثیر می گذارد ، مانند سکته یا مولتیپل اسکلروزیس ( MS )
 • کمبود استروژن ناشی از یائسگی
 • اضافه وزن بدن که فشار بیشتری به مثانه وارد می کند .

 

سایر علل احتمالی تکرر ادرار عبارتند از :

 • دیابت : تکرر ادرار با مقدار غیر عادی و زیاد ادرار اغلب علائم اولیه دیابت نوع 1 و 2 است زیرا بدن سعی می کند خود را از گلوکز استفاده نشده از طریق ادرارخلاص کند .
 • بارداری : از هفته های اول بارداری رحم در حال رشد باعث فشار بر مثانه می شود و باعث تکرر ادرار می شود.
 • مشکلات پروستات :  پروستات می تواند در برابر مجرای ادراری (لوله ای که ادرار از بدن) را فشار دهید و جلوگیری از جریان ادرار این باعث تحریک پذیری دیواره مثانه می شود. مثانه شروع به انقباض می کند حتی اگر مقدار کمی ادرار داشته باشد و باعث تکرر ادرار شود .
 • سیستیت بینابینی : این وضعیت با علت ناشناخته با درد در مثانه و ناحیه لگن مشخص می شود. اغلب ، علائم شامل یک نیاز فوری و یا مکرر به دفع ادرار است.
 • استفاده از ادرار آور : این داروها که برای درمان فشار خون بالا یا تجمع مایعات استفاده می شوند در کلیه کار می کنندو مایعات اضافی را از بدن دفع می کنند و باعث تکرر ادرار می شوند.
 • سکته مغزی یا سایر بیماری های عصبی : آسیب به اعصابی که مثانه را تأمین می کنند می تواند منجر به مشکلاتی در عملکرد مثانه از جمله اصرار مکرر و ناگهانی ادرار شود.

علل کمتر شایع شامل سرطان مثانه ، اختلال عملکرد مثانه و پرتودرمانی است . اغلب، تکرر ادرار است نشانه ای از یک مشکل نیست ، اما خود یک نوع مشکل است . در افراد مبتلا به سندرم مثانه بیش فعال ، مثانه به صورت غیر ارادی منقبض شده و منجر به تکرر ادرار می شود . همچنین ممکن است باعث شود شما یک بار یا بیشتر در طول شب برای استفاده از سرویس بهداشتی از خواب بیدار شوید .

 

تکرر ادرار

تشخیص تکرر ادرار

برای تشخیص دقیق تکرر ادرار باید حتما به پزشک مراجعه کنید تا با بررسی عوامل بتواند علت بیماری شما را دریابد . اگر تکرر ادرار باعث ایجاد اختلال در سبک زندگی شما شود یا با علائم دیگری مانند تب ، درد کمر یا پهلو ، استفراغ ، لرز ، افزایش اشتها یا تشنگی ، خستگی ، ادرار خونی یا کدر یا ترشح از آلت تناسلی مرد یا واژن زن همراه باشد ،  حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید .

برای تشخیص علت تکرر ادرار ، پزشک معاینه جسمی را انجام می دهد و سابقه پزشکی را می پرسد ، سوالاتی مانند موارد زیر را مطرح می کند:

 • آیا شما از دارویی استفاده می کنید؟
 • آیا علائم دیگری را تجربه می کنید؟
 • آیا فقط در روز یا شب مشکل دارید؟
 • آیا بیشتر از حد معمول می نوشید؟
 • آیا ادرار شما تیره تر یا سبک تر از حد معمول است؟
 • آیا شما الکل یا نوشیدنی های کافئین دار می نوشید؟

بسته به یافته های معاینه فیزیکی و سابقه پزشکی ، پزشک ممکن است آزمایشات زیر را تجویز کند ، از جمله :

 • آزمایش ادرار : معاینه میکروسکوپی ادرار که همچنین شامل تعدادی آزمایش برای تشخیص و اندازه گیری ترکیبات مختلفی است که از طریق ادرار عبور می کنند.
 • سیستومتری : آزمایشی که فشار داخل مثانه را اندازه گیری می کند تا ببیند مثانه چگونه کار می کند. سیستومتری برای تعیین اینکه آیا یک مشکل عضلانی یا عصبی ممکن است باعث ایجاد مشکل در میزان مثانه در نگه داشتن یا آزاد شدن ادرار شود ، انجام می شود.
 • سیستوسکوپی : آزمایشی که به پزشک اجازه می دهد با استفاده از ابزاری سبک و سبک به نام سیستوسکوپ ، داخل مثانه و مجرای ادرار را مشاهده کند. اصطلاح گسترده تری به نام urodynamics وجود دارد که شامل آزمایشاتی مانند سیستومتری ، uroflowmetry ، فشار مجرای ادرار و سایر موارد است.
 • آزمایشات عصبی : آزمایشات و روشهای تشخیصی که به پزشک کمک می کند وجود اختلال عصبی را تأیید یا رد کند.
 • سونوگرافی : یک آزمایش تصویربرداری تشخیصی با استفاده از امواج صوتی برای تجسم ساختار داخلی بدن می باشد .

 

تکرر ادرار

درمان تکرر ادرار

پس از تشخیص تکرر ادرار توسط پزشک مرحله بعدی نحوه درمان آن بنا به علت وقوع آن می باشد . در حقیقت درمان تکرر ادرار مشکل اساسی را ایجاد می کند. به عنوان مثال ، اگر بیماری دیابت باشد ، درمان شامل کنترل سطح قند خون است .

درمان مثانه بیش فعال باید با درمان های رفتاری مانند موارد زیر شروع شود ، که عبارتند از :

– بازآموزی مثانه

این نوع درمان شامل افزایش فواصل استفاده از حمام در طی حدود 12 هفته است که به مثانه شما کمک می کند تا ادرار را بیشتر نگه دارید و دفعات کمتری ادرار کنید و به سرویس بهداشتی بروید .

– اصلاح رژیم غذایی

شما باید از هر غذایی که به نظر می رسد مثانه شما را تحریک می کند یا به عنوان ادرار آور عمل می کند ، خودداری کنید . اینها ممکن است شامل کافئین ، الکل ، نوشیدنی های گازدار ، محصولات پایه گوجه فرنگی ، شکلات ، شیرین کننده های مصنوعی و غذاهای پرادویه باشد . همچنین خوردن غذاهای حاوی فیبر بسیار مهم است ، زیرا یبوست ممکن است علائم سندرم مثانه بیش فعال را بدتر کند .

– توجه به مصرف مواد غذایی مایعات

برای جلوگیری از یبوست و غلظت بیش از حد ادرار باید به اندازه کافی آب و مایعات بنوشید و از نوشیدن درست قبل از خواب که می تواند به ادرار شبانه منجر شود خودداری کنید .

– تمرینات کگل

این تمرینات به تقویت عضلات اطراف مثانه و مجرای ادرار برای بهبود کنترل مثانه و کاهش فوریت و تکرر ادرار کمک می کند . ورزش ماهیچه های لگن به مدت پنج دقیقه سه بار در روز می تواند در کنترل مثانه تفاوت ایجاد کند . بازخورد زیستی این تکنیک می تواند به شما در یادگیری نحوه کار عضلات لگن کمک کند تا به شما در کنترل بهتر آنها کمک کند .

 

 

نحوه جلوگیری از تکرر ادرار

 • رژیم غذایی متعادل و حفظ سبک زندگی فعال می تواند به تعدیل میزان تولید ادرار کمک کند .
 • این ممکن است به معنای محدود کردن مصرف الکل و کافئین و قطع غذاهایی باشد که می توانند مثانه را تحریک کنند یا مانند ادرار آور عمل کنند ، مانند شکلات ، غذاهای پرادویه و شیرین کننده های مصنوعی .
 • خوردن غذاهای پر فیبر همچنین می تواند به کاهش یبوست کمک کند . این ممکن است به طور غیر مستقیم جریان ادرار از طریق مجرای ادرار را بهبود بخشد ، زیرا یک راست روده یبوست می تواند به مثانه ادرار ، مجرای ادرار یا هر دو فشار وارد کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *