همه آنچه باید درباره خشکی پوست بدانید

خشکی پوست چیست؟

یکی از عارضه هایی که با شروع فصل پاییز و همچنین زمستان با آن روبرو هستیم ، احساس خشکی در دستان و صورت است . می توان گفت دلیل اصلی این بیماری کم آبی بدن است . خشکی پوست یک بیماری پوستی بسیار رایج است که با کمبود مقدار مناسب آب در سطحی ترین لایه پوست ، اپیدرم مشخص می شود . در حالی که خشکی پوست به صورت مساوی بر روی همه افراد از جمله مردان و زنان تأثیر می گذارد ، افراد مسن معمولاً بیشتر در معرض خشکی پوست بیشتری هستند، دلیل آن هم می تواند مصرف برخی از داروها و بالا رفتن سن باشد .

اپیدرم متشکل از چربی و پروتئین است. چربی بخشی از اپیدرم همراه با پروتئین های اپیدرمی خاص ،به جلوگیری از کاهش آب بدن کمک می کند . در صورت کمبود پروتئین و یا چربی ، رطوبت پوست به راحتی تبخیر می شود. با خشک شدن پوست ، ممکن است پوست حساس تر و مستعد بثورات و تجزیه شود .

در این بخش از مقاله هلث نوت با ما همراه باشید تا با درمان به موقع آن از شر علائم خشکی پوست خلاص شوید .

 

نحوه درمان خشکی پوست

علائم خشکی پوست

علت اصلی خشکی پوست ، خارش و احساس سوزش بر روی پوست است . افرادی که پوست خشک دارند اغلب پوستی دارای لکه های خشن ، خشک و قرمز دارند و این لکه ها اغلب خارش دار هستند . نواحی معمول پوست که تحت تأثیر قرار می گیرند شامل بازوها ، دست ها ، پایین پاها ، شکم و مناطق اصطکاک مانند مچ پا و کف پا است. با شدیدتر شدن خشکی پوست ، ممکن است ترک ها و شکاف ها بر روی سطح پوست نیز  ایجاد شوند.

برخی از علائم عبارتند از :

 • خارش
 • خشکی پوست
 • پلاک های قرمز پوست اگزمایی

خارش پوست ، ممکن است به شدت پوست خشک را بدتر کند . یعنی همانطور که فرد احساس خارش بر روی پوست خود می کند ، این خارش های مکرر ، باعث تشدید خارش و سوزش در ناحیه پوست می شود.

شایع ترین مناطق خشک پوست عبارتند از:

 • پایین پاها
 • دست ها مخصوصا روی دست بسیار حساس تر است .
 • بازوها

خراشیدن و مالیدن مداوم پوست ، ممکن است باعث ضخیم شدن و خشکی پوست شود. برای دیگران ممکن است برجستگی های کوچک ، قرمز و برجسته ای روی پوست آنها ظاهر شود و این لکه های ناهموار در صورت خراشیدن مجدد ، باز و آلوده می شوند.

عوامل ایجاد خشکی پوست

خشکی پوست دلیل و علت خاص و مشخصی ندارد بلکه خشکی پوست می تواند به عنوان عوامل خارجی و داخلی در نظر گرفته شود . گاهی کم آبی بدن ، آب و هوای گرم و خشک ، کمبود برخی از ویتامین ها در بدن نیز می تواند علت آن باشد . عوامل خارجی خشکی پوست شامل دمای سرد و رطوبت کم ، به ویژه در زمستان که از بخاری و یا شومینه  استفاده می شود.

عوامل داخلی خشکی پوست شامل سلامت کلی ، سن ، ژنتیک ، سابقه خانوادگی و سابقه شخصی سایر موارد پزشکی مانند درماتیت آتوپیک است . در واقع ، کسانی که بیماری های خاص تیروئید دارند از جمله کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید ، بیشتر در معرض خطر ابتلا به خشکی پوست هستند .

عوامل خارجی که باعث خشکی پوست می شوند عبارتند از:

 • شستن بیش از حد پوست و بدن با صابون های خشن
 • استفاده بیش از حد از ضد عفونی کننده ها و الکل ها
 • قرار گرفتن در هوای  سرد
 • قرار گرفتن در رطوبت کم

 

– اگرچه حمام رفتن و دوش گرفتن باعث مرطوب نگه داشتن پوست بدن و هیدراته شدن بدن می شود ، اما تبخیر این آب پس از اتمام حمام منجر به خشکی پوست می شود. پوستی که پس از استحمام بیش از حد احساس سفتی و ضخیمی کند ممکن است نشان دهنده حذف بیش از حد آب و روغن های طبیعی از پوست باشد .

– استفاده از صابون های خشن ، از دیگر عوامل رایج در خشکی پوست می باشد . همچنین نوع صابون ممکن است تأثیر زیادی بر روی خشکی پوست داشته باشد. صابون یک امولسیون کننده است که روغن های موجود در پوست را از بین می برد. هر چه بیشتر پوست با صابون مالیده شود ، چربی بیشتری نیز از بین می رود و در نتیجه پوست خشک تر می شود .بنابراین سعی کنید در موقع استحمام از صابون هایی که باعث ضخیم شدن و خشکی پوست می شود ، خودداری کنید .

– علاوه بر موارد گفته شده استفاده از یک مرطوب کننده نامناسب می تواند دلیل دیگر خشکی پوست باشد . همچنین اکثر اوقات ، مواد لباس های مختلف همچنین می تواند بر روی خشکی پوست تأثیر بگذارد. برخی از مواد مانند پشم یا الیاف مصنوعی تمایل به تحریک پوست و بدتر شدن خشکی پوست دارند .

– مصرف برخی از داروها نیز می تواند منجر به خشکی پوست شود . برخی از این موارد می تواند شامل  داروهای فشار خون ، کلسترول بالا ، آلرژی و آکنه باشد . گاهی اوقات ، یک مشکل خشکی پوست می تواند نشانه ای از یک بیماری داخلی باشد. به عنوان مثال ، پیری ممکن است ذاتاً افراد را در معرض خشکی پوست قرار دهد. علاوه بر این ، اگزما ، پسوریازیس ، دیابت ، کم کاری تیروئید و سوء تغذیه نیز می تواند باعث خشکی پوست شود .

 

خشکی پوست

آیا شرایط پزشکی باعث خشکی پوست می شود ؟

پاسخ به این سوال مثبت است ، همچنین می توان گفت برخی از شرایط پزشکی و مصرف برخی از دارو ها می تواند منجر به خشکی و خارش پوست شود . شروع خشکی پوست ممکن است به دلیل افزایش سن یا تغییرات هورمونی باشد ، که می تواند به صراحت در زنان یائسه دید . در بعضی موارد ، افرادی که بیماری های پزشکی مانند کم کاری تیروئید ، دیابت یا سوء تغذیه دارند (به عنوان مثال ، کمبود ویتامین A ) ممکن است از خشکی پوست رنج ببرند .

همچنین داروهای مربوط به بیماری هایی از جمله فشار خون بالا (مانند داروهای ادرار آور) ، داروهای کم کلسترول و آکنه (مانند رتینوئیدها مانند رتین A و ایزوترتینوئین ) نیز ممکن است پوست را خشک کنند .

 

نحوه تشخیص خشکی پوست

علاوه بر عوامل و علائم گفته شده ، بهتر است برای تشخیص دقیق و به موقع خشکی پوست ، به متخصص پوست و مو مراجعه کنید . به طور کلی ، هنگامی که پزشک به صورت چشمی پوست را مورد معاینه و بررسی قرار می دهد ، به راحتی می تواند خشکی پوست را تشخیص دهد . در حالی که پوست خشک در هر سنی ممکن است ظاهر شود و خرد و کلان نمی شناسد . معمولا افراد مسن و افرادی که به طور مکرر پوست خود را در معرض صابون یا مواد شوینده قرار می دهند مستعد ابتلا به این بیماری هستند افراد مسن به دلیل مصرف بسیاری از دارو ها و همچنین کمبود آب بدن بیشتر به این خشکی دچار می شوند .

علاوه بر این ، یک سابقه پزشکی کامل و بررسی سابقه خانوادگی می تواند به حمایت از تشخیص خشکی پوست کمک کند. همچنین بر اساس سابقه پزشکی ، سایر شرایط پزشکی ممکن است رد یا در نظر گرفته شود . در مواردی که خشکی پوست با معاینه بصری قابل تشخیص نیست ، نمونه برداری از پوست برای تأیید تشخیص و هدایت برنامه درمان ممکن است موثر باشد

 

خشکی پوست

نحوه درمان خشکی پوست

در واقع بهترین گزینه برای درمان خشکی پوست ، روانکاری روزانه پوست و بدن با نرم کننده (ماده ای است که از تبخیر آب جلوگیری می کند) می باشد . از آنجا که بیشتر خشکی پوست به دلایل خارجی است ، می توان از روش های درمانی خارجی مانند کرم و لوسیون نیز برای مرطوب نگه داشتن پوست استفاده کرد که بتوان به طور موثری مشکلات پوستی را کنترل کرد. اغلب ، می توان با استفاده از مرطوب کننده بدون نسخه پزشک ، پوست خشک را بهبود بخشید . هنگامی که سایر دلایل خشکی پوست رد شد ، اهداف اصلی درمان ، جلوگیری از خارش ، جلوگیری از از دست دادن آب و بازگرداندن هیدراتاسیون و رطوبت به پوست است .

لوسیون های مرطوب کننده برای پوست خشک عبارتند از:

 • لوسیون Cetaphil
 • لوسیون لوبریدرم
 • لوسیون کورل

 

کرم های استروئیدی موضعی عبارتند از:

 • کرم هیدروکورتیزون 1٪ (مقاومت ملایم)
 • کرم پراموزون 2.5٪ (قدرت ملایم)
 • تریامسینولون کرم 0.1٪ (قدرت متوسط)
 • کرم فلوئوسینونید 0.05٪ (قدرت قوی)

به طور کلی ، فقط کرم های کورتیکواستروئیدی ملایم مانند هیدروکورتیزون باید در مناطق صورت ، زیر بغل و کشاله ران استفاده شود.

استفاده طولانی مدت از کرم های قوی کورتیکواستروئیدی مانند فلوئوسینونید ممکن است عوارض جانبی جدی از جمله نازک شدن پوست ، علائم کشش و تجزیه پوست را ایجاد کند.

آنتی هیستامین های خوراکی مانند دیفن هیدرامین ( بنادریل ) ، هیدروکسی زین ( ویستاریل ، آتاراکس) و ستیریزین ( زیرتک ) نیز ممکن است با اجازه دادن به خواب بهتر در شب ، خارش عمومی پوست خشک را کاهش دهند . در واقع این داروها تأثیر مستقیمی بر خود خارش ندارند .

 

خشکی پوست

نحوه جلوگیری از خشکی پوست

بهتر است قبل از ابتلا به خشکی پوست و یا برای جلوگیری از تشدید علائم و همچنین کاهش علائم ، به دنبال راه هایی برای جلوگیری از خشکی پوست باشید . برای جلوگیری از خشک شدن پوست ، ممکن است رطوبت بخشیدن به محیط داخلی به ویژه در ماه های گرم و خشک تر ، موثر باشد .

گاهی اوقات کاهش دفعات استحمام و پرهیز از صابون های قوی و کاهش قرار گرفتن در معرض مواد شوینده نیز ممکن است به بهبود خشکی پوست کمک کند. پاک کننده های خشن می توانند روغن های طبیعی و سبوم پوست را از بین ببرند. محدود کردن قرار گرفتن در معرض مواد تحریک کننده مانند حلال ها و لباس های پشمی می تواند از وخیم تر شدن وضعیت خشکی پوست جلوگیری کند .

 • از صابون و شوینده های قوی پرهیز کنید.
 • از مرطوب کننده ها در فضای داخلی اتاق استفاده کنید.
 • قرار گرفتن در معرض مواد تحریک کننده مانند حلال ها را محدود کنید.
 • از پوشیدن لباس های پشمی خودداری کنید.
 • بهتر است از لباس های نخی که دارای الیاف طبیعی استفاده کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *