هر آنچه باید درباره خشکی چشم بدانید

خشکی چشم چیست ؟

چشم یک عضو حساس در بدن است که باید مراقب آن باشیم تا آسیبی به آن وارد نشود . این عضو حساس می تواند به انواع بیماری ها مبتلا شود . یکی از بیماری های شایع چشم ، خشکی چشم است و هنگامی رخ می دهد که اشک شما قادر به روانکاری مناسب چشم شما نباشد. به دلایل زیادی اشک می تواند ناکافی و ناپایدار باشد. به عنوان مثال ، اگر اشک کافی تولید نکنید یا اشک بی کیفیت ایجاد کنید ، خشکی چشم ممکن است ایجاد شود. این بی ثباتی اشک منجر به التهاب و آسیب سطح چشم می شود .

خشکی چشم باعث ایجاد ناراحتی چشم می شود ، در واقع اگر شما به خشکی چشم مبتلا شده باشید ، ممکن است چشمان شما گزش یا سوختگی داشته باشد و ممکن است در موقعیت های خاص ، مانند هواپیما ، در یک اتاق تهویه مطبوع ، هنگام دوچرخه سواری یا پس از چند ساعت نگاه کردن به صفحه کامپیوتر ، خشکی چشم داشته باشید . درمان های خشکی چشم ممکن است باعث راحتی بیشتر شما شود. این روش های درمانی می تواند شامل تغییر در سبک زندگی و قطره های چشم باشد. در این بخش از مقاله هلث نوت با ما همراه باشید تا با علائم و نحوه درمان این بیماری بیشتر آشنا شوید .

 

خشکی چشم

علائم خشکی چشم

خشکی چشم که یکی از بیماری های شایع چشمی است دارای علائم و نشانه هایی است که معمولاً هر دو چشم را درگیر می کند و ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 • احساس سوزش و یا خارش در چشم
 • مخاط رشته ای در چشم یا اطراف آن
 • حساسیت به نور
 • قرمزی چشم
 • احساس داشتن چیزی در چشمان شما
 • مشکل در استفاده از لنزهای تماسی
 • مشکل در رانندگی در شب
 • آبریزش چشم ، که پاسخ بدن در برابر تحریک خشکی چشم است .
 • تاری دید یا خستگی چشم

 

علل خشکی چشم

علل و دلایل مختلفی وجود دارد که باعث خشکی چشم می شود و باعث اختلال در فیلم اشک سالم می شود . فیلم اشک شما دارای سه لایه است : روغن های چرب ، مایعات آبی و مخاط . این ترکیب به طور معمول سطح چشمان شما را روان ، صاف و شفاف نگه می دارد . مشکلات موجود در هر یک از این لایه ها می تواند باعث خشکی چشم شود.

دلایل اختلال عملکرد فیلم اشک بسیاری است ، از جمله تغییرات هورمون ، بیماری خود ایمنی ، غدد پلک ملتهب یا بیماری آلرژیک چشم. همچنین برای برخی از افراد ، علت خشکی چشم کاهش تولید اشک یا افزایش تبخیر اشک است .

– کاهش تولید اشک

خشکی چشم ممکن است هنگامی ایجاد شود که چشمان شما نتواند آب کافی (مایعات آبی) تولید کند . اصطلاح پزشکی این بیماری ( keratoconjunctivitis sicca  ker-uh-toe-kun-junk-tih-VY-tis SIK-uh ) است.

دلایل عمده کاهش تولید اشک عبارتند از :

 • افزایش سن

یکی از دلایلی که باعث کاهش غدد اشک در چشمان شما می شود ، بالا رفتن سن است .

برخی شرایط پزشکی که منجر به کاهش تولید اشک می شود عبارتند از :

 • سندرم شوگرن ، بیماری آلرژیک چشم ، آرتریت روماتوئید ، لوپوس ، اسکلرودرمی ، پیوند در مقابل بیماری میزبان ، سارکوئیدوز ، اختلالات تیروئید یا کمبود ویتامین A
 • داروهای خاصی از جمله آنتی هیستامین ها ، ضد احتقان ها ، هورمون درمانی جایگزین ، داروهای ضد افسردگی و داروهای فشار خون بالا ، آکنه ، کنترل بارداری و بیماری پارکینسون
 • حساسیت عصب قرنیه ناشی از استفاده از لنزهای تماسی ، آسیب عصبی یا ناشی از جراحی لیزر چشم ، اگرچه علائم خشکی چشم مربوط به این روش معمولاً موقتی است .

– افزایش تبخیر اشک

ممکن است فیلم روغنی تولید شده توسط غدد کوچک لبه پلک های شما (غدد میبومیا) مسدود شود. غدد میبومی مسدود شده بیشتر در افراد مبتلا به روزاسه یا سایر اختلالات پوستی دیده می شود.

دلایل عمده افزایش تبخیر اشک عبارتند از:

 • بلفاریت خلفی ( اختلال عملکرد غده میبومیا )
 • پلک زدن کمتر ، که تمایل دارد با شرایط خاصی مانند بیماری پارکینسون اتفاق بیفتد. یا هنگامی که در حین انجام فعالیت های خاص تمرکز می کنید ، مانند هنگام خواندن ، رانندگی یا کار با کامپیوتر
 • مشکلات پلک ، مانند چرخش درب ها به سمت خارج ( ectropion ) و درپوش های داخل ( entropion )
 • آلرژی چشم
 • مواد نگهدارنده در قطره های چشم موضعی
 • باد ، دود یا هوای خشک
 • کمبود ویتامین A

 

خشکی چشم

تشخیص خشکی چشم

اگر شما علائم خشکی چشم را دارید بهتر است برای تشخیص دقیق آن به چشم پزشک مراجعه کنید ، پزشک در ابتدا با معاینه فیزیکی چشم به بررسی علائم می پردازد و سپس درباره سوابق بیماری از شما سوال خواهد کرد .

آزمایشات و روشهایی که می تواند برای تعیین علت خشکی چشم شما استفاده شود عبارتند از :

–  معاینه کامل چشم

در گام اول که به پزشک مراجعه می کنید ، چشم شما را معاینه می کند . در واقع با معاینه چشمی که شامل یک تاریخچه کامل از سلامت کلی شما و سلامت چشم شما است ، می تواند به پزشک کمک کند تا علت خشکی چشم شما را تشخیص دهد.

– اندازه گیری میزان اشک

مرحله بعدی که پزشک برای تشخیص به کار می گیرد ، اندازه گیری میزان اشک های شما است . پزشک شما ممکن است با استفاده از آزمایش شیرمر تولید اشک شما را اندازه گیری کند. در این آزمایش ، نوارهای کاغذ بلات زیر پلک های پایین شما قرار می گیرد. بعد از پنج دقیقه پزشک مقدار نوار آغشته به اشک شما را اندازه گیری می کند .

– تست نخ قرمز

گزینه دیگر برای اندازه گیری حجم اشکال ، تست نخ قرمز قرمز فنول است . در این آزمایش ، نخ پر شده از رنگ حساس به pH (اشک رنگ را تغییر می دهد) بر روی پلک پایین قرار می گیرد ، به مدت 15 ثانیه با اشک خیس می شود و سپس اندازه گیری می شود .

– تعیین کیفیت اشک

در آزمایش های دیگر از رنگ های مخصوص در قطرات چشم برای تعیین وضعیت سطح چشم استفاده می شود و پزشک شما به دنبال الگوهای رنگ آمیزی در قرنیه ها است و مدت زمان لازم برای تبخیر اشک شما را اندازه گیری می کند .

– تست اسمولاریته اشک

این نوع آزمایش ترکیب ذرات و آب در اشک شما را اندازه گیری می کند. با بیماری خشکی چشم ، آب کمتری در چشم شما وجود خواهد داشت . نمونه های اشک برای جستجوی مارکرهای بیماری خشکی چشم ، از جمله متالوپروتئیناز 9 ماتریس بالا یا کاهش لاکتوفرین.

 

خشکی چشم

درمان خشکی چشم

پس از تشخیص بیماری توسط پزشک ، گام بعدی نحوه درمان آن است ک پزشک بنا به شدت و علت بیماری بهترین گزینه درمانی را برای شما انتخاب می کند . در واقع افرادی که خشکی چشم خفیف دارند، استفاده منظم از قطره های چشم بدون نسخه (اشک مصنوعی) برای بهبود و کاهش علائم کافی است .

اگر علائم شما طولانی و خطرناک شد ، گزینه های دیگری وجود دارد که طبق دستور پزشک می توانید از آنها استفاده کنید . برخی از روش های درمانی معکوس کردن یا کنترل یک بیماری یا عاملی است که باعث خشکی چشم شما می شود. سایر روش های درمانی می توانند کیفیت اشک شما را بهبود بخشیده و یا باعث جلوگیری از تخلیه سریع اشک از چشم شما شوند.

– درمان علت زمینه ای خشکی چشم

در برخی موارد ، درمان یک مسئله اساسی در سلامتی می تواند به پاک شدن علائم و نشانه های خشکی چشم کمک کند. به عنوان مثال ، اگر دارویی باعث خشکی چشم شما می شود ، پزشک ممکن است داروی دیگری را توصیه کند که آن عارضه جانبی را ایجاد نمی کند.

اگر شما یک بیماری پلک دارید ، مانند درب هایتان به سمت بیرون چرخانده شده است (اکتروپیون) ، پزشک ممکن است شما را به یک جراح چشم متخصص در جراحی پلاستیک پلک ها (جراح چشم و پلاستیک) ارجاع دهد.

– مصرف برخی از داروها

داروهای تجویزی مورد استفاده برای درمان خشکی چشم عبارتند از :

 •  داروهایی برای کاهش التهاب پلک

التهاب در لبه پلک های شما می تواند غدد روغنی را از روغن در اشک شما ترشح کند. پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک ها را برای کاهش التهاب توصیه کند. آنتی بیوتیک ها برای خشکی چشم معمولاً از طریق دهان مصرف می شوند ، اگرچه برخی از آنها به عنوان قطره چربی یا پماد نیز استفاده می شوند .

 •  قطره چشمی برای کنترل التهاب قرنیه

التهاب سطح چشم (قرنیه) شما ممکن است با قطره های چشمی تجویز شده حاوی داروی مهار کننده سیستم ایمنی سیکلوسپورین (Restasis) یا کورتیکواستروئیدها کنترل شود. کورتیکواستروئیدها به دلیل عوارض جانبی احتمالی برای استفاده طولانی مدت ایده آل نیستند.

 • داروهای چشم که مانند اشک مصنوعی کار می کنند

اگر علائم خشکی چشم متوسط ​​تا شدید دارید و اشک مصنوعی به درد شما نمی خورد ، گزینه دیگر ممکن است یک درج چشم کوچک باشد که به نظر می رسد یک دانه شفاف برنج باشد. یک بار در روز ، محلول هیدروکسی پروپیل سلولز (Lacrisert) را بین پلک پایین و کره چشم قرار می دهید. این درز به آرامی حل می شود و ماده ای آزاد می شود که در قطرات چشمی برای روانکاری چشم شما استفاده می شود.

 

 •  داروهای محرک اشک

داروهایی به نام کولینرژیک (پیلوکارپین ، سولیمین) به افزایش تولید اشک کمک می کنند. این داروها به صورت قرص ، ژل یا قطره چشمی موجود است. عوارض جانبی احتمالی شامل تعریق است.

– سایر روش های درمانی

سایر روشهایی که ممکن است برای درمان خشکی چشم استفاده شود عبارتند از :

 • بستن مجاری اشک برای کاهش افت اشک

پزشک شما ممکن است این روش درمانی را پیشنهاد کند تا اشک شما خیلی زود از چشم خارج نشود. این می تواند با بستن جزئی یا كامل مجاری اشك شما ، كه به طور معمول برای تخلیه اشك ها مفید است ، انجام شود. کانال های اشک را می توان با شاخه های کوچک سیلیکونی ( شاخه های پانکتال ) متصل کرد و همچنین اینها قابل جابجایی هستند و یا می توان کانالهای اشک را با روشی که از گرما استفاده می کند وصل کرد. این یک راه حل دائمی تر به نام کوتر حرارتی است .

 • استفاده از لنزهای تماسی خاص

از پزشک خود در مورد لنزهای تماسی جدیدی که برای کمک به افراد دارای خشکی چشم طراحی شده است ، سوال کنید. بعضی از افراد با خشکی چشم شدید ممکن است لنزهای تماسی مخصوصی را که از سطح چشم محافظت می کنند و رطوبت را به دام می اندازند انتخاب کنند. به اینها لنزهای اسکلرال یا لنزهای باند می گویند.

 • رفع انسداد غدد روغن

کمپرس گرم یا ماسک چشم که روزانه استفاده می شود می تواند به پاکسازی غدد چربی مسدود شده کمک کند. دستگاه تپش حرارتی روش دیگری برای از بین بردن غدد روغن است ، اما مشخص نیست که آیا این روش مزیتی نسبت به کمپرس گرم دارد.

 • استفاده از نور درمانی و ماساژ پلک

تکنیکی به نام نور درمانی با تپش شدید و به دنبال آن ماساژ پلک ها به افرادی که خشکی چشم شدید دارند کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *