رزماری و خواص اثبات شده آن برای سلامتی

رزماری یک گیاه همیشه سبز است که عطر بسیار خاصی دارد و بومی منطقه مدیترانه می باشد . از این گیاه به عنوان چاشنی آشپزی ، ساخت عطرهای بدن و فواید بالقوه سلامتی استفاده می شود . رزماری به همراه تعداد فراوانی از گیاهان دیگر مانند پونه کوهی ، آویشن ، ریحان و اسطوخودوس از خانواده نعناع ها هستند . رزماری علاوه بر طعم بسیار خوبی که در انواع غذاها دارد ، منبع بسیار سرشاری از آهن ، کلسیم و ویتامین B-6 نیز می باشد .

این ماده گاها به صورت یک گیاه خشک یا عصاره پودر خشک تهیه می شود ، در حالی که چای ها و عصاره های مایع از برگ های تازه یا خشک تهیه می شوند . از زمان های بسیار قدیم نیز به عنوان گیاهی دارویی مورد استقبال قرار می گرفت و از آن برای کاهش درد عضلات ، بهبود حافظه ، تقویت سیستم ایمنی ، گردش خون و تقویت رشد مو استفاده می شد . امروزه نیز این گیاه فواید بیشماری برای سلامتی ارائه می دهد . در ادامه مقاله هلث نوت همراه ما باشید تا به شرح کامل خواص این گیاه مغذی برای سلامتی بپردازیم .

 

فواید رزماری

خواص رزماری

رزماری برگ هایی به شکل سوزن و گل های صورتی ، سفید ، آبی یا بنفش دارد که خواص بیشماری را برای سلامتی دارا می شود . برخی از مهم ترین آنها عبارت اند از :

فواید رزماری برای بهبود هضم غذا

در کشور های اروپایی از گیاه رزماری در اغلب موارد برای رفه و درمان سوء هاضمه استفاده می شود و جالب است بدانید ، کمیسیون E آلمان رزماری را برای درمان سوء هاضمه تایید کرده است . با این حال ، باید توجه داشت که امروزه هیچ مدرک علمی قابل توجهی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد و انجام تحقیقات کامل تی در این زمینه لازم است .

خواص رزماری برای سلامت چشم

از جمله مزایای دیگر این گیاه برای سلامتی می توان به محافظت در برابر تحلیل رفتن ماکولای وابسته به سن اشاره نمود . مطابق نتایج بررسی های صورت گرفته تاکنون که نشان داده اند ، یک اسید کارنوزیک ، که یکی از اجزای اصلی رزماری است ، می تواند به طور قابل توجهی سلامت چشم را تقویت کند . این امر می تواند برای بیماری های موثر بر شبکیه بیرونی مانند دژنراسیون ماکولای وابسته به سن که شایع ترین بیماری چشم می باشد ، تاثیرات بالقوه فراوانی به همراه داشته باشد .

 

 

 

فواید رزماری

فوايد رزماری برای سرطان

از دیگر خاصیت های رزماری برای سلامتی می توان به جولوگیری از سرطان و کاهش علائم آن در مبتلایان به این عارضه می باشد . شایان ذکر است که عصاره رزماری اتانولی خام موجب گسترش سرعت لوسمی انسان و سلول های سرطان پستان می شود . مطایق نتایج بررسی های صورت گرفته  تاکنون ، رزماری ممکن است به عنوان یک عامل ضد التهاب و ضد تومور مفید باشد . همچنین ، افزودن عصاره رزماری به گوشت چرخ شده ، باعث ایجاد عوامل ایجاد کننده سرطان می شود که می توانند در حین پخت و پز ایجاد شوند . بنابراین مصرف متعادل این گیاه برای سلامتی توصیه می شود .

خواص رزماری برای سلامت مغز

از دیگر مزایای این گیاه برای سلامت انسان ، بهبود عملکرد مغز و تقویت حافظه می باشد . محققان بیان میدارند که رزماری می تواند خواص بیشماری برای سلامت مغز به همراه داشته باشد . این گیاه سرشار از ماده ای به نام اسید کارنوسیک بوده که این ماده می تواند از آسیب رادیکال های آزاد مغز جلوگیری کند . برخی از بررسی های صورت گرفته تاکنون نشان داده که رزماری همچنین برای افرادی که سکته مغزی کرده اند ممکن است مفید باشد . جالب توجه است که رزماری در برابر آسیب های مغزی محافظ است و ممکن است بهبودی را به همراه داشته باشد . همچنین تحقیقات دیگری نشان داده که رزماری به طور قابل توجهی در جلوگیری از پیری مغز موثر است . قابلیت درمانی رزماری برای پیشگیری از آلزایمر شایان ذکر بوده ، اما مطالعات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است .

علاوه بر اینها ، برخی از بررسی های صورت گرفته تاکنون نشان داده اند که ترکیبات موجود در چای رزماری با جلوگیری از مرگ سلول های مغز ممکن است از سلامت مغز شما محافظت کند .  بررسی های صورت گرفته دیگری نتیجه گرفت که رزماری حتی ممکن است از بهبودی در شرایطی که می تواند منجر به آسیب مغزی شود مانند سکته مغزی پشتیبانی کند . رزماری ممکن است از اثرات منفی پیری مغز جلوگیری کند ، حتی نشان دهنده اثر محافظتی در برابر بیماری های نورودژنراتیو  بسیار زیادی مانند آلزایمر می باشد .

فواید رزماری برای قند خون

شایان ذکر است که عدم درمان قند خون بالا می تواند به چشم ، قلب ، کلیه ها و سیستم عصبی  آسیب های جدی برساند . بنابراین ، بسیار ضروری است که افراد دیابتی به درستی سطح قند خون خود را کنترل کنند . بررسی های صورت گرفته تاکنون نشان داده اند كه تركیبات موجود در چای رزماری ممكن است قند خون را پایین بیاورد ، این نشان می دهد كه رزماری می تواند برنامه های بالقوه ای برای مدیریت قند خون بالا در افراد دیابتی داشته باشد . بعلاوه ، ثحقیقات مهم دیگری نشان می دهد که اسید کارنوزیک و اسید رزمارینیک موجود در چای رزماری نیز تاثیراتی انسولین مانند بر قند خون دارند . همچنین این ترکیبات می توانند جذب گلوکز به سلول های عضلانی را افزایش دهند و قند خون را کاهش دهند .

رزماری سرشار از آنتی اکسیدان ها

رزماری منبع سرشاری از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات ضد التهابی می باشد و جالب است بدانید به تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود گردش خون کمک شایانی می کند . بررسی های صورت گرفته تاکنون نشان داده است که گل رزماری همچنین نقش مهمی در خنثی سازی ذرات مضر به نام رادیکال های آزاد دارد . آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که از بدن در برابر آسیب اکسیداتیو و التهاب محافظت می کنند و این امر می تواند منجر به بیماری های مزمن مانند سرطان ، بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 شود . آنها را می توان در انواع غذاهای گیاهی مانند میوه ها ، سبزیجات و گیاهانی مانند رزماری یافت . چای رزماری نیز همچنین حاوی ترکیبات موثری برای کاهش التهاب و ضد میکروب می باشد . فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی رزماری تا حد زیادی به ترکیبات پلی فنولیک آن مانند اسید رزمارینیک و اسید کارنوزیک نسبت داده می شود .

بعلاوه ، شایان ذکر است که رزمارینیک اسید به دلیل قابلیت آنتی اکسیدانی اغلب به عنوان یک ماده نگهدارنده طبیعی برای افزایش ماندگاری غذاهای فاسدشدنی استفاده می شود . برگ های رزماری نیز به دلیل اثرات ضد باکتریایی و ترمیم زخم در طب سنتی استفاده می شده و امروزه نیز کابرد های فراوانی برای سلامتی به همراه دارد . بررسی ها همچنین اثرات رزمارینیک و اسید کارنوزیک بر سرطان را مورد توجه قرار داده اند . آنها نتیجه گرفتند ، این دو اسید ممکن است خاصیت ضد توموری داشته و حتی رشد سرطان خون ، سرطان پستان و سلول های سرطانی پروستات را کند کنند . بنابراین مصرف کتعادل این گیاه برای سلامتی توصیه می شود .

خواص رزماری برای اضطراب

از فایده های دیگر رزماری می توان به کاهش اضطراب و آرامش ذهنی اشاره نمود . در واقع هر از گاهی تجربه استرس و اضطراب امری عادی می باشد ، اما مقادیر بالای استرس ممکن است اثرات زیان باری برای سلامتی به همراه داشته باشد . بررسی های صورت گرفته برروی چای رزماری نشان می دهد که نوشیدن و استنشاق ترکیبات موجود در چای رزماری ممکن است به تقویت روحیه و بهبود حافظه کمک کند . در واقع مصرف 500 میلی گرم رزماری خوراکی دو بار در روز به مدت 1 ماه به طور قابل توجهی باعث کاهش سطح اضطراب و بهبود حافظه و کیفیت خواب در بین دانشجویان می شود .

به نظر می رسد که بوی ساده رزماری مفید باشد . روغن رزماری نیز موجب تحریک فعالیت مغز و بهبود خلق و خو می شود . میزان فعالیت ، فشار خون ، ضربان قلب و میزان تنفس شرکت کنندگان در یک بررسی پس از استنشاق روغن افزایش یافت . عصاره رزماری نیز ممکن است با ایجاد تعادل سالم در باکتری های روده و کاهش التهاب در هیپوکامپ ، بخشی از مغز شما که با احساسات ، یادگیری و خاطرات مرتبط است ، خلق و خوی را بهبود بخشد .

 

فواید رزماری

سایر خواص رزماری

رزماری برای بسیاری از موارد دیگر مورد بررسی واقع شده است . در اینجا سایر مزایای بالقوه ترکیبات موجود در چای رزماری را ذکر کرده ایم :

  • کاهش وزن : رزماری از افزایش وزن حتی در رژیم های غذایی پرچرب جلوگیری می کند .
  • سلامت قلب مفید : عصاره رزماری خطر نارسایی قلبی و بدنبال آن حملات قلبی را کاهش می دهد .
  • تقویت رشد مو : استفاده از چای رزماری خانگی به عنوان محلول شستشوی مو باعث رشد مو می شود . همچنین  روغن یا عصاره رزماری می تواند ریزش مو را کاهش دهد و باید روی پوست سر استفاده شود .

عوارض رزماری

رزماری نیز مانند سایر گیاهان دارویی ، در کنار داشتن خواص متعدد برای سلامتی می تواند عوارض و مشکلاتی را نیز به همراه داشته باشد . این گیاه معمولاً در صورت دوز کم مصرف بی خطر است . با این حال ، دوزهای بسیار زیاد می توانند عوارض جانبی جدی ایجاد کنند که برخی از مهم ترین آنها عبارت اند از :

  • کما
  • استفراغ
  • اسپاسم
  • سقط جنین
  • تداخلات دارویی
  • ادم ریوی (مایع در ریه ها)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *