خواص شگفت انگیز زرد چوبه و کارکرد های چشمگیر آن

زردچوبه که گاهی زعفران هندی یا ادویه طلایی نیز نامیده می شود ، گیاهی بلند است که در آسیا و آمریکای مرکزی رشد می کند . زردچوبه در قفسه ها و در کابینت های ادویه از ریشه های زمینی گیاه ساخته شده است . رنگ زرد روشن زردچوبه فرآوری شده باعث شده است که بسیاری از فرهنگ ها از آن به عنوان رنگ استفاده کنند . زردچوبه آسیاب شده نیز یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده پودر کاری است . کپسول ، چای ، پودر و عصاره برخی از محصولات زردچوبه است که به صورت تجاری موجود است .

کورکومین ماده موثری در زردچوبه است و دارای خواص بیولوژیکی قدرتمندی است . سیستم درمانی سنتی هند ، زردچوبه را برای انواع شرایط سلامتی شامل درد و التهاب مزمن توصیه می کند . همچنین زردچوبه ممکن است موثرترین مکمل غذایی موجود باشد و بسیاری از مطالعات با کیفیت بالا مزایای عمده ی زرد چوبه برای بدن و مغز افراد نشان می دهد . در ادامه مقاله هلث نوت برخی از کاربردی ترین خواص این گیاه ذکر شده است ؛ با ما همراه باشید .

 

 

خواص زرد چوبه

خواص زرد چوبه

هزاران سال است که از آن به عنوان ادویه و گیاه دارویی در هند استفاده می شود . اخیراً ، علم شروع به تهیه نسخه پشتیبان از آنچه هندی ها مدتهاست می دانند می کند ، واقعاً حاوی ترکیباتی با خواص دارویی استبه این ترکیبات کورکومینوئید گفته می شود که مهم ترین آنها کورکومین است . کورکومین یک ماده اصلی فعال در زردچوبه است . اثرات ضد التهابی قدرتمندی دارد و یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است .

با این حال ، محتوای کورکومین زردچوبه چندان زیاد نیست و حدود 3٪ ، از نظر وزنی است . بررسی های زیادی در مورد این گیاه با استفاده از عصاره زردچوبه است که بیشتر حاوی خود کورکومین بوده و دوزهای آن معمولاً بیش از 1 گرم در روز است . رسیدن به این سطح فقط با استفاده از ادویه زردچوبه در غذاهای شما بسیار دشوار است . بنابراین ، اگر می خواهید اثرات کاملی را تجربه کنید ، باید مکمل مصرف کنید که حاوی مقادیر قابل توجهی کورکومین است . در اینجا برخی از از خواص این ماده را ذکر کرده ایم :

 

خواص زد التهابی زرد چوبه

یکی از خاصیت های زرد چوبه کاهش التهاب است . التهاب فوق العاده مهم بوده و به بدن شما کمک می کند تا با مهاجمان خارجی مبارزه کند و همچنین در بهبود آسیب نقش دارد . بدون التهاب ، عوامل بیماری زا مانند باکتری می توانند بدن شما را به راحتی تسخیر کرده و شما را از بین ببرند . اگرچه التهاب حاد و کوتاه مدت مفید است ، اما وقتی مزمن می شود و به بافت های بدن شما حمله نامناسب می کند ، می تواند به یک مشکل اساسی تبدیل شود . محققان بر این باورند که التهاب مزمن و سطح پایین تقریباً در هر بیماری مزمن شامل بیماری های قلبی ، سرطان ، سندرم متابولیک ، آلزایمر و شرایط مختلف تخریب نقش اصلی را بازی می کند .

بنابراین ، هر چیزی که بتواند به مبارزه با التهاب مزمن کمک کند ، از اهمیت بالقوه ای در پیشگیری و حتی درمان این بیماری ها برخوردار است . کورکومین به شدت ضد التهاب است و آنقدر قدرتمند است که با اثر بخشی برخی داروهای ضد التهاب ، بدون عوارض جانبی مطابقت دارد . این ماده NF-kB ، مولکولی را که به هسته سلول های شما حرکت می کند و ژن های مرتبط با التهاب را روشن می کند ، مسدود می کند . اعتقاد بر این است که NF-kB نقش اصلی را در بسیاری از بیماری های مزمن بازی می کند . همچنین کورکومین یک ماده فعال زیستی است که با التهاب در سطح مولکولی مبارزه می کند .

 

فواید آنتی اکسیدانی زرد چوبه

از دیگر خاصیت های این ماده افزایش سطح آنتب اکسیدان ها می باشد .  اعتقاد بر این است که آسیب اکسیداتیو یکی از مکانیسم های پیری و بسیاری از بیماری ها است . شامل رادیکال های آزاد ، مولکول های بسیار واکنش پذیر با الکترون های جفت نشده است . رادیکال های آزاد تمایل دارند با مواد آلی مهمی مانند اسیدهای چرب ، پروتئین ها یا DNA واکنش نشان دهند . دلیل اصلی مفید بودن آنتی اکسیدان ها محافظت از بدن در برابر رادیکال های آزاد است . کورکومین یک آنتی اکسیدان قوی بوده که می تواند رادیکال های آزاد را به دلیل ساختار شیمیایی خنثی کند . علاوه بر این ، کورکومین فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدانی بدن شما را افزایش می دهد ؛ به این ترتیب ، کورکومین یک یا دو مشت در برابر رادیکال های آزاد ارائه می دهد . این آنها را مستقیماً مسدود می کند ، سپس دفاع آنتی اکسیدانی خود بدن را تحریک می کند .

 

 

خواص زرد چوبه

خواص زرد چوبه برای سلامت مغز

کورکومین موجود در زرد چوبه ، می تواند برای سلامت مغز بسیار مفید واقع شود . همچنین می تواند یک عامل نوروتروفیک ناشی از مغز را افزایش دهد که به عملکرد مغز بهبود یافته و خطر کمتری در بیماری های مغزی مرتبط است . در قدیم اعتقاد بر این بود که سلول های عصبی پس از کودکی قادر به تقسیم و تکثیر نیستند . با این حال ، اکنون مشخص شده است که این اتفاق می افتد . نورون ها قادر به ایجاد اتصالات جدید هستند ، اما در مناطق خاصی از مغز نیز می توانند تکثیر و تعداد آنها افزایش یابد . یکی از عوامل اصلی این روند فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF) است که نوعی هورمون رشد است که در مغز شما فعالیت می کند .

بسیاری از اختلال های شایع مغزی با کاهش سطح این هورمون ، از جمله افسردگی و بیماری آلزایمر مرتبط هستند . جالب است بدانید که کورکومین می تواند سطح BDNF مغز را افزایش دهد و با انجام این کار ، ممکن است در به تأخیر انداختن یا حتی معکوس کردن بسیاری از بیماری های مغزی و کاهش عملکرد مغز مربوط به سن موثر باشد ، همچنین حافظه را بهبود بخشد و شما را باهوش تر کند ، که با توجه به تأثیرات آن بر سطح BDNF منطقی به نظر می رسد . با این حال ، برای تأیید این موارد انجام بررسی های بیشتری در این زمینه لازم است .

فوايد زرد چوبه برای سلالمت قلب

از دیگر خاصیت های این ماده برای سلامت بدن ، بهبود عملکرد قلب رو کاهش حملات ناشی از آن می باشد . بیماری قلبی علت شماره 1 مرگ و میر در جهان است . این بیماری ها فوق العاده پیچیده بوده و موارد مختلفی در آن نقش دارند . کورکومین ممکن است کمک کند بسیاری از مراحل در روند بیماری قلبی معکوس شود . شاید مهم ترین مزیت کورکومین در مورد بیماریهای قلبی ، بهبود عملکرد اندوتلیوم ، یعنی پوشش رگ های خونی شما باشد . به خوبی شناخته شده است که اختلال عملکرد اندوتلیال عامل اصلی بیماری های قلبی است و شامل عدم توانایی اندوتلیوم در تنظیم فشار خون ، لخته شدن خون و عوامل مختلف دیگر است .

چندین بررسی نشان می دهد که کورکومین منجر به بهبود عملکرد اندوتلیال می شود . یک مطالعه نشان داد که آن به اندازه ورزش موثر است در حالی که مطالعه دیگر نشان می دهد که این دارو به خوبی داروی Atorvastatin کار می کند . علاوه بر این ، کورکومین باعث کاهش التهاب و اکسیداسیون می شود که در بیماری های قلبی نقش بسزایی دارد . یک مطالعه به طور تصادفی 121 نفر را که تحت عمل جراحی بای پس عروق کرونر بودند ، یا دارونما یا 4 گرم کورکومین در روز ، چند روز قبل و بعد از جراحی تعیین کرد . گروه کورکومین 65٪ کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی در بیمارستان را داشت .

 

خواص زردچوبه برای سرطان

از دیگر مزایای زرد چوبه برای سلامت انسان ، کمک به مبتلایان سرطانی و کاهش علائم آنها می باشد . سرطان یک بیماری وحشتناک است که با رشد سلول کنترل نشده مشخص می شود . انواع مختلفی از سرطان وجود دارد که شاید میان آنها چندین چیز مشترک وجود داشته باشد . به نظر می رسد برخی از آنها تحت تأثیر مکمل های کورکومین قرار دارند . کورکومین به عنوان یک گیاه مفید در درمان سرطان مورد مطالعه قرار گرفته است و مشخص شده است که روی رشد ، رشد و گسترش سرطان در سطح مولکولی تأثیر می گذارد . بررسی ها نشان داده است که می تواند به مرگ سلول های سرطانی کمک کرده و آنژیوژنز (رشد رگهای خونی جدید در تومورها) و متاستاز (گسترش سرطان) را کاهش دهد .

همچنین کورکومین می تواند رشد سلول های سرطانی را در آزمایشگاه کاهش داده و از رشد تومور در حیوانات آزمایشگاهی جلوگیری کند . اینکه آیا کورکومین با دوز بالا (ترجیحاً با تقویت کننده جذب مانند پیپرین) می تواند به درمان سرطان در انسان کمک کند ، هنوز به درستی بررسی نشده است و نیاز به مطالعات بیشتری در این زمینه وجود دارد . با این حال ، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ممکن است از بروز سرطان در وهله اول به ویژه سرطان های دستگاه گوارش مانند سرطان روده بزرگ جلوگیری کند .

 

 

خواص زرد چوبه

فواید زرد چوبه برای آلزایمر

از دیگر مزایای چشمگیر این ماده مغذی ، کمک به مبتلایاتن آلزایمر ، همچنین تقویت عملکرد حافظه نیز می باشد . بیماری آلزایمر شایع ترین بیماری تخریب عصبی در جهان و علت اصلی زوال عقل است . متأسفانه هنوز هیچ درمان خوبی برای آلزایمر در دسترس نیست . بنابراین ، در وهله اول جلوگیری از وقوع آن از اهمیت بالایی برخوردار است . ممکن است خبرهای خوبی در نتیجه مشاهدات اخیر وجود داشته باشد که نشان می دهد ، کورکومین از سد مغز خون عبور می کند .

التهاب و آسیب اکسیداتیو در بیماری آلزایمر نقش دارد و کورکومین اثرات مفیدی بر روی هر دو دارد ؛ علاوه بر این ، یکی از ویژگی های اصلی بیماری آلزایمر تجمع گره های پروتئینی به نام پلاک های آمیلوئید است که ببرسی ها نشان می دهد ، کورکومین می تواند به پاک شدن این پلاک ها کمک کند . اینکه کورکومین واقعاً می تواند سرعت پیشرفت بیماری آلزایمر را در افراد کاهش دهد یا حتی معکوس کند ، در حال حاضر مشخص نیست و انجام مطالعات بیشتری در این زمینه لازم است .

 

خواص زرد چوبه برای آرتروز

آرتروز یک مشکل شایع در کشورهای غربی است . چندین نوع مختلف وجود دارد که بیشتر آنها شامل التهاب در مفاصل است . با توجه به اینکه کورکومین یک ترکیب ضد التهابی قوی است ، منطقی است که می تواند به آرتروز کمک کند . چندین بررسی نشان می دهد که این مسئله درست می باشد و در مطالعه ای در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید ، کورکومین حتی از داروی ضد التهاب نیز موثرتر واقع بود . در بسیاری از بررسی های دیگر اثرات کورکومین بر آرتروز بررسی شده و بهبود علائم مختلف آن بررسی شده که نشان از مفید بودن این ماده ی زردچوبه برای عارضه آرتروز می باشد .

 

فواید رزد چوبه برای افسردگی

از دیگر مزایای این ماده مفید ، کمک به درمان افسردگی و کاهش ابتلا به آن می باشد . کورکومین نویدهایی در درمان افسردگی داده است . در یک آزمایش کنترل شده ، 60 فرد مبتلا به افسردگی به سه گروه تقسیم شدند یک گروه پروازاک ، گروه دیگر یک گرم کورکومین و گروه سوم هر دو پروزاک و کورکومین مصرف کردند . بعد از 6 هفته ، کورکومین منجر به بهبودهایی مانند Prozac شد . گروهی که هم پروازاک و هم کورکومین مصرف کردند بهترین نتیجه را داشتند .

طبق این بررسی کوچک ، کورکومین به اندازه یک ضد افسردگی موثر است . افسردگی همچنین با کاهش سطح فاکتور نوروتروفیک مشتق شده از مغز (BDNF) و هیپوکامپ کوچک شده ، یک منطقه مغزی با نقش در یادگیری و حافظه مرتبط است .کورکومین با افزایش سطح BDNF ، برخی از این تغییرات را برعکس می کند همچنین برخی شواهد نشان می دهد که کورکومین می تواند انتقال دهنده های عصبی مغز سروتونین و دوپامین را تقویت کند .

 

خواص زرد چوبه برای مقابله با پیری

یکی دیگر از فایده های این ماده کمک به مقابله با پیری زود رس و کاهش بیماری های مزمن افزایش سن می باشد . اگر کورکومین واقعاً می تواند از ابتلا به بیماری های قلبی ، سرطان و آلزایمر جلوگیری کند ، مزایای آشکاری برای طول عمر خواهد داشت . به همین دلیل ، کورکومین به عنوان یک مکمل ضد پیری بسیار محبوب شده است اما با توجه به اینکه اعتقاد بر این است که اکسیداسیون و التهاب در پیری نقش دارند ، کورکومین ممکن است اثراتی داشته باشد که فراتر از پیشگیری از بیماری باشد .

 

 

عوارض زرد چوبه

عوارض زرد چوبه

زردچوبه نیز مانند سایر مواد مغذی ممکن است در کنار فواید بی شمار برای سلامت افراد ، در برخی مواقع همراه با خطرات جدی برای سلامت آنها باشد . این ادویه به طور کلی ایمن است به شرطی که آن را به میزان متوسط ​​مصرف کنید . در صورت نوشیدن چای زردچوبه باید با پزشک خود مشورت کنید ؛ چرا که ممکن عوارض جانبی زیر را به همراه داشته باشد :

همچنین مصرف زیاد زردچوبه ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند . برای مثال ممکن است موجب افزایش اسیدیته معده ، که می تواند باعث ایجاد زخم شود ، همچنین یک اثر رقیق کننده خون است که باید بدان توجه نمود . از آنجا که زردچوبه ممکن است خون شما را نازک کند ، باید دو هفته قبل از جراحی نوشیدن چای زردچوبه را متوقف کنید . اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید ، از چای زردچوبه استفاده نکنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *