زعفران و خواص فوق العاده آن

یکی از گیاهانی که باعث آرامش ذهن و قلب انسان است ، گیاه زعفران است . زعفران گیاهی باکلاله های خشک شده است که برای تهیه ادویه زعفران استفاده می شود . زعفران تا حد زیادی با دست کشت و برداشت می شود. به دلیل میزان نیروی کار در برداشت ، زعفران یکی از گرانترین ادویه های جهان محسوب می شود. همچنین این گیاه گران بها تاثیرات دارویی نیز دارد.

از گذشته تا اکنون مردم از زعفران برای افسردگی ، اضطراب ، بیماری آلزایمر ، گرفتگی قاعدگی (دیسمنوره) و سندرم قبل از قاعدگی (PMS) استفاده می کردند . از زعفران برای بسیاری از شرایط دیگر نیز استفاده می شود ، اما شواهد علمی خوبی برای تأیید بسیاری از این موارد وجود ندارد .

همچنین از زعفران در بسیاری از غذاها ، به عنوان ادویه و رنگ غذا و همچنین ماده طعم دهنده استفاده می شود . در این بخش از مقاله هلث نوت با ما همراه باشید تا با خواص فوق العاده زعفران آشنا شوید .

 

فواید زعفران

 

خواص زعفران

1- زعفران سرشار از آنتی اکسیدان

زعفران یکی از گیاهانی است که دارای سطح بالایی از آنتی اکسیدان ها می باشد .

طبق بررسی 2015 ، آنتی اکسیدان های اصلی فعال عبارتند از :

  • کروسین
  • پیکروکروسین
  • سافرانال
  •  کامفرول
  • کروستین

این آنتی اکسیدان ها به مبارزه با استرس اکسیداتیو و رادیکال های آزاد در بدن کمک می کنند .

از آنجا که استرس اکسیداتیو و رادیکال های آزاد در ایجاد بسیاری از شرایط سلامتی از جمله سرطان و بیماری های قلبی نقش دارند ، آنتی اکسیدان هایی از این دست می توانند به محافظت از سلامتی فرد کمک کنند .

 

2- جلوگیری از اختلالات سیستم عصبی با خواص زعفران

از دیگر فواید زعفران ، می توان به بهبود سیستم عصبی اشاره کرد . در واقع آنتی اکسیدان های موجود در زعفران ممکن است در محافظت از بدن در برابر اختلالات موثر بر سیستم عصبی نقش داشته باشند .

تحقیقات سال 2015 اشاره کرد که به نظر می رسد ترکیبات موجود در زعفران مانند کروسین باعث کاهش التهاب و آسیب اکسیداتیو در مغز می شود که ممکن است منجر به اثرات مفیدی شود .

مطالعه ای در ژورنال آنتی اکسیدان ها نشان داد که زعفران از نظر تئوری به دلیل خواص تقویت کننده حافظه و اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی ، می تواند به علائم آلزایمر نیز کمک کند .

 

3- تقویت روحیه با خواص زعفران

کسانی که دچار افسردگی و پریشان حالی هستند ، می توانند برای بهبود وضعیت خود از دمنوش های حاوی گیاه زعفران استفاده کنند و همچنین شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد زعفران می تواند به بهبود خلق و خو کمک کند و یک ترکیب مفید برای درمان افسردگی باشد .

مطالعه ای در پیرامون حافظه و مغز نشان داد که عصاره زعفران بدون تغییر در سطح سایر هورمون های مغز مانند سروتونین ، سطح دوپامین را در مغز افزایش می دهد .

اگرچه برخی از افراد استفاده از زعفران را به عنوان درمانی مکمل برای بهبود خلق و خوی توصیه می کنند ، اما توصیه آن برای درمان علائم افسردگی خیلی زود است .

 

4- افزایش میل جنسی با خواص زعفران

زعفران همچنین ممکن است میل جنسی و عملکرد جنسی را در مردان و زنان افزایش دهد . کسانی که در رابطه جنسی سرد هستند و زود خسته می شوند ، توصیه می شود از دمنوش زعفران استفاده کنند .

محققان اثرات زعفران را بر روی مشکلات ناباروری مردان بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که اگرچه به طور کلی تأثیر مثبتی بر اختلال نعوظ و میل جنسی داشت ، اما در زنده ماندن اسپرم تغییری ایجاد نکرد .

یک مطالعه قدیمی تر از سال 2012 ، اثراتی را در زنانی گزارش کرده که به دلیل مصرف داروی ضد افسردگی فلوکستین ، دچار اختلال عملکرد جنسی شده اند .

زنانی که هر روز به مدت 4 هفته 30 میلی گرم زعفران مصرف می کردند ، میل جنسی و روانکاری واژن را در مقایسه با افرادی که به جای آنها دارو مصرف کرده بودند ، افزایش دادند .

 

خواص زعفران

5- کاهش علائم PMS با فوايد زعفران

زعفران همچنین ممکن است برای کاهش علائم سندرم قبل از قاعدگی (PMS) عمل کند.

نویسندگان یک بررسی در سال 2015 تحقیق در مورد زعفران و علائم PMS را بررسی کردند. علائم زنان در سنین 20 تا 45 سال که هر روز 30 میلی گرم زعفران مصرف می کردند نسبت به افرادی که دارو مصرف می کردند کمتر بود.

علاوه بر این ، زنانی که به مدت 20 دقیقه به راحتی زعفران را بو می کردند ، سطح هورمون استرس کورتیزول در سیستم آنها کاهش یافت ، که این موضوع همچنین ممکن است به کاهش علائم PMS کمک کند .

 

6- لاغری و کاهش وزن با فواید زعفران

کسانی که به دنبال روش های لاغری هستند بهتر است از خواص زعفران برای کاهش وزن غافل نشوند .زیرا مصرف زعفران باعث می شود که اشتها کاهش یافته و مهار شود و در این صورت فرد میل کمتری به خوردن غذا خواهد داشت .

مطالعه ای که در مجله قلب و عروق و قفسه سینه تحقیقات نشان داد که مصرف عصاره زعفران به مردم کمک با بیماری عروق کرونر را کاهش می دهند شاخص توده بدن ( BMI )، توده چربی کل، و دور کمر.

افرادی که این مکمل را مصرف کرده اند نیز در مقایسه با افراد گروهی که دارو مصرف می کردند ، اشتهای کمتری دارند .

 

 

7- پیشگیری و مبارزه با سرطان با خواص زعفران

از دیگر خواص زعفران ، کمک به پیشگیری از سرطان است . زعفران سرشار از آنتی اکسیدان است که به خنثی سازی رادیکال های آزاد مضر کمک می کند . در واقع آسیب رادیکال های آزاد با بیماری های مزمن ، مانند سرطان مرتبط است .

در مطالعات لوله آزمایش نشان داده شده است که زعفران و ترکیبات آن به طور انتخابی سلولهای سرطانی روده بزرگ را از بین می برد یا رشد آنها را سرکوب می کند ، در حالی که سلولهای طبیعی را بدون آسیب می گذارد .

این اثر همچنین بر روی پوست ، مغز استخوان ، پروستات ، ریه ، پستان ، دهانه رحم و چندین سلول سرطانی دیگر نیز اعمال می شود .

علاوه بر این ، مطالعات لوله آزمایش نشان داده است که کروسین ( آنتی اکسیدان اصلی موجود در زعفران ) سلول های سرطانی را نسبت به داروهای شیمی درمانی حساس می کند .

در حالی که این یافته ها از مطالعات لوله آزمایش امیدوار کننده است ، اما اثرات ضد سرطانی زعفران در انسان بسیار ضعیف است و تحقیقات بیشتری لازم است .

 

خواص زعفران

8- افزودن آسان به رژیم غذایی

در دوزهای کم ، زعفران طعم و عطر ظریفی دارد و به خوبی با غذاهای خوش طعم ، مانند پائلا ، ریزوتوها و سایر غذاهای برنجی جفت می شود .

بهترین روش برای ترسیم عطر و طعم بی نظیر زعفران ، خیساندن آنها در آب داغ( اما نه جوش ) است. پس از مدتی که در آب داغ خیسانده شده می توانید از آن در سایر غذاها استفاده کنید .

زعفران به راحتی در بیشتر بازارهای تخصصی موجود است و می توان آن را به صورت سالم یا بصورت پودر خریداری کرد. با این حال ، بهتر است زعفران را به صورت رشته هایی سالم خریداری کنید ، زیرا انعطاف پذیری بیشتری به شما می دهند و احتمال تقلب در آنها کمتر است .

اگرچه زعفران گرانترین ادویه در جهان است ، اما مقدار کمی از آن کمک زیادی می کند و شما در دستور العمل های خود معمولاً به چیزی بیشتر از یک وعده نیاز نخواهید داشت.

 

9- بهبود افسردگی پس از زایمان با خواص زعفران

یکی از مشکلاتی که زنان باردار در پس از زایمان خود دارند ، افسردگی بعد از آن است . تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف یک محصول خاص زعفران به مدت 6 هفته و همچنین فلوکستین برای کاهش علائم افسردگی در زنان پس از زایمان مفید است. در واقع تحقیقات اولیه دیگر نشان می دهد که مصرف زعفران به مدت 8 هفته ممکن است علائم افسردگی را در زنان شیرده نیز کاهش دهد. اما به طور قطع مشخص نیست که آیا زعفران باعث این اثر شده است یا افسردگی به خودی خود از بین رفته است .

 

خواص زعفران

عوارض جانبی زعفران

همانطور که زعفران دارای خواص فوق العاده ای برای سلامتی بدن انسان است ، دارای عوارض جانبی نیز است . به طور کلی ، مصرف زعفران خطر کمی دارد. پخت و پز با زعفران یک روش عالی برای افزودن آن به رژیم غذایی است بدون اینکه خطر زیادی داشته باشد .

مصرف روزانه حداکثر 1.5 گرم زعفران به طور کلی بی خطر است ، اما خوردن زیاد آن می تواند سمی باشد. محققان مصرف 5 گرم زعفران در روز را دوز سمی می دانند و سلامتی بدن را به خطر می اندازد .

دوزهای بسیار بالا ممکن است برای گروه های خاصی از افراد خطرناک تر باشد. به عنوان مثال ، نویسندگان یک مطالعه توجه داشته اند که زنان باردار باید از مصرف بیش از 5 گرم در روز زعفران خودداری کنند زیرا این ماده باعث تحریک رحم می شود.

واکنش های آلرژیک یک احتمال است. هرکسی که علائم واکنش آلرژیک را پس از مصرف زعفران تجربه کند ، باید به پزشک مراجعه کنید . در واقع به نظر نمی رسد در مقادیر استاندارد پخت و پز ، زعفران اثرات سوئی در انسان ایجاد کند .

موضوع دیگر در مورد زعفران ( به ویژه پودر زعفران )  این است که ممکن است با مواد دیگری مانند چغندر ، الیاف ابریشم رنگ قرمز ، زردچوبه و فلفل قرمز تقلبی شود . تقلب هزینه تولیدکنندگان را کاهش می دهد ، زیرا برداشت زعفران واقعی گران است. بنابراین ، مهم است که زعفران را از یک مارک معتبر خریداری کنید تا اطمینان حاصل کنید که محصولی معتبر دریافت می کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *