هر آنچه باید درباره خواص لیموترش برای سلامتی بدانید .

لیموترش از محبوب ترین مرکبات جهان محسوب می شود . آنها روی درختان لیمو می کنند و ترکیبی از مرکبات و آهک اصلی می باشند . روش های زیادی برای لذت بردن از لیمو وجود دارد ، اما طعم آنها بسیار ترش و برای برخی افراد لذت بخش است و معمولاً به تنهایی یا به عنوان یک میوه کامل خورده نمی شود . آنها در اغلب موارد با وعده های غذایی تزیین می شوند و از آب آنها گاها برای تهیه طعم ترش استفاده می شود . آنها یک عنصر اصلی در لیموناد بوده و منبع بزرگی از ویتامین C و فیبر می باشند .

این میوه سرشار از ترکیبات گیاهی ، مواد معدنی و روغن های اساسی بوده است . این میوه های زرد همچنین دارای بسیاری از مزایای بالقوه سلامتی هستند و خوردن لیمو می تواند در کاهش خطر بیماری قلبی ، سرطان و سنگ کلیه موثر باشد . در ادامه مقاله هلث نوت همراه ما باشی تا برخی از مهم ترین خواص این میوه خوشمزه را برایتان بیان کنیم .

 

 

خواص لیمو

خواص لیموترش

مرکبات از جمله لیموترش با فواید بی شماری برای سلامتی مرتبط هستند . آنها ویتامین ها و فیبر و همچنین ترکیبات گیاهی قدرتمندی دارند . این میوه درواقع تازه کننده روح به شمار می رود که معمولاً به صورت کامل خورده نمی شود بلکه به عنوان تزیین یا طعم دهنده مصرف می شود . آنها منبع عالی ویتامین C ، فیبرهای محلول و ترکیبات گیاهی هستند که همه اینها می توانند مزایای سلامتی داشته باشند . برخی دیگر از خواص مهم این میوه عبارت اند از :

فوايد لیموترش برای کاهش وزن

بررسی ها نشان داده است که آنتی اکسیدان های پلی فنول موجود در لیمو به طور قابل توجهی باعث کاهش وزن در موش هایی می شود که بیش از حد به منظور تحریک چاقی مصرف می شوند . در این بررسی ها همچنین ، ترکیبات آنتی اکسیدانی نیز تأثیرات منفی بر سطح گلوکز خون و بهبود مقاومت به انسولین ، دو عامل اصلی در پیشرفت دیابت نوع 2 را جبران می کنند . در حالی که نتایج مشابهی در انسان باید اثبات شود ، اما شواهد حکایتی قوی است که آب لیمو از کاهش وزن پشتیبانی می کند . اینکه آیا این به دلیل نوشیدن آب بیشتر و احساس سیری در افراد است یا خود آب لیمو مشخص نیست .

لیموترش سرشار از مواد مغذی

لیموها حاوی چربی و پروتئین بسیار کمی هستند . آنها عمدتا از کربوهیدرات (10٪) و آب (88 تا 89٪) تشکیل شده اند . یک لیمو متوسط ​​فقط حدود 20 کالری تأمین می کند . مواد مغذی موجود در 1/2 فنجان (100 گرم) لیمو عبارت اند از :

 • آب : 89٪
 • کالری : 29
 • شکر : 2.5 گرم
 • فیبر : 2.8 گرم
 • چربی : 0.3 گرم
 • پروتئین : 1.1 گرم
 • کربوهیدرات : 9.3 گرم

فیبر

فیبر اصلی موجود در لیمو پکتین است.فیبرهای محلول مانند پکتین می توانند با کاهش سرعت هضم قند و نشاسته ، سطح قند خون را کاهش دهند . فیبرهای غذایی بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم و مرتبط با فواید بی شماری برای سلامتی هستند .

فوايد لیموترش برای کم خونی

کم خونی در اغلب موارد به دلیل کمبود آهن ایجاد می شود و بیشتر در زنان قبل از یائسگی دیده می شود . لیموها حاوی مقادیر کمی آهن هستند ، اما منبع بزرگی از ویتامین C و اسید سیتریک هستند که می توانند باعث افزایش جذب آهن از سایر مواد غذایی شوند . از آنجا که لیمو می تواند جذب آهن از غذاها را افزایش دهد ، ممکن است به جلوگیری از کم خونی کمک کند .

فواید آب لیمو ترش

بسیاری از مردم چند بار در روز آب لیمو گرم یا سرد می نوشند . در واقع نوشیدن آب با لیمو تازه فشرده شده ممکن است فواید سلامتی داشته باشد . آب لیمو منبع سرشاری از ویتامین C و ترکیبات گیاهی است که می تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن را افزایش دهد ، در برابر بیماری های مختلف محافظت کند و جذب آهن شما را افزایش دهد اسید سیتریک موجود در لیمو با رقیق سازی ادرار و افزایش محتوای سیترات آن خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش می دهد . با توجه به اینکه مقداری پالپ مخلوط می شود ، پکتین های موجود در پالپ می توانند باعث پر شدن غذا و تغذیه باکتری های دوستانه روده شما شوند ، در نتیجه باعث سلامتی و کاهش خطر بیماری می شوند .

 

 

خواص لیمو

لیموترش سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی

لیموترش درواقع چندین ویتامین و مواد معدنی تأمین می کند . از جمله مهم ترین آنها می توان به ویتامین C که یک ویتامین و آنتی اکسیدان ضروری می باشد ، اشاره نمود .  ویتامین C برای عملکرد ایمنی و سلامت پوست بسیار ضروری بئده است . پتاسیم نیز به صورت فراوانی در این میوه یافت می شود . رژیم غذایی سرشار از پتاسیم می تواند سطح فشار خون را کاهش دهد و اثرات مثبتی بر سلامت قلب داشته باشد . ویتامین B6 ، گروهی از ویتامین های مرتبط با سلامت بدن هستند که در این میوه یافت می شوند . در واقع  B6 در تبدیل غذا به انرژی نقش دارد .

خواص لیموترش برای آبرسانی

شایان ذکر است که دستورالعمل های کلی می گویند که زنان باید حداقل 91 اونس در روز و مردان حداقل 125 اونس دریافت کنند . باید توجه کرد که این شامل آب حاصل از غذا و نوشیدنی است . آب بهترین نوشیدنی برای آبرسانی است ، اما برخی طعم آن را به تنهایی دوست ندارند . افزودن لیمو عطر و طعم آب را افزایش می دهد ، که ممکن است به نوشیدن بیشتر کمک کند .

فواید لیموترش برای سلامت قلب

بیماری های قلبی ، از جمله حملات قلبی و سکته مغزی ، شایع ترین علت مرگ و میر در جهان می باشند . مصرف میوه های سرشار از ویتامین C با کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط است . مقادیر کم ویتامین C در خون نیز با افزایش خطر سکته مغزی مرتبط است ، به ویژه در افرادی که دارای اضافه وزن هستند یا فشار خون بالا دارند . همچنین مصرف الیاف جدا شده از مرکبات باعث کاهش سطح کلسترول خون می شود و روغن های اساسی موجود در لیمو می توانند از اکسید شدن ذرات LDL (بد) کلسترول محافظت کنند .

ترکیبات گیاهی لیموترش

ترکیبات گیاهی مواد زیست فعال طبیعی هستند که در گیاهان یافت می شوند ، برخی از آنها دارای مزایای قدرتمندی برای سلامتی هستند . شایان ذکر اس که ترکیبات گیاهی موجود در لیمو و سایر مرکبات ممکن است اثرات مفیدی بر روی سرطان ، بیماری های قلبی عروقی و التهاب داشته باشد اینها ترکیبات اصلی گیاهان در لیمو هستند :

 • اریوسیترین : این آنتی اکسیدان در پوست و آبلیمو وجود دارد .
 • اسید سیتریک : اسید سیتریک که بیشترین اسید آلی موجود در لیمو است ممکن است به جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه کمک کند .
 • هسپریدین : این آنتی اکسیدان ممکن است رگ های خونی شما را تقویت کرده و از تصلب شرایین – تجمع رسوبات چربی (پلاک) در داخل عروق جلوگیری کند .
  دیوسمین : یک آنتی اکسیدان که در برخی از داروها بر روی سیستم گردش خون تأثیر می گذارد ، دیوسمین باعث بهبود صدای عضلانی و کاهش التهاب مزمن در رگ های خونی می شود .
 • D- لیمونن : که در درجه اول در پوست یافت می شود ، جز اصلی روغن های اساسی لیمو و رایحه متمایز لیمو است. به طور جداگانه ، می تواند سوزش معده و رفلاکس معده را تسکین دهد .

خواص لیموترش برای سلامت پوست

ویتامین C موجود در لیمو ممکن است به کاهش چین و چروک پوست ، خشکی پوست از پیری و آسیب به خورشید کمک کند . اینکه آب چگونه پوست را بهبود می بخشد بحث برانگیز است ، اما یک چیز مسلم است . اگر پوست شما رطوبت خود را از دست بدهد ، خشک و مستعد چین و چروک می شود . یک بررسی در سال 2018 نشان داد که یک نوشیدنی حاوی مرکبات به جلوگیری از ایجاد چین و چروک در موش های بدون مو کمک می کند .

 

 

خواص لیمو

فواید لیموترش برای هضم غذا

برخی افراد برای کمک به جلوگیری از یبوست ، آب لیمو را به عنوان ملین صبحگاهی روزانه می نوشند . نوشیدن آب لیمو گرم یا گرم هنگام بیدار شدن ممکن است به حرکت سیستم هضم شما کمک کند . داروی آیورودا می گوید طعم لیمو ترش به تحریک آگنی شما کمک می کند . در داروی آیورودا ، یک جهش شدید آگنی سیستم هضم را شروع می کند ، به شما امکان می دهد غذا را راحت تر هضم کنید و به جلوگیری از تجمع سموم کمک می کند .

عوارض لیموترش

این میوه ممکن است در کنار خواص متعدد برای سلامتی ، مضراتی را نیز به همراه داشته باشد . لیمو به طور کلی به خوبی تحمل می شود ، اما مرکبات ممکن است در تعداد کمی از افراد واکنش های آلرژی ایجاد کنند همچنین ممکن است باعث حساسیت در تماس و تحریک پوست در افراد مبتلا به درماتیت شود . لیموها کاملاً اسیدی هستند ، بنابراین اگر مینای دندان شما خراب شود ، خوردن مرتباً آنها ممکن است برای سلامتی دندان مضر باشد . بعلاوه نوشیدن آب لیمو به طور کلی بی خطر است ، اما باید چند عارضه جانبی بالقوه را از آن آگاه کرد .

لیمو حاوی اسید سیتریک است که ممکن است مینای دندان را از بین ببرد . برای محدود کردن خطر ، آب لیمو را از طریق نی بنوشید و سپس دهان خود را با آب ساده بشویید . وقتی نوبت به سوزش معده می رسد ، آب لیمو می تواند به هر طریقی باشد . اسید سیتریک در برخی افراد ممکن است باعث دل درد شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *