دیسک کمر ؛ علل و نحوه درمان آن

دیسک کمر چیست ؟

ستون فقرات شما از تعدادی استخوان (مهره ها) که بر روی یکدیگر قرار گرفته است ، تشکیل شده است . در واقع از بالا به پایین ، این ستون شامل 7 استخوان در ستون فقرات گردن ، 12 استخوان در ستون فقرات قفسه سینه و 5 استخوان در ستون فقرات کمر است ، به دنبال آن ساکروم و کوکسیکس در پایه قرار دارد . این استخوان ها توسط دیسک ها کشیده می شوند. دیسک ها با جذب شوک از فعالیت های روزانه مانند پیاده روی ، بلند کردن و پیچ خوردگی از استخوان ها محافظت می کنند .

هر دیسک دارای دو بخش است : یک قسمت داخلی نرم ، ژله ای و یک حلقه بیرونی سخت .

آسیب یا ضعف می تواند باعث شود قسمت داخلی دیسک از طریق حلقه بیرونی بیرون زده شود. این به عنوان یک دیسک لغزش ، فتق یا پرولاپس شناخته می شود .

همچنین این عارضه باعث درد و ناراحتی می شود . اگر دیسک لغزش یکی از اعصاب نخاعی شما را تحت فشار قرار دهد ، ممکن است در طول عصب مبتلا دچار بی حسی و درد نیز شوید. در موارد شدید ، ممکن است شما نیاز به عمل جراحی برای از بین بردن یا ترمیم دیسک کشیده شده داشته باشید.

در این مقاله از هلث نوت با ما همراه باشید تا با علائم و تشخیص و نحوه درمان آن بیشتر آشنا شوید .

 

دیسک کمر

علائم دیسک کمر

دیسک کمر نیز علائم و نشانه هایی دارد . در واقع شما می توانید در هر قسمت از ستون فقرات ، از گردن و کمر خود یک دیسک لغزنده داشته باشید . کمر یکی از مناطق متداول برای دیسک های لغزنده است. ستون فقرات شما شبکه ای پیچیده  از اعصاب و رگ های خونی است که یک دیسک لغزنده می تواند فشار بیشتری به اعصاب و ماهیچه های اطراف خود وارد کند .

علائم دیسک کمر شامل موارد زیر است:

 • درد و بی حسی ، معمولاً در یک طرف بدن
 • دردی که به بازوها یا پاها کشیده می شود .
 • دردی که در شب یا با حرکات خاص بدتر می شود .
 • دردی که بعد از ایستادن یا نشستن بدتر می شود .
 • درد هنگام راه رفتن در مسافت های کوتاه
 • ضعف عضلانی غیر قابل توضیح
 • احساس سوزن سوزن شدن ، درد یا سوزش در ناحیه آسیب دیده

انواع درد می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد . اگر درد شما منجر به بی حسی یا سوزن شدن شده است ، که بر توانایی شما در کنترل عضلات تأثیر می گذارد ، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید .

 


بیشتر بدانید:

سرگیجه ؛ علل و درمان آن


 

عوامل ایجاد دیسک کمر

عوامل متعددی و مختلفی در ایجاد دیسک کمر می تواند دخالت دارد . یک ديسک لغزنده هنگامی اتفاق می افتد که حلقه بیرونی ضعیف یا پاره شود و اجازه می دهد قسمت داخلی آن خارج شود که این می تواند با افزایش سن اتفاق بیفتد. حرکات خاص و کارهای ساختمانی سنگین نیز ممکن است باعث ایجاد دیسک لغزش شود.

در حقیقت دیسک می تواند در حالی که در حال پیچ و تاب هستید یا در حال چرخش هستید تا از جای خود بلند شوید ، از جای خود بلغزد. بلند کردن یک جسم سنگین بسیار بزرگ می تواند فشار زیادی در قسمت تحتانی کمر ایجاد کند و در نتیجه دیسک بلغزد. اگر شغلی دارید که در آن باید کارهای جسمی سنگین انجام دهید و نیاز به بلندکردن اشیای سنگین دارد، ممکن است در معرض خطر دیسک های لغزنده باشید.

افراد دارای اضافه وزن همچنین در معرض خطر بیشتری برای یک دیسک لغزنده هستند زیرا دیسکهای آنها باید از وزن اضافی پشتیبانی کنند. ماهیچه های ضعیف و یک سبک زندگی بی تحرک نیز ممکن است در ایجاد دیسک لغزنده نقش داشته باشد.

هرچه سن بالاتر می رود و آثار پیری در بدنتان نمایان می شود ، به احتمال قوی یک دیسک را تجربه می کنید. این امر به این دلیل است که دیسک های شما با افزایش سن ، برخی از محتوای آب محافظت کننده خود را از دست می دهند. در نتیجه ، آنها می توانند راحت تر از جای خود لغزش کنند. آنها در مردان شایعتر از زنان هستند.چون معمولا مردها کارهای سنگین و یا جسم های سنگین را مرتبط با شغل خود بلند می کنند.

 

دیسک کمر

چگونه دیسک کمر تشخیص داده می شود ؟

برای تشخیص دیسک کمر باید به پزشک مراجعه کرد . پزشک شما ابتدا معاینه بدنی را انجام می دهد . آنها به دنبال منبع درد و ناراحتی شما خواهند بود . این کار شامل بررسی عملکرد عصب و قدرت عضلات و اینکه آیا هنگام حرکت یا لمس کردن ناحیه آسیب دیده احساس درد دارید . پزشک همچنین در مورد تاریخچه پزشکی و علائمی که دارید از شما سؤال خواهد کرد .

پس از آن آزمایشات تصویربرداری می تواند به پزشک کمک کند تا استخوان ها و ماهیچه های ستون فقرات شما را مشاهده کرده واز بروز بیماری اطلاع پیدا کند .

در تشخیص پزشک معالج از بیمار مبتلا به كمر درد می خواهد که دراز کشیده و پای خود را به صورت عمودی بالا ببرد.تست SLR و معاینه انگشت شست و توانایی راه رفتن روی پنجه و پاشنه از مهمترین معاینات در تشخیص دیسک کمر می باشد .

تست MRI ، برای تشخیص دقیق بیماری پزشک توصیه می کند که تصویربرداری یا همان MRI را انجام دهد .

تست نوار عصب و عضله در تشخیص دیسک کمر، برای تشخیص دیسک کمر از میلوگرام ،پرتونگاری نیز استفاده می شود که چندان رایج نیست .

تشخیص ديسک کمر کار ساده ای نیست اما اگر علائم درد شما به سمت پاها تیر می کشد و درد و خشکی صبحگاهی دارید باید احتمال بالای دیسک کمر را در خود بدهید .
تشخیص دیسک کمر در منزل بسیار سخت است ولی اگر کمردردی دارید که درد آن نیز به پا رسیده است و صبح که از خواب بلند می شوید کمردرد شما شدیدتر شده است احتمالا دیسک کمر دارید و باید عوامل و علائم آن بررسی شود.
پزشک شما می تواند تمام این اطلاعات را با هم ترکیب کند تا مشخص کند چه چیزی باعث ایجاد درد ، ضعف یا ناراحتی شما می شود.

 

دیسک کمر

نحوه درمان دیسک کمر

راه های بسیاری برای درمان دیسک کمر وجود دارد که نحوه درمان آن بسته به شدت بیماری می تواند متغیر باشد . این روش درمانی به طور معمول به میزان ناراحتی که شما تجربه می کنید نیز بستگی دارد و اینکه تا چه اندازه دیسک از جای خود خارج شده است .

اکثر افراد می توانند با استفاده از یک برنامه ورزشی که باعث تقویت عضلات کمر و اطراف می شوند ، درد دیسک کاهش یافته را کاهش دهند. یک فیزیوتراپی ممکن است تمریناتی را توصیه کند که یاعث بهبود درد ناشی از دیسک کمر شود .

مصرف داروهای بدون نسخه و جلوگیری از بلند کردن سنگین و موقعیت های دردناک نیز می تواند کمک کننده باشد .

در حالی که درد و ناراحتی دیسک کمر شما را تحت فشار قرار داده از انجام فعالیت های سنگین بدنی به صورت جدی خودداری کنید ، این می تواند منجر به ضعف عضلات و سفتی مفصل شود . درعوض ، سعی کنید تا حد امکان با فعالیت های کششی یا کم تحرک مانند پیاده روی ، فعال باشید .

اگر درد دیسک شما با داروهای بدون نسخه پزشک و انواع مسکن ها کاهش پیدا نکرده است  ، پزشک ممکن است داروهای قوی تری تجویز کند. که شامل:

 • نرم کننده های عضلانی برای رفع اسپاسم عضلات
 • مواد مخدر برای تسکین درد
 • داروهای درد عصبی مانند گاباپنتین یا دولوکستین

اگر علائم شما در مدت شش هفته کمتر نشد و درد بهبود نیافت این ممکن است دیسک لغزنده شما روی عملکرد عضلات شما اثر بگذارد ، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند . جراح شما بدون از بین بردن کامل دیسک می تواند قسمت آسیب دیده یا بیرون زده دیسک را از بین ببرد. به این میکرودیسکتومی گفته می شود .

در موارد شدیدتر ، پزشک ممکن است دیسک را با ماده مصنوعی جایگزین کند یا دیسک را برداشته و مهره های شما را با هم فیوز کند. این روش به همراه لامینکتومی و فیوژن ستون فقرات ، ثبات را به ستون فقرات شما می افزاید .

 

دیسک کمر

درمان دیسک کمر با ورزش

گام اول برای درمان ديسک کمر با ورزش تقویت عضله ورزش استاتیک می باشد که همه می توانند انجام دهند اما افرادی که کمردرد و خصوصا دیسک کمر دارند و یا دردهای سیاتیک با انتشار به پا دارند باید ورزش را زیر نظر پزشک متخصص آموزش ببینند چه بسا بعضی از ورزش ها مشکل سیاتیک و فتق را تشدید می کنند .

به کلیه بیماران تاکید می کنم ورزش باید در مرحله کاهش درد شروع شود . ورزش در زمانیکه درد زیاد دارید موجب تشدید علایم دیسک کمر می شود .کم نیستتد بیمارانی که در مرحله حاد دیسک کمر به استخر مراجعه می کنند و با تشدید درد به کلنیک ما مراجعه می کنند .

بعد از کاهش درد یکی از مهمترین ورزش های ایزومتریک در بیماران مبتلا به دیسک کمر ورزش تیلتینگ می باشد. ورزش تیلتینگ اولین ورزشی است که دکتر سپهریان به بیماران خود توصیه می کند. شاید این ورزش را بتوان ورزش کلیدی در درمان و پیشگیری از دیسک کمر عنوان کرد. در این ورزش بیمار دراز می کشد و پاهای خود را جمع می کند و کمر خود را به پایین فشار می دهد و برای 10 ثانیه این ورزش را انجام می دهد .

 

 


بیشتر بدانید:

هر آنچه باید درباره قرص کدئین بدانید


 

چگونگی جلوگیری از دیسک کمر

در واقع بهتر است بدانید که هیچ روش قطعی برای جلوگیری از ابتلا به دیسک کمر وجود ندارد ، اما می توانید برای كاهش خطر ابتلا به دیسک لغزان اقدام كنید.

این مراحل شامل موارد زیر است:

 • از تکنیک های بالابری ایمن استفاده کنید، ازطریق زانو خم و بلند شوید ، نه کمر .
 • وزن سالم خود را حفظ کنید وسعی کنید چاق نشوید چون ممکن است درد شما را بیشتر کند .
 • برای مدت زمان طولانی نباید بنشینید. بلند شوید و به صورت دوره ای دراز کنید .
 • برای تقویت ماهیچه ها در پشت ، پاها و شکم خود تمریناتی انجام دهید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *