هر آنچه باید درباره سرطان تخمدان بدانید

سرطان تخمدان چیست ؟

نوعی سرطان است که در بیشتر موارد رحم زنان را درگیر می کند ، سرطان تخمدان می نامند . در واقع سرطان تخمدان نوعی سرطان است که از تخمدان شروع می شود و سیستم تولید مثل زنان را که شامل دو تخمدان ، یکی در هر طرف رحم است را درگیر می کند . تخمدان ها ( هر کدام به اندازه یک بادام ) تخمک و همچنین هورمون های استروژن و پروژسترون تولید می کنند .

سرطان تخمدان اغلب تا زمانی که در لگن و شکم پخش نشود ، قابل شناسایی نیست. در این مرحله آخر ، درمان سرطان تخمدان دشوارتر است. سرطان تخمدان در مراحل اولیه ، که در آن بیماری محدود به تخمدان است ، به احتمال زیاد با موفقیت درمان می شود . در هر صورت برای درمان آنها به طور کلی از جراحی و شیمی درمانی استفاده می شود . در این بخش از مقاله هلث نوت با ما همراه باشید تا با علائم و نحوه درمان آن بیشتر آشنا شوید .

سرطان تخمدان

علائم سرطان تخمدان

سرطان تخمدان که سیستم تولید مثل زنان را درگیر می کند دارای علائم و نشانه هایی است که در مراحل اولیه به ندرت این علائم را ایجاد می کند . در واقع سرطان تخمدان در مرحله پیشرفته ممکن است علائم کمی و غیر اختصاصی ایجاد کند که اغلب به عنوان موارد شایع تر خوش خیم اشتباه گرفته می شوند.

علائم و نشانه های سرطان تخمدان ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 • نفخ شکم یا تورم
 • هنگام غذا خوردن به سرعت احساس سیری می کنید .
 • کاهش وزن
 • ناراحتی در ناحیه لگن
 • تغییر در عادات روده ای ، مانند یبوست
 • نیاز مکرر به ادرار کردن

علل سرطان تخمدان

تاکنون علل قطعی برای سرطان تخمدان کشف نشده است اما ممکن است عواملی در ایجاد این نوع سرطان نقش داشته باشد، همچنین پزشکان عواملی را شناسایی کرده اند که می تواند خطر بیماری را افزایش دهد.

به طور کلی ، سرطان از زمانی شروع می شود که سلول در DNA خود دچار خطا (جهش) شود. جهش ها به سلول می گویند که به سرعت رشد و تکثیر یابد و توده ای (تومور) از سلول های غیر طبیعی ایجاد شود. سلولهای غیرطبیعی در صورت مرگ سلولهای سالم به زندگی خود ادامه می دهند. آنها می توانند به بافت های مجاور حمله کرده و از تومور اولیه جدا شده و در سایر نقاط بدن پخش شوند (متاستاز کنند).

 

انواع سرطان تخمدان

سرطان تخمدان ممکن است در انواع مختلفی وجود داشته باشد ، در حقیقت نوع سلول شروع سرطان ، نوع سرطان تخمدان را تعیین می کند. انواع سرطان تخمدان عبارتند از :

 • تومورهای اپیتلیال : این نوع تومور که از لایه نازک بافتی شروع می شود که قسمت بیرونی تخمدان ها را می پوشاند. حدود 90 درصد سرطان های تخمدان تومورهای اپیتلیال هستند .
 • تومورهای استرومایی : که از بافت تخمدان حاوی سلولهای تولید کننده هورمون شروع می شوند . این تومورها معمولاً در مراحل زودتر از سایر تومورهای تخمدانی تشخیص داده می شوند. حدود 7 درصد از تومورهای تخمدان استروما هستند.
 • تومورهای سلول های جوانه ای : در واقع تومور های جوانه ای از سلول های تولید کننده تخمک شروع می شوند و این سرطان های نادر تخمدان در زنان در سنین پائین تر اتفاق می افتد .

 

سرطان تخمدان

نحوه تشخیص سرطان تخمدان به چه صورت است ؟

اگر هر یک از علائم گفته شده در بالا را داشته باشید بهتر است برای تشخیص دقیق بیماری خود به پزشک متخصص مراجعه کنید و پزشک با معاینه فیزیکی و انجام برخی از آزمایشات به تشخیص بیماری شما می پردازد . اگر غربالگری روتین یا علائم نشان می دهد ممکن است فردی به سرطان تخمدان مبتلا باشد ، پزشک معمولاً:

 • از فرد در مورد سابقه پزشکی شخصی و خانوادگی وی سوال می کند  .
 • معاینه لگن انجام می دهد .

آنها همچنین ممکن است توصیه کنند :

 • آزمایش خون : با این آزمایش ها میزان بالای مارکر موسوم به CA-125 بررسی می شود .
 • آزمایشات تصویربرداری : نمونه شامل یک ترانس واژینال سونوگرافی ، یک اسکن MRI ، و یا یک سی تی اسکن .
 • لاپاراسکوپی : یک متخصص مراقبت های بهداشتی یک لوله نازک را با یک دوربین متصل شده از یک سوراخ کوچک در شکم ، برای دیدن تخمدان ها وارد می کند و ممکن است یک نمونه بافت را برای نمونه برداری انجام دهد .
 • بیوپسی : این شامل بررسی میکروسکوپی یک نمونه بافت است .
 • نمونه برداری : فقط یک نمونه برداری از عضو درگیر درد ، می تواند سرطان را تایید کند. یک متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است این کار را به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه یا به دنبال جراحی برای برداشتن تومور انجام دهد .

 

 

سرطان تخمدان

درمان سرطان تخمدان

پس از تشخیص بیماری توسط پزشک ، مرحله بعدی انتخاب و نحوه درمان مناسب برای بیمار است که توسط پزشک انجام می شود . اگر گزینه های دیگر درمان ناشی از شیمی درمانی و پرتودرمانی پاسخگو نباشد ، ممکن است جراحی یکی از درمان های موثر برای سرطان تخمدان باشد .

درمان این نوع سرطان به عوامل زیادی از جمله موارد زیر بستگی دارد :

 • نوع ، مرحله و درجه سرطان
 • سن و سلامت کلی فرد
 • تنظیمات شخصی آنها
 • در دسترس بودن و مقرون به صرفه بودن درمان

گزینه های درمان معمولاً شامل موارد زیر می شوند :

– جراحی

انتخاب جراحی به نوع سرطان و میزان پیشرفت و مرحله آن بستگی خواهد داشت. گزینه های جراحی شامل برداشتن رحم ، برداشتن یک یا هر دو تخمدان و برداشتن غدد لنفاوی آسیب دیده است. یک پزشک گزینه های مناسب را با فرد در میان می گذارد.

– شیمی درمانی

شیمی درمانی نوع دیگری از روش های درمان است و هدف این داروها از بین بردن سلول های سرطانی است. اگر فردی داروهای شیمی درمانی را از راه دهان یا به صورت تزریق یا تزریق مصرف کند ، کل بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. گزینه دیگر شیمی درمانی داخل صفاقی است و در این حالت ، یک لوله دارو را مستقیماً به قسمت بدن تحت تأثیر سرطان می رساند. شیمی درمانی می تواند عوارض جانبی گسترده ای داشته باشد ، به خصوص اگر روی کل بدن تأثیر بگذارد.

 

– درمان هدفمند

برخی از درمان ها ، سلول های خاصی را هدف قرار می دهند که به رشد سرطان کمک می کنند. به عنوان مثال می توان به درمان با آنتی بادی مونوکلونال و مهارکننده های آنژیوژنز اشاره کرد. هدفمند درمان با هدف قرار دادن توابع خاص ، اثرات سوء را محدود می کند.

– پرتودرمانی

در این روش از اشعه ایکس برای از بین بردن سلولهای سرطانی استفاده می شود. یکی از راه های انجام این کار ورود مایع رادیواکتیو به داخل صفاق است. این ممکن است به افراد مبتلا به سرطان تخمدان پیشرفته کمک کند.

– ایمونوتراپی (بیوتراپی)

این هدف به منظور تقویت توانایی سیستم ایمنی بدن در دفاع از بدن در برابر سرطان است. واکسن درمانی شامل تزریق موادی است که تومور را پیدا کرده و از بین می برد. این ممکن است به افراد مبتلا به سرطان تخمدان پیشرفته کمک کند. برخی از اینها انواع نسبتاً جدیدی از درمان هستند. برخی از افراد ممکن است شرکت در یک آزمایش بالینی را انتخاب کنند ، که می تواند به جدیدترین رویکردها دسترسی پیدا کند .

 

 

عوامل خطر سرطان تخمدان

عواملی که می توانند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش دهند عبارتند از:

 • افزایش سن : با بالاتر سن و دوران پیری و کهولت سرطان تخمدان بیشتر به چشم می خورد ، هر چند این نوع می تواند در هر سنی رخ دهد اما بیشتر در زنان 50 تا 60 ساله دیده می شود .
 • جهش های ژنی ارثی : درصد کمی از سرطان های تخمدان ناشی از جهش های ژنی است که از والدین خود به ارث می برید. ژن های شناخته شده برای افزایش خطر سرطان تخمدان ژن سرطان پستان (BRCA1) و ژن سرطان پستان (BRCA2) نامیده می شوند. این ژن ها همچنین خطر سرطان پستان را افزایش می دهند.کشف شده است که جهش های دیگر ژنی ، از جمله موارد مرتبط با سندرم لینچ ، خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش می دهد.
 • سابقه خانوادگی سرطان تخمدان : افرادی که یک یا چند نفر از اعضای خانواده و یا اقوام نزدیک آنها به سرطان مبتلا هستند خطر بیشتری آنها را تهدید می کند . درمان جایگزین هورمون استروژن ، به ویژه با استفاده طولانی مدت و در دوزهای زیاد.
 • سن شروع و پایان قاعدگی : شروع قاعدگی در سنین پایین یا شروع یائسگی در سنین بالاتر یا هر دو ممکن است خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش دهد .

 

جلوگیری از سرطان تخمدان

هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از سرطان تخمدان وجود ندارد. اما ممکن است روش هایی برای کاهش خطر شما وجود داشته باشد:

مصرف قرص های ضد بارداری را در نظر بگیرید : از پزشک خود بپرسید که آیا قرص های ضد بارداری می توانند برای شما مناسب باشند یا خیر. زنانی که از داروهای ضد بارداری خوراکی استفاده می کنند ممکن است خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش دهند. اما داروهای پیشگیری از بارداری خوراکی خطراتی دارند ، بنابراین در مورد اینکه آیا مزایا بر اساس شرایط شما بیشتر از این خطرات است ، بحث کنید.
عوامل خطر خود را با پزشک خود در میان بگذارید : اگر سابقه خانوادگی سرطان پستان و تخمدان دارید ، این را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک شما می تواند تعیین کند که این ممکن است برای خطر ابتلا به سرطان در شما چه معنی داشته باشد. در برخی موارد ، پزشک ممکن است شما را به یک مشاور ژنتیک ارجاع دهد که می تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا آزمایش ژنتیک برای شما مناسب است یا خیر. اگر متوجه شوید جهش ژنی دارید که خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش می دهد ، ممکن است جراحی برای برداشتن تخمدان برای جلوگیری از پیشرفت سرطان در نظر گرفته شود .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *