هر آنچه باید درباره سرطان غدد بزاقی بدانید

سرطان غدد بزاقی چیست ؟

گونه های مختلفی از سرطان وجود دارد که می تواند در هر نقطه از بدن شما شروع شده و آن قسمت را درگیر کند ؛ این بیماری حتی ممکن است بعضی از قسمت های بدن که حتی به ذهن شما نمی رسد را درگیر کند . می دانیم وظیفه بزاق ، مرطوب نگه داشتن دهان و گلو است ؛ این مایعات حاوی آنزیم هایی است که به تجزیه غذای شما کمک می کند. همچنین نقش مهمی در جلوگیری از عفونت در دهان و گلو شما دارد.

تعداد زیادی از غده های بزاقی در اطراف دهان وجود دارد که برخی از آنها بسیار کوچک هستند و فقط با کمک میکروسکوپ قابل مشاهده هستند ؛ از آنجا که تعداد زیادی غدد بزاقی و تعداد زیادی سلول در آن غدد وجود دارد ، صدها نوع سرطان غدد بزاقی نیز وجود دارد . بیشتر آنها بسیار نادر هستند ، و بیش از نیمی از تومورهای غدد بزاقی خوش خیم هستند (نه سرطان ). در این بخش از مقاله هلث نوت با ما همراه باشید تا با انواع و نحوه درمان این نوع سرطان بیشتر آشنا شوید .

 

سرطان غدد بزاقی

انواع سرطان غدد بزاقی

در واقع انواع مختلفی از سرطان وجود دارد که می تواند در غدد بزاقی ایجاد شود که برخی از آنها آدنوکارسینوما هستند که سرطان سلولهایی هستند که مواد را ترشح می کنند. سرطان های غدد بزاقی شامل موارد زیر است :

 • کارسینومای موکوپیدرموئید : این نوع سرطان اغلب به کندی رشد می کند و بیشتر در غدد پاروتید شروع می شوند .
 • کارسینومای کیستیک آدنوئید : این نوع سرطان نیز رشد آن کند است اما ممکن است درمان آن بسیار دشوار باشد زیرا در امتداد اعصاب رشد می کند .
 • کارسینوم سلولهای اسینیک : این نوع سرطان به کندی رشد می کند و اغلب در دوران جوانی اتفاق می افتد .
 • آدنوکارسینومای چندشکل درجه پایین : این نوع سرطان که عمدتا قابل درمان هستند و از غدد بزاقی جزئی شروع می شوند .

بعضی اوقات ، پزشکان می توانند آدنوکارسینومای شخصی را تشخیص دهند ، اما نمی توانند نوع آن را تشخیص دهند. این موارد به عنوان آدنوکارسینوم شناخته می شوند ، در غیر این صورت مشخص نشده است (NOS) و بیشتر در غدد بزاقی پاروتید و جزئی وجود دارد .

انواع دیگر نادر سرطان نیز ممکن است ایجاد شود. به عنوان مثال ، سارکوم ، که سرطان سلول های بافت همبند هستند ، ممکن است ایجاد شوند. با این حال ، به ندرت اتفاق می افتد که یک سارکوم در غدد بزاقی ایجاد شود. لنفوم غیر هوچکین ، سرطان سلولهای ایمنی ، بیشتر در افرادی که به سندرم شوگرن مبتلا هستند ، ایجاد می شود. این یک بیماری خود ایمنی است که سلول های غده بزاقی را تحت تأثیر قرار می دهد .

 

علائم سرطان غدد بزاقی

سرطان غدد بزاقی دارای علائم و نشانه هایی در دهان و یا هر قسمتی از بدن که غدد بزاقی وجود داشته باشد ، ایجاد می کند . فردی که مبتلا به سرطان غدد بزاقی است ممکن است علائم زیر :

 • مشکلات در باز کردن دهان به طور کامل
 • عضلات ضعیف صورت در یک طرف صورت
 • تورم یا برآمدگی در اطراف فک ، دهان یا ناحیه گردن
 • تفاوت محسوسی در شکل یک طرف گردن یا صورت
 • احساس بی حسی در قسمتی از صورت
 • درد مداوم در غده بزاقی

در حقیقت افراد باید در مورد هر گونه توده بدون درد به پزشک مراجعه کنند که مستقیماً ناشی از عفونت شناخته شده نیست .

 

سرطان غدد بزاقی

تشخیص سرطان غدد بزاقی

اگر مدتی است که علائم گفته شده را دارید بهتر است برای تشخیص آن به پزشک مراجعه کنید ، تا با انجام آزمایشات به تشخیص دقیق بیماری شما بپردازد . اگر پزشک به سرطان غده بزاقی مشکوک باشد ، ممکن است آزمایشات تصویربرداری را برای شما تجویز کند .
پزشک از فرد در مورد سابقه پزشکی وی سوال می کند و دو طرف صورت ، دهان و اطراف فک را معاینه می کند. اگر آنها متوجه تورم در غدد لنفاوی شوند ، این می تواند نشانه سرطان باشد . ضعف عضلانی یا بی حسی صورت می تواند نشان دهنده گسترش سرطان به اعصاب باشد .پزشک نیز ممکن است آزمایشات تصویربرداری را برای تعیین محل و شیوع هر بیماری برای شما تجویز کند . آنها همچنین ممکن است نمونه برداری را برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل بافت غده بزاقی توصیه کنند .

در یک نمونه برداری برشی ، متخصص یک برش کوچک ایجاد می کند و نمونه ای از تومور را که نیاز است برای آزمایش و بررسی به آزمایشگاه فرستاده شود ، برمی دارد. بنا به یافته های اولیه ، آنها ممکن است جراحی را برای برداشتن و آزمایش کل تومور توصیه کنند .

 

نحوه درمان سرطان غدد بزاقی

پس از تشخیص بیماری توسط پزشک و تائید اینکه شما به سرطان غدد بزاقی مبتلا شده اید ، مرحله بعدی نحوه درمان تومورهای غدد بزاقی برای بهبود شرایط و وضعیت بیمار است که بنا به شدت بیماری بهترین نوع درمان انتخاب می شود . در موارد شدید معمولاً از جراحی برای برداشتن تومور استفاده می شود. افراد مبتلا به سرطان غدد بزاقی ممکن است به درمان های اضافی مانند پرتودرمانی و شیمی درمانی نیاز داشته باشند.

– عمل جراحی

جراحی برای تومورهای غدد بزاقی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • برداشتن بخشی از غده بزاقی آسیب دیده : اگر تومور شما کوچک باشد و در یک نقطه دسترسی آسان قرار داشته باشد ، جراح شما ممکن است تومور و قسمت کوچکی از بافت سالم را که اطراف آن را احاطه کرده است ، از بین ببرد.
 • از بین بردن کل غده بزاقی : اگر تومور بزرگتری دارید ، ممکن است پزشک برداشتن کل غده بزاقی را توصیه کند. اگر تومور شما به ساختارهای مجاور گسترش یافته باشد مانند اعصاب صورت ، مجاری که غدد بزاقی ، استخوان های صورت و پوست شما را به هم متصل می کند و ممکن است این موارد نیز برداشته شوند .
 • از بین بردن غدد لنفاوی گردن : اگر تومور غده بزاقی شما سرطانی باشد و احتمال گسترش سرطان به غدد لنفاوی وجود داشته باشد ، ممکن است جراح شما توصیه کند که برخی از غدد لنفاوی را از گردن خود خارج کنید. جراح غدد لنفاوی را که به احتمال زیاد حاوی سلول های سرطانی هستند ، از بین می برد.
 • جراحی ترمیمی : پس از جراحی برای برداشتن تومور ، پزشک شما ممکن است جراحی ترمیمی را برای ترمیم ناحیه توصیه کند. اگر در حین جراحی استخوان ، پوست یا اعصاب شما برداشته شود ، ممکن است نیاز به ترمیم یا جایگزینی با جراحی ترمیمی باشد.

در طی عمل جراحی ترمیمی ، جراح برای ترمیم هایی که توانایی جویدن ، بلعیدن ، صحبت کردن ، تنفس و حرکت دادن صورت را بهبود می بخشد ، تلاش می کند. برای بازسازی نواحی در دهان ، صورت ، گلو یا فک ها ممکن است به انتقال پوست ، بافت ، استخوان یا اعصاب از سایر قسمت های بدن خود نیاز داشته باشید . جراحی غدد بزاقی ممکن است دشوار باشد زیرا چندین عصب مهم در غدد و اطراف آن قرار دارند. به عنوان مثال ، عصبی در صورت که حرکت صورت را کنترل می کند از طریق غده پاروتید عبور می کند.

از بین بردن تومورهایی که اعصاب مهم را درگیر می کنند ممکن است نیاز به کشش یا برش اعصاب داشته باشد. این می تواند باعث فلج جزئی یا کامل صورت (افتادگی صورت) شود که می تواند موقتی یا در بعضی شرایط دائمی باشد. جراحان مراقبت می کنند تا در صورت امکان این اعصاب را حفظ کنند. بعضی اوقات می توان اعصاب قطع شده را با اعصابی که از مناطق دیگر بدن شما گرفته شده یا با پیوندهای عصبی فرآوری شده از اهدا کنندگان ترمیم کرد .

 

سرطان غدد بزاقی

 

– پرتو درمانی

از دیگر روش های درمان این نوع سرطان و انواع سرطانهای دیگر از جمله سرطان پستان و کبد و پوست و … پرتو درمانی می باشد . اگر مبتلا به سرطان غدد بزاقی هستید ، پزشک ممکن است پرتودرمانی را برای کاهش علائم شما توصیه کند. در پرتودرمانی از پرتوهای پرانرژی مانند اشعه ایکس و پروتون برای از بین بردن سلولهای سرطانی استفاده می شود. در طول پرتودرمانی ، هنگامی که دستگاهی به دور شما حرکت می کند ، روی میز دراز می کشید و پرتوهای پرقدرت در نقاط خاصی از بدن شما حرکت می کند .

نوع جدیدتری از پرتودرمانی که از ذراتی به نام نوترون استفاده می کند ، ممکن است در درمان برخی سرطان های غدد بزاقی موثر باشد. برای درک مزایا و خطرات این روش درمانی ، مطالعه بیشتری لازم است. پرتودرمانی نوترون در ایالات متحده به طور گسترده ای در دسترس نیست .

در واقع پرتودرمانی می تواند بعد از جراحی برای از بین بردن سلولهای سرطانی باقی مانده استفاده شود. اگر جراحی امکان پذیر نباشد زیرا تومور بسیار بزرگ است یا در مکانی قرار دارد که برداشتن آن را بسیار خطرناک می کند ، ممکن است پزشک پرتودرمانی را به تنهایی یا در ترکیب با شیمی درمانی توصیه کند.

– شیمی درمانی

شیمی درمانی نوع دیگری از درمان های دارویی برای سرطان است که از داروهایی برای از بین بردن سلولهای سرطانی استفاده می کند . شیمی درمانی در حال حاضر به عنوان یک درمان استاندارد برای سرطان غدد بزاقی استفاده نمی شود ، اما محققان در حال بررسی کاربرد آن هستند . شیمی درمانی ممکن است یک گزینه برای افراد مبتلا به سرطان غدد بزاقی پیشرفته باشد . گاهی اوقات در ترکیب با پرتودرمانی استفاده می شود.

– مراقبت های حمایتی (تسکینی)

نوع دیگری از درمان برای بهبود وضعیت بیمار ، مراقبت های تسکینی است که شامل یک مراقبت پزشکی ویژه است که بر روی تسکین درد و سایر علائم یک بیماری جدی متمرکز است . متخصصان مراقبت تسکینی با شما ، خانواده و سایر پزشکان شما همکاری می کنند تا یک لایه اضافی از پشتیبانی را ارائه دهند که مکمل مراقبت های مداوم شما باشد . مراقبت از تسکین را می توان در حالی که تحت درمان های تهاجمی دیگر مانند جراحی ، شیمی درمانی یا پرتودرمانی قرار می گیرید ، استفاده کرد.

 

عوامل خطر سرطان غدد بزاقی

برخی از عوامل می تواند خطر ابتلا به سرطان غدد بزاقی را افزایش دهد . افرادی که برای درمان سرطان های قبلی سر و گردن پرتودرمانی شده اند ، ممکن است در اواخر عمر خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان غدد بزاقی داشته باشند .

افراد مسن ممکن است بیشتر از سایر افراد به این نوع سرطان مبتلا شوند ، اگرچه افراد در هر سنی می توانند به آن مبتلا شوند اما مردان بیشتر از زنان ممکن است به این نوع سرطان مبتلا شوند و بنابراین خطر بیشتری آنها را تهدید می کند . عوامل ژنتیکی نیز می تواند خطر را افزایش دهد. با این حال ، این بسیار نادر است و پزشکان فکر نمی کنند که سابقه خانوادگی در بیشتر افراد به سرطان غدد بزاقی کمک کند .

قرار گرفتن در محیط کار در معرض موادی مانند گرد و غبار آلیاژ نیکل و گرد و غبار سیلیس نیز ممکن است یک عامل باشد. تحقیقات در مورد سایر عوامل خطر احتمالی ، از جمله استفاده از تلفن همراه ، رژیم غذایی و مصرف دخانیات و الکل ادامه دارد. با این حال ، مطالعات هنوز تأثیر این عوامل بر رشد سرطان غدد بزاقی را تأیید نکرده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *