هر آنچه باید درباره سرطان مری بدانید .

این سرطان در مری هنگامی اتفاق می افتد سرطان مری زمانی اتفاق می افتد که سلول های سرطانی در مری ایجاد می شوند . در واقع ساختار مری به صورت یک لوله توخالی طولانی بوده و از گلو به معده شما منتقل می شود . این عضو به هضم غذا کمک می کند و غذایی را که می بلعید از پشت گلو به معده منتقل می کند . سرطان مری معمولاً از سلول هایی شروع می شود که داخل مری قرار دارند . این سرطان می تواند در هر نقطه از مری رخ دهد و مردان بیشتر از زنان خطر ابتلا به این عارضه را دارند . شایان ذکر است که سرطان مری ششمین علت شایع مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است .

البته در بعضی مناطق ، ممکن است میزان بالاتر سرطان مری به دلیل استعمال دخانیات و الکل یا عادات غذایی و چاقی خاص باشد . دو نوع اصلی سرطان مری وجود دارد . یک نوع آن سرطان سلول سنگفرشی است . سلول های سنگفرشی در مری داخلی قرار دارند و سرطان ایجاد شده از سلول های سنگفرشی می تواند در کل مری رخ دهد . نوع دیگر آدنوکارسینوما نام دارد . این سرطانی است که از سلول های غده ایجاد می شود . در ادامه مقاله هلث نوت همراه ما باشید تا برخی از مهم ترین علت های بوجود آمدن این عارضه و راه های درمان آنرا بیان کنیم .

 

علائم سرطان مری

انواع سرطان مری

سرطان مری با توجه به نوع سلول های درگیر طبقه بندی می شود . جالب الست بدانید که نوع سرطان مری شما به تعیین گزینه های درمانی کمک می کند . در اینجا انواع سرطان مری را ذکر نموده ایم :

آدنوکارسینوم

آدنوکارسینوم در سلول های غدد ترشح کننده مخاط در مری شروع می شود . آدنوکارسینوما اغلب در قسمت تحتانی مری اتفاق می افتد و رایج ترین شکل سرطان مری در ایالت متحده می باشد که در درجه اول مردان سفید پوست را گرفتار می کند .

سرطان سلول سنگفرشی

در واقع سلول های سنگفرشی سلول های نازک و مسطحی هستند که سطح مری را پوشانده اند . سرطان سلول سنگفرشی اغلب در قسمت های فوقانی و میانی مری اتفاق می افتد که از شایع ترین سرطان مری در سراسر جهان است . انواع نادر دیگر برخی از اشکال نادر سرطان مری شامل کارسینوم سلول کوچک ، سارکوم ، لنفوم ، ملانوم و کوریوکارسینوما می باشد .

علائم سرطان مری

شناخت علائم یک عارضه می تواند در تشخیص زود هنگام آن و نجام اقدامات موثر برای رفع آن تاثیر گذار باشد . شایاین ذکر است که سرطان مری اولیه معمولاً هیچ علائم و نشانه ای ایجاد نمی کند . در اینجا برخی از مهم ترین علائم و نشانه های احتمالی سرطان مری را ذکر کرده ایم که عبارت اند از :

 • دل درد و سوزش سر دل
 • سرفه و گرفتگی صدا
 • کاهش وزن بدون تلاش
 • مشکل در بلع (دیسفاژی)
 • بدتر شدن سوء هاضمه و یبوست
 • درد قفسه سینه ، فشار یا سوزش

علل سرطان مری

شناخت علت های بوجود آمدن این بیماری می تواند در تشخیص زود هنگام موثر واقع شود . البته دقیقاً مشخص نیست ، چه عواملی باعث سرطان مری می شوند ، با این حال  شایان ذکر است که سرطان مری هنگامی بوجد می آید که سلول های مری تغییراتی (جهش) در DNA آنها ایجاد کنند . این تغییرات باعث رشد و تقسیم سلول ها بدون کنترل می شود . سلول های غیر طبیعی تجمع یافته توموری را در مری تشکیل می دهند که می تواند رشد کرده و به ساختارهای مجاور حمله کرده و به سایر قسمت های بدن گسترش یابد . بنابراین توجه به برخی کاردها برای جلوگیری از ابتلا به این عارضه امری مهم می باشد .

عوامل خطر سرطان مری

به طور کلی تحریک مزمن مری ممکن است در تغییراتی که باعث سرطان مری می شوند ، نقش داشته باشد . در اینجا برخی عواملی که باعث تحریک سلول های مری می شوند و خطر ابتلا به سرطان مری را افزایش می دهند را ذکر کرده ایم :

 • چاقی
 • نوشیدن الکل
 • سیگار کشیدن
 • داشتن ریفلاکس صفرا
 • عدم مصرف کافی میوه و سبزیجات
 • مبتلا به بیماری ریفلاکس معده (GERD)
 • تحت پرتودرمانی قفسه سینه یا بالای شکم
 • داشتن عادت ثابت نوشیدن مایعات بسیار گرم
 • داشتن تغییرات پیش سرطانی در سلول های مری (مری بارت)
 • مشکل در بلعیدن به سبب وجود اسفنکتر مری که آرام نمی شود (آخالازی)

 

عوارض سرطان مری

تشخیص سرطان مری

آزمایشات و روش هایی که برای تشخیص سرطان مری استفاده می شود شامل موارد زیر می باشد :

آندوسکوپی

در حین آندوسکوپی ، پزشک شما یک لوله انعطاف پذیر مجهز به لنز ویدئویی (ویدئوآندوسکوپ) را از پایین گلو و مری عبور می دهد . با استفاده از آندوسکوپ ، پزشک مری شما را معاینه می کند ، به دنبال سرطان یا مناطق تحریک می شود .

نمونه برداری

ممکن است پزشک از دامنه خاصی که از گلو به مری (آندوسکوپ) منتقل شده استفاده کند تا نمونه ای از بافت مشکوک (نمونه برداری) را جمع آوری کند  نمونه بافت برای جستجوی سلول های سرطانی به آزمایشگاه ارسال می شود .

به محض تأیید تشخیص سرطان مری ، پزشک ممکن است آزمایشات دیگری را برای تعیین اینکه آیا سرطان به غدد لنفاوی یا سایر مناطق بدن گسترش یافته است ، توصیه کند . در اینجا آزمایشات ممکن برای تشخیص این عارضه را ذکر کرده ایم :

 • برونکوسکوپی
 • توموگرافی رایانه ای (CT)
 • سونوگرافی آندوسکوپی (EUS)
 • توموگرافی انتشار پوزیترون (PET)

پزشک شما با استفاده از اطلاعات این روش ها مرحله ای را به سرطان شما اختصاص می دهد . مراحل سرطان مری با اعداد رومی نشان داده می شود که از 0 تا IV متغیر است و کمترین مراحل نشان می دهد که سرطان کوچک است و فقط لایه های مری شما را تحت تأثیر قرار می دهد . در مرحله چهارم ، سرطان پیشرفته در نظر گرفته می شود و به مناطق دیگر بدن گسترش یافته است . سیستم مرحله بندی سرطان همچنان پیشرفت می کند و با بهبود پزشکان در تشخیص و درمان سرطان ، پیچیده تر می شود . پزشک شما از مرحله سرطان شما برای انتخاب روش های درمانی مناسب استفاده می کند .

زمان مراجعه به پزشک

اگر علائم و نشانه ها مداوم اند که بسیار نگران کننده می باشد بایئ هر چه سریع تر با پزشک متخصص مشورت کنید . توجه داشته باشید ، اگر مبتلا به مری بارت شده ، یک بیماری پیش سرطانی ناشی از ریفلاکس اسید مزمن باشید ، خطر ابتلا به سرطان مری بیشتر است . از پزشک خود بپرسید که چه علائم و نشانه هایی را باید تماشا کرد که نشانگر بدتر شدن وضعیت شما است . غربالگری سرطان مری می تواند گزینه ای برای افراد مبتلا به مری بارت باشد . اگر مری بارت دارید ، در مورد جوانب مثبت و منفی غربالگری با پزشک خود مشورت کنید .

 

درمان سرطان مری

درمان سرطان مری

براساس نوع سلول های درگیر در سرطان ، مرحله سرطان ، سلامت کلی و ترجیحات شما ، گزینه های درمان نیز متفاوت می باشد . در اینجا برخی از مهم ترین آنها را ذکر کرده ایم :

عمل جراحی

جراحی برای از بین بردن سرطان می تواند به تنهایی یا در ترکیب با سایر روش های درمانی استفاده شود . عمل هایی که برای درمان سرطان مری استفاده می شود شامل موارد زیر است :

 • جراحی برای برداشتن بخشی از مری (مری) : در طی مری ، جراح بخشی از مری شما را که حاوی سرطان است ، همراه با بخشی از قسمت فوقانی معده و غدد لنفاوی مجاور شما بر می دارد . مری باقیمانده دوباره به معده شما متصل می شود. معمولاً این کار با کشیدن معده به سمت بالا برای دیدار با مری باقی مانده انجام می شود .
 • جراحی برای برداشتن تومورهای بسیار کوچک : اگر سرطان شما بسیار کوچک است ، محدود به لایه های مری است و گسترش نیافته است ، ممکن است جراح توصیه کند که سرطان و حاشیه بافت سالم اطراف آن را جدا کنید ؛ جراحی را می توان با استفاده از آندوسکوپی که از حلق و مری شما عبور کرده انجام داد .
 • جراحی برای برداشتن بخشی از مری و قسمت فوقانی معده (جراحی مری) : در حین مری ، جراح بخشی از مری ، غدد لنفاوی مجاور و قسمت بیشتری از معده شما را برمی دارد . باقیمانده معده شما به بالا کشیده شده و دوباره به مری متصل می شود . در صورت لزوم ، بخشی از روده بزرگ شما برای کمک به پیوستن به این دو مورد استفاده می شود .

جراحی سرطان مری خطر عوارض جدی مانند عفونت ، خونریزی و نشت از ناحیه ای که مری باقی مانده دوباره به معده متصل شده را به همراه دارد . جراح برای برداشتن مری شما می تواند به صورت یک روش باز و با استفاده از برش های بزرگ یا با استفاده از ابزارهای خاص جراحی که از طریق چندین برش کوچک در پوست شما انجام می شود (به روش لاپاراسکوپی) انجام دهد . نحوه انجام جراحی شما به شرایط فردی و رویکرد خاص جراح در مدیریت آن بستگی دارد .

عوارض سرطان مری

شایان ذکر است که پیشرفت سرطان مری ، می تواند عوارضی ایجاد کند . در اینجا برخی از مهم ترین آنها را ذکر کرده ایم :

 • درد : سرطان مری پیشرفته می تواند باعث درد شود .
 • انسداد مری : سرطان ممکن است عبور غذا و مایعات از مری را با مشکل روبرو کند .
 • خونریزی در مری : سرطان مری می تواند باعث خونریزی شود . اگرچه خونریزی معمولاً به تدریج انجام می شود ، اما گاهی اوقات می تواند ناگهانی و شدید باشد .

جلوگیری از سرطان مری

می توانید برای کاهش خطر ابتلا به سرطان مری اقداماتی انجام دهید . در اینجا برخی از اقدامات موثر را ذکر کرده ایم :

 • ترک سیگار : اگر سیگار می کشید ، با پزشک در مورد راهکارهای ترک سیگار صحبت کنید .
 • خوردن میوه و سبزیجات بیشتر : انواع میوه ها و سبزیجات رنگارنگ را به رژیم خود اضافه کنید .
 • حفظ وزن متعادل : اگر اضافه وزن یا چاقی دارید ، با پزشک خود در مورد راهکارهایی برای کمک به کاهش وزن صحبت کنید . کاهش وزن آهسته و مداوم را دنبال کنید .
 • کاهش مصرف الکل : اگر می خواهید الکل بنوشید ، این کار را با اعتدال انجام دهید . برای بزرگسالان سالم ، این به معنای حداکثر یک نوشیدنی در روز برای زنان و حداکثر دو نوشیدنی در روز برای آقایان است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *