سینوزیت ؛ علائم و درمان آن

سینوزیت چیست ؟

 

سینوزیت

 

یکی از بیماری هایی که با سردرد همراه است و خود را بروز می دهد ، سینوزیت است . دردهای ناشی از سینوزیت معمولا ناحیه جلوی پیشانی و شقیقه ها را درگیر می کند . در واقع سینوزیت روی سینوس های پارانازال ، فضاهای پشت صورت که به حفره بینی منتهی می شود ، تأثیر می گذارد ، همچنین سینوس ها یک فضای توخالی در بدن است که انواع مختلفی دارد .

سینوسهای پارانازال در واقع همان غشای مخاطی مخاط بینی را دارند . آنها ترشحاتی لغزنده به نام مخاط ایجاد می کنند . این باعث می شود مجاری بینی مرطوب باشد و ذرات آلودگی و میکروب ها را به دام بیندازد .

ناگفته نماند که سینوزیت وقتی ایجاد می شود که مخاط جمع شده و باعث التهاب سینوس ها شود. در حقیقت پزشکان اغلب از سینوزیت به عنوان رینوزینوزیتوس یاد می کنند ، زیرا التهاب سینوس ها تقریباً همیشه با التهاب بینی معروف به رینیت اتفاق می افتد . در این بخش از مقاله healthnote با ما همراه باشید تا با علائم و عوامل خطر و همچنین روش های درمان سینوزیت بیشتر آشنا شوید .

 

علائم سینوزیت

در حقیقت سینوزیت باعث درد در قسمت هایی از پیشانی می شود که دارای علائم و نشانه هایی است که علائم آن بسته به طول و شدت عفونت می تواند متفاوت باشد .

اگر بیمار دارای دو یا بیشتر از علائم زیر باشد و ترشحات بینی ضخیم ، سبز یا زرد داشته باشد ، ممکن است مبتلا به سینوزیت حاد تشخیص داده شود .

 • درد و فشار در ناحیه ای از صورت
 • گرفتگی بینی
 • ترشحات از بینی
 • کاهش حس بویایی
 • سرفه

در موارد شدید تر ، ممکن است علائم زیر نیز وجود داشته باشد از جمله :

 • تب
 • هالیتوز یا نفس بدبو
 • خستگی
 • دندان درد و یا گلو درد
 • سردرد

اگر این علائم به مدت 12 هفته یا بیشتر ادامه یابد ، پزشک ممکن است شما را مبتلا به سینوزیت مزمن بداند .

 

سینوزیت

علل سینوزیت

بهتر است بدانید که عوامل مختلفی می تواند در ایجاد بیماری سینوزیت نقش داشته باشد ، اما در بیشتر مواقع در اثر گیر افتادن مایعات در سینوس ها ایجاد می شود که این به رشد میکروب ها دامن می زند .

 • ویروس ها : در بزرگسالان ، 90 درصد موارد سینوزیت ناشی از ویروس است .
 • باکتری ها : در بزرگسالان از هر 10 مورد 1 مورد باکتری ایجاد می شود .
 • آلاینده ها : مواد شیمیایی یا تحریک کننده های موجود در هوا می توانند باعث تجمع مخاط شوند .
 • قارچ ها : سینوس ها یا در سینوزیت قارچی آلرژیک (AFS) به قارچ های هوا واکنش نشان می دهند ، یا مانند سینوزیت بی عارضه مزمن توسط قارچ ها به آنها حمله می کنند .

انواع سینوزیت

انواع مختلف و گوناگونی از سینوزیت وجود دارد که می تواند در زمان های مختلف و برای مدت زمان طولانی و یا کوتاه مدت ادامه داشته باشد . در اکثر موارد سینوزیت شامل تورم بینی و تجمع مخاط نیز است . در اینجا به بررسی مهم ترین انواع آن می پردازیم :

انواع مختلف آن عبارتند از:

 1. سینوزیت حاد: این نوع به مدت 4 هفته طول می کشد و شایع ترین نوع آن است.
 2. سینوزیت زیر حاد: علائم بیشتر از دوره حاد طبیعی و بین 4 تا 12 هفته ادامه دارد.
 3. سینوزیت مزمن: علائم پس از 12 هفته ادامه دارد یا بطور مداوم برمی گردد. ممکن است به درمان تهاجمی تر و احتمالاً به جراحی نیاز داشته باشد.

در واقع بهتر است بدانید که زمان بهبودی و درمان آن یر به نوع سینوزیت بستگی دارد .

 

سینوزیت

چگونگی تشخیص سینوزیت

اگر علائم گفته شده در بالا را دارید و آزارتان می دهد بهتر است که برای رفع و کاهش علائم خود به پزشک متخصص مراجعه کنید . پزشک در ابتدا با انجام معاینه فیزیکی شروع به بررسی علائم می کند و از بیمار در مورد علائمی که آن را درگیر کرده است ، سوال می کند که در بیشتر موارد این پرسش و پاسخ برای تشخیص کافی است .

در مرحله دوم پزشک ممکن است بصورت بصری حفره بینی را با یک منبع نور ، یا یک دستگاه دستی کوچک با نوری متصل به نام اتوسکوپ ، که می تواند برای معاینه گوش نیز مورد استفاده قرار گیرد ، معاینه کند . در صورت ادامه علائم ، پزشک می تواند فرد مبتلا به سینوزیت را برای معاینه عمیق تر به متخصص گوش ، بینی و گلو (گوش و حلق و بینی) ارجاع دهد.

آنها ممکن است یک آندوسکوپ را به بینی وارد کنند ، آندوسکوپ یک لوله کوچک ، نازک و قابل انعطاف با نور و دوربین متصل شده است. این می تواند تصاویر دقیق تری را از آن قسمت ارائه دهد . در مواردی که سینوزیت مداوم یا شدیدتر باشد ، ممکن است پزشک بای تشخیص دقیق تر از سی تی اسکن استفاده کند .

 

عوامل خطر سینوزیت

چگونگی درمان سینوزیت

روش های مختلفی برای درمان سینوزیت وجود دارد اما گزینه های درمان به مدت زمان ادامه علائم بیماری بستگی دارد .

– سینوزیت حاد

در این نوع از سینوزیت ، ممکن است استفاده از اسپری بینی باعث تسکین علائم شود . این می تواند یک آبیاری روتاری یا دارویی باشد .همچنین لازم است بدانید که در بیشتر موارد ، سینوزیت حاد بدون درمان ممکن است برطرف شود .

با این حال ، سینوزیت می تواند ناراحت کننده باشد ، بنابراین افراد اغلب از داروهای خانگی و داروهای بدون نسخه (OTC) برای تسکین علائم استفاده می کنند.

اگر دچار علائم زیر شدید حتما به پزشک مراجعه کنید :

 • علائم بیش از 7 تا 10 روز ادامه دارد.
 • تب بالاتر از 101.5 درجه فارنهایت یا حدود 38.6 درجه سانتی گراد وجود دارد.
 • سردرد چنان شدید است که با داروهای بدون نسخه (OTC) برطرف نمی شود.
 • اختلالات بینایی رخ می دهد ، یا تورم در اطراف چشم وجود دارد.
 • علائم پس از مصرف آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک ادامه می یابد .

اگر سینوزیت دلیل باکتریایی داشته باشد ، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند. اگر علائم پس از پایان دوره دارو باقی بماند ، فرد باید مجددا به پزشک مراجعه کند .

– سینوزیت مزمن

سینوزیت مزمن معمولاً ماهیت باکتریایی ندارد ، بنابراین دور از انتطار است که با مصرف آنتی بیوتیک ها علائم آن برطرف شود . در واقع عفونت قارچی با داروهای ضد قارچ قابل درمان است.

اسپری های کورتیکواستروئید می توانند در موارد مکرر کمک کنند ، اما اینها به نسخه و نظارت پزشکی نیاز دارند.

در سینوزیت آلرژیک ، درمان آلرژی با هدف کاهش و جلوگیری از قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زا مانند شوره حیوان یا کپک می تواند از بروز سینوزیت مزمن بکاهد .

– عمل جراحی

مسائل ساختاری مانند انحراف تیغه بینی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. در صورت وجود پولیپ یا اگر سینوزیت در برابر سایر درمان ها مقاومت کرده است ، ممکن است جراحی نیز توصیه شود .

عمل اصلی سینوس آندوسکوپیک (FESS) روش اصلی است که برای درمان استفاده می شود ، اما ممکن است جراحی های دیگر لازم باشد زیرا قسمت های دیگر بینی اغلب تحت تأثیر قرار می گیرند. به عنوان مثال اگر یک تیغه انحرافی باعث عفونت های مکرر شود ، برای صاف کردن این استخوان و غضروف ها از سپتوپلاستی استفاده می شود .

برای جلوگیری از بازگشت سینوزیت هنوز هم ممکن است به درمان نیاز باشد. بهتر است که در کودکان جراحی همیشه  آخرین گزینه درمانی باشد و از روش های دیگر برای درمان باید استفاده شود .

بیمه گران ممکن است از بیماران بخواهند شواهد عمیقی ارائه دهند تا اطمینان حاصل شود که این عمل برای سینوزیت است و نه برای جراحی های زیبایی که برای بهبود ظاهر بینی انجام می شود .

 

 

نحوه جلوگیری از سینوزیت

برای جلوگیری از سردرد و سینوزیت بهتر است اقدامات زیر را انجام دهید :

 • بهداشت دست را رعایت کنید .
 • از استعمال دخانیات و دود سیگار خودداری کنید .
 • واکسیناسیون را به روز نگه دارید .
 • از افراد مبتلا به سرماخوردگی و سایر عفونت های تنفسی دوری کنید .
 • برای مرطوب کردن هوای منزل از مرطوب کننده استفاده کنید و آن را تمیز نگه دارید .
 • برای جلوگیری از جمع شدن کپک و گرد و غبار ، واحدهای تهویه مطبوع را حفظ و پاکیزه نگه دارید .
 • در صورت امکان از مواد حساسیت زا خودداری کنید .

 

عوامل خطر سینوزیت

درمانهای خانگی برای سینوزیت

موارد خفیف و یا مکرر سینوزیت را می توان در خانه بدون نیاز به مراجعه به پزشک معالجه و درمان کرد .

این روش های درمانی می توانند درد را کاهش داده و انسداد سینوس ها را از بین ببرند تا تخلیه مناسب ایجاد شود .

درمان های خانگی سینوزیت عبارتند از:

آبیاری بینی : این روش معمولا به عنوان آبیاری سینوس ، شستشوی سینوس شناخته می شود ، این روش خانگی شامل شستشو و پاکسازی مجاری بینی با آب نمک یا محلول نمکی است .

کمپرس گرم : استفاده از کمپرس گرم به آرامی در مناطق آسیب دیده صورت می تواند تا حدی تورم و ناراحتی را برطرف کند .

مسکن ها : در برخی موارد استفاده از قرص های مسکن می تواند درد را کاهش دهد و تا حدی وضعیت شما را آرام کند . همچنین این مسکن ها می توانند علائم درد و تب را کاهش دهند .

استنشاق بخار : تنفس هوای گرم و مرطوب می تواند باعث رفع گرفتگی بینی شود. در خانه ، بخار آب از یک کاسه آب گرم ، احتمالاً همراه با چند قطره روغن ضروری منتول یا اکالیپتوس ، می تواند به انسداد سینوس ها کمک کند. در واقع این روغنهای ضروری نباید به طور مستقیم استفاده شوند و یا بلعیده شوند.

قرص ها و اسپری های ضد احتقان : مصرف این قرص ها باعث کاهش التهاب می شود و همچنین باعث تخلیه سینوس ها شوند. بیماران نباید بیش از 3 روز از اسپری استفاده کنند . در صورت علائم شدیدتر بهتر است پزشک خود را ر جریان قرار دهید .

آبرسانی و استراحت : نوشیدن منظم مایعات و پرهیز از فشار بیش از حد می تواند به از بین رفتن علائم کمک کند .
برای بهره بردن بهتر و همچنین تسریع در امر بهبود بهتر است با پزشک خود مشورت کنید .

 

 

 

عوامل خطر سینوزیت

موارد زیر ممکن است خطر ابتلا به سینوزیت در فرد را افزایش دهد:

 • عفونت های دستگاه تنفسی قبلی ، مانند سرماخوردگی
 • پولیپ بینی یا رشد کوچک در مجرای بینی که می تواند منجر به التهاب شود .
 • ایمنی ضعیف ، به عنوان مثال ، به دلیل یک وضعیت سلامتی یا انواع درمان
 • یک واکنش آلرژیک به موادی مانند آلرژی به گرد و غبار ، گرده گل و موی حیوانات
 • مشکلات ساختاری در بینی ، به عنوان مثال ، یک تیغه بینی انحرافی
 • سپتوم استخوان و غضروف است که بینی را به دو سوراخ بینی تقسیم می کند. وقتی این حالت به یک طرف خم می شود ، یا از طریق آسیب یا رشد ، می تواند منجر به عفونت و التهاب مکرر شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *