درباره عفونت چشم چه می دانید

عفونت چشم چیست ؟

گاهی اوقات ممکن است چشم های شما خارش داشته باشد و یا اطراف چشمتان به رنگ صورتی در آید ، این می تواند نشانه ای از عفونت چشم باشد . در واقع عفونت در چشم شما می تواند به روش های مختلفی ظاهر شود و توجه به این نکته لازم و ضروری است که کدام قسمت از چشم شما دچار مشکل شده است . به عنوان مثال ، علائم می تواند در قسمت های مختلف از جمله موارد زیر بروز کند :

 • پلک
 • قرنیه ( سطح روشن است که پوشش در خارج از خود من RIS )
 • ملتحمه ( ناحیه ای نازک و مرطوب که قسمت داخلی پلک ها و قسمت سفید خارجی چشم شما را می پوشاند )

در این بخش از مقاله هلث نوت با ما همراه باشید تا با علائم و نحوه درمان عفونت های ناشی از چشم بیشتر آشنا شوید .

 

عفونت چشم

 

علائم عفونت چشم

عفونت چشم دارای علائمی است که ممکن است یک چشم و در برخی از موارد هر دو چشم را درگیر کند . اگر شما علائم زیر را داشتید به عفونت چشم مبتلا شده اید :

 • درد یا ناراحتی
 • خارش چشم
 • احساس اینکه چیزی روی چشم شماست یا در آن است .
 • چشم هنگام روشن شدن درد می کند (حساسیت به نور)
 • احساس سوزش در چشمان
 • توده ای کوچک و دردناک در زیر پلک یا ته مژه ها
 • وقتی پلک را لمس می کنید حساس است .
 • چشم ها پاره شدن را متوقف نمی کنند .
 • تحریک در چشمان

تغییرات ایجاد شده در چشمانتان عبارتند از :

 • از یک یا هر دو چشم ترشحات زرد ، سبز یا روشن داشته باشید .
 • رنگ صورتی در “سفیدی” چشم هایتان
 • پلک های متورم ، قرمز یا بنفش
 • تاری دید

همچنین برخی دیگر از مشکلات شما ممکن است تب ، مشکل در تماس با افراد و تورم غدد لنفاوی نزدیک گوش شما باشد.

 

 

انواع عفونت چشم

عفونت چشم در انواع مختلفی وجود دارد و شما با مراجعه به پزشک می توانید متوجه نوع آن شوید .

برخی از انواع عفونت چشم عبارتند از :

– پین کای ( ورم ملتحمه )

این عفونت ملتحمه شما است و معمولاً رنگ به چشم شما می بخشد. این می تواند توسط یک باکتری یا ویروس ایجاد شود ، اگرچه گاهی ممکن است دلیل ایجاد آن واکنش آلرژیک یا تحریک کننده باشد . معمولاً این نوع در بزرگسالان توسط ویروس و در کودکان به احتمال زیاد توسط باکتری ها ایجاد می شود .

– کراتیت

این یک التهاب در قرنیه شما است که می تواند توسط باکتری ها ، ویروس ها یا انگل های موجود در آب ایجاد شود. این یک مشکل رایج برای افرادی است که از لنزهای تماسی استفاده می کنند.

– گل مژه

می تواند به صورت برجستگی های قرمز رنگ دردناک در زیر پلک یا پایه مژه ها ظاهر شود . شما آنها را هنگامی که غدد چربی در پلک یا مژه های شما به باکتری آلوده می شوند ، دریافت می کنید. اینها شبیه جوش هستند و مسری نیستند.

– عفونت های قارچی چشم

در موارد بسیار نادر قارچ ها می تواند علل عفونت چشم باشد ، اما در صورت ابتلا به این بیماری ممکن است خطرات جدی داشته باشد . بسیاری از عفونت های قارچی چشم پس از آسیب دیدگی چشم اتفاق می افتد ، به خصوص اگر چشم شما توسط چیزی از گیاه مانند چوب یا خار خراشیده شده باشد. اگر مخاطب دارید و به درستی تمیز نمی کنید می توانید یکی از آنها را تهیه کنید.

– یووئیت

این یک التهاب لایه میانی چشم شما است که به آن uvea می گویند. ممکن است توسط ویروس های خاصی مانند تبخال ایجاد شود ، اما بیشتر با اختلالات خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس مرتبط است .

در واقع قبل از تصمیم گیری در مورد بهترین روش درمانی برای عفونت ، پزشک باید چشم شما را معاینه کند و همچنین ممکن است از یک نمونه بافت یا مایع استفاده کند . آنها آن را به آزمایشگاه می فرستند ، در آنجا زیر میکروسکوپ بررسی می شود و پس از بررسی های لازم نتایج مشخص می شود .

بر اساس یافته های آزمایشگاه ، پزشک ممکن است دارویی را که از طریق دهان مصرف می کنید ، کرمی را که روی پلک و چشم خود پخش می کنید یا قطره چشم برای شما تجویز کند . اگر عفونت به دلیل آسیب دیدگی ، آلرژی ، تحریک کننده یا بیماری دیگر باشد ، ممکن است درمان های دیگری برای مقابله با این موارد پیشنهاد دهند. تا زمانی که عفونت چشم به طور کامل از بین نرفته است نباید از لنز استفاده کنید .

 

عفونت چشم

 

نحوه شخیص عفونت چشم

برای تشخیص دقیق بیماری چشم باید حتما به چشم پزشک مراجعه کنید . چشم پزشکان با معاینه چشم قادر هستند که عفونت های مختلف چشم را از طریق ظاهر سطح چشم و شبکیه ، پیشرفت بیماری ، خواه در یک چشم یا هر دو و سابقه پزشکی شما تشخیص دهند . طیف گسترده ای از دستگاه های روشن برای مشاهده قرنیه و شبکیه نیز وجود دارد .

در صورت وجود چرک یا ترشح از چشم ، می توان برای شناسایی ارگانیسم آزمایشی انجام داد . به احتمال زیاد ، شما همچنین از نظر بیماری های شایع مانند کلامیدیا ، سوزاک و هرپس سیمپلکس ملزم به انجام آزمایش خواهید بود .

در صورت داشتن موارد زیر باید به پزشک متخصص چشم مراجعه کنید :

 • درد چشم ، تغییر دید ، قرمزی شدید چشم ، یا ترشح مداوم از چشم
 • مشکلات چشمی مکرر
 • مشکلات چشمی همراه با یک بیماری مزمن مانند دیابت
 • تغییرات در اندازه مردمک چشم
 • آسیب دیدگی اخیر در چشم
 • حساسیت به نور

 

عفونت چشم

 

نحوه درمان عفونت چشم

پس از تشخیص اینکه شما به عفونت چشم مبتلا هستید ، مرحله بعدی یافتن درمان مناسب برای شما می باشد که توسط پزشک متخصص انتخاب می شود و همچنین ملتحمه ویروسی معمولاً در طی چند روز بدون درمان بهبود می یابد اما استفاده از  قطره چشم آنتی بیوتیکی با طیف گسترده در بیشتر موارد التهاب ملتحمه یا کراتیت باکتریایی را درمان می کند ، در حالی که از آنتی بیوتیک های خاصی برای درمان سوزاک و کلامیدیا استفاده می شود و همه این بیماری ها قابل درمان هستند .

اگر به عفونت های قارچی و انگلی مبتلا شده باشید ، باز هم توسط داروهای مختلف قابل درمان است . به جز هیستوپلاسما است که حتی در شبکیه چشم قابل تشخیص نیست ، گرچه پزشک می داند محل قرارگیری آن همان قسمت است . تنها روش درمانی فعلی ، لیزر در ناحیه آسیب دیده است که باعث کاهش تخریب ماکولا (مرکز شبکیه) می شود . این عمل به امید صرفه جویی در بینایی موجود انجام می شود ، اگرچه در بعضی موارد ممکن است به خودی خود باعث از بین رفتن بینایی شود. اغلب اوقات باید چندین بار تکرار شود. هنوز راهی برای ترمیم آسیب های ایجاد شده وجود ندارد ، اگرچه روش های جدید جراحی در دست مطالعه است.

هرپس سیمپلکس را نمی توان از بدن به طور کامل ریشه کن و نابود کرد ، اما با شعله ور شدن چشم اغلب می توان با داروهای ضد ویروسی موضعی ( استفاده از سطح ) یا خوراکی ( از راه دهان ) مقابله کرد . پیوند قرنیه در صورت وجود زخم شدید یا از دست دادن بینایی از طریق عفونت ممکن است لازم باشد. قبل از برطرف شدن مشکلات چشمی ، بیماری های جدی مانند سل ، سفلیس و توکسوپلاسموز باید برای کل بدن درمان شوند .

 

عفونت چشم

 

نحوه پیشگیری از عفونت چشم

برخی از عفونت های چشم قابل پیشگیری هستند اما از وقوع برخی از آنها نمی توان جلوگیری کرد . همچنین برای جلوگیری از بیماری مانند هیستوپلاسموز ، کارهای زیادی نمی توان انجام داد ، مگر اینکه از مناطق بومی ( مناطقی که قارچ در آنها یافت می شود ، مانند دره های رودخانه ) خودداری کنید. اما متوجه خواهید شد که بسیاری از عفونت های چشمی در واقع عوارض بیماری های مقاربتی یا دستگاه تناسلی مانند سیفلیس ، کلامیدیا ، سوزاک ، شپش خرچنگ ، ​​هرپس سیمپلکس ، برفک ، و هپاتیت B. در صورت ابتلا به هرپس سیمپلکس ، از دست زدن با دیگران خودداری کنید چشمان خود را در صورت داشتن زخم سرد یا تاول فعال کنید .

از دیگر روش های جلوگیری از عفونت چشم ، شستن دست ها است که برای جلوگیری از گسترش موجوداتی که می توانند باعث عفونت شوند بسیار مهم است. برای جلوگیری از شیوع عفونت چشم ، همیشه باید از بهم زدن حوله ، بالش ، لباسشویی و آرایش خودداری شود .

با رعایت روشهای ایمن جنسی می توانید خطر ابتلا به عفونت چشم را کاهش دهید. این به معنای استفاده از کاندوم و در حالت ایده آل ، کاهش تعداد شرکای جنسی شماست. همچنین معاینه از نظر STI به طور مرتب مهم است ، زیرا بسیاری از این بیماری ها تا زمانی که صدمه ای وارد نشود ممکن است مورد توجه قرار نگیرند و افراد دیگر را آلوده کنید. اگر یکی از این بیماری ها را دارید ، دستان خود را تمیز و دور از چشم نگه دارید .

این مسئله در مورد تبخال ، زونا ، آبله مرغان ، سرخک ، اوریون ، آنفولانزا و سرماخوردگی نیز صدق می کند. همه این بیماری ها لکه ها ، بثورات یا مخاطی را تولید می کنند که ارگانیسم را حمل می کنند. دستان خود را به صورت مرتب بشویید و به چشم های خود دست نزنید . کودکان را با احتیاط مراقبت کنید و هرگز نگذارید با ضربه دست به سمت بالا بینی خود را پاک کنند .

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده خود به عفونت چشم مبتلا هستید ، باید از پارچه های جداگانه و پارچه مخصوص و حوله های جداگانه برای هر بار تمیز کردن صورت خود استفاده کنید. مواد آرایشی ممکن است منبع عفونت مکرر باشد ، بنابراین در صورت داشتن مشکلات چشمی در صورت امکان از مصرف آنها خودداری کنید . بهتر است قبل از استفاده از هر دارویی و هر نوع ترشح از چشم حتماً ناحیه چشم خود را تمیز کنید .

اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید ، به خوبی از آنها مراقبت کرده و آنها را طبق دستورالعمل سازنده دور بریزید. قبل از قرار دادن لنز درون چشم ، باید دست های خود را حتماً با آب و صابون بشویید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *