ایست قلبی ؛ علائم و نحوه تشخیص آن

ایست قلبی چیست ؟

یکی از بیماری های قلبی ، ایست قلبی است که باعث متوقف شدن ناگهانی قلب می شود و قلب دیگر قادر به پمپاژ کردن خون نمی باشد و از رساندن خون به سایر نقاط بدن ناتوان می ماند . این وضعیت معمولاً ناشی از یک اختلال الکتریکی در قلب شما است که باعث اختلال در عملکرد پمپاژ آن شده و جریان خون در بدن شما را متوقف می کند .

ایست خون ناگهانی قلب با حمله قلبی متفاوت است ، وقتی جریان خون به بخشی از قلب مسدود شود . با این حال ، یک حمله قلبی گاهی اوقات می تواند یک اختلال الکتریکی ایجاد کند که منجر به ایست ناگهانی قلب شود .

عدم درمان به موقع ایست قلبی باعث به خطر افتادن سلامتی و منجر به مرگ می شود . در این صورت باید با مراقبت های پزشکی سریع و مناسب ، بتوانید به زندگی کردن ادامه دهید . دادن احیای قلبی ریوی (CPR) ، استفاده از دفیبریلاتور ، یا حتی فقط دادن فشار به سینه ، می تواند شانس زنده ماندن را تا رسیدن به نزدیکترین مرکز درمانی بهبود بخشد . در این بخش از مقاله هلث نوت با ما همراه باشید تا با علائم و تشخیص و نحوه درمان ایست قلبی بیشتر آشنا شوید .

 

ایست قلبی

علائم ایست قلبی

اگر برای شما و یا هر یک از اعضای خانواده تان ایست ناگهانی قلب اتفاق افتاد و متوجه نشدید که آیا ایست قلب است یا بیماری دیگری . بهتر است بدانید ایست قلبی بسیار شدید است و با علائم زیر همراه است :

 • فروپاشی ناگهانی
 • بدون نبض
 • عدم داشتن تنفس
 • از دست دادن هوشیاری
 • ناراحتی قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • ضعف
 • تپش قلب

همچنین بهتر است بدانید که ایست قلبی ناگهانی اغلب بدون هیچ علائم و نشانه ای ممکن است رخ دهد و فرد را غافلگیر کند.

اقدامات لازم قبل از رسیدن اورژانس

– CPR را انجام دهید

تنفس را سریع بررسی کنید. اگر فرد به طور معمول نفس نمی کشد ، CPR را شروع کنید. فشار محکم و سریع بر روی سینه فرد ، با سرعت 100 تا 120 فشار در دقیقه انجام می شود . اگر در زمینه CPR آموزش دیده اید ، راه هوایی فرد را بررسی کنید و پس از هر 30 بار فشار ، تنفس نجات دهید .

اگر آموزش ندیده اید ، فقط فشارهای قفسه سینه را ادامه دهید و اجازه دهید قفسه سینه در بین فشارها کاملاً بلند شود. این کار را تا زمانی که یک دفیبریلاتور قابل حمل در دسترس باشد یا  اورژانس برسد ، ادامه دهید تا شانس زنده ماندن داشته باشد.

– در صورت موجود بودن از دفیبریلاتور قابل حمل استفاده کنید

این مرحله به شما دستورالعمل های صوتی گام به گام را می دهد و همچنین فشرده سازی قفسه سینه را در حالی که دفیبریلاتور در حال شارژ است ادامه دهید. در صورت توصیه دستگاه ، یک شوک ایجاد کنید و سپس بلافاصله CPR را از نو شروع کنید ، یا با فشردن قفسه سینه کم کم شروع کنید یا فقط به مدت دو دقیقه فشرده سازی سینه را انجام دهید.

– با استفاده از دفیبریلاتور ریتم قلب فرد را بررسی کنید

در صورت لزوم ، دفیبریلاتور شوک دیگری ایجاد می کند. این چرخه را تکرار کنید تا زمانی که فرد به هوش آید یا کارگران اورژانس را تحویل بگیرند . دفیبریلاتور اتوماتیک خارجی قابل حمل (AED) در بسیاری از مکان ها از جمله فرودگاه ها ، کازینوها و مراکز خرید موجود است. همچنین می توانید یکی را برای خانه خود خریداری کنید. AED با دستورالعمل های داخلی برای استفاده همراه است . آنها برنامه ریزی شده اند تا فقط در صورت لزوم شوک ایجاد کنند .

 

ایست قلبی

علل ایست قلبی

علت اصلی ایست قلبی آریتمی قلب است ، که نتیجه یک مشکل در سیستم الکتریکی قلب شما است . سیستم الکتریکی قلب میزان و ریتم ضربان قلب شما را کنترل می کند. اگر مشکلی پیش بیاید ، قلب شما می تواند خیلی سریع ، خیلی آهسته یا نامنظم آریتمی ضربان قلب شما را بگیرد  همچنین اغلب این آریتمی ها کوتاه و بی ضرر هستند ،

– بیماری عروق کرونر

یکی دیگر از دلایل ایست قلبی بیماری کرونر است و در بیشتر افرادی رخ می دهد که به بیماری عروق کرونر مبتلا هستند ، که در آن عروق شما با کلسترول و رسوبات دیگر مسدود می شود و باعث کاهش جریان خون در قلب شما می شود .

– حمله قلبی

اگر حمله قلبی رخ دهد ، اغلب در نتیجه بیماری شدید عروق کرونر ، می تواند باعث فیبریلاسیون بطن و ایست ناگهانی قلب شود. همچنین ، یک حمله قلبی می تواند بافت اسکار را در قلب شما ایجاد کند. اتصال کوتاه الکتریکی در اطراف بافت اسکار می تواند منجر به ناهنجاری در ریتم قلب شما شود.

– بزرگ شدن قلب (کاردیومیوپاتی)

این اتفاق در درجه اول هنگامی رخ می دهد که دیواره های عضلانی قلب شما کشیده و بزرگ یا ضخیم می شوند. سپس عضله قلب شما غیرطبیعی است ، وضعیتی که اغلب منجر به آریتمی می شود.

– بیماری دریچه ای قلب

نشت یا باریک شدن دریچه های قلب می تواند منجر به کشیدگی یا ضخیم شدن عضله قلب شود. هنگامی که محفظه ها به دلیل استرس ناشی از یک دریچه محکم یا نشتی بزرگ یا ضعیف می شوند ، خطر ابتلا به آریتمی افزایش می یابد .

– بیماری قلبی مادرزادی

هنگامی که ایست قلبی ناگهانی در کودکان یا نوجوانان رخ می دهد ، می تواند به دلیل نقص قلبی باشد که از بدو تولد وجود داشته است و اصطلاحا به آن مادرزادی می گویند . در بزرگسالانی که به دلیل نقص مادرزادی قلب جراحی اصلاحی انجام داده اند ، هنوز هم خطر ایست قلبی ناگهانی وجود دارد .

– مشکلات الکتریکی در قلب

در بعضی از افراد ، این مشکل به جای مشکل در عضله قلب یا دریچه ها ، در سیستم الکتریکی قلب است. به این موارد ناهنجاری های اولیه ریتم قلب گفته می شود و شامل مواردی مانند سندرم بروگادا و سندرم QT طولانی است .

 

چه موقع باید به پزشک مراجعه کنیم ؟

در صورت بروز موارد زیر ، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید :

 • درد یا ناراحتی در قفسه سینه
 • تپش قلب
 • ضربان قلب سریع یا نامنظم
 • خس خس سینه بدون دلیل
 • تنگی نفس
 • احساس غش یا نزدیک به غش کردن
 • سبکی سر یا سرگیجه

وقتی عملکرد قلب متوقف می شود ، کمبود خون اکسیژن دار می تواند در عرض چند دقیقه باعث مرگ یا آسیب دائمی مغز شود و زمانی که به یک فرد بیهوش که نفس نمی کشد کمک می کنید ، زمان بسیار حیاتی است که فرد بین مرگ و زندگی دست و پا می زند  .

 

ایست قلبی

 

نحوه تشخیص ایست قلبی

اگر شما دچار ایست قلبی شده اید باید در اسرع وقت خود را به پزشک برسانید ، پزشک با بررسی های انجام شده در می یابد که چه عواملی باعث ایست ناگهانی قلبی شما شده است ، همچنین برای تشخیص دقیق از برخی از آزمایشات نیز استفاده می کند که عبارتند از :

– آزمایش خون

برای تشخیص سریع بیماری ، پزشک معمولا از آزمایش خون استفاده می کند . در این حالت ممکن است نمونه ای از خون شما برای بررسی سطح پتاسیم ، منیزیم ، هورمون ها و سایر مواد شیمیایی که می توانند بر عملکرد قلب تأثیر بگذارند ، آزمایش شود . همچنین سایر آزمایش های خون می توانند آسیب قلبی و حملات قلبی اخیر را تشخیص دهند .

 

– اشعه X قفسه سینه

برای مشاهده دقیق عروق قلب پزشک از اشعه X  استفاده می کند زیرا اشعه X این امکان را به پزشک می دهد که اندازه و شکل قلب و عروق خونی شما را بررسی و مشاهده کند . همچنین ممکن است نشان دهد که آیا شما نارسایی قلبی دارید یا خیر.

– الکتروکاردیوگرام ( نوار قلب )

در هنگام نوار قلب ، حسگرهایی ( الکترودها ) که می توانند فعالیت الکتریکی قلب شما را تشخیص دهند ، به قفسه سینه و گاهی به اندام متصل می شوند. نوار قلب می تواند اختلالات در ریتم قلب را آشکار کند یا الگوهای الکتریکی غیرطبیعی مانند فاصله QT طولانی را تشخیص دهد که خطر مرگ ناگهانی را افزایش می دهد .

 

– اکوکاردیوگرام

این نوع آزمایش از امواج صوتی برای تولید تصویری از قلب شما استفاده می کند که این می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهد چه ناحیه ای از قلب شما در اثر حمله قلبی آسیب دیده است و به اندازه کافی پمپاژ نمی کند یا اینکه مشکلی در دریچه های قلب شما وجود دارد .

این آزمایش و همچنین آزمایش های دیگر ، از جمله اسکن هسته ای ، MRI ، CT SCAN و کاتتریزاسیون قلب ، همه می توانند با اندازه گیری آنچه که کسر جهشی نامیده می شود ، یکی از مهمترین پیش بینی کننده های خطر ایست قلبی ناگهانی ، توانایی پمپاژ قلب شما را تعیین کنند . کسر جهشی به درصدی از خون که با هر ضربان قلب از بطن پرشده خارج می شود ، اشاره دارد و بهتر است بدانید که کسر دفع طبیعی 50 تا 70 درصد است ، کسر تخلیه کمتر از 40 درصد خطر ایست قلبی ناگهانی را افزایش می دهد .

– اسکن هسته ای

این آزمایش که معمولاً با آزمایش استرس انجام می شود ، به شناسایی مشکلات جریان خون در قلب شما کمک می کند. مقادیر بسیار کمی از مواد رادیواکتیو مانند تالیوم به جریان خون شما تزریق می شود. دوربین های خاص می توانند مواد رادیواکتیو را هنگام عبور از قلب و ریه های شما تشخیص دهند.

 

– کاتتریزاسیون کرونر ( آنژیوگرام )

در طی این روش ، یک رنگ مایع از طریق یک لوله باریک و طولانی (کاتتر) که از طریق یک شریان ، معمولاً در بازو ، به عروق قلب شما منتقل می شود ، به عروق قلب شما تزریق می شود. با پر شدن رنگ عروق ، عروق در اشعه ایکس و نوار ویدئویی قابل مشاهده هستند و مناطق انسداد را نشان می دهد . در حالی که کاتتر در وضعیت خود قرار دارد ، ممکن است پزشک با باز کردن شریان ( آنژیوپلاستی ) و قرار دادن استنت برای باز نگه داشتن شریان ، انسداد را درمان کند .

 

ایست قلبی

 

عوامل خطر ایست قلبی

همانطور که گفتیم ایست قلبی با بیماری عروق کرونر بسیار مرتبط و نزدیک است ، در واقع همین عواملی که شما را در معرض خطر بیماری عروق کرونر قرار می دهد نیز می تواند شما را در معرض ایست قلبی ناگهانی قرار دهد،که شامل موارد زیر است :

سایر عواملی که ممکن است خطر ایست قلبی ناگهانی را افزایش دهند عبارتند از :

 • سابقه خانوادگی ایست قلبی
 • حمله قلبی قبلی
 • سابقه شخصی یا خانوادگی سایر اشکال بیماری قلبی ، مانند اختلالات ریتم قلب ، نقص مادرزادی قلب ، نارسایی قلب و کاردیومیوپاتی
 • سن ( با افزایش سن خطر ایست قلبی افزایش می یابد )
 • مرد بودن
 • استفاده از مواد مخدر غیرقانونی ، مانند کوکائین یا آمفتامین
 • عدم تعادل غذایی ، مانند سطح پایین پتاسیم یا منیزیم
 • آپنه انسدادی خواب
 • بیماری مزمن کلیوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *