سرطان پوست ؛ علل و نحوه درمان آن

سرطان پوست چیست ؟

یکی دیگر از انواع سرطان ها ، سرطان پوست است که باعث رشد غیرطبیعی سلول های پوستی می شود . این اتفاق اغلب زمانی رخ می دهد که پوست در معرض آفتاب قرار گرفته باشد ؛ اما سرطان پوست فقط به نواحی از پوست که در معرض آفتاب هستند ، خلاصه نمی شود و می تواند در مناطقی از پوست شما که معمولاً در معرض نور آفتاب نیستند نیز رخ دهد .

در حقیقت سه نوع عمده سرطان پوست وجود دارد :

 1. کارسینوم سلول بازال
 2. کارسینوم سلول سنگفرشی
 3. ملانوم

با محدود کردن یا اجتناب از قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش (UV) می توانید خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهید. بررسی پوست برای تغییرات مشکوک می تواند به تشخیص سرطان پوست در اولین مراحل آن کمک کند. در این بخش از مقاله هلث نوت با ما همراه باشید تا با علل و نحوه تشخیص و درمان سرطان پوست بیشتر آشنا شوید .

 

سرطان پوست

انواع سرطان پوست

 • کارسینوم سلول بازال
 • ملانوم
 • سرطان پوست غیر ملانوم
 • سرطان سلول سنگفرشی پوست

علائم سرطان پوست

سرطان پوست مانند بسیاری از انواع سرطان های دیگر ( مانند سرطان پستان ، سرطان کبد ، سرطان مثانه ) دارای علائم و نشانه هایی می باشد ، در واقع در درجه اول در مناطقی از پوست در معرض آفتاب ، از جمله پوست سر ، صورت ، لب ها ، گوش ها ، گردن ، سینه ، بازوها و دست ها و روی پاها در زنان ایجاد می شود. اما همچنین می تواند در مناطقی ایجاد شود که به ندرت نور روز را می بینند ؛ برخی از این عضوها عبارتند از  کف دست ، زیر ناخن یا انگشتان پا و ناحیه تناسلی .

سرطان پوست افراد را در هر رنگ پوست ، از جمله افراد دارای رنگ پوست تیره را تحت تأثیر قرار می دهد . هنگامی که ملانوم در افرادی با رنگ پوست تیره ایجاد می شود ، بیشتر در مناطقی که به طور معمول در معرض آفتاب قرار ندارند ، مانند کف دست و کف پا ایجاد می شود.

– علائم کارسینوم سلول بازال

سرطان سلول بازال معمولاً در مناطقی از بدن که در معرض آفتاب قرار دارند مانند گردن یا صورت رخ می دهد.

سرطان سلول پایه ممکن است به صورت زیر ظاهر شود :

 • دست انداز مرواریدی یا مومی
 • ضایعه ای مسطح ، گوشتی یا زخم مانند قهوه ای
 • زخم خونریزی دهنده یا ضرب کننده ای که بهبود می یابد و برمی گردد

– علائم سرطان سلول سنگفرشی

اغلب ، کارسینوم سلول سنگفرشی در مناطقی از بدن در معرض آفتاب مانند صورت ، گوش ها و دست ها رخ می دهد. افرادی که پوست تیره تری دارند بیشتر در معرض کارسینوم سلول سنگفرشی در مناطقی قرار می گیرند که اغلب در معرض آفتاب نیستند.

سرطان سلول سنگفرشی ممکن است به صورت زیر ظاهر شود:

 • گره ای محکم و قرمز
 • ضایعه ای صاف یا پوسته پوسته شده

 

– علائم و نشانه های ملانوم

این نوع سرطان ممکن است در هر نقطه از بدن ایجاد شود ، در غیر این صورت پوستی طبیعی یا خال موجود که سرطانی می شود، وجود دارد . ملانوم اغلب در صورت یا تنه مردان مبتلا ظاهر می شود. در زنان ، این نوع سرطان اغلب در ناحیه پایین پا ایجاد می شود. در زنان و مردان ، ملانوم ممکن است در پوستی که در معرض آفتاب قرار نگرفته است ، ایجاد شود . در واقع ملانوما می تواند افراد را از هر رنگ پوست تحت تأثیر قرار دهد. در افرادی که رنگ پوست آنها تیره است ، ملانوم تمایل دارد که در کف دست یا کف پا ، یا در زیر ناخن ها یا ناخن های پا ایجاد شود.

علائم ملانوما شامل موارد زیر است :

 • یک لکه قهوه ای بزرگ با لکه های تیره تر
 • خال که در رنگ ، اندازه یا احساس تغییر می کند یا خونریزی می کند .
 • یک ضایعه کوچک با حاشیه نامنظم و قسمتهایی که به رنگ قرمز ، صورتی ، سفید ، آبی یا آبی-سیاه دیده می شود .
 • ضایعه ای دردناک که خارش یا سوختگی دارد .
 • ضایعات تیره روی کف دست ، کف ، نوک انگشتان یا انگشتان پا ، یا در غشاهای مخاطی پوشاننده دهان ، بینی ، واژن یا مقعد

 

سرطان پوست

علل سرطان پوست

دلایل و علل مختلفی ممکن است در سرطان پوست وجود داشته باشد ، در واقع سرطان پوست هنگامی اتفاق می افتد که خطاهایی (جهش) در DNA سلول های پوستی رخ دهد و این جهش ها باعث می شوند سلول ها از کنترل خارج شده و توده ای از سلول های سرطانی را تشکیل دهند .

– سلول های درگیر در سرطان پوست

سرطان پوست از لایه بالایی پوست شما ( اپیدرم ) آغاز می شود . اپیدرم یک لایه نازک است که یک پوشش محافظ از سلولهای پوستی را که بدن شما به طور مداوم می ریزد ، فراهم می کند .

اپیدرم شامل سه نوع سلول اصلی است :

 • سلولهای سنگفرشی : این نوع درست در زیر سطح خارجی قرار دارند و به عنوان پوشش داخلی پوست عمل می کنند.
 • سلولهای پایه : که سلولهای پوستی جدیدی تولید می کنند ، در زیر سلولهای سنگفرشی قرار دارند.
 • ملانوسیت ها : این نوع سرطان که ملانین تولید می کند ، رنگدانه ای است که به پوست رنگ طبیعی می دهد و در قسمت تحتانی اپیدرم شما قرار دارد. ملانوسیت ها هنگام آفتاب گرفتن ، ملانین بیشتری تولید می کنند تا از لایه های عمیق پوست شما نیز محافظت کنند.

– نور ماوراء بنفش و سایر دلایل دیگر

علل دیگر سرطان پوست ، قرار گرفتن در معرص نور ماورا بنفس است . بیشترین آسیب به DNA در سلولهای پوست در اثر اشعه ماورا بنفش (UV) موجود در نور خورشید و در چراغ های مورد استفاده در تخت های برنزه است . اما قرار گرفتن در معرض آفتاب سرطان های پوستی را که روی پوستی که به طور معمول در معرض نور آفتاب قرار نمی گیرد ایجاد می کند. این نشان می دهد عوامل دیگر ممکن است در خطر ابتلا به سرطان پوست موثر باشند ، مانند قرار گرفتن در معرض مواد سمی یا داشتن بیماری که باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شما می شود .

 

سرطان پوست

 تشخیص سرطان پوست

اگر شما مدتی است که علائم گفته شده در بالا را دارید ، بهتر است برای تشخیص دقیق علت آن به پزشک مراجعه کنید تا با بررسی عوامل علت آن را دریابد . برای تشخیص سرطان پوست ، پزشک شما ممکن است:

 • پوست شما را معاینه کند : در مرحله اول پزشک ممکن است پوست شما را معاینه کند تا تشخیص دهد آیا تغییرات پوستی شما احتمالاً سرطان پوست است. برای تأیید این تشخیص ممکن است آزمایش بیشتری لازم باشد .
 • نمونه ای از پوست مشکوک را برای آزمایش (بیوپسی پوست) بردارد : علاوه بر معاینه فیزیکی پزشک ، ممکن است پوست مشکوک را برای آزمایش از بین ببرد . با بیوپسی مشخص می شود که آیا شما سرطان پوست دارید و در این صورت ، چه نوع سرطانی دارید .
 • همچنین اگر پزشک تشخیص دهد که شما سرطان پوست دارید ، ممکن است آزمایشات دیگری برای تعیین میزان (مرحله) سرطان پوست انجام دهد .

– تعیین میزان و مرحله سرطان پوست

از آنجا که سرطان های سطحی پوست مانند سرطان سلول بازال به ندرت گسترش می یابند ، نمونه برداری که اغلب رشد را از بین می برد ، تنها آزمایش مورد نیاز برای تعیین مرحله سرطان است . اما اگر مبتلا به سرطان سلول سنگفرشی بزرگ ، کارسینوم سلول مرکل یا ملانوم هستید ، ممکن است پزشک آزمایشات بیشتری را برای تعیین میزان سرطان توصیه کند .

آزمایشات اضافی ممکن است شامل آزمایشات تصویربرداری برای بررسی گره های لنفاوی مجاور از نظر علائم سرطان یا روشی برای برداشتن غدد لنفاوی مجاور و آزمایش آن برای تشخیص علائم سرطان باشد (نمونه برداری از غدد لنفاوی نگهبان).

پزشکان از اعداد رومی I تا IV برای نشان دادن مرحله سرطان استفاده می کنند. سرطان های مرحله I کوچک و محدود به منطقه ای هستند که در آن شروع شده اند. مرحله چهارم نشان دهنده سرطان پیشرفته ای است که به مناطق دیگر بدن گسترش یافته است . مرحله سرطان پوست به تعیین موثرترین گزینه های درمانی کمک می کند .

 

سرطان پوست

درمان سرطان پوست

پس از تشخیص بیماری توسط پزشک ، مرحله بعدی آن نحوه درمان صحیح و به موقع می باشد که توسط پزشک انجام می گیرد . در واقع پزشک بنا به میزان و مرحله ای از سرطان که شما درگیر آن هستید ، نوع درمان را انتخاب می کند . بنابراین گزینه های درمانی شما برای سرطان پوست و ضایعات پوستی پیش سرطانی معروف به کراتوز آکتینیک ، بسته به اندازه ، نوع ، عمق و محل ضایعات متفاوت خواهد بود. سرطان های کوچک پوست محدود به سطح پوست ممکن است به فراتر از نمونه برداری اولیه پوست که کل رشد را از بین می برد ، نیازی به درمان نداشته باشند .

در صورت نیاز به درمان اضافی ، گزینه ها می توانند شامل موارد زیر باشند :

 • انجماد : پزشک شما ممکن است با انجماد آنها با نیتروژن مایع (جراحی بینی) ، کراتوزهای اکتینیک و برخی از سرطان های کوچک و زودرس پوست را از بین ببرد. بافت های مرده هنگام ذوب شدن از بین می روند.
 • جراحی برش : این نوع درمان ممکن است برای هر نوع سرطان پوست مناسب باشد. پزشک شما بافت سرطانی و حاشیه اطراف آن را از پوست سالم برش می زند. برداشتن گسترده از بین بردن پوست طبیعی اضافی در اطراف تومور  ممکن است در بعضی موارد توصیه شود.
 • جراحی Mohs : این روش برای سرطان های پوستی بزرگتر ، عودکننده یا قابل درمان دشوار است که ممکن است شامل کارسینوم سلول پایه و سنگفرشی باشد. این ماده اغلب در مناطقی که لازم است تا آنجا که ممکن است از پوست محافظت شود ، مانند بینی استفاده می شود. در حین جراحی Mohs ، پزشک شما لایه لایه را با بررسی هر لایه در زیر میکروسکوپ ، تا زمانی که سلولهای غیر طبیعی باقی نماند ، رشد پوست را بر می دارد. این روش باعث می شود سلول های سرطانی بدون استفاده بیش از حد از پوست سالم اطراف از بین بروند.
 • کورتاژ الکتریکی و یا کرایوتراپی : پس از برداشتن بیشتر رشد ، پزشک با استفاده از دستگاهی با تیغه دایره ای شکل (کورت) لایه های سلول های سرطانی را از بین می برد. سوزن الکتریکی سلولهای سرطانی باقیمانده را از بین می برد. در یک تغییر از این روش ، می توان از نیتروژن مایع برای یخ زدن پایه و لبه های منطقه تحت درمان استفاده کرد.
 • این روش های ساده و سریع ممکن است برای درمان سرطان سلول پایه یا سرطان سلول سنگفرشی نازک استفاده شود.
 • پرتو درمانی : در پرتودرمانی از پرتوهای پرانرژی مانند اشعه ایکس برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود . هنگامی که نمی توان سرطان را به طور کامل در حین جراحی برطرف کرد ، پرتودرمانی ممکن است یک گزینه باشد.
 • شیمی درمانی : در شیمی درمانی از داروها برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. برای سرطان های محدود به لایه بالایی پوست ، ممکن است کرم ها یا لوسیون های حاوی عوامل ضد سرطان به صورت مستقیم روی پوست قرار گیرند. از شیمی درمانی سیستمیک می توان برای درمان سرطان های پوستی که به سایر قسمت های بدن گسترش یافته اند ، استفاده کرد.
 • درمان فتودینامیکی : این روش درمانی با ترکیبی از نور لیزر و داروهایی که سلولهای سرطانی را به نور حساس می کند ، سلولهای سرطانی پوست را از بین می برد .
 • درمان بیولوژیکی : در بیولوژی درمانی از سیستم ایمنی بدن شما برای از بین بردن سلولهای سرطانی استفاده می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *