فواید فوق العاده بی نظیر ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین بیان ، که به عنوان ریشه شیرین نیز شناخته می شود ، بیشتر در شیرینی ها و نوشیدنی ها به عنوان شیرین کننده استفاده می شود. مردم همچنین قرن ها از ریشه شیرین بیان به دلیل فواید دارویی آن استفاده کرده اند. جامعه پزشکی در حال پذیرش بیشتر از کلیه مزایای کل شیرین بیان است. با این وجود ، توجه به این نکته مهم است که تحقیقات پزشکی برخی از این مزایای سلامتی را اثبات نکرده است. شیرین بیان در اشکال مختلفی وجود دارد ، یا حاوی گلیسیرریزین یا به عنوان شیرین بیان deglycyrrhizination (DGL) است.

تاریخچه ریشه شیرین بیان

کلمه شیرین بیان به ریشه گیاه به نام Glycyrrhiza glabra اشاره دارد. بومی اروپا و آسیا است. این گیاه در واقع به عنوان علف های هرز در آن مناطق طبقه بندی می شود. مصریان اولیه عاشق ریشه شیرین بیان بودند. آنها از آن در چای به عنوان معالجه درمانی استفاده می کردند. بعداً از طیق شیرینی فروشی به چین وارد شد و در آنجا به گیاه دارویی مهم در طب دارویی چینی تبدیل شد.

در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد فواید سلامتی ریشه شیرین بیان بیشتر آشنا شوید.

 

فواید ریشه شیرین بیان

 

1) معده شما را تسکین می دهد

از ریشه شیرین بیان برای تسکین مشکلات دستگاه گوارش استفاده می شود . در موارد مسمومیت غذایی ، زخم معده و سوزش سر دل ، عصاره ریشه شیرین بیان می تواند باعث ترمیم معده شود و تعادل را بازگرداند. این به دلیل خاصیت ضد التهابی و تقویت کننده سیستم ایمنی اسید گلیسیریزیک اسید است.

بر اساس تحقیقات و بررسی های یک مطالعه نشان داد که گلیسیریزیزه اسید می تواند باکتری های سمی H پیلوری را سرکوب کند و می تواند از رشد آن در روده جلوگیری کند. همچنین تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد افرادی که بیماری زخم گوارشی ، سوزش سر دل و یا گاستریت هنگام مصرف DGL علائم بهبود یافته دارند. همچنین DGL بی خطرتر از شیرین بیان است و در صورت نیاز می توان مدت طولانی آن را مصرف کرد.

 

ریشه شیرین بیان

2) دستگاه تنفسی شما را تمیز می کند

شیرین بیان برای درمان مشکلات تنفسی توصیه می شود. مصرف شیرین بیان به عنوان یک مکمل خوراکی می تواند به بدن در تولید مخاط سالم کمک کند. افزایش تولید خلط ممکن است ضد سیستم برونشی سالم باشد. به هر حال، ادعای مقابل صحیح است. تولید خلط سالم و تنفسی باعث می شود دستگاه تنفسی بدون انسداد مخاطی قدیمی و چسبنده آن عملکرد خود را حفظ کند.

 

3) استرس را کاهش می دهد

با گذشت زمان ، استرس می تواند غده فوق کلیوی را با تولید مداوم آدرنالین و کورتیزول خسته کند . مکمل های شیرین بیان باعث تسکین غده فوق کلیوی می شود . عصاره ریشه شیرین بیان می تواند غده فوق کلیوی را تحریک کند و این باعث تقویت سطح سالم کورتیزول در بدن می شود.

 

4) به درمان سرطان کمک می کند

برخی مطالعات می گویند ریشه شیرین بیان به طور بالقوه می تواند به درمان سرطان های پستان و پروستات  کمک کند . و برخی از شیوه های چینی نیز آن را در درمان سرطان نیز اضافه کرده اند. FDA هنوز چنین روش های درمانی را در ایالات متحده تصویب نکرده است. طبق تحقیقات انجمن سرطان آمریکا ، تحقیقات در حال انجام است.

 

5) از پوست و دندان شما محافظت می کند

ژل های موضعی حاوی شیرین بیان برای درمان اگزما توصیه می شود . شیرین بیان به دلیل خاصیت ضد باکتریایی می تواند یک درمان پوستی موفق باشد. به همین دلیل ، پزشکان بهداشتی غالباً برای از بین بردن باکتری ها توصیه می کنند که از شیرینی پوسیدگی دندان استفاده کنند.

 

 

مقدار مصرف و اشکال ریشه شیرین بیان

عصاره مایع

عصاره شیرین بیان رایج ترین شکل شیرین بیان است. به عنوان شیرین کننده تجاری در آب نبات ها و نوشیدنی ها استفاده می شود. مصرف عصاره شیرین بیان توسط فرد نباید بیشتر از 30 میلی گرم در میلی لیتر اسید گلیسیریزیزک استفاده کند. زیرا مصرف بیشتر می تواند باعث عوارض جانبی شود.

 

پودر

فروشگاه های مواد غذایی سالم و خرده فروشان  پودر شیرین بیان را به فروش می رسانند. همراه با ژل پایه ، می تواند به یک پماد موضعی تبدیل شود که پوست را پاک می کند. شیرین بیان در فرم پودر آن به ویژه در درمان اگزما و آکنه مفید است . همچنین می توانید پودر را درون کپسول های گیاهی بریزید و آنها را به صورت خوراکی میل کنید. طبق این میزان ، مقدار توصیه شده ریشه شیرین بیان کمتر از 75 میلی گرم در روز است .

همچنین برگ های گیاه شیرین بیان ، خشک و خرد شده در یک چای ، محبوبیت بی نظیری پیدا کرده است. می توانید این چای ها را می توانید از سوپر مارکت ها یا فروشگاه های مواد غذایی سالم خریداری کنید .از چای ها برای تقویت سلامت دستگاه گوارش ، تنفسی و غده فوق کلیه استفاده می شود. وقتی چای های گیاهی را برای سلامتی برونش و پاکسازی و سم زدایی می بینید ، آنها معمولاً دارای اشکال شیرین بیان هستند. همچنین  باید به این نکته دقت کنید که توصیه نمی شود افراد بیش از 8 اونس چای شیرین بیان در روز مصرف کنند.

 

DGL

DGL با استفاده از گلیسیریزین برداشته شده که نوعی ایمن تر است ، شیرین بیان است. DGL باید بیش از 2 درصد گلیسیرریزین نباشد. این فرم برای علائم دستگاه گوارش توصیه می شود زیرا ممکن است به مصرف طولانی مدت نیاز داشته باشد. DGL در قرص های جویدنی ، کپسول ها ، چای و پودر موجود است. بیش از 5 گرم DGL در روز مصرف نکنید.

 


بیشتر بخوانید : روغن مریم گلی کلاری چیست؟


 

تداخلات دارویی بالقوه

داروهایی که با شیرین بیان تعامل دارند عبارتند از:

 • داروهای کم پتاسیم
  داروهای فشار خون
  دیورتیک ها ، قرص های آب نیز نامیده می شوند
  داروهای ضربان قلب
  رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومدین)
  استروژن ، هورمون درمانی و کنترل موالید قرص
  کورتیکواستروئیدها

 

عوارض جانبی ریشه شیرین بیان

 

مصرف دوز نامناسب مکمل های شیرین بیان می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. دوز شیرین بیان به شرایطی که نیاز به درمان دارد بستگی دارد. با این حال ، مردم هرگز نباید مقادیر زیادی شیرین بیان را به صورت مواد غذایی یا مکمل مصرف کنند. افرادی که فشار خون بالا دارند و یا پتاسیم پایینی ندارند ، باید از مصرف شیرینی شیرین بیان و مکمل های گلیسیرریزین به طور کلی خودداری کنند. مکمل های شیرین بیان بدون گلیسیریزین ، به صورت شیرین بیان دلیسیلیریزینه (DGL) در دسترس است.

 • عصاره ریشه زیاد شیرین بیان باعث کمبود پتاسیم در بدن می شود و این باعث ضعف عضلات می شود. این بیماری هیپوکالمی نیز نامیده می شود .

 

 • طبق برخی بررسی ها و مطالعات ، افرادی که در طی یک دوره دو هفته ریشه شیرین بیان را زیاد مصرف کرده اند ، احتباس مایعات و سوخت و ساز بدن را تجربه کرده اند.

 

 • مصرف زیاد شیرین بیان باعث فشار خون بالا ، تورم و بی نظمی ضربان قلب می شود . بسیاری از محصولات مدرن با طعم شیرین بیان طعم های طبیعی شیرین بیان را تقلید می کنند ، اما برخی هنوز هم با اسید گلیسیریزیز ساخته می شوند.

 

 • کودکان در سن 10 سالگی به دلیل فشار خون بالا در اثر مصرف بیش از حد شیرین بیان در بیمارستان بستری شده اند.

 

مصرف مقادیر زیادی گلیسیرریزین باعث عوارض جانبی دیگر از جمله موارد زیر می شود:

سطح پتاسیم پایین تر است

مصرف زیاد شیرین بیان باعث کاهش سطح پتاسیم می شود. طبق گفته سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) ، این می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • ضربان قلب غیر طبیعی
  فشار خون بالا
  تورم
  بی حالی
  نارسایی احتقانی قلب
  مصرف بیش از حد

سازمان بهداشت جهانی (WHO) اظهار دارند که محدودیت 100 میلی گرم در روز اسید گلیسیریزیزک بعید است که در اکثر بزرگسالان عوارض جانبی داشته باشد. با این وجود بسیاری از آب نبات ها و مکمل ها مقدار دقیق اسید گلیسیریزیزک موجود در محصول را ذکر نمی کنند. فقدان اطلاعات دقیق ، مصرف بیش از حد داروها را ممکن می سازد ، به ویژه برای کودکانی که در مدت زمان طولانی شیرینی شیرین بیان مصرف می کنند.

در یک مورد ، یک پسر 10 ساله که به مدت 4 ماه مقادیر زیادی شیرین بیان سیاه مصرف کرده بود ، دچار فشار خون بالا و سندرم شد که در نهایت باعث تشنج می شود.

یک مورد دیگر شامل یک زن است که روزانه هشت فنجان چای گیاهی حاوی شیرین بیان می نوشد. او با فشار خون بالا و پتاسیم کم به بیمارستان رفت که هر دو هنگام قطع شدن چای از بین رفتند.

 

مسائل مربوط به بارداری

زنان باردار نباید مقادیر زیادی شیرین بیان مصرف کنند یا از ریشه شیرین بیان به عنوان یک مکمل استفاده کنند. بر اساس مطالعات و بررسی ها در یک مطالعه نشان داد که گلیسیریزه موجود در شیرین بیان می تواند به مغز در حال رشد جنین آسیب برساند و منجر به مشکلات شناختی بعدا در زندگی شود. همچنین یک مطالعه قدیمی نشان داد که مصرف شیرین بیان سنگین در دوران بارداری می تواند منجر به تولد زودرس شود. DGL ممکن است گزینه ای مطمئن تر برای کسانی باشد که می خواهند در دوره های طولانی تر از شیرینی پزی استفاده کنند. زنان باردار بدون مشورت با پزشک نباید DGL یا مکمل دیگری مصرف کنند.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *