هر آنچه باید درباره قرص کدئین بدانید

کدئین چیست ؟

 

قرص کدئین

 

یکی دیگر از مسکن های قوی که بیشتر رایج است برای سردرد استفاده شود ،کدئین است. این قرص برای درمان درد های ناشی از یک عمل یا آسیب استفاده می شود . این دارو همچنین برای درد طولانی مدت هنگامی که مسکن های روزمره مانند آسپیرین ، ایبوپروفن و پاراستامول موثر واقع نشده اند نیز استفاده می شود .

همچنین بهتر است بدانید که از کدئین برای درمان اسهال نیز استفاده می شود . کدئین با نسخه و همچنین بدون نسخه پزشک در دسترس است . این به صورت قرص ، اسپانسیون و همچنین به صورت تزریق است. اما توجه داشته باشید که تزریق کدئین معمولاً فقط در بیمارستان انجام می شود .

همچنین می توانید برای درمان سرفه های خشک و بهبود علائم سرماخوردگی از کدئین استفاده کنید به این صورت که آن را از داروخانه به عنوان شربت (لینکتوس) تهیه کنید.

در این بخش از مقاله هلث نوت با ما همراه باشید تا با موارد مصرف و سایر اطلاعات درباره قرص کدئین بیشتر آشنا شوید .

 

موارد مصرف و منع مصرف کدئین

توجه داشته باشید که کدئین را بزرگسالان و کودکان از 12 سال به بالا می توانند مصرف کنند .

فقط در صورت استفاده از مسکن های روزمره مانند پاراستامول و ایبوپروفن به کودکان (12 تا 18 سال) کدئین بدهید .

کدئین برای برخی افراد مناسب نیست. بنابراین بهتر است قبل از شروع دارو به پزشک خود اطلاع دهید :

 • در گذشته واکنش آلرژیک به کدئین یا هر داروی دیگر داشته است .
 • یک مشکل ریوی
 • آسیب به سر
 • مشکلات غده فوق کلیه
 • بیماری که باعث تشنج می شود .
 • اعتیاد به الکل
 • غده تیروئید( کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید )
 • مشکلات کلیوی یا کبدی
 • سنگ صفرا
 • بزرگ شدن پروستات
 • فشار خون پایین
 • میاستنی گراویس (بیماری نادری که باعث ضعف عضلانی می شود)
 • علائم کولیت اولسراتیو (بیماری روده)

به كودكانی كه زیر 18 سال دارند و لوزه ها یا آدنوئیدهایشان برداشته شده است به دلیل مشكل خواب به نام آپنه انسدادی خواب ، كدئین ندهید .

بهتر است بدانید که کدئین به طور کلی در دوران بارداری توصیه نمی شود. اگر می خواهید باردار شوید و یا از قبل باردار هستید و یا اگر به کودکتان شیر ی دهید ، قبل از مصرف کدئین حتما به پزشک خود اطلاع دهید .

 

 نحوه و زمان مصرف کدئین

بنابراین بهتر است که قرص کدئین را طبق دستور پزشک مصرف کنید و از مصرف خودسرانه پرهیز کنید .

بهتر است که شکم خالی قرص نخورید ، با یک وعده یا میان وعده کدئین مصرف کنید ، بنابراین احتمال اینکه احساس مریضی داشته باشید کمتر است .

می توانید کدئین را در هر زمان از روز مصرف کنید اما سعی کنید هر روز در ساعت مشخصی مصرف کنید و به طور مساوی دوزهای خود را مصرف کنید .

 

قرص کدئین

اشکال مختلف کدئین

داروی کدئین به صورت اشکال مختلف وجود دارد از جمله :

 • قرص خوراکی
 • اسپانسیون
 • شربت سرفه
 • تزریق ( که معمولاً در بیمارستان انجام می شود )

اگر کدئین را به عنوان مایعات مصرف می کنید ، به همراه یک قاشق پلاستیکی یا همان پیمانه اندازه گیری به شما کمک می کند تا مقدار صحیح را اندازه گیری کنید. اگر ندارید می توانید از داروخانه ها تهیه کنید .

 

موارد مصرف کدئین

1- تسکین و درمان درد

بزرگسالان معمولاً هر 4 ساعت یک یا دو قرص 30 میلی گرم می توانند مصرف کنند.
کودکان (از 12 تا 18 سال) معمولاً هر 6 ساعت یک یا دو قرص 30 میلی گرم (یا یک یا دو قاشق مایع 5 میلی لیتری) مصرف می کنند
افراد مسن یا افرادی که مشکلات کلیوی یا کبدی دارند معمولاً هر 4 ساعت یک قرص 15 میلی گرمی مصرف کنند .

2- درمان اسهال

بزرگسالان معمولاً هر 4 ساعت یک یا دو قرص 30 میلی گرم ( یا یک یا دو قاشق 5 میلی لیتر مایع ) مصرف کنند .
کودکان (از 12 تا 18 سال) معمولاً هر 6 ساعت یک یا دو قرص 30 میلی گرم (یا یک یا دو قاشق مایع 5 میلی لیتری) مصرف می کنند
افراد مسن یا افرادی که مشکلات کلیوی یا کبدی دارند معمولاً هر 4 ساعت یک قرص 15 میلی گرمی مصرف می کنند
برای درمان سرفه: بزرگسالان و كودكان معمولاً هر 4 تا 6 ساعت یك یا دو قاشق شربت سرفه 5 میلی لیتر مصرف می كنند.

 

تا چه مدت می توان کدئین مصرف کرد ؟

در برخی موارد فقط ممکن است برای چند روز از قرص کدئین استفاده کنید .

بعضی اوقات ، ممکن است لازم باشد کدئین را برای مدت طولانی تری مصرف کنید . اما معمولاً داروی متفاوتی برای درد طولانی مدت یا اسهال تجویز می شود ، به خصوص اگر عوارض جانبی مانند یبوست داشته باشید .

 

اگر مصرف یک دوز را فراموش کردید: اگر مصرف یک دوز را فراموش کردید ، اطلاعات موجود در بروشور دارو را بررسی کنید یا از داروساز یا پزشک خود در مورد اینکه چه کاری باید انجام شود ، راهنمایی بخواهید . توجه داشته باشید که هرگز 2 دوز را به طور هم زمان مصرف نکنید تا یک وعده فراموش شده را جبران کنید .

اگر اغلب دوزها را فراموش می کنید ، تنظیم زنگ هشدار برای یادآوری به شما کمک می کند. همچنین می توانید در مورد سایر روشهای به خاطر سپردن دارو از داروساز خود کمک بخواهید .

اگر ناگهانی مصرف دوز را قطع کنیم : اگر برای مدت طولانی نیاز به کدئین دارید که باعث تسکین درد شما شود ، بدن می تواند در برابر آن تحمل کند. این نمی تواند برای شما مشکلی ایجاد کند اما در صورت قطع ناگهانی مصرف آن ، ممکن است علائم ناخوشایندی برای شما داشته باشد .

بنابراین اگر می خواهید مصرف کدئین را متوقف کنید ، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. دوز شما می تواند به تدریج کاهش یابد تا علائم ناخوشایند شما را درگیر نکند .

 علائم ناخوشایند در اثر ترک ناگهانی دارو عبارت است از :

 • احساس آشفتگی
 • احساس اضطراب
 • سرگیجه
 • تعریق

 

اگر بیش از حد مصرف کنیم چه اتفاقی می افتد : مصرف زیاد کدئین می تواند سلامتی شما را به خطر بی اندازد . اگر بیش از حد تصادفی مصرف کرده باشید ممکن است احساس خواب آلودگی ، مریضی یا سرگیجه کنید. همچنین ممکن است نفس کشیدن برای شما دشوار باشد. در موارد جدی می تواند باعث بیهوشی شما شود و ممکن است در بیمارستان به درمان فوری نیاز داشته باشید .

 

قرص کدئین

عوارض جانبی کدئین

قرص کدئین نیز مانند تمام داروها ،ممکن است در برخی افراد عوارض جانبی ایجاد کند ، اما بسیاری از افراد هیچ عارضه جانبی یا فقط عوارض جزئی ندارند .

هرچه دوز مصرفی کدئین بیشتر باشد احتمال بروز عوارض جانبی آن نیز بیشتر خواهد بود.

عوارض جانبی شایع

برخی عوارض جانبی شایع در بیش از 1 نفر از هر 100 نفر اتفاق می افتد. اگر عوارض جانبی شما را آزار می دهد یا از بین نمی رود با پزشک خود صحبت کنید:

 • یبوست
 • احساس یا بیماری ( حالت تهوع یا استفراغ )
 • احساس خواب آلودگی
 • گیجی و سرگیجه ( احساس چرخش در سر )
 • دهان خشک
 • سردرد

عوارض جانبی جدی 

 • مشکل تنفس یا تنفس کم عمق کوتاه
 • سفتی عضله
 • علائم فشار خون پایین که شامل احساس سرگیجه و خستگی است
 • تشنج

 

 

نحوه کنار آمدن با عوارض جانبی

– یبوست

یکی از عوارض جانبی مصرف قرص کدئین ، یبوست می باشد . سعی کنید فیبر بیشتری از جمله میوه و سبزیجات و غلات تازه وارد رژیم غذایی خود کنید . سعی کنید هر روز چندین لیوان آب یا مایعات غیر الکلی دیگر بنوشید . اگر می توانید ، انجام برخی از ورزش های آرام نیز کمک می کند. در صورت برطرف نشدن یبوست ، استفاده از ملین بی خطر است. معمولاً لاکتولوز بهتر است اما ابتدا با داروساز یا پزشک مشورت کنید.

– احساس یا بیماری (حالت تهوع یا استفراغ)

کدئین را همراه یا بعد از غذا یا یک میان وعده میل کنید تا احساس بیماری کاهش یابد . اگر بیمار هستید ، جرعه های کوچک مکرر آب را امتحان کنید. این عارضه جانبی معمولاً باید پس از چند روز از بین برود. در صورت ادامه مصرف داروی ضد بیماری با پزشک خود صحبت کنید.

– احساس خواب آلودگی

این عارضه جانبی باید در طی چند روز از بین برود زیرا بدن شما به کدئین عادت کرده است. اگر مدت بیشتری ادامه یافت با پزشک خود صحبت کنید.

– گیجی ، احساس سرگیجه

اگر کدئین هنگام ایستادن به شما احساس سرگیجه می دهد ، سعی کنید خیلی آهسته بلند شوید یا تا حالت بهتر نشسته بمانید. اگر احساس سرگیجه دارید ، دراز بکشید تا غش نکنید ، سپس بنشینید تا حالتان بهتر شود. این عارضه جانبی باید طی چند روز از بین برود زیرا بدن شما به کدئین عادت کرده است. اگر مدت بیشتری ادامه یافت با پزشک خود صحبت کنید.

خشکی دهان

از دیگر عوارض مصرف کدئین ، خشکی دهان می باشد . برای رفع آن بهتر است آدامس های بدون قند یا مکیدن شیرینی های بدون قند را امتحان کنید. پزشک همچنین می تواند برای مرطوب نگه داشتن دهان شما یک بزاق مصنوعی تجویز کند. این به صورت اسپری یا ژل است .

– سردرد

مصرف مسکن روزمره مانند پاراستامول یا ایبوپروفن بی خطر است . اگر سردرد بدتر شد یا بیش از یک هفته طول کشید با پزشک خود صحبت کنید .

 

قرص کدئین

آیا مصرف کدئین در دوران بارداری و شیردهی توصیه می شود ؟

بهتر است بدانید که کدئین در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی شود. در اوایل بارداری ، این مسئله ممکن است با مشکلات نوزاد متولد شده مرتبط باشد . اگر در پایان دوران بارداری کدئین مصرف می کنید ، این خطر وجود دارد که نوزاد تازه متولد شده شما علائم ترک داشته باشد یا معتاد به کدئین شود .

با این حال ، درمان درد در بارداری مهم است. برای برخی از زنان باردار که درد شدیدی دارند ، کدئین ممکن است بهترین گزینه باشد. پزشک شما بهترین فردی است که به شما کمک می کند تصمیم بگیرید چه چیزی برای شما و کودک شما مناسب است .

در صورت شیردهی به نوزاد ، کدئین معمولاً توصیه نمی شود. مقادیر کمی کدئین به شیر مادر منتقل می شود و می تواند باعث مشکلات تنفسی در کودک شود. با پزشک خود صحبت کنید زیرا ممکن است بتوانند مسکن دیگری را برای شما توصیه کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *