هر آنچه باید درباره مالاریا بدانید

مالاریا چیست ؟

مالاریا یکی از انواع بیماری های است که از گذشته در میان مردم شیوع پیدا کرده است و این بیماری از طریق گزش پشه آنوفل آلوده به بدن و خون انسان منتقل می شود . پشه های آلوده حامل انگل پلاسمودیوم هستند و هنگامی که این پشه شما را گاز می گیرد ، انگل در جریان خون شما آزاد می شود . در حقیقت انگل ها وقتی وارد بدن شما می شوند ، به کبد می روند و در آنجا بالغ می شوند و پس از چند روز ، انگلهای بالغ وارد جریان خون شده و شروع به آلوده شدن گلبول های قرمز خون می کنند .

طی 48 تا 72 ساعت ، انگلهای موجود در گلبول های قرمز خون تکثیر می شوند و باعث باز شدن سلول های آلوده می شوند. انگل ها باعث آلوده شدن گلبول های قرمز خون شده و در نتیجه علائمی بروز می کند که در چرخه هایی اتفاق می افتد که دو بار سه تا یک بار ادامه دارد . در واقع مالاریا به طور معمول در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری ، جایی که برای رشد و زندگی انگلها مناسب باشد وجود دارد . همچنین بهتر است که به شهرهایی که مالاریا در آن شایع است سفر نکنید اما اگر سفر کردید با پوشیدن لباس محافظ ، استفاده از مواد ضد دافع حشرات و خوابیدن در زیر پشه های درمان شده ، گام هایی برای جلوگیری از گزش پشه ها بردارید . در این بخش از مقاله هلث نوت با ما همراه باشید تا با علل و علائم این بیماری بیشتر آشنا شوید .

 

بیماری مالاریا

 

عوامل ایجاد مالاریا

اگر پشه ای که به انگل پلاسمودیوم آلوده شده باشد و باعث گزش شما شود ، مالاریا می تواند ایجاد شود . چهار نوع انگل مالاریا وجود دارد که می تواند انسان را آلوده کند: Plasmodium vivax ، P. ovale ، P. malariae و P. falciparum .

P. falciparum باعث شکل شدیدتر بیماری می شود و کسانی که به این نوع مالاریا مبتلا می شوند ، سلامتی آنها به خطر می افتد و بیشتر در معرض خطر مرگ هستند. مادر آلوده می تواند از بدو تولد بیماری را نیز به کودک خود منتقل کند ، این به عنوان مالاریای مادرزادی شناخته می شود . مالاریا از طریق خون منتقل می شود ، بنابراین از طریق پیوند اعضا ، انتقال ، استفاده از سوزن یا سرنگ مشترک نیز قابل انتقال است . بنابراین حواستان باشد که از به اشتراک گذاشتن این گونه وسایل با دیگران خودداری کنید .


بیشتر بدانید : هر آنچه باید درباره سپسیس بدانید


 

علائم مالاریا

مالاریا مانند بسیاری از بیماری های دیگر دارای علائم و نشانه هایی است که فرد را به خود درگیر می کند . در واقع علائم مالاریا معمولاً طی 10 روز تا 4 هفته پس از عفونت ایجاد می شود. در برخی موارد ، علائم ممکن است تا چندین ماه ایجاد نشود و همچنین ممکن است برخی از انگل های مالاریا وارد بدن شوند اما برای مدت طولانی بی حرکت و خواب نباشند .

علائم رایج مالاریا عبارتند از :

 • تکان دادن بدن و یا لرز متوسط تا شدید
 • تب بالا
 • فراوان عرق کردن
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • درد شکم
 • اسهال
 • کم خونی
 • درد عضلانی
 • تشنج
 • کما
 • مدفوع خونین

 

بیماری مالاریا

نحوه تشخیص مالاریا

اگر چند روزی است که علائم مشکوک به مالاریا را دارید بهتر است برای تشخیص دقیق آن به پزشک مراجعه کنید تا با بررسی علائم آن به بیماری شما پی ببرد و موفق به تشخیص صحیح آن شود . پزشک در ابتدای مراجعه درباره سوابق پزشکی و بیماری هایی که قبلا داشته اید از شما سوال می کند و همچنین سفرهایی که به مناطق گرمسیری داشته اید و در پایان معاینه فیزیکی برای تشخیص بهتر انجام می دهد .

پزشک شما قادر به تشخیص اینکه شما دارای طحال یا کبد بزرگ هستید . اگر علائم مالاریا دارید ، ممکن است پزشک چندین آزمایش خون علاوه بر آزمایشات دیگر برای تأیید تشخیص شما تجویز کند.

در واقع این آزمایشات نشان می دهد که :

 • آیا مالاریا دارید؟
 • چه نوع مالاریایی دارید
 • اگر عفونت شما توسط انگلی ایجاد شده باشد که به انواع خاصی از داروها مقاوم است ؟
 • اگر بیماری باعث کم خونی شده باشد ؟
 • اگر این بیماری اندام های حیاتی شما را تحت تأثیر قرار داده باشد ؟

 

 

بیماری مالاریا

نحوه درمان مالاریا چگونه است ؟

هنگامی که به پزشک مراجعه کردید و متوجه بیماری خود شدید ، مرحله بعدی نحوه درمان صحیح آن است که توسط پزشک انجام می شود . می دانیم که مالاریا می تواند سلامتی شما را به خطر بیاندازد و در موارد شدید باعث مرگ شود ، به خصوص اگر به انگل P. falciparum آلوده شده باشید ؛ درمان این بیماری معمولاً در بیمارستان انجام می شود. پزشک شما داروهایی را بر اساس نوع انگلی شما تجویز می کند .

در بعضی موارد ، داروهای تجویز شده ممکن است عفونت را به دلیل مقاومت به انگل در برابر دارو پاک نکند. در صورت بروز این مشکل ، ممکن است پزشک شما برای درمان بیماری شما نیاز به استفاده از بیش از یک دارو یا تغییر کامل داروها داشته باشد.

علاوه بر این ، انواع خاصی از انگل های مالاریا ، مانند P. vivax و P. ovale ، مراحل کبدی دارند که در آن انگل می تواند برای مدت طولانی در بدن شما زندگی کند و در تاریخ بعدی دوباره فعال شود و باعث عود عفونت شود.

اگر یکی از این نوع انگل های مالاریا در شما مشخص باشد ، برای جلوگیری از عود در آینده ، داروهایی به شما داده می شود تا بتوانید آن را مدیریت کنید .

 

 

نحوه جلوگیری از مالاریا

روش های مختلفی برای جلوگیری از مالاریا وجود دارد .

– واکسیناسیون

یکی از روش های پیشگیری از مالاریا ، واکسینه شدن است . در حقیقت تحقیقات در زمینه تولید واکسن های جهانی ایمن و موثر برای مالاریا در حال انجام است و قبلاً مجوز یک واکسن در اروپا رخ داده است. هنوز هیچ واکسنی در ایالات متحده مجوز ندارد .

 

– مشاوره برای مسافران

در حالی که مالاریا برای ایالات متحده بومی نیست ، اما سفر به بسیاری از کشورهای جهان خطراتی را به دنبال دارد.

مراکز کنترل بیماری به مسافران توصیه می کنند اقدامات احتیاطی زیر را انجام دهند :

دریابید که خطر مالاریا در کشور و شهر یا منطقه ای که از آن بازدید می کنند چیست ؟
از پزشک خود بپرسید که برای جلوگیری از عفونت در آن منطقه چه داروهایی را باید استفاده کنند ؟
برای جلوگیری از خطر خرید داروهای تقلبی در خارج از کشور ، قبل از ترک خانه داروهای ضد مالاریا مصرف کنید .
خطر برای مسافران فردی ، از جمله کودکان ، افراد مسن ، زنان باردار ، و شرایط پزشکی موجود هر مسافر را در نظر بگیرید
مسافران به مکانهایی که مالاریا شیوع دارد باید اقدامات احتیاطی را انجام دهند ، به عنوان مثال با استفاده از پشه بندها.
اطمینان حاصل کنید که آنها به ابزارهای پیشگیری ، از جمله مواد دافع حشرات ، حشره کش ها ، تورهای تختخواب شده و لباس مناسب مجهز هستند .

– از علائم مالاریا آگاه باشید

در شرایط اضطراری، مقامات بهداشت محلی در برخی از کشورها ممکن است محیط های بیرون را با اسپری های ضدعفونی و آفت کش ها از بیماری مالاریا پاک کنند . WHO خاطرنشان كرد كه اين موارد براي افراد مضر نيستند ، زيرا غلظت سموم دفع آفات فقط به حدی است كه پشه ها را از بين می برد .

در حالی که دور هستند ، مسافران باید در صورت امکان ، از موقعیت هایی که خطر گزش پشه ها را افزایش می دهد ، خودداری کنند. موارد احتیاطی شامل استفاده از یک اتاق تهویه مطبوع ، عدم اردو زدن توسط آب راکد و پوشیدن لباسی است که بدن را در مواقعی که پشه ها در اطراف آن هستند ، می پوشاند . یک سال پس از بازگشت به خانه ، ممکن است مسافر مستعد علائم مالاریا باشد. اهدای خون نیز ممکن است برای مدتی ممکن نباشد .

 

 

عوارض مالاریا

مالاریا می تواند کشنده باشد ، به ویژه مالاریا ناشی از انواع انگلی است که در مناطق گرمسیری آفریقا رایج است. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها تخمین می زنند که 91 درصد از کل مرگ و میرهای مالاریا در آفریقا اتفاق می افتد که بیشتر در کودکان زیر 5 سال رخ می دهد و دلیل آن هم بیماری مالاریا می باشد . افرادی که به بیماری مالاریا مبتلا می شوند ، ممکن است پس از درمان نیز برخی از عوارض آن هنوز همراه آنها باشد . در واقع مالاریا می تواند باعث ایجاد تعدادی از عوارض تهدید کننده زندگی شود .

در بیشتر موارد ، مرگ ناشی از مالاریا مربوط به یک یا چند عارضه جدی است ، از جمله :

 • مالاریای مغزی : اگر سلولهای خونی پر از انگل ، رگهای خونی کوچک مغز شما را مسدود کنند (مالاریای مغزی) ، تورم مغز یا آسیب مغزی ممکن است رخ دهد. مالاریای مغزی ممکن است باعث تشنج و کما شود .
 • مشکلات تنفسی : مایعات جمع شده در ریه ها ( ادم ریوی ) می تواند تنفس را دشوار کند .
 • نارسایی ارگان ها : مالاریا می تواند باعث از کار افتادن کلیه ها یا کبد یا پارگی طحال شود. هر یک از این شرایط می تواند زندگی را تهدید کند .
 • کم خونی : مالاریا به گلبول های قرمز آسیب می رساند که می تواند منجر به کم خونی شود .
 • قند خون پایین : اشکال شدید مالاریا می تواند باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) شود ، همانطور که کینین ، یکی از رایج ترین داروهایی که برای مبارزه با مالاریا استفاده می شود. قند خون بسیار پایین می تواند منجر به کما یا مرگ شود .

 


بیشتر بدانید : ایست قلبی ؛ علائم و نحوه تشخیص آن


 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *