پا درد ؛ علل و نحوه ی درمان آن

پا درد چیست ؟

 

درد پا

 

دردهای ایجاد شده در پا زمانی اتفاق می افتد که اعصاب به محرک هایی مانند فشار زیاد ، دمای بالا یا پایین و مواد شیمیایی پاسخ دهند که در اثر آسیب بافتی آزاد می شوند.

درد پا به صورت های مختلفی می تواند رخ دهد از جمله تیز ، کسل کننده ، بی حس کننده ، سوزن سوزن شدن ، سوزش ، تشعشع یا درد باشد .

همچنین می تواند حاد ، به معنی ناگهانی و کوتاه مدت باشد ، یا همچنین می تواند مزمن و مداوم باشد . شدت را می توان در مقیاس 1 تا 10 یا از خفیف تا شدید ارزیابی کرد .

صدمات وارده در طی یک بازی ورزشی یا در یک حادثه معمولاً حاد و آسیب زاست . فرد اغلب می تواند علت را شناسایی کند.

دلایل دیگر مانند بیماری شریانی محیطی (PAD) با گذشت زمان افزایش می یابد ، اگرچه ممکن است فرد بتواند شروع درد را مشخص کند .

برخی از آسیب های ورزشی مانند آسیب های تکراری فشار و شکستگی های استرس با گذشت زمان جمع می شوند و باعث ایجاد درد می شوند . در صورت عدم استراحت یا مراجعه به درمان ، آسیب های تروماتیک می توانند به مشکلات طولانی مدت یا مزمن تبدیل شوند .

بهتر است قبل از شروع درد پا مراقب باشید و از علائم به وجود آمده پیشگیری کنید ، در این بخش از مقاله هلث نوت با ما همراه باشید تا با علل و نحوه درمان پا درد بیشتر آشنا شوید .

 

علل پا درد

دلایل مختلفی در ایجاد پا درد ممکن است دخیل باشد . درد پا را می توان بیشتر به عنوان درد عصبی ، اسکلتی – عضلانی یا عروقی طبقه بندی کرد یا اینها می توانند هم پوشانی داشته باشند .

– درد اسکلتی – عضلانی

این نوع درد را می توان به عنوان مثال به وجود کرپیتوس اشاره کرد که با صدای بیرون آمدن یا ترک خوردن در زانو تشخیص داده می شود یا آرتریت ( آرتروز ) ، که یک بیماری خود ایمنی است که مفاصل ران ، زانو یا مچ پا را تحت تأثیر قرار می دهد . اگر عضله ، تاندون یا رباط کشیده شود ، به عنوان مثال ، هنگام سقوط ، هر گونه درد اسکلتی عضلانی خواهد بود .

در واقع بهتر است بدانید که گرفتگی شبانه ، سندرم محفظه و شکستگی استرس نیز از مشکلات اسکلتی عضلانی است .

– درد عروقی

علل آن شامل PAD ، ترومبوز ورید عمقی (DVT) ، سلولیت ، عفونت ، رگهای واریسی و اگزمای واریسی است ، جایی که درد همراه با تغییر رنگ پوست است .

– درد عصب شناختی

شرایط شامل سندرم پای بی قرار است که در آن پاها به طور غیرقابل کنترل به لرزش در می آید ، نوروپاتی یا آسیب عصبی و درد عصب سیاتیک ز جمله آن است . درد عصبی حتی در هنگام استراحت می تواند وجود داشته باشد .

 

انواع پا درد

انواع مختلف پا درد می تواند علائم مشابهی داشته باشد. دریافت تشخیص صحیح در صورت لزوم احتمال دریافت درمان مناسب را افزایش می دهد. شناسایی علائم و شروع آنها می تواند به تشخیص مناسب کمک کند .

– گرفتگی عضلات پا

گرفتگی عضلات پا شامل دوره هایی گذرا از درد هستند که می توانند برای چند دقیقه ادامه داشته باشند. عضله ، معمولاً ساق پا در پشت ساق پا ، سفت شده و به حالت اسپاسم در می آید .

همچنین گرفتگی در شب و در افراد مسن بیشتر دیده می شود. تخمین زده می شود از هر 3 فرد بالای 60 سال 1 نفر گرفتگی شبانه داشته و 40 درصد بیش از 3 حمله در هفته را تجربه می کند.

– استفاده پد

پد به دلیل گردش خون ضعیف می تواند باعث درد در پا شود. بدون درمان می تواند کشنده باشد . علائم کلیدی پد متناوب است . لخته شدن متناوب باعث می شود خون رسانی به عضلات پا محدود شود . کمبود اکسیژن و مواد مغذی در نتیجه باعث درد پا می شود.

 • یک درد عضلانی مانند گرفتگی عضله در هنگام ورزش
 • درد در باسن ، ران و پا
 • درد هنگام راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها
 • گرفتگی عضلات به طور مداوم پس از همان مسافت های پیاده روی رخ می دهد و اغلب هنگام استراحت آرام می شوند.

 

درد پا

– DVT

DVT باعث ایجاد یک نوع درد در پا می شود و در صورت عدم درمان سریع می تواند به لخته شدن خون در ریه تبدیل شود.
DVT به لخته شدن خون در رگهای عمیق پا اشاره دارد. این می تواند پس از صرف مدت طولانی نشستن ، به عنوان مثال ، در یک پرواز از راه دور ظاهر شود.

علائم شامل تورم و احساس گرم و دردناک در یک طرف ساق پا است . این فقط ممکن است هنگام راه رفتن یا ایستادن رخ دهد . ممکن است به خودی خود حل شود ، اما اگر فرد دچار سرگیجه و تنگی نفس ناگهانی شود و یا اگر سرفه های شما با خون همراه است ، حتما به دنبال بهترین راه درمان نزد پزشک باشید .

اینها می تواند نشانه هایی باشد که DVT به آمبولی ریوی یا لخته شدن خون در ریه تبدیل شده است . مشکلات عروقی ناشی از آن می تواند جدی باشد . PAD و DVT هر دو می توانند بدون علائم ظاهر شوند . افرادی که سبک زندگی یا سابقه پزشکی آنها را مستعد مشکلات عروقی در پا می کند ، باید از علائم احتمالی آگاه باشند .

– آتل شین

انجام فعالیت شدید در حین ورزش می تواند منجر به انواع مختلف آسیب شود. آهسته دویدن می تواند نیروهای ضربه ای مکرر ایجاد کند که عضلات و تاندون ها را بیش از حد بار می آورد. شین آتل ها حساسیت موضعی و شدیدی را در عضلات ایجاد می کنند و گاهی اوقات درد استخوان به طور معمول در اطراف استخوان ساق احساس می شود.

 

– شکستگی استرسی

فشار شدید ، به عنوان مثال ، از سقوط ، می تواند منجر به شکستگی شود . برخی از شکستگی ها با کبودی ، تورم و تغییر شکل شدید به راحتی و بلافاصله قابل مشاهده هستند . این افراد به طور معمول تحت مراقبت های پزشکی فوری قرار می گیرند .

شکستگی های استرسی شکستگی های کوچکی هستند که می توانند ناشی از استرس های مکرر در طول ورزش باشند ، اغلب وقتی که شدت فعالیت خیلی سریع افزایش می یابد. در واقع هیچ مصدومیتی وجود ندارد و شکستگی ها نیز بسیار اندک است ، درد ممکن است در مراحل اولیه در هر جلسه تمرین شروع شود و در نهایت دائماً بروز کند .

– تاندینیت پوپلیتوس

این باعث درد زانو در هنگام دویدن در سراشیبی می شود. علت آن التهاب تاندون پوپلیتئوس است که برای پایداری زانو مهم است.

 

درد پا

– سویه همسترینگ

ضربه حاد می تواند منجر به پیچ خوردگی و کشیدگی شود. پیچ خوردگی به کشش یا پارگی اشاره دارد . کشیدگی آسیب به عضلات یا تاندون ها است.

کشیدگی همسترینگ که اغلب همراه با دویدن است ، می تواند منجر به درد حاد در پشت عضله ران شود ، که معمولاً به دلیل پارگی جزئی است. پیچ خوردگی و کشیدگی معمولاً به دلیل آموزش ناکافی انعطاف پذیری ، کشش بیش از حد یا گرم نشدن بدن قبل از فعالیت ایجاد می شود. ادامه ورزش در حالی که آسیب دیده است خطر را افزایش می دهد .

– سندرم محفظه

از دیگر انواع پا درد می توان به این مورد اشاره کرد . وقتی آسیب پا منجر به تورم می شود ، فشارهای خطرناک در عضلات می تواند منجر به سندرم محفظه حاد یا مزمن شود .

این می تواند به دلیل شکستگی یا کبودی شدید باشد. ایجاد تورم در پا باعث جمع شدن فشار می شود تا زمانی که خون رسانی به بافت عضلانی قطع شود و اکسیژن و تغذیه عضلات را تخلیه کند . با توجه به آسیب دیدگی ممکن است درد به طور غیر منتظره ای شدید باشد .

در موارد شدید ، درد زودرس ممکن است با بی حسی و فلج همراه باشد. آسیب دائمی عضله می تواند منجر شود.

 

– درد عصب سیاتیک

درد سیاتیک هنگامی رخ می دهد که به عصب فشاری وارد شود ، که اغلب در ستون فقرات است و منجر به دردهایی می شود که از ناحیه لگن به سمت پایین پا می آیند .

این ممکن است هنگامی اتفاق بیفتد که عصب در اسپاسم عضله یا توسط دیسک فتق باعث ایجاد درد شود . همچنین اثرات طولانی مدت شامل فشار بر سایر اعضای بدن با تغییر راه رفتن برای جبران درد است .

 

درد پا

درمان های خانگی پا درد

همانطور که گفتیم علاوه بر درمان های دارویی ، درمان های خانگی و طبیعی برای بهبود علائم پا درد وجو دارد و در بسیاری از موارد درد پا را می توان در خانه و بدون درمان های پزشکی معالجه کرد .

مسکن باعث بهبود گرفتگی عضلات پا نمی شود ، زیرا به طور ناگهانی شروع می شود ، اما کشش و ماساژ عضله ممکن است به کاهش درد پا کمک کند.

برای تسکین درد پا در هنگام گرفتگی :

 • انگشت را نگه دارید و آن را به سمت بالا بکشید ، در حالی که پا را صاف کنید.
 • با پاشنه پا راه بروید تا گرفتگی عضله از بین برود.

برای جلوگیری از گرفتگی پا :

 • همیشه قبل و بعد از ورزش بدن را با کشش نرم و گرم کنید .
 • با نوشیدن 8 تا 12 لیوان آب در روز از کم آبی بدن جلوگیری کنید .
 • به طور منظم پاها را کشیده و ماساژ دهید .

– درمان آسیب های ورزشی

آسیب های جزئی ورزشی ، مانند کشیدگی پا با RICE قابل درمان است :

استراحت : برای جلوگیری از آسیب بیشتر و اجازه می دهد تا زمان بهبودی تورم را کاهش دهد.
یخ : برای کاهش تورم ، التهاب و درد به مدت 20 دقیقه یخ را نه به صورت مستقیم روی پوست در یک پارچه قرار دهید و ب روی محل درد قرار دهید  .
فشرده سازی : برای کاهش تورم و درد ، از یک باند الاستیک ، محکم اما نه کاملاً بسته بندی شده استفاده کنید .
ارتفاع : پا را بالاتر از سطح قلب بردارید تا گرانش به تخلیه کمک کند ، تورم و درد را کاهش دهد.
داروهایی مانند استامینوفن یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی می توانند به برخی از درد کمک کنند ، اما اگر درد بیشتر از 72 ساعت ادامه پیدا کرد ، باید به دنبال مشاوره پزشکی متخصص باشید .

 

– مشکلات گردش خون

به دلیل خطر حمله قلبی یا سکته مغزی ، برای لخته شدن و سایر علائم بیماری عروقی ، باید حتما به پزشک مراجعه کنید .

برای کاهش عوامل خطر قلبی عروقی ، بهتر است توصیه های زیر را جدی بگیرید :

 • سیگار کشیدن را کنار بگذارید و یا آن را به طور کامل ترک کنید .
 • طبق توصیه پزشک ورزش متوسط را ​​انجام دهید .
 • سطح قند خون ، کلسترول و چربی ها را کنترل کنید .
 • فشار خون خود را کنترل کنید .
 • در صورت لزوم برای کاهش لخته خون به درمان ضد پلاکتی پایبند باشید .

ورزش و رژیم غذایی مفید است و کسانی که برنامه درمانی برای بیماری قلبی یا بیماری دیگری دارند ، باید آن را با دقت دنبال کنند.
درد پا دلایل مختلفی دارد و علائم آن اغلب با هم همپوشانی دارند. در صورت تداوم ، بدتر شدن و یا دشوار کردن زندگی ، فرد باید حتما به پزشک مراجعه کند .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *