شرایط اهدای خون | عوارض و فواید آن

در دنیای امروزی تقریبا همه افراد با این لغت آشنا هستند ، از آنجایی که از نام آن پیداست منظور آن اهدا و هدیه دادن خون به افراد نیازمند خون است .

 

اهدای خون-خون-قلب-فشارخون

 

 

اهدای خون چیست ؟

 

اهدای خون یعنی یک فرد با بدنی سالم بدون بیماری خاص مقداری از خون خود را به مراکز انتقال خون برای نجات جان بیماران نیازمند خون هدیه می دهد ، این عمل را اهدای خون می گویند .

 

شرایط اهدای خون

 • سن : بدن فرد به بلوغ کامل رسیده باشد ، بین 18 تا 65 سال
 • وزن : داشتن حداقل وزن 50 کیلو گرم
 • مناسب بودن دمای بدن تقریبا 37 درجه و تب نداشتن
 • نداشتن تزریقات و جراحی های خاص در شش ماه گذشته نظیر : حجامت ،تتو ، خالکوبی
 • استفاده کردن از دارو طی یک هفته گذشته
 • داشتن شرایط جسمی و روحی مناسب
 • نداشتن بیماری های خاص یا پیشینه ای
 • اعتیاد نداشتن به مواد مخدر و الکلی
 • گذشت حداقل دو ماه از آخرین مرتبه اهدای خون
 • متعادل بودن فشار خون و ضربان قلب

 

مراحل اهدای خون

1- مراجعه فرد دهنده خون به مراکز انتقال خون

2- پر کردن فرم مشخصات فردی و جسمی از نظر بیماری ها و …

3- چک کردن میزان هموگلوبین ، فشار خون ، ضربان قلب ، وزن  و سوالات خاص توسط پزشک

4- امضا کردن فرم رضایت نامه اهدای خون

5- وارد شدن به قسمت تزریقات

6- استراحت اولیه

7- گرفتن خون به همراه نمونه های آزمایشگاهی ( حجم کل خون دریافتی 450 میلی لیتر )

یک واحد خون تقریبا مدتی بین 5 تا 10 دقیقه زمان می برد .

در بعضی از کشور های برای افرادی که برای بار اول به مراکز اهدای خون مراجعه می کنند ، مقدار خون دریافتی از آنها 250 میلی لیتر است .

8- استراحت و پذیرایی حدودا 15 دقیقه ای و نوشیدن مایعات در این زمان و همچنین کنترل نظارت بر سیستم بدن فرد اهدا کننده

 

 • بدن انسان بین 12 تا 24 ساعت مقدار مایعات از دست رفته خون را دوباره به دست می آورد و همچنین مقدار خونی که اهدا کرده است ، به طور طبیعی نهایتا بعد سه هفته به حالت اولیه خود باز می گردد .
 • در سازمان های انتقال خون با نمونه گیری از خون فرد اهدا کننده به طور رایگان آزمایش های غربالگری را بر روی خون آن فرد انجام می دهد تا از گروه خونی ، بیماری های خاص و یا مشکلات دیگری که ممکن است فرد اهدا کننده به آن دچار باشد آگاه می سازند و همچنین با تایید سلامتی خون فرد به منظور تهیه فرآورده های خونی مانند : پلاسمای خون قرار می دهند یا به مراکزی که درخواست تزریق خون می کنند انتقال می دهند . تا فرد دریافت کننده از این مقدار خون استفاده کند .

روز جهانی اهدای خون

برای گسترش دادن این عمل نیک و آگاهی دادن به مردم و افزایش سطح اهدای خون ، یک روز به نام روز جهانی اهدا کنندگان خون نامیده اند که این نام گذاری توسط چهار ارگان بین المللی :

1- سازمان بهداشت جهانی

2- جامعه بین المللی انتقال خون

3- اتحادیه بین المللی سازمان اهدا کنندگان خون

4- فدراسیون بین المللی جمعیت های هلال احمر و صلیب سرخ

که هر سال در تاریخ 14 ژوئن یا 24 خرداد مردم را به این کار خدا پسند تشویق می کنند .

 

فواید اهدای خون

اهدای خون به غیر از فوایدی که در سلامتی بدن دارد ، حسنات نیکویی در بر دارد که در سوره مائده آیه 32 آمده است : هر کس کسی را زنده بدارد چنان است که گویی تمام مردم را زنده نگه داشته است . که این عملیات اهدای خون نشان از زندگی دوباره بخشیدن به افراد بیمار است .

1- سلامت قلب و کبد

با اهدای خون میزان آهن موجود در خون کم می شود ، در افرادی که از مقدار زیادی گوشت یا مواد پروتئینی حیوانی استفاده می کنند نقش به سزایی دارد که در آن آهن اضافی در بدن دفع می شود و از بروز مشکلاتی نظیر نارسایی کبد ، پانکراس ، اختلالات قلبی یا مانند اینها جلوگیری می کند و همچنین ریتم قلب را منظم می سازد .

2- کاهش وزن

داشتن اهدای خون به طور منظم باعث تنظیم شدن میزان آهن ، چربی و بهبود عملکرد سیستم های گردشی خون می شود که طی آن از جمع شدن چربی ها جلوگیری می شود و روند کاهش وزن به وجود می آید .

3- جلوگیری از بیماری خاص ( هموکروماتز )

این بیماری به دلیل جذب بیش از حد مقدار آهن توسط بدن است که ممکن است عوامل وراثتی یا ژنتیکی ، کم خونی یا مشکلات دیگر در بدن رخ دهد . با اهدای خون به طور منظم این مقدار آهن اضافی از بدن خارج می شود و طی آن از بروز این چنینی خودداری می شود و این بیماری هم درمان می شود .

4- ضد سرطان

با اهدای خون حداقل سالی یک بار ، به پاکسازی خون از مواد سمی و تولید شدن خون تازه دوباره به کلیه قسمت های بدن جانی تازه دهید که طی آن از بروز انواع سرطان ها جلوگیری می شود .

5- تست و معاینه رایگان

با وارد شدن به سازمان انتقال خون کلیه قسمت های بدن نظیر ، فشار خون ، قند خون ، وزن ، هموگلوبین و … خون به طور رایگان چک می شود و در صورت داشتن مشکلی خاص به مشاوره سلامتی در همان قسمت مراجعه می کنید و راهنمایی لازم را می گیرید .

 

 

اهدای خون-خون-قلب-فشارخون

 

 

عوارض اهدای خون

این عوارض ممکن است فقط در بعضی افراد و آن هم در شرایطی خاص اتفاق بیفتد :

 

1- کبودی

این عارضه ممکن است در اکثر افراد در ناحیه ای که سوزن متصل می شود رخ دهد ، که مشکل چندانی ندارد و پس از گذشت تقریبا 48 ساعت به حالت عادی خون بر می گردد .

2- تحریک عصب ها

ممکن است در این حالت فرد دچار درد در یک نقطه شود که سیستم عصبی آن فعال است و به صورت لحظه ای معمولا رخ می دهد .

3- آسیب به عصب ها

در صورت انجام نشدن عملیات تزریق به درستی و قرار نگرفتن سوزن در داخل ممکن است خدشه ای به عصب ها وارد کند .

4- التهاب و متورم شدن رگ ها

این عارضه بیشتر برای افرادی که دارای پوستی روشن تر یا نازک تر هستند رخ می دهد ، به دلیل اینکه حجم خون تغییر کرده و بدن با این مقدار حجم خون خود را می خواهد وفق دهد که طی آن در بعضی افراد رگ های متورم می شوند .

5- حساسیت های موضعی

در بعضی از پوست های حساس ممکن است در ناحیه ای که عملیات تزریق انجام شده ، دچار حساسیت شوند که مشکلاتی نظیر خارش و سوزش را دارند که این عوامل لحظه ای هستند و برطرف می شوند .

6- خونریزی در قسمت گرفتن خون

بعد از انجام دادن اهدای خون نباید کار یا فعالیت سنگینی انجام دهید ، چون با کم شدن حجم خونی مقدار خون رسانی به کل قسمت های بدن نسبت به قبل کمتر شده و باید بعداز 48 ساعت به انجام این چنین فعالیت هایی بپردازید و در صورت فشار آوردن ممکن است به دیواره رگ ها فشار آمده که طی آن دچار خونریزی می شود .

7- جمع شدن خون زیر پوست

اگر عملیات تزریق به درستی انجام نشود و در رگ پارگی ایجاد شود ، مقداری از خون رگ پاره شده به بافت های و فضا های نزدیک نشت پیدا می کند ، که طی آن خون زیر پوست جمع می شود که به این عارضه خون مردگی هم می گویند .

8- آسیب رسیدن به تاندون ها

در حین عملیات تزریق فرد با انجام دادن واکنش های غیر عادی ، باعث شود سوزن تزریق بیشتر به بافت های بدن نزدیک شود که طی آن می تواند حفره ای در تاندون ها ایجاد شود که با آسیب همراه است .

9- عوارض شایانی دیگری که ممکن است به صورت لحظه ای رخ دهد که کاملا طبیعی است . شامل : سر گیجه ، سردرد ، حالت تهوع ، سبکی سر می شود .

 

نکته مهم :

جالب است بدانید با یک واحد خونی که از یک فرد گرفته می شود ، می تواند جان سه فرد نیازمند خون را نجات دهد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *