همه آنچه درباره بلوغ زودرس باید بدانید

بلوغ زودرس چیست؟

بلوغ زودرس ، به این معنی است که یک دختر یا پسر خیلی زود شروع به بلوغ جنسی می کنند. به طور کلی ، این به دختران اشاره دارد که ویژگی های جنسی آنها قبل از 8 سالگی شروع می شود و پسران قبل از 9 سالگی این روند را شروع می کنند. بلوغ معمولا در دختران بین سنین ۸ تا ۱۳ سال و در پسرها بین سنین ۹ تا ۱۴ سال آغاز می‌شود. پزشکان بلوغ زودرس را زمانی تشخیص می‌دهند که به دلایلی نامعلوم، این روند طبیعی زودتر آغاز شود و با رشد استخوان و جهش رشدی همراه باشد. بلوغ زودرس نادر است. این در حدود 1 از 5000 تا 10000 کودک است.

 

بلوغ زودرس

 

انواع بلوغ زودرس

این حالت دو نوع اصلی دارد:

-بلوغ زودرس مرکزی 

-بلوغ زودرس محیطی.

علل آنها متفاوت است ، اما تغییراتی که در بدن ایجاد می کنند مشابه است.

-بلوغ زودرس مرکزی

بلوغ زودرس مرکزی (CPP) زمانی اتفاق می افتد که مغز در سن خیلی غیر طبیعی گنادوتروپین ها ترشح کند.

گنادوتروپین ها هورمون هایی هستند که توسط غده هیپوفیز آزاد می شوند. آنها به غدد جنسی ، واقع در تخمدان های دختران و بیضه های پسران ، علامت گذاری می کنند تا هورمون های جنسی را مسئول تغییرات فیزیکی مرتبط با بلوغ تولید کنند.

اغلب مشخص نیست که چه عواملی باعث بلوغ زودرس مرکزی می شوند. اکثر کودکان مبتلا به این بیماری هیچ مشکل جدی پزشکی یا نگرانی اساسی در مورد سلامتی ندارند که می تواند بلوغ زودرس را تحریک کند.

در برخی موارد ، بلوغ مرکزی زودرس ممکن است با موارد زیر همراه باشد:

 • تومور مغزی یا ستون فقرات
 • آسیب به مغز یا نخاع
 • تجمع مایعات در مغز هنگام تولد
 • کم کاری تیروئید ، غده تیروئید کم کار

-بلوغ زودرس محیطی

بلوغ زودرس محیطی (PPP) کمتر از CPP است. برخلاف CPP ، PPP با ترشح زودرس غدد هیپوفیز گنادوتروپین ها تحریک نمی شود. در عوض ، این امر از تولید زود هنگام هورمون های آندروژن و استروژن در سایر قسمت های بدن حاصل می شود. به همین دلیل است که گاهی اوقات به عنوان بلوغ زودرس مستقل از گنادوتروپین (GIPP) شناخته می شود.

تولید اولیه آندروژن و استروژن ممکن است به دلیل مشکلات اساسی در موارد زیر ایجاد شود:

 • بیضه ها
 • تخمدان
 • غدد فوق کلیوی
 • غده هیپوفیز

برخی از علل احتمالی عبارتند از:

 • تومور در غده هیپوفیز یا غده فوق کلیه
 • کیست تخمدان در دختران
 • تومورهای بیضه در پسران
 • سندرم مک کون-آلبرایت ، یک اختلال ژنتیکی غیرمعمول است که می تواند باعث ایجاد مشکل در تولید هورمون ، رنگ پوست و سلامت استخوان شود.

 


بیشتر بخوانید:

چگونه زنان تفاوت بین لکه بینی و پریود مناسب را تشخیص می دهند؟


 

-اشکال دیگر بلوغ زودرس

همچنین می توان دو نوع بلوغ زودرس را تجربه کرد.

-تلارک زودرس

یکی از آنها تلارک زودرس نامیده می شود ، که باعث رشد خفیف پستان در دختران می شود. رشد محدود است و در نهایت می تواند تا زمان بلوغ طبیعی از بین برود.

– آدرنارک زودرس

شکل دیگر بلوغ زودرس ، آدرنارک زودرس است. این حالت زمانی اتفاق می افتد که غدد فوق کلیوی در سن جوانی آندروژن ترشح کنند. نتیجه این امر مقدار کمی رشد موی چانه و شروع بوی بدن بزرگسالان است. با این حال ، هیچ ویژگی دیگری از بلوغ تا محدوده سنی مورد انتظار برای بلوغ ایجاد نمی شود.درمان این دو نوع بلوغ زودرس لازم نیست.

 

بلوغ زودرس

علائم بلوغ زودرس

برای دختران و پسران ، بلوغ زودرس منجر به رشد غیر طبیعی زودرس استخوان ها و عضلات می شود. بدن نوعی تغییر را شروع می کند که معمولاً وقتی کودک به سن نوجوانی نزدیک می شود ، ایجاد می شود.

علائم کلی بلوغ زودرس در دختران و پسران شامل موارد زیر است:

 • جهش سریع رشد
 • ایجاد موی چانه و زیر بغل
 • جوش و آکنه بر روی پوست
 • بوی بدن بزرگسالان

-علائم بلوغ زودرس در دختران

 • شروع قاعدگی
 • رشد پستان
 • گرایش به سمت جنس مخالف

-علائم بلوغ زودرس در پسران

 • بزرگ شدن بیضه ها و آلت تناسلی مرد
 • رشد موهای صورت
 • نعوظ و انزال خود به خودی
 • تن صدای کلفت و مردانه

 

 

چگونگی تشخیص بلوغ زودرس

پزشک متخصص اطفال سابقه پزشکی کودک و خانواده را بررسی می کند. برای تشخیص نیاز به معاینه فیزیکی نیزخواهد بود.

همچنین ممکن است پزشک برای تعیین “سن” استخوان های کودک شما اشعه ایکس یا MRI را تجویز کند. علائم رشد استخوانها با سرعت بیش از حد طبیعی می تواند به تأیید یا رد تشخیص کمک کند.

آزمایش تحریک هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (Gn-RH) و آزمایش خون برای بررسی سطح سایر هورمون ها مانند تستوسترون در پسران و پروژسترون در دختران می تواند به تشخیص بلوغ زودرس کمک کند.

در كودكان دارای بلوغ زودرس مركزی ، Gn-RH باعث افزایش سایر سطوح هورمون می شود. سطح هورمون ها در کودکان با بلوغ زودرس محیطی ثابت خواهد ماند.

همچنین با استفاده از اسکن تصویربرداری رزونانس مغناطیسی غیرتهاجمی (MRI) بدون درد ، می توان مشکلات غده هیپوفیز را نشان داد.

 

بلوغ زودرس

روش های درمان بلوغ زودرس

برای بلوغ زودرس نیز درمان هایی وجود دارد، اگر بلوغ زودرس کودک خفیف باشد و یا به آرامی پیشرفت کند ، ممکن است نیازی به درمان نباشد. اگر شرایط نزدیکتر به سن بلوغ ایجاد شود ، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند.

در غیر این صورت ، درمان به نوع بلوغ زودرس کودک شما بستگی دارد.

-بلوغ زودرس مرکزی

هدف از درمان CPP مکث تولید غده هیپوفیز در تولید هورمون لوتئین ساز (LH) و هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) است.

دارویی به نام آگونیست GnRH می تواند به جلوگیری از فعالیت غدد غده غدد کمک کند. این دارو معمولاً به صورت تزریق هر یک تا سه ماه یک بار انجام می شود . علاوه بر کند شدن بلوغ ، این روش درمانی ممکن است باعث شود کودک بدون هیچ درمانی بتواند قد بلندتر از سن رشد خود را داشته باشد. بعد از 16 ماه یا بیشتر ، درمان معمولاً متوقف می شود و بلوغ از سر می گیرد.

-بلوغ زودرس محیطی

از آنجا که PPP معمولاً از یک علت زمینه ای مانند تومور نشات می گیرد ، ممکن است درمان بیماری زمینه ای (مانند برداشتن تومور) برای جلوگیری از شروع زودرس بلوغ کافی باشد. با این حال ، ممکن است داروهایی برای جلوگیری از تولید زود هنگام استروژن و تستوسترون نیز تجویز شود.

 

 

چگونگی جلوگیری از بلوغ زودرس

بیشترین خطر بلوغ زودرس با جنسیت ، نژاد و سابقه خانوادگی و همچنین علل دیگری همراه است که عمدتا اجتناب ناپذیر هستند ، بنابراین نمی توانید کارهای زیادی برای جلوگیری از این بیماری انجام دهید.

نگه داشتن وزن کودک در یک محدوده سالم ممکن است به کاهش خطر بلوغ زودرس و سایر شرایط مرتبط با چاقی و اضافه وزن از جمله دیابت نوع 2 کمک کند.

همچنین باید از دادن داروهای تجویز شده با هورمون ، مکمل های غذایی یا سایر محصولاتی که ممکن است حاوی استروژن یا تستوسترون باشند ، به کودک خود خودداری کنید ، مگر اینکه توسط پزشک تجویز یا توصیه شده باشد.

 

بلوغ زودرس

چگونه با فرزند خود در مورد بلوغ زودرس صحبت کنیم؟

ممکن است فرزندتان درباره آنچه با بدن او اتفاق می افتد سوالات زیادی داشته باشد. بهتر است قبل از اینکه از راهنمایی های اشتباه اطرافیان و همکلاسی هایش اطلاع پیدا کند ،خودتان درباره این موضوع با فرزندتان صحبت کنید.

مهم است که وقت بگذارید و به نگرانی های فرزندتان گوش دهید و با حساسیت ، اما صادقانه به سوالاتش پاسخ دهید.

توضیح اینکه هر کس در یک زمان متفاوت بلوغ را پشت سر می گذارد. بعضی از بچه ها زود شروع می کنند و برخی دیگر خیلی دیرتر. با این حال تأکید کنید که همه این تغییرات بدن در هر زمان برای همه اتفاق خواهد افتاد.

به خاطر داشته باشید که بلوغ زودرس گاهی منجر به احساسات زودرس جنسی می شود. از کنجکاوی و سردرگمی فرزندخود در مورد تغییراتی که در اثر تولید زودرس هورمون های مرتبط با جنس ایجاد می شود ، مطلع باشید.

اما در مورد رفتارها، مرزهای مشخصی را تعیین کنید و درباره ارزش ها ، اولویت ها و انتخاب های سالم گفتگوی آزاد داشته باشید.

با جستجوی فرصت هایی برای افزایش عزت نفس فرزند خود ، تا حد ممکن عادی رفتار کنید. تشویق به مشارکت در ورزش ، هنر و سایر فعالیت ها ، همراه با شناخت موفقیت در کلاس ، می تواند به اعتماد به نفس کمک کند.

از بردن فرزند خود نزد مشاور دریغ نکنید تا استراتژی های مقابله را به او بیاموزد. فرزند شما ممکن است راحت تر باشد و حداقل در ابتدا در مورد برخی موارد شخصی با یک درمانگر ، و نه با والدین ، ​​صحبت کند.

ممکن است بیمارستان هایی که کودکان دارای بلوغ زودرس را درمان می کند ، مشاورانی با تجربه در کمک به کودکان با این شرایط خاص داشته باشد.

 

چه کسی بیشتر در معرض خطر بلوغ زودرس است؟

بلوغ زودرس دختران را با سرعت بسیار بیشتری نسبت به پسران تحت تأثیر قرار می دهد. کودکان آمریکایی آفریقایی تبار نیز با خطر بالاتری ، با این بیماری نادر مواجه هستند.

اگر سابقه خانوادگی این بیماری وجود داشته باشد ، ممکن است فرزند شما در معرض خطر بلوغ زودرس باشد.

محققان در مورد عوامل خطر ژنتیکی ، مانند جهش ژن کیسپپتین (KISS1) و گیرنده آن (KISS1R) اطلاعات بیشتری کسب می کنند. ژنی که از طرف پدر منتقل می شود ، MKRN3 نیز ممکن است در اوایل بلوغ نقش داشته باشد.

سایر عوامل خطر بلوغ زودرس عبارتند از:

-بلع یا قرار گرفتن در معرض محصولات حاوی تستوسترون یا استروژن ، مانند قرص های ضد بارداری ، یا کرم ها و پمادها
-پرتودرمانی مغز یا نخاع برای تومورها ، سرطان خون و شرایط مشابه.

 


بیشتر بخوانید:

درباره وظایف متخصص زنان چه میدانید ؟


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *