هر آنچه که باید در مورد بیماری سیستیت بدانید.

سیستیتس یک عفونت نسبتاً پایین دستگاه ادراری است. این به صورت خاص به التهاب دیواره مثانه اشاره دارد. اگرچه کیستیت معمولاً یک وضعیت جدی نیست ، اما در صورت عدم درمان ممکن است ناراحت کننده باشد و منجر به عوارض کاملا جدی  شود. در این مبحث می خواهیم ، علل ابتلا به سیستیت ، نحوه تشخیص و درمان آن از جمله داروهای خانگی و چگونگی پیشگیری از آن را بررسی کنیم .

 

حقایق سریع در مورد سیستیت

سیستیت بیشتر در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود. در اکثر موارد ، کیستیت خفیف در طی چند روز برطرف می شود. اگر بیش از 4 روز ادامه یابد ، باید فورا به پزشک مراجعه کنید .

 

علائم سیستیت

سیستیت چیست؟

سیستیتس عفونت دیواره مثانه است که می تواند منجر به ناراحتی مداوم شود. سیستیت معمولاً هنگامی رخ می دهد که مجرای ادرار و مثانه ، که معمولاً استریل هستند یا عاری از میکروب هستند ، به باکتری ها آلوده می شوند. باکتری ها به لایه مثانه چسبیده و باعث تحریک و ملتهب شدن ناحیه می شوند. سیستیت در افراد هر دو جنس و در هر سنی مبتلا است. این در زنان شایع تر از مردان می باشد ، چون زنان مجرای پیشاب کوتاه تر دارند. حدود 80 درصد از کل عفونت های دستگاه ادراری (UTI) ناشی از باکتری های روده است که به مجاری ادراری می رسند. بیشتر این باکتری ها بخشی از فلور سالم روده را تشکیل می دهند ، اما به محض ورود به فضای استریل در مجرای ادراری و مثانه ، می توانند باعث ایجاد UTI شوند. UTIs رایج ترین عفونت های بیمارستانی در ایالات متحده به ویژه در بیمارانی است که از سوند ادراری استفاده می کنند.

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه باید در مورد سرطان کبد دانست.


علائم سیستیت

موارد زیر علائم بیماری سیستیت است:

 • اثری از خون در ادرار
  ادرار تیره ، ابری یا بوی خیلی قوی
  درد دقیقاً بالای استخوان pubic ، در قسمت تحتانی کمر یا شکم
  احساس سوزش هنگام ادرار کردن
  تکرر ادرار یا احساس نیاز به ادرار مکرر

افراد سالخورده ممکن است احساس ضعف و تب داشته باشند اما هیچ کدام از علائم دیگری که در بالا ذکر شد هیچ کدام را ندارند. آنها همچنین ممکن است با وضعیت ذهنی تغییر یافته حاضر شوند. همچنین نیاز مکرر به ادرار کردن وجود دارد ، اما هر بار فقط مقادیر کمی ادرار منتقل می شود. هنگامی که کودکان مبتلا به سیستیت هستند ، ممکن است هر یک از علائم ذکر شده در بالا ، به علاوه استفراغ و ضعف عمومی وجود داشته باشد.

برخی از بیماری ها یا شرایط دیگر علائم مشابه سیستیت دارند ، این موارد عبارتند از:

 • مجاری ادراری یا التهاب مجرای ادرار
  سندرم درد مثانه
  پروستاتیت یا التهاب غده پروستات
  هایپرپلازی خوش خیم پروستات ، در مردان
  سندرم دستگاه ادراری تحتانی
  سوزاک
  کلامیدیا
  کاندیدا ، یا براق

استفاده طولانی مدت از سوند می تواند به سیستیت منجر شود. علل احتمالی بسیاری از بیماری سیستیت وجود دارد. بیشتر آنها عفونی هستند و بیشتر این موارد ناشی از عفونت صعودی است. باکتریها از ساختارهای تناسلی خارجی خارج می شوند.

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه باید در مورد سالمونلا و علائم آن بدانید.


 

احتیاطات و هشدار ها شامل موارد زیر است :

 • استفاده از تامپون: هنگام وارد کردن تامپون ، خطر کمی از ورود باکتری ها از مجرای ادرار وجود دارد. درج ، تغییر و یا
 • استفاده طولانی مدت از سوند ادرار : احتمال وجود کاتتر باکتری در مجاری ادراری وجود دارد.
 • دیافراگم برای کنترل تولد: در خانم هایی که از دیافراگم با اسپرم کش استفاده می کنند ، در مقایسه با زنان فعال جنسی که از آنها استفاده نمی کنند ، شیوع بیشتر سیستیت وجود دارد.
 • مثانه کامل: اگر مثانه به طور کامل خالی نشود ، محیطی برای تکثیر باکتری ها ایجاد می کند. این نسبتاً در بین زنان باردار یا مردانی که پروستات بزرگ شده اند بسیار شایع است.
 • فعالیت جنسی: زنان فعال جنسی از باکتری هایی که از طریق مجرای ادرار وارد می شوند خطر بیشتری دارند. انسداد در بخشی از سیستم ادراری که مانع از جریان ادرار می شود.
 • سایر مشکلات مثانه یا کلیه.
 • رابطه جنسی مکرر یا نیرومند: این امر احتمال آسیب جسمی را افزایش می دهد ، که به نوبه خود احتمال بروز سیستیت را افزایش می دهد. به این حالت گاهی اوقات سیستیت ماه عسل نیز گفته می شود.
 • افت سطح استروژن : در دوران یائسگی ، سطح استروژن افت می کند و لایه مجاری ادرار زن نازک تر می شود. هرچه روکش نازک تر شود ، احتمال عفونت و آسیب بیشتر می شود. بعد از یائسگی ، خطر بیشتر است.
 • جنسیت: باز شدن مجرای ادرار یک زن نزدیک به مقعد از یک مرد است ، بنابراین خطر بیشتری از باکتری های روده ای که از مجرای روده وارد می شوند وجود دارد.
 • کاهش مخاط: در دوران یائسگی ، خانم ها در ناحیه واژن کمتر مخاط ایجاد می کنند. این مخاط به طور معمول به عنوان یک لایه محافظ در برابر باکتری ها عمل می کند.
 • رادیوتراپی: آسیب دیدن مثانه می تواند باعث سیستیت دیررس اشعه شود. زنان در مورد جایگزینی هورمون درمانی (HRT) در مقایسه با زنان یائسگی که در HRT قرار ندارند ، خطر ابتلا به سیستیت کمتری دارند. با این حال ، HRT مجموعه ای از خطرات خاص خود را دارد ، بنابراین به طور معمول برای درمان سیستیت عفونی در زنان یائسگی استفاده نمی شود.

 

تشخیص سیستیت

پزشک از بیمار سؤالاتی خواهد پرسید ، معاینه انجام داده و آزمایش ادرار را انجام می دهد. آزمایش ادرار یا به آزمایشگاه فرستاده می شود ، یا پزشک ممکن است از نوک پستان استفاده کند. در حالی که بیمار هنوز در مطب است ، نتایج چربی ادرار به سرعت برمی گردد. برای تعیین نوع باکتری در ادرار ممکن است نمونه ادرار کاتتریزه انجام شود. پزشک پس از فهمیدن اینکه کدام باکتری خاص باعث عفونت می شود ، آنتی بیوتیک خوراکی تجویز می کند . بیشتر پزشکان همچنین آزمایش عفونت مقاربتی (STI) را ارائه می دهند. STI ها معمولاً علائم مشابهی با سیستیت دارند. ممکن است بیمارانی که به طور مرتب سیستیت دریافت می کنند ، نیاز به آزمایش های بعدی نیز داشته باشند. این می تواند شامل اسکن سونوگرافی ، اشعه ایکس یا سیستوسکوپی مثانه با استفاده از دوربین فیبر نوری باشد.

 

روش های درمانی خانگی

داروهای خانگی و اقدامات زیر می تواند به شما کمک کند:

 • مسکن ها مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن ممکن است ناراحتی را تسکین دهند.
 • آب و مایعات دیگر به روان شدن باکتریها از طریق سیستم کمک می کنند.
 • باید از الکل خودداری کرد.
 • زغال اخته حاوی یک ماده فعال است که از چسبیدن باکتری به دیواره مثانه جلوگیری می کند ، اما آب زغال اخته یا کپسول ها ممکن است حاوی یک ماده فعال کافی برای جلوگیری از علائم نباشند.
 • خودداری از رابطه جنسی ، احتمال ورود باکتریها به مجرای ادراری را کاهش می دهد.

 

 

درمان سیستیت

سیستیت با آنتی بیوتیک قابل درمان است. بیشتر موارد ابتلا به سیستیت خفیف در طی چند روز برطرف می شود. هر نوع سیستیت که بیش از 4 روز طول بکشد ، باید سریعا به پزشک مراجعه شود. بسته به بیمار پزشکان ممکن است یک دوره 3 روزه یا 7 تا 10 روزه آنتی بیوتیک تجویز کنند. این باید در یک روز علائم خود را کاهش دهد. همچنین اگر علائم بعد از مصرف آنتی بیوتیک بهبود نیابد ، بیمار باید حتما به پزشک مراجعه کند. آنتی بیوتیک هایی که معمولاً برای سیستیت باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از: نیتروفورانتوئین ، تریمتوپریم، سولفامتوکسازول ، آموکسی سیلین ، سفالوسپورین ها ، سیپروفلوکساسین و لووفلوکساسین.

در افراد مسن و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف ، به عنوان مثال ، به دیابت ، خطر بیشتری برای انتشار عفونت به کلیه و عوارض دیگر وجود دارد. همواره باید توجه داشته باشید که افراد آسیب پذیر و زنان باردار باید فوراً تحت معالجه قرار گیرند.

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه باید راجع به مشکلات کیسه صفرا بدانید.


 

جلوگیری از سیستیت

سیستیت اغلب قابل پیشگیری نیست ، اما اقدامات زیر ممکن است کمک کند:

 • بعد از رابطه جنسی بهداشت خوبی داشته باشید
 • با استفاده از صابون های خنثی و بی رویه برای دستگاه تناسلی خود استفاده کنید
 • هنگام ادرار کردن مثانه را کاملاً تخلیه کنید
 • عدم تعویق ادرار
 • از لباس زیر و شلوار تنگ خودداری کنید
 • پوشیدن لباس زیر های راحت
 • در هنگام رابطه جنسی از روان کننده استفاده کنید. قبل از خرید مارک های مختلف را مقایسه کنید . کاربران کاتتر باید از پزشک یا پرستار سؤال کنند که چگونه در هنگام تغییر سوند از آسیب دیدن جلوگیری شود.
 • پیش بینی می شود اکثر خانم ها حداقل در طول زندگی خود حداقل یک مورد سیستیت داشته باشند و بسیاری از آنها بیش از یک مورد داشته باشند.
 • همه مردان و کودکان در صورت ابتلا به سیستیت باید فورا به پزشک مراجعه کنند.
 • هنگامی که مردان به سیستیت مبتلا می شوند ، می تواند جدی تر از زنان باشد.
 • سیستیت نر به احتمال زیاد ناشی از بیماری زمینه ای دیگری مانند عفونت پروستات ، سرطان ، انسداد یا بزرگ شدن پروستات است.

در بیشتر موارد سیستیت مردانه ، درمان زودرس این مشکل را به طور موثر حل می کند ، اما عفونت مثانه مردانه درمان نشده می تواند منجر به عفونت یا آسیب کلیه یا پروستات شود .

برای جلوگیری از شیوع باکتریها در مدفوع ، زنان باید آن را از جلو به پشت پاک کنند. علاوه بر این ، گرفتن دوش به جای حمام نیز ممکن است کمک کند. حتما پوست را به آرامی در ناحیه دستگاه تناسلی بشویید. زنان پس از مقاربت باید مثانه خود را خالی کنند و آب بنوشند. سرانجام ، از محصولاتی که منطقه را تحریک می کنند ، کاملا خودداری کنید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *