چه عواملی باعث تاری دید می شود؟

تاری دید بسیار متداول است. مشکلی که در مورد هر یک از مؤلفه های چشم شما مانند قرنیه ، شبکیه یا عصب بینایی وجود دارد ، می تواند باعث تاری دید ناگهانی شود. تاری دید آرام و به تدریج معمولاً در اثر شرایط پزشکی طولانی مدت ایجاد می شود. تار شدن ناگهانی اغلب در اثر یک رویداد واحد ایجاد می شود. تاری دید باعث می شود احساس کنید کسی فیلتر را بر روی چشمان شما قرار داده است و زندگی دیگر در کانون نیست.

 

 

علائم تاری دید

تاری دید می تواند بر تمام خط دید یا فقط بخش هایی از بینایی شما تأثیر بگذارد. این می تواند شامل دید محیطی شما یا نحوه مشاهده سمت راست یا چپ میدان دید شما باشد. شما همچنین می توانید تاری دید را تنها در یک چشم تجربه کنید. روش های دیگر برای توصیف تاری دید شامل دید ابری یا کم نور است.

 

دلایل تاری دید

دلایل زیادی برای تاری دید وجود دارد. نمونه هایی از دلایل شایع عبارتند از:

 • آب مروارید
 • opacification قرنیه یا زخم
 • رتینیت عفونی
 • میگرن
 • نوریت نوری
 • رتینوپاتی مانند رتینوپاتی دیابتی
 • سکته
 • تروما یا آسیب دیدگی چشم ها
 • خطاهای انکسار مانند نزدیک بینی ، دور بینی یا آستیگماتیسم
 • ساییدگی به قرنیه
 • دژنراسیون ماکولا وابسته به سن

افراد دیابتی نیز اگر میزان قند خونشان به میزان قابل توجهی تغییر کند ، می توانند تاری دید را تجربه کنند .

علائم تاری دید

چگونه تاری دید تشخیص داده می شود؟

پزشک شما با در نظر گرفتن علائم ، علت تاری دید شما را تشخیص می دهد. نمونه سوالاتی که ممکن است از آنها بپرسند عبارتند از:

 • چه زمانی برای اولین بار متوجه تار شدن دید شدید؟
  چه چیزی باعث تاری دید بهتر می شود؟

آنها همچنین ممکن است درباره سابقه پزشکی شخصی شما و همچنین سابقه خانوادگی در مورد شرایط چشمی سؤال کنند.

 

تست های چشم

پزشک بعدی ممکن است بخواهد معاینه جسمی چشم شما را انجام دهد . آنها ممکن است دیدگاه شما را از طریق درخواست شما برای خواندن نمودار چشم آزمایش کنند . آنها همچنین ممکن است آزمایش های چشم دیگری انجام دهند ، مانند:

 • چشم پزشکی
  آزمایش انکسار
  معاینه لامپ شکاف
  تنومتری ، که فشار داخل چشم را اندازه می گیرد

 

آزمایش خون

پزشک شما ممکن است آزمایش خون را نیز انجام دهد. آزمایش خون ممکن است برای کمک به آنها تعیین شود که آیا باکتری در خون است یا خیر . اگر گمان می کنند ممکن است عفونت وجود داشته باشد ، می توانند از آزمایشاتی برای به دست آوردن تعداد گلبولهای سفید خون (WBC) استفاده کنند.

 

 

چگونه تاری دید درمان می شود؟

هنگامی که تاری دید نتیجه کاهش قند خون است ، درمان شامل مصرف غذاهای پر قند سریع عمل می شود . این شامل آب میوه و شیرینی است. همچنین می توانید قرص گلوکز مصرف کنید که قند خون شما را به سرعت افزایش می دهد. سایر روش های درمانی برای تاری دید می تواند به شرایطی که باعث علائم شما می شود بستگی دارد. آنها می توانند شامل قطره چشم ، جراحی های لیزر یا داروهایی برای کنترل شرایط زمینه ای باشند.

چگونه از تاری دید جلوگیری می شود؟

در حالی که همیشه نمی توان از برخی دلایل تاری دید جلوگیری کرد ، اما انجام اقدامات لازم برای مراقبت از چشم شما می تواند به جلوگیری از دلایل سبک زندگی کمک کند.

در ادامه چند نکته برای بینش سالم آورده شده است:

همیشه هنگام بیرون آمدن در آفتاب ، عینک آفتابی داشته باشید که از طیف گسترده ای محافظت می کند.
رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی سالم و چشم را بخورید . آنتی اکسیدان لوتئین می تواند در تاریکی پیدا شود، برگ سبز مانند اسفناج و کلم پیچ . غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 شامل ماهی آلباکور ، ماهی قزل آلا و حلیبوت است. مطلع ویتامین A از منابع مانند هویج ، سیب زمینی شیرین است.

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه باید در مورد علائم فشار خون بالا بدانید.


 

در اینجا چند علت تاری دید ناگهانی آورده شده استک

برخی از دلایل تاری دید ناگهانی اورژانس های پزشکی است که باید در اسرع وقت درمان شود تا از آسیب دائمی و از بین رفتن آنها جلوگیری شود.

1) سکته مغزی

تاری یا بینایی از بین رفته در هر دو چشم ممکن است هنگامی که سکته مغزی در بخشی از مغز شما که کنترل بینایی را تحت تأثیر قرار می دهد ، رخ دهد . سكته مغزي كه با چشم شما همراه است باعث از دست رفتن ديد تنها در يك چشم مي شود. همواره ممکن است شما علائم دیگری از سکته مغزی داشته باشید ، مانند ضعف در یک طرف بدن یا عدم توانایی صحبت کردن.

 

2) شبکیه جدا شده

جدا شدگی شبکیه زمانی رخ می دهد که شبکیه چشم شما اشک را از پشت چشم شما و جریان خون و عصب خود دست می دهد. هنگامی که این اتفاق می افتد ، می توانید پاره های سیاه را دنبال کنید و ناحیه ای از تاری دید مشاهده شود. بدون درمان اورژانس ، بینایی در آن منطقه ممکن است برای همیشه از بین برود.

 

3) فشار چشم

فشار چشم می تواند بعد از مشاهده و تمرکز بر روی چیزی برای مدت طولانی و بدون استراحت ایجاد شود. هنگامی که این نتیجه تمرکز بر روی یک دستگاه الکترونیکی مانند کامپیوتر ، مانیتور ویدئو یا تلفن همراه است ، گاهی اوقات به آن فشار چشم دیجیتال گفته می شود. دلایل دیگر شامل خواندن و رانندگی به ویژه در شب و در هوای نامناسب است.

 

4) ملتحمه

ملتحمه نیز به چشم صورتی گفته می شود ، عفونت ملتحمه عفونی در قسمت بیرونی چشم شما است. این بیماری معمولاً در اثر ویروس و باکتری ایجاد می شود.

 

5) حمله ایسکمیک گذرا

حمله ایسکمی گذرا (TIA) سکته مغزی که کمتر از 24 ساعت طول می کشد. یکی از علائم آن ممکن است تاری دید در یک یا هر دو چشم باشد.

 

6) دژنراسیون ماکولا مرطوب

مرکز شبکیه شما ماکولا نامیده می شود. هنگامی که خون و مایعات دیگر به ماکولا نشت می کنند ، به آن تخریب ماکولا مرطوب گفته می شود . این باعث تاری یا کاهش بینایی در قسمت مرکزی میدان بینایی شما می شود. برخلاف تخریب ماکولا خشک ، این نوع می تواند به طور ناگهانی شروع شود و به سرعت پیشرفت کند.

 

7) سایش قرنیه

قرنیه شما پوشش روشن در قسمت جلوی چشم شما است. با خراشیدن یا آسیب دیدگی ، ممکن است دچار سایش قرنیه شوید . علاوه بر تاری دید ، ممکن است احساس کنید که چیزی در چشم شما وجود دارد.

 

8) قند خون بالا

قند خون بسیار زیاد باعث تورم لنز چشم شما می شود که منجر به تاری دید می شود.

 

9) هیفما

خون قرمز تیره ای که در قسمت جلوی چشم شما جمع می شود ، یک هیفما نامیده می شود . این ناشی از خونریزی است که پس از تحمل ضربه به چشم شما ایجاد می شود. اگر فشار داخل چشم شما افزایش یابد ، می تواند دردناک شود.

 

10) اریت

عنبیه قسمت رنگی چشم شماست. اریت هنگامی رخ می دهد که یک واکنش خود ایمنی باعث التهاب عنبیه شود. این بیماری به خودی خود یا به عنوان بخشی از یک بیماری خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید یا سارکوئیدوز رخ می دهد . همچنین می تواند در اثر عفونت هایی مانند تبخال ایجاد شود و غالباً بسیار دردناک است.

 

11) کراتیت

التهاب قرنیه کراتیت نامیده می شود . معمولاً در اثر عفونت ایجاد می شود. استفاده از یک جفت مخاطب برای مدت طولانی یا استفاده مجدد از مخاطبین کثیف خطر شما را برای این امر افزایش می دهد.

 

12) سوراخ ماکولا

ماکولا مرکز شبکیه شما است که به تیز بینایی شما کمک می کند. می تواند پارگی یا شکستگی ایجاد کند که باعث تاری دید می شود. معمولاً فقط روی یک چشم تأثیر می گذارد.

 

13) میگرن با هاله

اغلب حملات میگرنی قبل از هاله است که می تواند باعث تاری دید شود. همچنین ممکن است خطوط مواج یا چراغ چشمک زن را مشاهده کرده و اختلالات حسی دیگری نیز داشته باشید. بعضی اوقات ممکن است بدون سردرد دچار هاله شوید.

 

14) نوریت نوری

عصب بینایی چشم و مغز شما را به هم متصل می کند. التهاب عصب بینایی نوریت نوری نامیده می شود . این بیماری معمولاً در اثر یک واکنش خود ایمنی یا مولتیپل اسکلروز ایجاد می شود . دلایل دیگر بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس یا عفونت است. بیشتر اوقات ، فقط یک چشم را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

15) شریانی موقت

التهاب در شریانهای اطراف معابد شما را شریانی موقتی می نامند . علائم اصلی آن سردرد حیرت انگیز در پیشانی شماست ، اما همچنین می تواند باعث تاری دید شما و در نهایت از بین رفتن شود.

 

16) یووییت

یووا ناحیه ای در وسط چشم شما است که شامل عنبیه است. یک عفونت یا واکنش خود ایمنی می تواند باعث التهاب و درد شود که به آن یووئیت گفته می شود .

علائم دیگری که ممکن است با تاری دید ناگهانی همراه باشد
در کنار تاری دید ناگهانی ، ممکن است علائم چشمی دیگری داشته باشید که می تواند از خفیف تا جدی باشد ، مانند:

 • حساسیت به نور ، یا فتوفوبی
  درد
  سرخی
  بینایی دوگانه
  لکه های شناور در جلوی چشمان شما ، معروف به شناور است

برخی از علائم با شرایط خاص چشم شایع تر است ، مانند:

 • خارش ، که ممکن است نشان دهنده ملتحمه باشد
  مشکلات گفتاری یا ضعف یک طرفه ، که می تواند همراه با سکته مغزی یا TIA باشد
 • ترشحات چشم ، که می تواند عفونت را نشان دهد
  سردرد و حالت تهوع ، که همراه با میگرن است

 

درمان تاری دید ناگهانی چیست؟

درمان بستگی به شرایط تأثیر در بینایی شما دارد.

 • شبکیه جدا شده یا پاره شده: این امر نیاز به ترمیم جراحی اضطراری دارد تا از بین رفتن غیر قابل برگشت بینایی جلوگیری شود.
 • سکته: درمان سریع و مناسب برای نوع سكته مغزی كه برای پیشگیری از مرگ سلولهای مغزی دارید بسیار مهم است.
 • حمله ایسکمی گذرا:علائم به خودی خود طی 24 ساعت برطرف می شوند. ممکن است در آینده رقیق کننده خون به شما داده شود تا خطر سکته مغزی در آینده کاهش یابد.
 • دژنراسیون ماکولا مرطوب: داروهای تزریق شده به چشم ممکن است به بهبود بینایی کمک کنند. درمان با نوری لیزر باعث کاهش سرعت بینایی می شود ، اما نمی تواند بینایی شما را ترمیم کند. گاهی اوقات از دستگاههای ویژه تقویت کننده بینایی برای کمک به بهتر دیده شدن استفاده می شود.
 • خستگی چشم: اگر فشار چشم دارید ، استراحت کنید و چشمان خود را استراحت دهید.
 • قند خون بالا.: کاهش قند خون مشکل را حل می کند.
 • نوریت نوری: این با درمان شرایط اساسی مدیریت می شود.
 • شریانی موقت: این با استروئیدهای طولانی مدت درمان می شود. درمان برای جلوگیری از مشکلات بینایی دائمی مهم است.

 

چه موقع برای تاری دید ، به دنبال کمک پزشکی باشیم؟

اگر تاری دید شما به طور ناگهانی روشن شود و شما هر یک از این علائم را داشته باشید ، باید با خدمات فوریت های محلی خود تماس بگیرید و اگر از بین رفته باشد ، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

 • از دست دادن کنترل عضلات در یک طرف بدن
  افتادگی صورت
  دیدن مشکل
 • سردرد شدید
  مشکل در صحبت کردن

این علائم مشابه علائم سکته مغزی است . علائم دیگری که ممکن است نیاز به درمان فوری داشته باشند، شامل درد شدید چشم یا افت ناگهانی بینایی است . بینایی که به آرامی بدتر می شود یا سایر علائم تاری دید ممکن است نیاز به مراجعه به پزشک مراقبت های اولیه یا متخصص مراقبت چشم داشته باشد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *