هر آنچه باید درباره تومور مغزی بدانید

تومور مغزی چیست ؟

در واقع تومور مغزی همان توده ای غیر طبیعی یا رشد سلول های غیر طبیعی در بافت مغز است که به نوعی بیماری می انجامد .

انواع مختلفی از تومورهای مغزی وجود دارد. برخی از تومورهای مغزی غیرسرطانی (خوش خیم) و برخی از تومورهای مغزی سرطانی (بدخیم) هستند . تومورهای مغزی می توانند در مغز شما شروع شوند (تومورهای اولیه مغز) ، یا سرطان در قسمت های دیگر بدن شروع می شود و به مغز (تومورهای ثانویه یا متاستاتیک مغز) گسترش می یابد .

سرعت رشد تومور مغزی بسیار متفاوت است . میزان رشد و همچنین محل قرارگیری تومور مغزی تعیین می کند که چگونه بر عملکرد سیستم عصبی شما تأثیر می گذارد . در این بخش از مقاله هلث نوت با ما همراه باشید تا علائم و تشخیص و درمان این بیماری بیشتر آشنا شوید .

 

تومور مغزی

علائم تومور مغزی

در واقع تومور مغزی دارای علائم و نشانه هایی بسیار متفاوت نسبت به سایر بیماری ها است و به اندازه ، محل و سرعت رشد تومور مغزی بستگی دارد .

علائم و نشانه های عمومی ناشی از تومورهای مغزی ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 • شروع یا تغییر الگوی سردرد
 • سردردهایی که به تدریج مکرر و شدیدتر می شوند .
 • حالت تهوع یا استفراغ غیرقابل توضیح
 • مشکلات بینایی ، مانند تاری دید ، دو دید یا از دست دادن بینایی
 • کاهش تدریجی احساس یا حرکت در بازو یا پا
 • عدم تعادل بدن
 • مشکلات گفتاری
 • گیجی در امور روزمره و احساس سرگیجه
 • شخصیت یا رفتار تغییر می کند .
 • تشنج ، به ویژه در شخصی که سابقه تشنج ندارد .
 • مشکلات شنوایی

 

 

علل تومور مغزی

تومورهای مغزی که از مغز شروع می شوند .

– نوروم صوتی

در حقیقت تومورهای اولیه مغز از خود مغز یا در بافت های نزدیک به مغز مانند غشاهای پوشاننده مغز (مننژ) ، اعصاب جمجمه ، غده هیپوفیز یا غده صنوبری سرچشمه می گیرند .

در واقع بهتر است بدانید که تومورهای اولیه مغز زمانی شروع می شوند که سلول های طبیعی دچار خطا (جهش) در DNA خود شوند . این جهش ها باعث می شود سلول ها با سرعت بیشتری رشد کرده و تقسیم شوند و در صورت مرگ سلول های سالم به زندگی ادامه دهند . در نتیجه توده ای از سلول های غیر طبیعی ایجاد می شود که تومور را تشکیل می دهد .

در بزرگسالان ، تومورهای اولیه مغز بسیار کمتر از تومورهای ثانویه مغز هستند ، که در آن سرطان از جاهای دیگر شروع می شود و به مغز گسترش می یابد.

 

انواع تومور مغزی

تومورهای اولیه مغز در انواع مختلفی وجود دارد و هرکدام نام خود را از نوع سلول های درگیر می گیرند . مثالها عبارتند از :

 • گلیوماس : یکی از انواع تومورها می باشد ، در واقع این تومورها از مغز یا نخاع شروع می شوند و شامل آستروسیتوماها ، اپندیموما ، گلیوبلاستوما ، اولیگواستروسیتوماها و اولیگودندروگلیوم ها هستند .
 • مننژیوم : مننژیوم توموری است که از غشای اطراف مغز و نخاع شما ایجاد می شود (مننژ). بیشتر مننژیوم ها غیرسرطانی هستند .
 • نوروم آکوستیک (شوانومو) : این تومورهای خوش خیم هستند که روی اعصاب ایجاد می شوند که تعادل و شنوایی را از گوش داخلی به مغز کنترل می کنند.
 • آدنوم های هیپوفیز : اینها بیشتر تومورهای خوش خیم هستند که در غده هیپوفیز در پایه مغز ایجاد می شوند. این تومورها می توانند هورمون های هیپوفیز را تحت تأثیر قرار دهند و بر روی بدن تأثیر بگذارند.
 • مدولوبلاستوما : این شایع ترین تومورهای سرطانی مغز در کودکان است . مدولوبلاستوما از قسمت پایین پشت مغز شروع می شود و تمایل دارد از طریق مایع نخاع گسترش یابد . این تومورها در بزرگسالان کمتر دیده می شود ، اما اتفاق می افتد .
 • تومورهای سلول های جوانه ای : تومورهای سلول های زایا ممکن است در دوران کودکی در جایی که بیضه ها یا تخمدان ها تشکیل می شوند ، ایجاد شوند. اما گاهی اوقات تومورهای سلول های جوانه ای روی سایر قسمت های بدن مانند مغز تأثیر می گذارند.
 • کرانیوفارنژیوما : این تومورهای نادر و غیر سرطانی از نزدیک غده هیپوفیز مغز شروع می شوند که هورمون هایی ترشح می کند که بسیاری از عملکردهای بدن را کنترل می کنند. همانطور که کرانیوفارنژیوم به آرامی رشد می کند ، می تواند بر غده هیپوفیز و سایر ساختارهای نزدیک مغز نیز تأثیر بگذارد .

تومورهای ثانویه (متاستاتیک) مغز ، تومورهایی هستند که از سرطانی ناشی می شوند که از جاهای دیگر بدن شروع می شود و سپس به مغز گسترش می یابد (متاستاز می کند).

اغلب تومورهای ثانویه مغز در افرادی اتفاق می افتد که سابقه سرطان دارند . اما در موارد نادر ، تومور متاستاتیک مغز ممکن است اولین نشانه سرطان باشد که از جاهای دیگر بدن شما شروع شده است .

در بزرگسالان ، تومورهای ثانویه مغز بسیار شایع تر از تومورهای اولیه مغز هستند .

هر سرطانی می تواند به مغز گسترش یابد ، اما انواع متداول آن عبارتند از:

 

تومور مغزی

نحوه تشخیص تومور مغزی

اگر برای مدتی است که علائم و نشانه های این بیماری را دارید بهتر است به پزشک مراجعه کنید ، پزشک در صورت مشکوک بودن به تومور مغزی ، ممکن است تعدادی آزمایش برای شما تجویز کند :

– معاینه عصبی

در گام اول پزشک ابتدا با یک معاینه عصبی ممکن است مواردی چون ، بررسی بینایی ، شنوایی ، تعادل ، هماهنگی ، قدرت و رفلکس شما را انجام دهد . دشواری در یک یا چند منطقه ممکن است سرنخی در مورد بخشی از مغز شما ایجاد کند که می تواند تحت تأثیر تومور مغزی قرار بگیرد .

– آزمایشات تصویربرداری

برای بررسی و تشخیص دقیق آنچه در مغز می گذرد ، پزشک از آزمایشات تصویربرداری استفاده می کند . در واقع از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) معمولاً برای کمک به تشخیص تومورهای مغزی استفاده می شود. در بعضی موارد ممکن است در طول مطالعه MRI از طریق ورید بازو ، یک ماده رنگی تزریق شود .

بعضی اوقات آزمایش های تصویربرداری دیگری از جمله توموگرافی رایانه ای (CT) توصیه می شود. توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) ممکن است برای تصویربرداری از مغز استفاده شود ، اما به طور کلی برای ایجاد تصاویر از سرطان مغز به اندازه سایر انواع سرطان مفید نیست.

– نمونه برداری

می توان بیوپسی را به عنوان بخشی از عمل برداشتن تومور مغزی انجام داد و یا نمونه برداری را با استفاده از سوزن انجام داد.

نمونه برداری از سوزن استریوتاکتیک ممکن است برای تومورهای مغزی در مناطق سخت در دسترس یا مناطق بسیار حساس در مغز شما انجام شود که ممکن است با یک عمل گسترده تر آسیب ببیند . جراح مغز و اعصاب یک سوراخ کوچک در جمجمه شما ایجاد می کند . سپس یک سوزن نازک از سوراخ وارد می شود. بافت با استفاده از سوزن برداشته می شود ، که اغلب توسط اسکن CT یا MRI هدایت می شود .

سپس نمونه بیوپسی زیر میکروسکوپ مشاهده می شود تا مشخص شود سرطانی است یا خوش خیم. آزمایشات پیچیده آزمایشگاهی می تواند سرنخ هایی را در مورد پیش آگهی و گزینه های درمانی شما به پزشک ارائه دهد .

 

تومور مغزی

نحوه درمان تومور مغزی

پس از تشخیص پزشک و تائید اینکه شما دچار تومور مغزی شده اید ، برنامه درمانی شما روی کار می آید و بنا به نوع تومور شما درمان مناسب آن انتخاب می شود . درمان تومور مغزی به نوع ، اندازه و محل تومور و همچنین سلامت کلی و ترجیحات شما بستگی دارد. در این قسمت به بررسی روش های درمانی می پردازیم :

– عمل جراحی

در واقع این نوع درمان زمانی کاربرد دارد که تومور مغزی در قسمتی از سر قرار گرفته باشد و جراح به آن دسترسی داشته و بتواند تا جایی که امکان دارد آن را از بین ببرد .

بهتر است بدانید که در برخی موارد ، تومورها کوچک و به راحتی قابل جدا شدن از بافت مغز اطراف هستند ، که برداشتن کامل جراحی را امکان پذیر می کند . در موارد دیگر ، تومورها را نمی توان از بافت اطراف جدا کرد یا در نزدیکی مناطق حساس مغز قرار دارند ، که این عامل جراحی را خطرناک می کند . در این شرایط پزشک یا جراح به اندازه ایمن تومور را از بین می برد .

حتی برداشتن بخشی از تومور مغزی نیز می تواند به کاهش علائم و نشانه های شما کمک کند ؛ همچنین جراحی برای برداشتن تومور مغزی خطراتی مانند عفونت و خونریزی را به همراه دارد. سایر خطرات ممکن است به بخشی از مغز شما بستگی داشته باشد که تومور در آن قرار گرفته است . به عنوان مثال ، جراحی بر روی یک تومور در نزدیکی اعصاب که به چشم شما متصل می شوند ، ممکن است خطر کاهش بینایی را داشته باشد .

– جراحی مغز بدون زخم تهاجمی

در واقع جراحان مغز و اعصاب در این روش درمان بسیار مشهور هستند و این درمان را برای کمک به افراد خاصی که به آنها گفته شده است که تومور مغزی غیر قابل جراحی دارند ، استفاده می شود . تیم جراحی قادر است تومور را با کمترین خطر ابتلا به عوارض جدی از بین ببرد .

در کلینیک مایو ، جراحان مغز و اعصاب همچنین در تکنیک های کم تهاجم متخصص هستند. افرادی که با این رویکردهای پیشرفته تحت عمل جراحی تومور مغزی قرار می گیرند ، معمولاً کاهش اقامت در بیمارستان ، زمان بهبودی کوتاه تر و میزان مرگ و میر کمتری را تجربه می کنند .

 

– پرتو درمانی

از دیگر روش های درمان انواع سرطان به خخصوص تومور مغزی ، پرتو درمانی می باشد . در روش پرتودرمانی از پرتوهای پرانرژی مانند اشعه ایکس یا پروتون برای از بین بردن سلول های تومور استفاده می شود. در واقع پرتودرمانی می تواند از دستگاهی خارج از بدن شما انجام شود (تابش پرتوی خارجی) ، یا در موارد بسیار نادر ، تابش می تواند در داخل بدن نزدیک به تومور مغز شما قرار گیرد (براکی تراپی) .

در حقیقت تابش پرتوی خارجی می تواند فقط بر روی ناحیه ای از مغز که تومور در آن قرار دارد متمرکز شود ، یا می تواند روی کل مغز شما اعمال شود (تابش کل مغز). تابش کل مغز غالباً برای درمان سرطانی استفاده می شود که از قسمت دیگری از بدن به مغز گسترش یافته و تومورهای متعددی را در مغز ایجاد می کند.

شکل جدیدتری از پرتودرمانی با استفاده از پرتوهای پروتون برای استفاده در افراد مبتلا به تومور مغزی در حال مطالعه و بررسی است. برای تومورهایی که بسیار به مناطق حساس مغز نزدیک هستند ، پروتون درمانی ممکن است خطر عوارض جانبی مرتبط با پرتودرمانی را کاهش دهد. اما ثابت نشده است که پروتون درمانی م moreثرتر از پرتودرمانی استاندارد با اشعه X است.

عوارض جانبی پرتودرمانی به نوع و دوز تابش شما بستگی دارد. عوارض جانبی شایع در طول یا بلافاصله پس از اشعه شامل خستگی ، سردرد ، از دست دادن حافظه و تحریک پوست سر است .

 

– رادیو جراحی

رادیو جراحی استریوتاکتیک نوعی جراحی به معنای سنتی آن نیست . در عین حال ، جراحی رادیوسی با استفاده از پرتوهای متعدد پرتوی ، یک فرم بسیار متمرکز از پرتودرمانی را برای از بین بردن سلولهای تومور در یک منطقه بسیار کوچک ارائه می دهد. هر پرتوی از تابش به خصوص قدرتمند نیست ، اما نقطه ای که همه پرتوها در هم می آیند – در تومور مغزی – دوز بسیار زیادی از اشعه را برای از بین بردن سلول های تومور دریافت می کند.

انواع مختلفی از فناوری برای جراحی پرتودرمانی برای درمان تومورهای مغزی در رادیو جراحی مانند چاقوی گاما یا شتاب دهنده خطی وجود دارد .

 

– شیمی درمانی

در روش شیمی درمانی از داروهایی برای از بین بردن سلولهای توموری استفاده می شود. داروهای شیمی درمانی را می توان به صورت قرص به صورت خوراکی مصرف کرد و یا از طریق ورید به داخل ورید تزریق کرد. داروی شیمی درمانی که بیشتر اوقات برای درمان تومورهای مغزی استفاده می شود ، تموزولومید (Temodar) است که به صورت قرص مصرف می شود. بسیاری از داروهای شیمی درمانی دیگر نیز موجود است و بسته به نوع سرطان ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

عوارض جانبی شیمی درمانی به نوع و دوز داروهایی که دریافت می کنید بستگی دارد. شیمی درمانی می تواند باعث حالت تهوع ، استفراغ و ریزش مو شود.

آزمایش سلول های تومور مغزی شما می تواند تعیین کند که شیمی درمانی برای شما مفید است یا خیر. نوع تومور مغزی نیز در تعیین اینکه آیا شیمی درمانی توصیه می شود مفید است .

– درمان دارویی هدفمند

یکی دیگر از روش هایی که برای درمان سران و یا نومور مغزی انجام می شود ، درمان دارویی می باشد . در واقع درمان های دارویی بر روی ناهنجاری های خاص موجود در سلول های سرطانی متمرکز هستند. با مسدود کردن این ناهنجاری ها ، درمان های دارویی هدفمند می توانند سلول های سرطانی را از بین ببرند.

داروهای درمان هدفمند برای انواع خاصی از تومورهای مغزی در دسترس است و بسیاری دیگر در آزمایشات بالینی در حال مطالعه هستند. اشکال مختلف درمان هدفمند در حال توسعه است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *