خواص فوق العاده آب آلبالو تارت چیست؟

همچنین به عنوان گیلاس ترش ، کوتوله یا مون مورمجنسی نیز شناخته می شود ، طی دو سال گذشته به طور فزاینده ای محبوب و بی نظیر شناخته شده است. در مقایسه با گیلاس های شیرین ، که تمایل به لذت بردن از تازه ی آنها را دارند ، گیلاس های ترش غالباً خشک ، منجمد یا آبدار مصرف می شوند. آب آلبالو تارت از میوه درخت Prunus cerasus ، بومی جنوب غربی آسیا و اروپا تهیه شده و با تعدادی از فواید سلامتی جالب نیز همراه است. گفته می شود ، برخی از انواع آب آلبالو تارت می توانند حاوی مقادیر زیادی قندهای اضافه شده باشند. بنابراین ، منطقی است که انتظار می رود بیشترین مزایا را از گونه های بدون مارک داشته باشید.

در این مبحث ما می خواهیم شما را با خواص بهداشتی مبتنی بر آب آلبالو تارت بیشتر آشنا کنیم .

 

خواص آب آلبالو تارت

 

 

1. سرشار از مواد مغذی

آب آلبالو تارت سرشار از مواد مغذی مختلف است. یک وعده 8 اونسی (240 میلی لیتر) شامل 119 کالری و موارد زیر ( 1 ) است:

 • کربوهیدرات: 28 گرم
  فیبر: 5 گرم
  پروتئین: 2 گرم
  چربی: 1 گرم
  ویتامین A: 62٪ از RDI
  ویتامین C: 40٪ از RDI
  منگنز: 14٪ از RDI
  پتاسیم: 12٪ از RDI
  مس: 12٪ از RDI
  ویتامین K: 7٪ از RDI

فواید آب آلبالو تارت

 

 

آب آلبالو هم حاوی مقدار کمتری از ویتامین های گروه B، کلسیم، آهن، منیزیم، امگا 3 و امگا 6 چربی، علاوه بر آنتی اکسیدان ها و دیگر ترکیبات گیاهی مفیدی است . در مقایسه با انواع گیلاس شیرین ، گیلاس ترش حاوی 20 برابر بیشتر ویتامین A است و میزان آنتی اکسیدان آنها تا پنج برابر بیشتر است . یک روش آسان برای گفتن گیلاس ترش از انواع شیرین ، رنگ آنهاست. گیلاس های شیرین تمایل به رنگ تیره تری دارند ، در حالی که گیلاس های ترش پس از برداشت محصول ، رنگ قرمز روشن خود را حفظ می کنند. به خاطر داشته باشید که برخی از انواع آب آلبالو تارت حاوی مقادیر قابل توجهی قندهای اضافه شده هستند ، بنابراین از تنوع غلیظ نشده خودداری کنید. در نتیجه آب آلبالو ترش حاوی بسیاری از مواد مغذی و ترکیبات مفید گیاه است. در مقایسه با آب آلبالو شیرین ، ممکن است حاوی مقادیر بیشتری از مواد مغذی خاص باشد.

 

2. ممکن است باعث افزایش قدرت و کاهش درد عضلات شود

افراد فعال از نظر جسمی ممکن است به تأثیر آب آلبالو ترش بر قدرت عضلانی و درد آن علاقه نشان دهند. اکثر مطالعات اثرات مفیدی را گزارش کرده اند. در یک مطالعه ، دوندگان از راه دور در هفت روز منتهی به روز و همچنین در روز مسابقه 24 اونس (710 میلی لیتر) آب آلبالو ترش یا دارونما را نوشیدند. دونده هایی که آب آلبالو به آنها داده اند در طول مسابقه و بعد از مسابقه سه برابر درد کمتری نسبت به گروه دارونما نشان داده اند . بر اساس مطالعات و تحقیقات در یک مطالعه دیگر ، به دوندگان 16 روزه (480 میلی لیتر) آب آلبالو در روزهای منتهی به و بلافاصله پس از ماراتن ، آسیب عضلانی ، درد و التهاب کمتری را تجربه کردند. آنها همچنین سریعتر بهبود یافتند . نتایج مشابه پس از مصرف روزانه 480 میلی گرم پودر گیلاس ترش مشاهده شده است .

 

علاوه بر این ، آب آلبالو و مکمل های گیاهی ممکن است قدرت عضلات را افزایش دهند. در روزهای منتهی بلافاصله پس از یک تمرین شدید ، به یک گروه از مردان مکمل های گیلاس تارت یا دارونما داده شد. گروه آلبالو تارت در نتیجه تمرین در مقایسه با مردان با توجه به دارونما تا 4٪ قدرت عضلانی کمتری از دست داد . مکمل های گیلاس ترش همچنین ممکن است باعث کاهش ریزش عضلات ، درد عضلات و سرعت بخشیدن به بهبود در افراد تحت آموزش مقاومت شود . اگرچه اکثر مطالعات اثرات مفیدی را گزارش می دهند ، اما لازم به ذکر است که تعداد معدودی فایده ای به دست نیاورد. بنابراین ، تحقیقات و بررسی های بیشتری در این زمینه مورد نیاز است . بنابراین مصرف آب آلبالو تارت در روزهای منتهی به  و بلافاصله بعد از انجام تمرینات بدنی شدید ممکن است قدرت و درد عضله را کاهش دهد. همچنین ممکن است باعث بهبودی شود.

 

3. می تواند به شما در خواب بهتر کمک کند

آب گیلاس ترش ممکن است روشی مطمئن و مؤثر برای درمان بی خوابی و افزایش میزان خواب شما در هر شب باشد. این بدان دلیل است که گیلاس ترش به طور طبیعی سرشار از ملاتونین است ، هورمونی که باعث خواب آلودگی می شود. علاوه بر این ، گیلاس ترش حاوی مقادیر خوبی از تریپتوفان و آنتوسیانین ها است ، دو ترکیب که ممکن است به بدن در ایجاد ملاتونین کمک کند و اثرات آن را طولانی تر کند. مطالعات و تحقیقات نشان می دهد که مکمل آب آلبالو ترش باعث افزایش سطح ملاتونین می شود و به بهبود کیفیت خواب و مدت زمان آن کمک می کند .  در یک مطالعه دیگر ، شرکت کنندگان که دچار بی خوابی بودند ، هر روز به مدت دو هفته 16 اونس (480 میلی لیتر) آب آلبالو ترش یا همان مقدار آب دارونما نوشیدند. آب آلبالو به طور میانگین 85 دقیقه زمان خواب را افزایش داد . جالب است که به نظر می رسد آب گیلاس ترش به همان اندازه ، اگر نه بیشتر ، در کاهش بی خوابی نسبت به والری و ملاتونین مؤثر است که دو محصول طبیعی مورد مطالعه برای بی خوابی است .  آب گیلاس ترش می تواند به افزایش سطح ملاتونین بدن کمک کند. این به کاهش علائم بی خوابی کمک می کند و می تواند منجر به خواب با کیفیت بهتر شود.

 

4. ممکن است علائم آرتروز و نقرس را کاهش دهد

آب آلبالو تارت اغلب گفته می شود علائم آرتریت مانند درد مفاصل و التهاب را کاهش می دهد. بر اساس تحقیقات ببرسی شده در یک مطالعه ، آب آلبالو تارت باعث کاهش برخی از نشانگرهای خونی التهاب در زنان مبتلا به آرتروز ، رایج ترین نوع آرتریت است .همواره در یک مطالعه دیگر ، بیمارانی که روزانه دو بطری 8 لیتری (240 میلی لیتر) آب آلبالو تارت مصرف کرده اند ، بعد از 1ماه و نیم درد و سفتی کمتری را تجربه کردند ، با این حال ، تفاوت های مشاهده شده بین بیماران با توجه به آب آلبالو و کسانی که به آنها دارونما داده شد بسیار اندک بود .

تحقیقات و مطالعات همچنین به بررسی تأثیر آب آلبالو تارت بر نقرس ، نوعی آرتروز همراه با حملات مکرر تورم و درد شدید می پردازد . به نظر می رسد نوشیدن آب آلبالو ترش باعث کاهش سطح اسید اوریک در خون می شود – ماده شیمیایی که در غلظت های بسیار زیاد می تواند باعث ایجاد نقرس شود . علاوه بر این ، چندین مطالعه گزارش داده اند که افراد مبتلا به نقرس که روزانه گیلاس تازه یا کنسانتره آب آلبالو مصرف می کنند ، تا 50٪ کمتر حمله می کنند . با این حال ، تعداد کل مطالعات در مورد این موضوع محدود است و بیشتر آنها مشاهده ای است.

بنابراین ، تعیین اینکه آیا آب آلبالو دلیل کاهش علائم است یا این که افرادی که علائم نقرس کمتری دارند ، احتمال دارد از درمان های جایگزین مانند آب آلبالو استفاده کنند ، دشوار است. در نهایت اثرات ضد التهابی آب آلبالو تارت ممکن است به کاهش علائم آرتریت و نقرس کمک کند. با این حال ، به نظر می رسد که این اثر کوچک است و تحقیقات بیشتری لازم است.

 

5. ممکن است سلامت مغز را ارتقا بخشد

تصور می شود که اختلالات دژنراتیو مغزی مانند پارکینسون و آلزایمر در اثر استرس اکسیداتیو ایجاد می شوند. گیلاس ترش و آب آنها حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان و سایر ترکیبات مفید گیاهی است که ممکن است اثرات محافظتی بر روی سلولهای مغزی داشته باشند . طبق بررسی ها در یک مطالعه ، مصرف 16 اونس (480 میلی لیتر) آب آلبالو تارت روزانه باعث بهبود دفاعی آنتی اکسیدانی در مردان و زنان سالخورده می شود . در یک مطالعه دیگر ، افراد مسن تر با زوال عقل خفیف تا متوسط ​​6/5 اونس (200 میلی لیتر) آب آلبالو تارت یا دارونما را به مدت 3ماه مصرف کردند. بزرگسالان در گروه آب آلبالو پیشرفت هایی در تسلط کلامی و حافظه کوتاه مدت و بلند مدت تجربه کردند ، در حالی که افراد گروه دارونما هیچ پیشرفتی را تجربه نکردند .

 

6. ممکن است سیستم ایمنی را تقویت کند

آب آلبالو تارت سرشار از ویتامین ها ، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی مفیدی است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود . به ویژه ، کارشناسان و محققان معتقدند که محتوای بالای آنتی اکسیدان آلبالو ممکن است به جلوگیری از عفونت کمک کند. به عنوان مثال ، یک مطالعه تأثیر این آب میوه را بر علائم دستگاه تنفسی فوقانی که معمولاً توسط دوندگان ماراتن بعد از مسابقه تجربه می شود ، بررسی کرد. گروهی از دوندگان در روزهای منتهی به و بلافاصله پس از مسابقه ماراتن ، آب آلبالو تارت را نوشیدند ، در حالی که گروه دیگر دارونما مصرف می کردند. 50٪ از دوندگان با توجه به دارونما پس از مسابقه URTS را توسعه داده اند ، در حالی که هیچ یک از گروه های آب آلبالو ترش این کار را انجام ندادند.

 


بیشتر بخوابید : فواید سلامتی لیکوپن و منابع غذایی برتر


 

سایر مزایای بالقوه

آب آلبالو تارت ممکن است مزایای سلامتی دیگری داشته باشد.

ممکن است در برابر سرطان محافظت کند: برخی آنتی اکسیدان های موجود در آب آلبالو ترش ممکن است به خاموش کردن ژن های مرتبط با رشد سرطان کمک کنند. با این حال ، این هنوز به طور مستقیم بر روی انسان آزمایش نشده است .

ممکن است درد را کاهش دهد: آب آلبالو تارت ممکن است به کاهش نوروپاتی محیطی ، نوعی از درد ناشی از آسیب عصبی کمک کند .

ممکن است فشار خون را کاهش دهد:  بررسی ها و مطالعات نشان می دهد که مصرف آب گیلاس ترش ممکن است به کاهش متوسط فشار خون منجر شود .

می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند: آب آلبالو تارت برای کاهش وزن ، چربی شکم و سطح کلسترول خون در موش ها مشاهده شد. با این حال ، مطالعات و تحقیقات انسانی مورد نیاز است . آب آلبالو تارت همچنین ممکن است مزایای ذکر شده در بالا را ارائه دهد. با این حال ، همان گونه که گفتیم قبل از نتیجه گیری های قوی ، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

 

دستورالعمل های ایمنی ، دوز و زمان بندی

اگر به مزایای آب آلبالو تارت علاقه مند هستید ، ممکن است بخواهید دستورالعمل دوز مصرفی مشابه آنچه که در مطالعات بالا استفاده می شود را دنبال کنید.

 • به طور خاص ، بیشتر مطالعات انجام شده در مورد این مزایا ، به دو گروه روزانه 8 اونس (240 میلی لیتر) آب می دهد.
 • اعتقاد بر این است که این معادل مصرف حدود 200 گیلاس ترش در هر روز است .
 • با توجه به پودر آب آلبالو تارت ، مطالعات مربوط به مکمل های پودری به طور معمول در حدود 480 میلی گرم در روز استفاده می شود.

 

مزایای بیشتر پس از 7 الی 10 روز از مکمل مشاهده شد.

علاوه بر این ، این آب برای اکثر افراد بی خطر است ، اگرچه حاوی مقادیر زیادی سوربیتول است ، نوعی الکل قند که می تواند برای برخی از افراد باعث درد معده و اسهال شود. آب آلبالو ترش همچنین حاوی کوئرستین ، یک ترکیب گیاهی است که ممکن است با برخی از داروهای خاص به ویژه رقیق کننده خون ارتباط برقرار کند. افراد دارویی قبل از افزودن مقادیر زیادی آب آلبالو ترش به رژیم غذایی خود باید با پزشک مشورت کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *