داغ شدن پا ؛ علل و درمان آن

داغ شدن پا چیست ؟

در حقیقت گاهی برای شما نیز اتفاق افتاده است که هنگامی که پاهایتان درون کفش است احساس می کنید بسیار داغ شده است و این داغ شدن و گرگرفتن شما را اذیت می کند . البته گرم شدن پا همان احساس گرما یا سوزش در پا است که در اکثر مواقع در شب هنگام و موقع خواب اتفاق می افتد . در واقع برخی از افراد به صورت شدید و برخی دیگر به صورت خفیف و ضعیف تر آن را احساس می کنند .

گاهی اوقات ، داغ شدن پا می تواند با علائمی چون گزگز و سوزش در اندام پا ، بی حسی ، قرمزی و تورم همراه باشد. در عین حال ، به طور معمول ، هیچ نشانه ای از گرم شدن پا وجود ندارد . در این بخش از مقاله هلث نوت با ما همراه باشید تا با دلایل گرم شدن و داغی پا بیشتر آشنا شوید .

 

داغ شدن کف پا

علل گرم شدن پا

در حقیقت دلایل و علل مختلفی برای گرمی و داغ شدن پا وجود دارد که در اینجا به بررسی آنها می پردازیم :

1- کمبود مواد مغذی

یکی از دلایل شایع داغ شدن کف پا ممکن است کمبود مواد مغذی در بدن باشد . می دانید که بدن برای سالم ماندن به بسیاری از مواد مغذی نیاز دارد بنابراین کمبود آن باعث ایجاد مشکل و اختلال می شود  .
همچنین اعصاب برای عملکرد صحیح به برخی مواد مغذی نیاز دارند. اگر بدن نتواند مواد مغذی را جذب کند ، خطر آسیب عصبی  و همچنین گرم شدن پا افزایش می یابد . کمبود فولات ، ویتامین B-6 و ویتامین B-12 می تواند به نوروپاتی کمک کند .

طبق تحقیقات انجام شده ، سوء تغذیه و کمبودهای تغذیه ای با موارد زیر مرتبط است :

 • سوء مصرف الکل
 • اختلالات اشتها
 • بی خانمانی
 • وضعیت اقتصادی پایین تر
 • سن بالاتر
 • بارداری
 • نوروپاتی دیابتی ( مهمترین دلیل )

این شرایط در اثر آسیب به اعصاب ایجاد می شود و از عوارض دیابت نوع 1 و نوع 2 است که با علائمی چون احساس سوزش ، درد ، سوزن سوزن شدن و بی حسی در بازوها ، دست ها ، پاها می باشد .

 

2- دوران بارداری

زنانی که در دوران بارداری به سر می برند ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی که باعث افزایش دمای بدن می شود ، دچار گرم شدن پا شوند . در حقیقت تحمل وزن روی پا به دلیل افزایش وزن طبیعی و چاقی و افزایش مایعات کل بدن نیز ممکن است در گرم شدن پا در دوران بارداری نقش داشته باشد .

 

داغ شدن کف پا

 

3- یائسگی

از دیگر دلایلی که باعث داغ شدن پاها و همچنین کل بدن می شود یائسگی می باشد . در حقیقت یائسگی می تواند باعث تغییرات هورمونی شود که منجر به افزایش دمای بدن و گرم شدن پا نیز می شود . این نشانه ها بیشتر در زنان در سنین 45 تا 55 ساله دیده می شود .

 

4- عفونت قارچی

از دیگر دلایل داغ شدن کف پاها ، عفونت قارچی می باشد و در هر زمان ، تخمین زده می شود که 15 تا 25 درصد افراد مبتلا به پای ورزشکار هستند که یک عفونت قارچی شایع است . توجه داشته باشید که درمان به موقع این عفونت مهم است زیرا می تواند به سایر مناطق بدن و همچنین سایر افراد سرایت کند .

 

5- قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین

در حقیقت بهتر است در معرض فلزات قرار نگیرید زیرا قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین مانند آرسنیک ، سرب یا جیوه می تواند باعث احساس سوزش در پا و دست شود . اگر سطح این مواد در بدن جمع شود ، می تواند به سطوح سمی برسد و باعث اختلال در عملکرد عصب شود و به خطر انداختن سلامتی بدن شود .

 

6- شیمی درمانی

افرادی به سرطان مبتلا هستند و برای درمان تحت شیمی درمانی قرار می گیرند ، به سوزش و گزگز پا دچار می شوند زیرا  شیمی درمانی وظیفه از بین بردن سلول های سرعت در حال رشد که در بدن هستند را دارد . با این حال ، می تواند منجر به آسیب عصبی و علائم مربوط به سوزش و گزگز پا و دست شود .

 

7- بیماری ( Charcot-Marie-Tooth  CMT )

نوعی بیماری است که از هر 2500 یک نفر به آن مبتلا می شود . در برخی از افراد ، این شکل از نوروپاتی ارثی می تواند منجر به گرم شدن یا سوزن سوزن شدن در پا شود.

 

8- بیماری مزمن کلیوی

بیماری مزمن کلیه که به عنوان اورمیه نیز شناخته می شود ، از آسیب به کلیه ها ناشی می شود. اندام ها دیگر قادر به دفع سموم از طریق ادرار در بدن نیستند. با گذشت زمان ، تجمع سمی می تواند باعث نوروپاتی شود .

 

9- کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید بدین معناست که غده تیروئید هورمون کافی تولید نمی کند و این می تواند منجر به گزگز ، بی حسی پا ، درد در اندام پا ، بازوها یا دست ها شود . این احساسات به این دلیل اتفاق می افتد که وجود هورمون های کم تیروئید در بدن به طور مداوم باعث آسیب عصبی می شود .

10- HIV و ایدز

افرادی که به ایدز مبتلا هستند ، دچار گزگز و سوزش در پا می شوند و یکی از علائم ایدز یا HIV در مراحل پایانی ، نوروپاتی محیطی و گرما یا سوزش در پا است . تخمین زده می شود که آسیب به اعصاب تقریباً یک سوم افراد مبتلا به HIV را درگیر کند . طبق بنیاد نوروپاتی محیطی ، برخی از داروهای ایدز از جمله برخی مهار کننده های نوکلئوزید معکوس ترانس کریپتاز (NRTI) – نیز باعث نوروپاتی می شوند .

 

داغ شدن کف پا

11- سوء مصرف الکل

مصرف بیش از حد الکل یکی دیگر از علل و دلایل عمده گرم شدن پا می باشد که می تواند منجر به آسیب عصبی در پا و سایر اعضای بدن شود که به این بیماری نوروپاتی الکلی می گویند .

علت اتفاق این آسیب عصبی این است که الکل در توانایی جذب و استفاده از مواد مغذی خاص بدن برای عملکرد صحیح عصب اختلال ایجاد می کند و این اتفاق نیز می افتد زیرا الکل برای اعصاب بدن سمی است .

12- سندرم گیلن باره (GBS)

سندرم گیلن باره هنگامی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدن به سیستم عصبی محیطی حمله کند. علائم شامل بی حسی ، گزگز و ضعف در پاها است و می تواند تنه و بازوها را نیز درگیر کند .

GBS یک بیماری نادر است که از هر 100000 نفر 1 نفر را به خود درگیر می کند . این بیماری همه افراد اعم از زن و مرد را به طور مساوی مستعد GBS می داند .

13- پلی نوروپاتی دمیلینه کننده التهابی مزمن (CIDP)

در واقع نوعی اختلال عصبی است که با اختلال در عملکرد حسی و ضعف پیشرونده در پاها و بازوها برای مدت زمان طولانی مشخص می شود و می تواند باعث احساس گزگز یا سوزش در پا و دست شود .

14- اریترومالالژی

نوع دیگری از بیماری است که اندام پا را درگیر می کندو با درد شدید ، قرمزی و احساس گرما در پا و دست مشخص می شود. همچنین بهتر است بدانید که علائم می تواند به طور مداوم یا دوره ای رخ دهد .

15- واسکولیت

این وضعیت ، که با التهاب رگهای خونی مشخص می شود ، می تواند باعث درد و سوزن سوزن شدن پا و در نتیجه گرم شدن پا شود زیرا خون نمی تواند آزادانه به اندام ها منتقل شود و این می تواند منجر به آسیب بافتی نیز شود .

16- سارکوئیدوز

در این شرایط التهابی ، گروه های کوچکی از سلول های التهابی ( به نام گرانولوم ) بر روی بدن رشد می کنند. اگر پوست یا سیستم عصبی تحت تأثیر قرار گرفته باشد ، ممکن است پاها بسیار داغ شوند در حدی که احساس می کنید پاهایتان می سوزد یا احساس گرما می کنید .

 

داغ شدن کف پا

نحوه درمان داغ شدن پاها

در واقع درمان های متفاوتی برای داغ شدن پاها وجود دارد و همچنین نوع درمان به علت آن بستگی دارد .

بنابراین درمان می تواند شامل موارد زیر باشد :

– پرداختن به شرایط پزشکی زمینه ای

برخی از مواقع داغ شدن پا به علت وجود بیماری در بدن است . به طور مثال ، می توان گرمای پا ناشی از نوروپاتی دیابتی را با تنظیم سطح قندخون تسکین داد . گرم شدن پا ناشی از شرایط التهابی و مزمن ممکن است با مدیریت بیماری و پیروی از رژیم درمانی تجویز شود .

– تغییر دارو

در برخی مواقع پزشک با تغییر داروها یا کاهش و یا افزایش دوز مصرفی داروهایی که استفاده می کنید باعث کاهش داغی پاهایتان می شود . گاهی اوقات تعویض داروهایی مانند داروهای HIV که منجر به نوروپاتی می شوند ، موثر است . همچنین بهتر است بدانید که تغییر داروها فقط با مشورت با پزشک مهم است .

– تغییر سبک زندگی

از دیگر روش های درمان ، تغییر در سبک زندگی می باشد ، همچنین پوشیدن کفش های مختلف یک روز در میان ممکن است یک تغییر در سبک زندگی برای کمک به درمان گرمای پا باشد .
اگر کفش های نامناسب ، پاهای عرق کرده یا پای یک ورزشکار مکرر باعث گرم شدن پا می شود ، تغییرات زیر ممکن است به درمان آن کمک کند:

 • یک روز در میان کفش های مختلف بپوشید .
 • اطمینان حاصل کنید که کفش ها متناسب پایتان باشد و جریان هوای خوبی دارند . در صورت لزوم از درج های حمایتی استفاده کنید .
 • جوراب ها را به طور مرتب عوض کنید ، به خصوص بعد از تمرینات فوتبال و یا باشگاه بلافاصله این کار را انجام دهید . به دنبال جوراب هایی باشید که رطوبت پوست را از بین می برند یا جوراب های نخی طبیعی را انتخاب کنید .
 • هرگز جوراب یا کفش مرطوب نپوشید .
 • در هوای گرم از صندل هایی استفاده کنید که به پا امکان نفس کشیدن می دهند .
 • در هنگام استفاده از استخرهای عمومی و دوش ، برای کاهش خطر ابتلا به عارضه پای ورزشکار یا عفونت پای دیگر ، از تلنگر استفاده کنید .
 • برای جذب رطوبت اضافی پا از پودر پا استفاده کنید .
 • در صورت امکان از ایستادن طولانی مدت یا راه رفتن خودداری کنید .
 • بعد از یک روز طولانی یا قبل از خواب ، پاهای گرم را با قرار دادن در یک حوضچه آب خنک ، خنک کنید .

 

داغ شدن کف پا

چه موقع باید به پزشک مراجعه کنیم؟

افرادی که به طور مداوم و همیشگی به گرماو داغی پا مبتلا هستند ، یا اینکه گرمای بدن آنها بسیار شدید است و همراه داغی اندام ها پا علائم دیگری نیز دارند باید برای تشخیص علت اصلی و دقیق آن باید به پزشک مراجعه کنند . اگر در مواردی که آسیب عصبی علت داغ شدن پا یا کف پا باشد ، برای جلوگیری از پیشرفت نوروپاتی ، به درمان فوری نیاز است .

 • اگر به صورت ناگهانی احساس گرما یا سوزش در پا رخ دهد .
 • اگر گرم شدن پا یا علائم دیگر ناشی از قرار گرفتن در معرض سموم باشد .
 • اگر احساس سوزش در پاها گسترش یابد .
 • اگر از دست دادن احساس در انگشتان پا وجود داشته باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *