علل ایجاد آرتروز و روش های درمان آن

آرتروز چیست ؟

امروزه انسان های زیادی با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند . آرتروز به حدود 200 بیماری روماتیسمی گفته می شود و شایع ترین بیماری آرتریت بوده که انواع مختلفی دارد . در واقع آرتروز تورم و حساسیت یک یا چند مفصل بوده که موجب تجزیه غضروف می شود ، به این صورت بافت سفت و لغزنده که انتهای استخوان ها را در جایی تشکیل می دهد را از بین می برد . با آسیب غضروف ، استخوان‌ها به طور مستقیم با هم تماس پیدا کرده و باعث ایجاد درد شدید در این ناحیه می‌شود .

علی رغم شباهت زیادی که این عارضه با پوکی استخوان دارد ، نباید این دو را اشتباه گرفت . در پوکی استخوان ، غضروف‌ها سالم اند و چیزی که ضعیف می‌شود خود استخوان است ، به همین خاطر احتمال شکنندگی آن نیز بیشتر می باشد . در ادامه مقاله هلث نوت با ما همراه باشید تا برخی از علل ایجاد و راه های درمان این عارضه را بیان کنیم .

 

آرتروز

علائم آرتروز

از مهم ترین علائم این عارضه که بیشتر در خانم ها نیز مشاهده می شود ، درد و سفتی مفصل می باشد . این می تواند باعث مختل شدن توانایی فرد در انجام کارهای روزمره خود باشد و به طور معمول با افزایش سن نیز بدتر می شود . در اینجا به برخی دیگر از علائم اولیه آرتروز می پردازیم :

علائم آرتروز در شرایط روماتیسمی شامل درد ، سفتی و تورم در یک یا چند مفصل و اطراف آن است . این علائم می تواند به تدریج یا ناگهانی ایجاد شود . برخی از شرایط روماتیسمی همچنین می تواند شامل سیستم ایمنی بدن و ارگانهای داخلی مختلف بدن باشد . برخی از انواع آرتروز ، مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس (SLE) ، می توانند بر اندام های مختلف تأثیر بگذارند و علائم گسترده ای ایجاد کنند . این بیماری بیشتر در بین افراد در رده سنی 65 سال به بالا دیده می شود ، اما می تواند افراد را در هر سنی از جمله کودکان را نیز مبتلا کند . فعالیت بدنی تأثیر مثبتی بر آرتروز دارد و می تواند باعث بهبود درد ، عملکرد و سلامت روان شود .

 

علل ایجاد آرتروز

در اکثر موارد دانستن علل ایجاد بیماری ها می تواند به درمان راحت تر آنها و همچنین پیشگیری از آنها موثر باشد . در واقع هیچ علت واحدی در بروز انواع آرتروز وجود ندارد . علل این بیماری بسته به نوع یا فرم آرتروز متفاوت است . از عوامل ایجاد آرتروز می توان به آسیب متابولیسم غیرطبیعی ، آرایش ژنتیکی ، عفونت ها ، وراثت و اختلال در عملکرد سیستم ایمنی اشاره کرد . هدف از درمان این بیماری ، به حداقل رساندن آسیب مفصلی و حفظ کیفیت زندگی است . این درمان شامل داروها ، درمان های جسمی ، آموزش و پشتیبانی بیمار است .

 

عوامل خطر آرتروز

عوامل خطر خاصی با آرتروز ارتباط دارد که بعضی از آنها قابل اصلاح اند در حالی که بعضی دیگر تغییر نمی کنند . از عوامل خطر آرتروز که غیر قابل اصلاح اند می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • سن : در این مورد خطر ابتلا به بیشتر انواع آرتروز افزایش می یابد .
 • رابطه جنسی : بیشتر آرتروز آن در زنان دیده می شود و حدود 60 درصد از کل افراد مبتلا به آرتروز زن هستند .
 • عوامل ژنتیکی : ژن های خاص با خطر بالاتر ابتلا به انواع خاصی از آرتریت مانند آرتریت روماتوئید (RA) ، لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) و اسپوندیلیت آنکیلوزان همراه اند .

از عوامل خطر آرتروز که قابل اصلاح اند عبارت اند از :

 • اضافه وزن و چاقی : اضافه وزن می تواند به بروز و پیشرفت آرتروز زانو کمک کند .
 • آسیب های مفصلی : آسیب به مفصل می تواند به توسعه آرتروز در آن مفصل کمک کند .
 • عفونت : بسیاری از عوامل میکروبی می توانند مفاصل را آلوده کرده و باعث ایجاد انواع مختلف آرتروز شوند .
 • شغل : مشاغل خاصی شامل خم شدن و چمباتمه زدن وجود درد که با آرتروز زانو مرتبط است .

 

آرتروز

راه های تشخیص آرتروز

تشخیص آرتروز بسیار مهم است ، زیرا تشخیص این بیماری در مراحل اولیه و ابتدایی ، موجب تسریع در روند درمان می باشد . در صورت عدم ابتلا به این عارضه ، مراقبت های اولیه اولین قدم است . شایان ذکر است که اگر شما از ابتلا به این بیماری مطمئن نیستید برای تشخیص آرتروز حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید . آنها یک معاینه فیزیکی برای بررسی مایعات در اطراف مفاصل ، مفاصل گرم یا قرمز و دامنه حرکتی محدود در مفاصل انجام می دهند . اگر علائم شدیدی را تجربه می کنید ، ابتدا مراجعه به یک روماتولوژیست می تواند به تشخیص و درمان سریعتر شما کمک کند .

استخراج و تجزیه و تحلیل سطح التهاب در خون و مایعات مفصل می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد شما چه نوع آرتروز دارید . آزمایش خون که انواع خاصی از آنتی بادی ها مانند anti-CCP ( پپتید ضد چرخه سیترولین شده ) ، RF ( فاکتور روماتوئید ) و ANA ( آنتی بادی ضد هسته ) را بررسی می کند نیز از دیگر آزمایش برای تشخیصی است . پزشکان معمولاً از اسکن های تصویربرداری مانند اشعه ایکس ، MRI و سی تی اسکن برای تولید تصویری از استخوان ها و غضروف های شما استفاده می کنند .

 

انواع آرتروز

انواع مختلفی از آرتروز وجود دارد که در اینجا به هشت گروه اصلی آن اشاره می کنیم :

آرتروز التهابی 

التهاب بخشی طبیعی از روند بهبودی بدن می باشد که به عنوان دفاعی در برابر ویروس ها و باکتری ها یا در پاسخ به آسیب هایی مانند سوختگی ایجاد می شود . همراه با آرتروز التهابی ، التهاب بدون دلیل مشخصی در افراد بوجود می آید . این آرتروز می تواند چندین مفصل را تحت تأثیر قرار دهد و به سطح مفاصل و استخوان زیرین آسیب برساند . همچنین این التهاب به عنوان یک واکنش طبیعی در برابر آسیب یا عفونت رخ نمی دهد ، در عوض باعث آسیب در مفاصل آسیب دیده و با درد ، سفتی و تورم همراه می شود .

نمونه هایی از آرتروز التهابی عبارتند از :

 • آرتریت روماتوئید (RA)
 • آرتریت واکنشی
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان
 • آرتروز همراه با کولیت یا پسوریازیس

آرتروز دژنراتیو یا مکانیکی :

آرتریت دژنراتیو یا مکانیکی به گروهی از بیماری ها می گویند که شامل آسیب به غضروف هایی است که انتهای استخوان ها را می پوشاند . غضروف صاف و لغزنده لغزش و حرکت نرم مفاصل کمک می کند . این نوع آرتروز باعث نازک شدن و خشن شدن غضروف می شود . برای جبران از دست دادن غضروف ها و تغییر در عملکرد مفصل ، بدن برای بازگرداندن ثبات شروع به بازسازی استخوان می کند ، که این موضوع می تواند باعث رشد نامطلوب استخوانی شود و اصطلاحاً به آن استئوفیت می گویند . اگر مفصل شکسته شود ، این وضعیت را آرتروز می نامند . همچنین آرتروز می تواند در اثر آسیب قبلی به مفصل مانند شکستگی یا التهاب قبلی باشد .

 

آرتروز

 

درد اسکلتی بافت نرم :

احساس درد اسکلتی و عضلانی بافت نرم در بافتهایی غیر از مفاصل و استخوانها است . این درد اغلب به دلیل آسیب دیدگی یا استفاده بیش از حد ، مانند آرنج تنیس ، روی بخشی از بدن تأثیر گذاشته و ناشی از عضلات یا بافت های نرم حمایت کننده از مفاصل است .

 

کمردرد :

این عارضه می تواند ناشی از عضلات ، دیسک ها ، اعصاب ، رباط ها ، استخوان ها یا مفاصل باشد . کمر درد می تواند به دلیل مشکلات اندام های داخل بدن ایجاد شده ، همچنین می تواند در نتیجه درد ارجاعی باشد ،مثلا وقتی مشکلی در جای دیگری از بدن است اما منجر به درد در پشت شود . این را هنگامی که در ستون فقرات رخ می دهد ، اسپوندیلوز می نامند . آزمایشات تصویربرداری یا معاینه فیزیکی راه های تشخیص آن است .

 

بیماری بافت همبند :

بافت های همبند پشتیبانی ، متصل یا جدا از سایر بافت ها و اندام های بدن می شوند که شامل تاندون ها ، رباط ها و غضروف ها می باشند . CTD درد و التهاب مفصل است که این التهاب می تواند در سایر بافت ها از جمله پوست ، عضلات ، ریه ها و کلیه ها نیز ایجاد شود . علاوه بر دردناک بودن مفاصل ، علائم مختلفی دارد و نیاز به مشاوره با تعدادی از متخصصان می تواند داشته باشد .

 

آرتروز عفونی :

اغلب اوقات باکتری ، ویروس یا قارچی که وارد مفصل می شود ،باعث التهاب می شوند . ارگانیسم هایی که آلوده کنند مفاصل ما هستند عبارتند از :

 • سالمونلا و شیگلا که از طریق مسمومیت غذایی یا آلودگی پخش می شوند .
 • کلامیدیا و سوزاک ، بیماری های مقاربتی (STD) می باشند .
 • هپاتیت C که یک عفونت خون به خون است و می تواند از طریق سوزن های مشترک یا تزریق منتقل شود .

 

آرتریت متابولیک :

اسید اوریک یک ماده شیمیاییمی باشد که هنگام تجزیه مواد بدن به نام پورین ایجاد می شود . پورین ها در سلول های انسان و چند مواد غذایییافت می شوند . اسید اوریک در خون حل می شود و به کلیه ها می رود و از آنجا ، در ادرار از بین می رود . گاهی افراد دارای میزان بالای این اسید هستند ، زیرا یا به طور طبیعی بیش از نیاز تولید می کنند و یا بدن آنها نمی تواند اسید اوریک را به سرعت کافی پاک کند . اسید اوریک در برخی افراد جمع شده و تجمع می یابد و در مفصل کریستال های سوزنی شکل ایجاد می کند ، در نتیجه ناگهانی جهش هایی از درد شدید مفصل یا حمله نقرس ایجاد می شود .

 

آرتروز

 

درمان آرتروز

انواع غیر التهابی آرتروز اغلب با داروهای کاهش دهنده درد ، فعالیت بدنی ، کاهش وزن در صورت اضافه وزن فرد و آموزش خود مدیریتی درمان می شوند . همچنین درمان انواع التهابی آرتروز مانند RA همراه با داروهای ضد التهاب مانند کورتیکواستروئیدها و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) ، داروهای ضد روماتیس اصلاح کننده بیماری (DMARDs) و نسبتاً طبقه جدیدی از داروها که به عنوان بیولوژیک شناخته می شود ، همراه است . در اینجا به برخی دیگراز روش های درمان آرتروز می پرداریم :

 • فیزیکی یا کاردرمانی
 • آتل یا کمکهای کمکی مشترک
 • آموزش و پشتیبانی بیمار
 • جراحی ، از جمله تعویض مفصل
 • درمان های غیر دارویی
 • کاهش وزن
 • داروها

 

روش درمان طبیعی آرتروز

داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل همراه با ورزش مناسب ، اجتناب از استعمال دخانیات و عدم نوشیدن الکل اضافی می تواند به افراد مبتلا به آرتروز برای درمان و حفظ سلامتی خود کمک شایانی کند . رژیم خاصی وجود ندارد که آرتروز را درمان کند ، اما برخی از انواع مواد غذایی ممکن است به کاهش التهاب کمک کنند . به طور معمول غذاهای زیر که در رژیم غذایی مدیترانه ای یافت می شوند ، می توانند برای سلامت مفاصل مفید باشند و بسیاری از مواد مغذی آنها را فراهم کنند :

 • لوبیا
 • ماهی
 • آجیل و دانه ها
 • روغن زیتون
 • غلات کامل
 • میوه ها و سبزیجات

غذا های مضر برای آرتروز

غذاهایی وجود دارند که افراد مبتلا به آرتروز باید از آن اجتناب کنند که از جمله ی آنها  گوجه فرنگی است . گوجه فرنگی حاوی ماده شیمیایی به نام سولانین بوده و تحقیقات نشان می دهد ، این ماده با درد آرتروز ارتباط دارد .

 

آرتروز

روش های خود مدیریتی برای درمان آرتروز

برخی از روش های خود مدیریتی شامل تحرک بدنی و رسیدن به وزن سالم ، انجام معاینات منظم با دکتر خود و محافظت از مفاصل در برابر فشارهای غیر ضروری ، برای درمان این عارضع بسیار مفید اند . کنترل درد و خستگی ، فعال بودن ، متعادل سازی فعالیت با استراحت ، مصرف یک رژیم غذایی سالم ، بهبود خواب و مراقبت از مفاصل از دیگر روش های خود مدیریتی به شمار می روند .

 

درمان های فیزیکی آرتروز

در این مرحله پزشکان اغلب یک دوره فیزیوتراپی را برای کمک به بیماران مبتلا به آرتروز برای غلبه بر برخی از چالش ها و کاهش محدودیت های حرکتی توصیه می کنند . روش های فیزیوتراپی که ممکن است توصیه شود شامل ، آب درمانی گرم ، فیزیکی درمان ، کاردرمانی و انجام فعالیت های کوچک بدنی می باشد . بهتر است بدانید اگرچه افراد مبتلا به آرتروز ممکن است هنگام شروع ورزش افزایش درد کوتاه مدت را تجربه کنند ، اما ادامه فعالیت بدنی می تواند یک روش موثر برای کاهش علائم در طولانی مدت باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *