چگونه می توانم سرماخوردگی را درمان کنم؟

سرماخوردگی در اثر عفونت ویروسی در مجاری هوایی فوقانی ، سینوس ها ، گلو و بینی ایجاد می شود . همواره اگرچه کاملا ناخوشایند است ، اما عموما دلیلی برای نگرانی نیست. در اکثر موارد ، علیرغم احساس بیماری ، همراه با عطسه ، گلو درد ، سرفه و حتی آبریزش بینی ، سرماخوردگی یک عفونت محدود کننده است . این به این معنی است که به خودی خود بهتر می شود بدون نیاز به درمان خاصی. اکثر افراد ظرف 1 هفته بهبود می یابند ، اگرچه در بعضی موارد هم ممکن است بیشتر طول بکشد . در این مبحث ، مرکز دانش MNT راه هایی را برای درمان علائم سرماخوردگی و تسکین بخشیده است .

 

حقایق سریع در مورد نحوه درمان سرماخوردگی :

• سرماخوردگی به احتمال زیاد به تنهایی از بین می رود.
• به نظر می رسد درمان در عین حال زندگی را آسان تر و کنترل می کند.
• هیچ درمانی برای سرماخوردگی وجود ندارد ، بنابراین ، هر چه داروهای درمانی انجام شود ، فقط به درمان علائم کمک می کند.
• آنتی بیوتیک ها
• آنتی بیوتیک ها برای عفونت های باکتریایی تجویز می شوند. سرماخوردگی در اثر ویروس ها ایجاد می شود و به آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهد. آنتی بیوتیک ها به شما کمک نمی کنند تا هر چه سریعتر بیماران بهتر شوند و همچنین مانع از انتقال بیماران به افراد دیگر نمی شوند.
بر اساس مقاله ای که در BMJ منتشر شده است می گوید: ترس از عوارض دلیل کافی برای تجویز آنتی بیوتیک ها برای سرماخوردگی نیست. با این وجود ، در مورد افراد مسن ، آنتی بیوتیک ها خطر ابتلا به ذات الریه را به دنبال عفونت قفسه سینه به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

علائم سرماخوردگی

اکیناسه

اکیناسه از گلرنگ بنفش گرفته شده است. اکیناسه ، که به عنوان گل بنفش نیز شناخته می شود ، یک گل وحشی بومی آمریکای شمالی است. مردم بومی از آن به عنوان داروی گیاهی برای انواع بیماری ها و شرایط استفاده می کنند. مطالعات و بررسی ها ، نتایج متناقضی را به بار آورده و همچنان تولید می کنند.به عنوان نمونه ، همچنین مطالعه ای در سال 2007 که در مجله عفونت های بیماری های پزشکی Lancet منتشر شد ، نشان داد که این گیاه درمانی طول مدت سرماخوردگی را به طور متوسط 1.4 روز کاهش داده و احتمال ابتلا به سرماخوردگی را 58 درصد کاهش داده است. در مقابل ، محققان و دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه ویسکانسین،مادیسون در Annals of Medicine داخلی گزارش دادند که اکیناسه هیچ تاثیری در سرماخوردگی ندارد و فقط مدت زمان علائم را تا حداکثر نصف روز کاهش می دهد .

 


بیشتر بخوانید : تمام آنچه شما باید درباره آنفولانزا بدانید.


آب

هنگام سرما خوردگی ، تعریق و گرسنگی بینی کاملا رایج است. این علائم می تواند باعث کمبود آب بدن شود. این از دست دادن مایعات نیاز به تعویض مداوم دارد . بهترین نوشیدنی آب است . وقتی کسی دچار سرماخوردگی شده است ، باید مقدار زیادی آب بنوشاند. به یاد داشته باشید که قهوه و نوشابه های کافئین دار می توانند باعث کمبود آب بدن شوند ، بنابراین در نظر بگیرید که از آنها خودداری کنید .

 

سوپ مرغ

محققان و کارشناسان معتقدند که سوپ مرغ واقعا به تسکین علائم سرماخوردگی کمک شایانی می کند . اعتقاد بر این است که حرکت نوتروفیل ها ، سلول های سیستم ایمنی بدن که باعث التهاب می شوند و همچنین حرکت مخاط را مهار می کند . سوپ مرغ نیز آبکی است و ممکن است به کم آبی بدن نیز کمک کند .

 

بهداشت

بهداشت خوب برای جلوگیری از شیوع عفونت مهم است. در حالی که احساس خوبی ندارید از کار یا مدرسه خودداری کنید. هنگام سرفه یا عطسه ، دهان را با یک دستمال بپوشانید و بلافاصله آن را درون سطل زباله رها کنید. حتما دست ها را با آب گرم و صابون کاملا بشویید. اگر بافتی وجود نداشته باشد و فرد سرفه یا عطسه کند ، پزشکان این کار را به قسمت داخلی آرنج توصیه می کنند ، زیرا آن قسمت از بدن پس از آن سطحی را آلوده نمی کند .

 

آب نمک

غرغره آب نمک ، تهیه محلول متشکل از یک چهارم قاشق چایخوری نمک حل شده در 8 اونس آب گرم و غرغره کردن آن ممکن است تسکین موقتی برای علائم گلودرد فراهم کند. یک محلول نمکی می تواند به بیرون کشیدن مایعات اضافی از بافت های ملتهب در قسمت پشت گلو کمک کند و در نتیجه درد کمتری به دنبال دارد. ممکن است مخاط ضخیم نیز سست شود و این امر باعث می شود که دفع راحت تر شود . قطره های نمکی بینی ، که از داروخانه ها در دسترس است ، این موارد ممکن است به نوزادان جوان مبتلا به گرفتگی بینی کمک کند . قطره های نمکی بینی ممکن است یک جایگزین مفید برای محلول های نمکی برای غرغره کردن باشد همچنین (گرفتن نوزادان و کودکان بسیار خردسال برای غرغره عملا غیرممکن است).

 

استنشاق بخار

بخار ممکن است به کاهش علائم احتقان کمک کند. برای استنشاق بخار سنتی:

• نصف یک تابه را با آب پر کرده و آن را به جوش بیاورید.
• قابلمه را روی یک میز محکم قرار دهید. مطمئن شوید که حوله ای یا حصیر مقاوم در برابر حرارت وجود دارد.
• بیماران می توانند با سر خود روی تابه بنشینند و خود را با حوله بپوشانند.
• نفس عمیق بکشید و چشمان بسته باشد.
• مطمئن شوید که هیچ یک از بخارها به چشم نمی آید.
از استنشاق بخار با كودكان كوچك استفاده نکنید ، خطر پوسته پوسته شدن وجود دارد. کودکان کوچک ممکن است از ایستادن در نزدیکی حمام گرم و تنفس در بخار بهره مند شوند.

 

ویتامین سی

یک بررسی کوکران در سال 2013 ، تأثیرات ویتامین C بر سرماخوردگی را بررسی کرد. در این بررسی نتیجه گیری شد که در افرادی که قبلا حداقل 200 میلی گرم در روز از مکمل های ویتامین C مصرف می کردند ، کاهش در مدت زمان بروز علائم وجود دارد. پس از شروع علائم ، آنها هیچ فایده ای برای مصرف ویتامین C نداشتند .


بیشتر بخوانید : هر آنچه باید در مورد گلو درد یا گلو استرپ دانست ؟


 

آنتی هیستامین ها

آنتی هیستامین های آرام بخش ممکن است برخی از علائم سرماخوردگی را کاهش دهند ، مانند چشم های آبکی ، آبریزش بینی ، سرفه و عطسه. محققان و کارشناسان مطمئن نیستند که آیا مزایای استفاده از آنتی هیستامین ها از عوارض جانبی بیشتر است . مطالعات و بررسی ها با نتایج مختلط به دست آمده است . بسیاری از متخصصان و پژوهشگران می گویند که آنتی هیستامین ها غشای بینی را خشک می کنند ، که باعث کندتر شدن مخاط می شود و توانایی عبور بینی از ریزگردها را تضعیف می کند. یک بررسی اخیر ، که در PLOS منتشر شد ، نشان داد که آنتی هیستامین ها ممکن است اثر کوتاه مدت بر علائم داشته باشند ، اما این تنها در بزرگسالان در طی 2 روز اول درمان رخ داده است . مدارک کافی در کودکان برای تعیین اثربخشی این درمان وجود ندارد. باز هم ، عوارض جانبی ممکن است از مزایا بیشتر شود .

 

سرکوب کننده ها

سرکوب کننده ها داروهایی هستند که غشاهای متورم در بینی را کوچک می کنند و باعث تنفس راحت تر می شوند. دستگاه ضدعفونی کننده دهان یا بینی وجود دارد. مگر در مواردی که پزشک چنین بگوید ، مواد تقویت کننده بینی نباید بیش از 5 روز استفاده شود ، استفاده طولانی تر ممکن است در واقع بینی را بیشتر مسدود کند. بیماران مبتلا به فشار خون بالا نباید از سرکوب کننده ها استفاده کنند ، مگر اینکه تحت نظر پزشک باشند. بسیاری از محققان مطمئن نیستند که آیا decongestants واقعا کار می کند ، یا اینکه آیا ارزش توصیه کردن را دارند زیرا فقط برای مدت زمان بسیار کوتاهی کار می کنند. داروهای ضد احتقان بینی نباید توسط داروهای ضد افسردگی MAOI (مونوآمین اکسیداز) استفاده شود.

 

داروهای سرفه

در حالی که داروهای سرفه ممکن است به بزرگسالان کمک کند ، اما در بسیاری موارد برای کودکان مناسب نیست . داروهای بدون نسخه سرفه ممکن است برای کودکان خطرناک باشد. طبق برسی ها و مطالعات انجام شده ، FDA می گوید که نباید به کودکانی کوچکتر از 2 سال داده شود .

 

تب و درمان درد

ضد درد و ضد تب (داروهای کاهش تب) ممکن است کمک کننده باشد. اگرچه تب بالا مطلوب نیست ، اما تب جزئی آنچنان چیز بدی نیست ، به بدن کمک می کند تا با سرعت بیشتری در برابر عفونت ها مقابله کند. با افزایش دمای بدن ، ویروس ها و باکتری ها تولید مثل را دشوار می کنند. به استثنای بیماران بسیار جوان ، پزشکان دیگر توصیه نمی کنند که تب کمی وجود داشته باشد . با این وجود ، اگر بیماران احساس ناراحتی کنند ، معمولا یک ضد تب خوب است . آسپرین فقط باید توسط افراد مسن انجام شود ، نه کودکان و یا افراد جوان . استامینوفن یا ایبوپروفن برای درمان هم تب و هم درد موثر است . در مورد دوز صحیح و برنامه ریزی این داروها با پزشک یا دارو ساز واجد شرایط تماس بگیرید . تجویز بیش از حد ممکن است باعث آسیب یا نارسایی کبد یا آسیب دیدگی یا نارسایی کلیه شود .

 

مرطوب کننده هوا

در ماه های سرد ، هنگامی که حرارت مرکزی هوا را خشک می کند ، یک مرطوب کننده ی هوا به مرطوب نگه داشتن گلو و معابر بینی کمک می کند .

 

چای داغ

نوشیدنی های گرم همانند چای برای سرماخوردگی عالی هستند . عسل را برای تقویت سرفه اضافه کنید. برش زنجبیل همچنین می تواند التهاب و سهولت احتقان را کاهش دهد. البته ، شما نباید قهوه بنوشید. کافئین می تواند با داروها تداخل کند ، و این ممکن است خطر کمبود آب بدن را افزایش دهد.

 

شلغم

همچنین خوردن شلغم نیز برای سرماخوردگی بهترین راه برای درمان می باشد . زیرا شلغم حاوی میلیارد ها باکتری کاملا سالم هستند که می تواند سلامت روده را تقویت کنند . داشتن میکروبیوم سالم در روده شما می تواند به بدن کمک کند تا با هر تعداد بیماری و شرایط از جمله سرما خوردگی مبارزه کند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *