هر آنچه باید درباره دیفن هیدرامین بدانید

دیفن هیدرامین چیست؟

دیفن هیدرامین یک آنتی هیستامین است که اثرات شیمیایی هیستامین طبیعی را در بدن کاهش می دهد. هیستامین می تواند علائم عطسه ، خارش ، آبریزش چشم و آبریزش بینی را ایجاد کند.

دیفن هیدرامین برای درمان عطسه ، آبریزش بینی ، آبریزش چشم ، کهیر ، بثورات پوستی ، خارش و سایر علائم سرماخوردگی یا آلرژی استفاده می شود.

دیفن هیدرامین همچنین برای درمان بیماری حرکت ، ایجاد خواب و درمان برخی علائم بیماری پارکینسون استفاده می شود.

 

دیفن هیدرامین

 

نحوه مصرف دیفن هیدرامین

دیفن هیدرامین را دقیقاً همانطور که روی برچسب آن نوشته شده است و طبق دستور پزشک استفاده کنید. در مقادیر بیشتر یا کمتر یا بیشتر از حد توصیه شده استفاده نکنید. داروی سرماخوردگی یا آلرژی معمولاً فقط برای مدت کوتاهی مصرف می شود تا زمانی که علائم شما برطرف شود.

دوز مصرف داروی دیفن هیدرامین به سن، وضعیت بیماری، و پاسخگویی بدن شما به درمان بستگی دارد. همچنین برندها و فرم های مختلفی از دیفن هیدرامین وجود دارد.

به همین دلیل لازم است راهنمای مصرف دیفن هیدرامین را به دقت مطالعه فرمایید زیرا مقدار آن در محصولات مختلف متفاوت است. توجه داشته باشید که دوز دارو را خودسرانه به بیشتر از مقدار تجویزی افزایش ندهید

به كودك كمتر از 2 سال دیفن هیدرامین ندهید. همیشه قبل از دادن داروی سرفه یا سرماخوردگی به کودک از پزشک سوال کنید. مرگ می تواند در اثر سوء استفاده از داروهای سرفه و سرماخوردگی در کودکان بسیار کوچک رخ دهد. برای خواب آلودگی کودک نباید از دیفن هیدرامین استفاده کنید.

داروی مایع را با یک قاشق مخصوص اندازه گیری دوز یا فنجان دارو اندازه گیری کنید. اگر پیمانه ندارید ، می توانید از داروخانه تهیه کنید.

به عنوان کمک خواب ، دیفن هیدرامین را ظرف 30 دقیقه قبل از خواب مصرف کنید(البته برای بزرگسالان نه کودکان).

اگر علائم شما پس از 7 روز از درمان بهبود نیافت یا تب همراه با سردرد ، سرفه یا بثورات پوستی دارید ، به پزشک مراجعه کنید.

این دارو می تواند بر نتایج آزمایشات آلرژی پوست تأثیر بگذارد. به هر پزشکی که شما را معالجه می کند بگویید که از دیفن هیدرامین استفاده می کنید. برای نگهداری از دیفن هیدرامین بهتر است در دمای اتاق به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود.

 

اگر یک دوز مصرفی را فراموش کنیم باید چه کاری انجام داد: از آنجا که دیفن هیدرامين در صورت نیاز استفاده می شود ، ممکن است شما در یک برنامه دوز مصرفی نباشید. اگر طبق برنامه هستید ، به محض یادآوری از دوز فراموش شده استفاده کنید. اگر تقریبا زمان نوبت دوز برنامه ریزی شده بعدی است ، از دوز فراموش شده صرف نظر کنید. برای جبران دوز فراموش شده از داروی اضافی استفاده نکنید.

اگر بیش از حد مصرف کنیم چه اتفاقی می افتد: مصرف بیش از حد دیفن هیدرامين ممکن است سلامت شمارا به خطر بیاندازد. در صورت استفاده بیش از حد باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

در هنگام مصرف دیفن هیدرامین از چه چیزهایی باید خودداری کرد؟

این دارو ممکن است باعث تاری دید شود و فکر یا واکنش شما را مختل کند. اگر رانندگی می کنید یا کاری را انجام می دهید که نیاز به هوشیاری و توانایی دیدن واضح داشته باشید بهتر است احتیاط کنید.

نوشیدن الکل می تواند عوارض جانبی خاصی از دیفن هیدرامين را افزایش دهد.

قبل از استفاده از داروهای دیگر سرماخوردگی ، سرفه ، آلرژی یا خواب از پزشک خود سوال کنید. آنتی هیستامین ها در بسیاری از داروهای ترکیبی وجود دارد. مصرف برخی از محصولات با هم می تواند باعث شود مقدار زیادی از این نوع دارو دریافت کنید. برچسب را بررسی کنید تا ببینید دارویی حاوی آنتی هیستامین است.

 

دیفن هیدرامین

عوارض جانبی دیفن هیدرامین

در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک به دیفن هیدرامین چون کهیر ، تنفس دشوار تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو از پزشک خود کمک بگیرید.

در صورت داشتن موارد زیر ، مصرف دیفن هیدرامين را متوقف کنید و سریعا به پزشک مراجعه کنید:

 • ضربان قلب یا تپش در سینه
 • ادرار دردناک یا دشوار
 • ادرار کم یا بدون ادرار
 • گیجی ، احساس اینکه ممکن است از دست رفته باشید ؛ یا
 • گرفتگی گردن یا فک ، حرکات غیرقابل کنترل زبان.

 

عوارض جانبی رایج دیفن هیدرامين ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سرگیجه ، خواب آلودگی ، از دست دادن هماهنگی و تعادل بدن
 • خشکی دهان ، بینی یا گلو
 • یبوست ، ناراحتی معده
 • خشکی چشم ، تاری دید
 • خواب آلودگی روزانه

اینها همه عوارض جانبی دیفن هیدرامین نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای مشاوره پزشکی در مورد عوارض جانبی با پزشک خود تماس بگیرید.

 

تداخلات دارویی دیفن هیدرامین

اگر از داروهای دیگر ، از جمله داروهای بدون نسخه ، ویتامین ها و محصولات گیاهی نیز استفاده می کنید ، قبل از استفاده از این دارو از پزشک خود سوال کنید. بعضی از داروها وقتی با هم استفاده می شوند می توانند اثرات ناخواسته یا خطرناکی ایجاد کنند. همه تداخلات احتمالی در این راهنمای دارو ذکر نشده است.

مصرف این دارو با داروهای دیگری که باعث خواب آلودگی یا کند شدن تنفس می شود می تواند این اثرات را بدتر کند. قبل از مصرف دیفن هیدرامین با داروی خواب آور ، داروی ضد درد مخدر ، شل کننده عضلات یا داروی اضطراب ، افسردگی یا تشنج از پزشک خود بپرسید.

 

نکات مهم مصرف دیفن هیدرامین

مصرف دیفن هیدرامین ، ممکن است باعث سرگیجه یا خواب آلودگی شود. بهتر است از انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند مانند رانندگی جدا خودداری کنید.

اگر جزء آن دسته از افراد هستید که الکل مصرف می کنید بهتر است از مصرف دیفن هیدرامین خودداری کنید. چون الکل ممکن است باعث افزایش خواب آلودگی و سرگیجه شود.

این دارو را به کودک زیر 2 سال ندهید، همیشه قبل از دادن داروی سرفه یا سرماخوردگی به کودک از پزشک سوال کنید. مرگ می تواند در اثر سوء استفاده از داروهای سرفه و سرماخوردگی در کودکان نوزاد رخ دهد.

برای ایجاد خواب آلودگی در کودک نباید از دیفن هیدرامین استفاده کنید چون ممکن است با این کار سلامت کودکتان به خطر بیافتد.

 

دیفن هیدرامین

دیفن هیدرامین برای نوزادان

محصولات دیفن هیدرامین برای استفاده در نوزادان تأیید نشده است.

محصولات خوراکی دیفن هیدرامین بدون نسخه فقط برای کودکان در سنین 6 سال به بالا مجاز است. محصولات دیفن هیدرامین که روی پوست قرار می گیرند (مانند کرم ، ژل یا اسپری) فقط برای استفاده در کودکان 2 سال به بالا مجاز است.

استفاده از دیفن هیدرامین در نوزادان می تواند خطر عوارض جانبی جدی مانند موارد زیر را افزایش دهد:

 • بی قراری
 • تحریک پذیری یا تحریک
 • مشکل خواب و یا بی خوابی
 • اسپاسم عضله
 • مشکل تنفس
 • تشنج
 • مرگ ناگهانی نوزاد

قبل از دادن دیفن هیدرامین به کودک خود ، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است بخواهد علائم کودک شما را ارزیابی و بررسی کند. اگر آنها تصمیم بگیرند که درمان با دیفن هیدرامین لازم باشد ، پزشک شما همچنین می تواند مناسب ترین دوز دارو را توصیه کند.

 

چه موقع باید با پزشک مشورت کنید؟

مطمئن شوید که این دارو برای شما بی خطر است. در صورت دارا بودن هر یک از شرایط زیر با پزشک خود مشورت کنید:

-گلوکوم یا افزایش فشار در چشم زخم معده بزرگ شدن پروستات

-مشکلات مثانه و یا اشکال در ادرار کردن کم کاری تیروئید پر کار (هیپرتیروئیدی)

-فشار خون بالا یا هر نوع از مشکلات قلبی آسم سوء استفاده در الکل کم خونی

-نقرس هموفیلی و یا خونریزی های دیگر بیماری ها

– آسیب های مغزی کولیت تشنج اسهال بیماری های کیسه صفرا

-سنگ کیسه صفرا فیبروز کیستیک (در کودکان) آمفیزم، آسم، یا بیماری های ریوی مزمن (به خصوص در کودکان)

-بیماری های تیروئید (تیروئید پرکار)

 

دیفن هیدرامین

هشدار های مهم مصرف دیفن هیدرامین

قبل از مصرف اگر به داروی دیفن هیدرامین حساسیت دارید، این موضوع را با پزشک یا داروساز در میان بگذارید. داروی دیفن هیدرامین ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود.

چنانچه سابقه‌ی بیماری‌هایی نظیر مشکلات تنفسی (آسم، اِمفیزما)، فشارچشم بالا (گلوکوم)، مشکلات قلبی، فشارخون بالا، مشکلات کبدی، تشنج، مشکلات گوارش، پرکاری تیروئید، مشکلات ادراری (مثل بزرگی پروستات) دارید حتما این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید.

داروی دیفن هیدرامین ممکن است موجب گیجی، ناهوشیاری، تاری دید شما بشود. الکل و ماری جوآنا این حالات را تشدید می کند. لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند، تا زمانیکه در هوشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید.

هنگام مصرف دیفن هیدرامین از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری جوآنا با پزشک خود صحبت کنید. ضمنا قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی که مصرف می‌کنید را با پزشک یا دندانپزشک خود در میان بگذارید.

چنانچه پرهیز غذایی خاصی دارید، با توجه به اینکه فرم شربت، قرص جویدنی یا خوردنی داروی دیفن هیدرامین می تواند حاوی قند یا آسپارتام باشد در مورد این دارو از پزشک سوال بفرمایید.

کودکان ممکن است نسبت به عوارض این دارو حساس تر باشند. هچنین داروی دیفن هیدرامین در نوجوانان ممکن است به جای ناهوشیاری، موجب هیجان بشود. سالمندان نیز نسبت به عوارضی مثل ناهوشیاری، گیجی، عدم تعادل(می تواند با عث افزایش خطر زمین خوردن بشود)، یبوست یا مشکلات ادراری حساسیت بیشتری دارند.

برای مصرف داروی دیفن هیدرامین در دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید. چنانچه باردار هستید فقط در صورت نیاز ضروری داروی دیفن هیدرامین را استفاده کنید و در مورد فواید و مضرات آن از پزشک خود کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *