روغن مریم گلی کلاری چیست؟

کلاری مریم گلی ( Salvia sclarea ) گیاهی گلدار است که بومی حوضه مدیترانه است. روغن اساسی که از برگ ها و جوانه های گیاه استخراج می شود دارای رایحه ای تمیز و با طراوت است که می توانید به عنوان مومیایی کننده پوست از آن استفاده کنید یا به عنوان بخشی از یک روش درمانی آروماتراپی از آن به آرامی استنشاق کنید. مریم گلی Clary در مناطق با درجه حرارت بالا به راحتی رشد می کند. این گیاه معمولاً برای استفاده از آن به عنوان طعم دهنده چای کشت می شود. همچنین به دلیل استفاده سنتی از آن به عنوان درمانی برای سلامتی چشم با نام های چشم روشن و روشن بودن چشم شناخته می شود. اما اکنون برای انواع دیگر مزایای سلامتی مورد مطالعه قرار گرفته است. در این مبحث قصد داریم شما را بیشتر با فواید روغن مریم گلی و در مورد برخی از راه هایی که روغن مریم گلی می تواند به شما سود برساند ، آشنا کنیم .

کاربردها و فواید روغن اسانس مریم گلی چیست؟

1. کاهش استرس

آروماتراپی برای آرام کردن ذهن و کاهش احساس اضطراب از قدرت رایحه استفاده می کند . سیستم بویایی شما به صورت مستقیم بر بخشی از مغز شما که احساسات را تنظیم می کند تأثیر می گذارد. به همین دلیل آنچه شما بو می کنید می تواند باعث ایجاد خاطرات و ایجاد احساسات منفی و مثبت شود. هنگامی که در آروماتراپی استفاده می شود ، روغن مریم گلی می تواند با القای حس رفاه به کاهش استرس کمک کند. یکی کوچک ترین بررسی های منبع قابل اعتماد انجام شده بر روی زنانی که تحت آزمایش پزشکی استرس زا قرار گرفته اند ، نشان داد که هنگام استنشاق ، روغن کلری اسانس باعث ایجاد احساس آرامش و کاهش فشار خون می شود.

 

روغن مریم گلی کلاری

 

2. خواص ضد باکتریایی

روغن مریم گلی Clary به شکل رقیق شده ممکن است تأثیر مثبتی بر برخی از باکتری ها داشته باشد. دانشمندان و محققان فکر می کنند که این می تواند به تنهایی یا علاوه بر درمان های سنتی برای مراقبت از زخم ، یک درمان مؤثر باشد. بر اساس تحقیقات در یک آزمایشگاه ، روغن مریم گلی کلاری به التیام عفونت های پوستی شدید ناشی از چندین گونه باکتری استافیلوکوک کمک کرد . در آزمایشگاه از عفونت های باکتریایی 61 نفر استفاده شده است. هر کدام در زخم معالجه مشکل داشتند که به خوبی به آنتی بیوتیک پاسخ نمی دهند. زخم ها در اثر سوختگی ، دیابت یا روش های جراحی ایجاد شده است. روغن مریم گلی کلاری رقیق شده علیه چندین سویه باکتریایی مؤثر بود.

 

3. ضد افسردگی طبیعی

مریم گلی کلر روی حیوانات و انسان ها آزمایش شده است تا فواید بالقوه و بی نظیر آن را به عنوان یک داروی ضد افسردگی تعیین کند . طبق تحقیقات و مطالعات انجام شده بر روی موش نشان داد كه روغن مریم گلی می تواند با عمل به عنوان یک ضد استرس زا برای افسردگی مفید باشد . طی یکی دیگر از بررسی های کوچک در زنان یائسگی ، نشان داد كه روغن مریم گلی كورتیزول ، هورمون استرس را كاهش می دهد و اثر ضد افسردگی ایجاد می كند.

 

4. کاهش علائم یائسگی

یکی از مؤلفه های روغن مریم گلی کلر ، اسکلارول است که از اثرات استروژن در بدن تقلید می کند. به همین دلیل ، مریم گلی ممکن است در کاهش برخی از علائم یائسگی مؤثر باشد. برخی مطالعات و تحقیقات حاکی از آن است که روغن مریم گلی کلر رقیق شده بر روی کف پا می تواند گرگرفتگی را کاهش دهد.

 


بیشتر بخوانید : فواید فوق العاده بی نظیر ریشه شیرین بیان


 

5. کاهش گرفتگی قاعدگی

بر اساس مطالعه دیگر ، 48 زن که قاعدگی و گرفتگی دردناک را تجربه کرده بودند ، مورد معاینه قرار گرفت . به بعضی از خانم ها کرم حاوی روغن مریم گلی و سایر روغن های ضروری داده شد تا روزانه در چرخه قاعدگی روی قسمت پایین شکم خود بمالند. زنانی که از این کرم استفاده کرده بودند نسبت به گروه کنترل کاهش در گرفتگی قاعدگی داشتند.

 

6. کاهش فشار خون و اثرات ضد اضطراب

مطالعه در سال 2013 در چاپ مجله جایگزین و مکمل پزشکی نشان داده است که روغن مریم گلی استنشاقی گلی طور قابل توجهی کاهش فشار خون و تنفس از زنان آرام با بی اختیاری ادرار تحت ارزیابی است. در این مقاله این پیشنهاد وجود دارد که استعمال روغن مریم گلی کلاری ممکن است روشی مؤثر در تقویت آرامش باشد. طبق یک تحقیق دیگر که در ژورنال مواد مخدر منتشر شده است ، نشان داد که از جمله روغن مریم گلی در غذای حیوانات منجر به کاهش چشمگیر رفتار غالب و اضطراب می شود.

 

7. اثرات ضد التهابی

مطالعات و تحقیقات منتشر شده در ژورنال Ethnopharmacology در سال 2017 نشان داد که عصاره گیاه مریم گلی دارای اثرات ضد التهابی قابل توجهی در موش صحرایی است. دانشمندان و محققان نتیجه گرفتند که عصاره مریم گلی می تواند یک درمان موثر برای پریودنتیت التهاب لثه باشد . شایان ذکر است که در این مطالعه همچنین مشخص شد که به کار بردن همان عصاره مریم گلی 3 روز قبل از عفونت اثر پیشگیرانه ای ندارد.

 


بیشتر بخوانید : فواید اعجاب انگیز روغن بادام و کاربرد های آن


8. عملکرد ذهنی بهبود یافته است

مدتها است که تصور می شود گیاهان مختلف مریم گلی عملکردهای ذهنی را از طرق مختلف بهبود می بخشند. بر اساس یک مطالعه و بررسی در سال 2017 به بررسی اثرات گیاهان مختلف مریم گلی ، از جمله مریم گلی کلاری پرداخت. این نویسنده دریافت که گیاهان مریم گلی با بهبود حافظه ، هوشیاری بیشتر و اثرات احتمالی مبارزه با آلزایمر همراه هستند . همچنین در همین بررسی به اثرات ضد افسردگی و ضد استرس مریم گلی که در بالا گفته شد اشاره شد.

 

آیا روغن اسانس مریم گلی دارای عوارض جانبی است؟

استفاده از هر نوع روغن ضروری قبل از شروع مصرف آن باید با پزشک خود صحبت شود. به پزشک خود اطلاع دهید که از سایر داروها یا داروهای گیاهی استفاده می کنید یا نه . زیرا روغن مریم گلی ممکن است برای مصرف در افرادی که فشار خون پایین دارند مناسب نباشد .

 

روغن اسانس کلاری چگونه استفاده می شود؟

بدون اجازه پزشک نباید روغن مریم گلی را مستقیماً در چشم ، سوراخ بینی یا دهان خود قرار دهید. در اینجا روش هایی وجود دارد که می توانید روغن ضروری کلاری را برای خودتان امتحان کنید:

  • می توانید به طور عمیق نفس بکشید تا آرامش خود را القا کند. می توانید بطری های کوچک را در فروشگاه های بهداشت محلی پیدا کنید.
  • می توانید روغن را در آب تکان دهید و از آن به عنوان اسپری اتاق استفاده کنید . فقط حتما بین بطری ها را تکان دهید. همچنین می توانید این مخلوط را به آرامی روی بالشتک یا کوسن های مبل خود اسپری کنید.
  • برای بررسی اینکه آیا به این روغن ضروری حساس هستید ، یک آزمایش پچ را انجام دهید.
  • روغن های اساسی را مستقیماً روی پوست خود بمالید. در عوض ، سه تا پنج قطره را در یک اونس روغن حامل برای روغن ماساژ اضافه کنید. مانند یک عطر خوب ، مخلوط قوی تری را مستقیماً روی پوست خود قرار دهید. نقاط نبض در مچ و معابد یا پشت زانو و گوش شما همه نقاط خوبی هستند.
  • روغن مریم گلی کلاری را روی گلدان های گشاد شده بپاشید ، یا از برگ ها و جوانه های خرد شده آن را در بسته های کتانی ریز استفاده کنید .

 

همچنین روغن مریم گلی ممکن است با یک مشعل روغن اساسی در هوا پخش شود . از آنجا که تحقیقات و مطالعات ، تأثیرات مثبت روغن مریم گلی را هنگام استنشاق ، از طریق دهان گرفته شده و مستقیماً در مناطق ملتهب بدن اعمال می کنند ، گزینه های بسیاری برای چگونگی استفاده شخص از آن وجود دارد. کاربران باید از انتخاب 100 درصد روغن ضروری اطمینان حاصل کنند.

آروماتراپی : حدود 2 تا 3 قطره روغن مریم گلی مانند اینها را می توان با آب و سایر اسانس ها مخلوط کرد و از طریق مشعل روغن ضروری در هوا پخش کرد . هنگام تبخیر ، روغن مریم گلی می تواند به مبارزه با باکتری ها و سایر میکروب های موجود در هوا کمک کند .

پوست : حدود 6 قطره روغن مریم گلی را به 1 اونس اضافه کنید. روغن حامل ، مانند روغن نارگیل ، و مستقیماً بر روی ناحیه زخمی مالیده یا ماساژ دهید. 3 تا 5 قطره روغن ضروری را به آب حمام اضافه کنید تا ماهیچه های درد را تسکین دهند و خلق و خوی را بهبود بخشند. در صورت آسیب دیدگی در ناحیه آسیب دیده ، می تواند اثر ضد عفونی کننده ، ضد التهابی و بی حسی داشته باشد.

خوراکی : حدود 1 تا 2 قطره 100 درصد روغن ضروری را به چای ، اسموتی ها یا مواد غذایی برای اثر تسکین دهنده اضافه کنید و برای کاهش التهاب در لثه ها کمک کنید. طبیعی استاندارد گیاهان دارویی و مکمل راهنمای دولتی که 25 تا 50 میکرولیتر (یا 1/2 1 قطره) را می توان به صورت خوراکی یک تا سه بار در روز گرفته شده است. همواره به نظر می رسد همه این استفاده ها بی خطر بوده و ممکن است کاملا سودمند و فوق العاده نیز باشد .

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *