هر آنچه باید در مورد سرطان کبد بدانید.

سرطان کبد سرطانی است که از کبد شروع می شود. بعضی از سرطان ها در خارج از کبد ایجاد می شوند و به اعضای بدن سرایت می کنند ، اما پزشکان و متخصصان فقط سرطانی را که از کبد شروع می شود ، سرطان کبد توصیف می کنند. کبد در زیر ریه راست ، دقیقا در زیر دنده قرار دارد . این یکی از بزرگترین اندام های بدن انسان است و عملکردهای اساسی بسیاری دارد ، از جمله از بین بردن سموم بدن می باشد. انجمن سرطان آمریکا (ACS) تخمین می زند که 42.030 نفر در سال 2019 تشخیص سرطان کبد را دریافت کنند. از این تعداد ، 29.480 نفر مرد و 12.550 نفر زن هستند. از سال 1980 ، تشخیص سالانه سرطان کبد نیز 3 برابر شده است. در این مبحث علائم سرطان کبد ، چگونگی بروز آن ، نحوه درمان آن و احتیاطات و عوارض که ممکن است در بروز این سرطان نقش مهمی داشته باشد را توضیح می دهیم. ما همچنین به بهترین روش های جلوگیری از بیماری می پردازیم .

 

علائم سرطان کبد

فرد مبتلا به سرطان کبد ممکن است درد شکم ، کاهش وزن غیر قابل توضیح و خستگی را تجربه کند. علائم سرطان کبد معمولاً تا زمانی که بیماری به مرحله پیشرفته نرسد ، آشکار نمی شود.

علائم سرطان کبد

 

سرطان کبد ممکن است باعث موارد زیر شود:

 • یرقان ، جایی که پوست و چشم ها زرد می شوند
  درد شکم
  درد نزدیک به تیغه شانه راست
  کاهش وزن غیر قابل توضیح
  کبد بزرگ شده ، طحال یا هر دو
  تورم در شکم یا ایجاد مایعات
  خستگی
  حالت تهوع
  استفراغ
  کمردرد
  خارش
  تب

سرطان کبد همچنین ممکن است باعث ایجاد ورم های متورم شده در زیر پوست شکم و همچنین کبودی و خونریزی شود. همچنین می تواند منجر به مقادیر زیادی کلسیم و کلسترول و پایین آمدن قند خون شود. برای کمک به راهنمای درمان و تعریف چشم انداز سرطان کبد ، متخصصان و کارشناسان مراقبت های بهداشتی پیشرفت آن را به چهار مرحله تقسیم می کنند:

 • مرحله 1: تومور باقی مانده در کبد و یا محل دیگری منتشر نشده است.
 • مرحله 2: یا چندین تومور کوچک وجود دارد که همگی در کبد باقی مانده اند یا یک توموری که به رگ خونی رسیده است.
 • مرحله 3: تومورهای بزرگ یا یک تومور وجود دارد که به یک رگ خونی اصلی و بزرگ رسیده است.
 • مرحله 4: سرطان متاستاز شده است ، به این معنی که در قسمت های دیگر بدن نیز گسترش یافته است.
  پس از تشخیص پزشک و تشخیص مرحله سرطان ، فرد شروع به معالجه می کند.

Treatment

جراحی که تومورها را به طور کامل از بین می برد ، تنها راه احتمال بهبودی برای مبتلایان به سرطان کبد قابل درمان و در مراحل اولیه است. گزینه های جراحی نیز شامل موارد زیر است.

هپاتکتومی جزئی

هنگامی که تومور کوچک است و بخش محدودی از کبد را اشغال می کند ، یک جراح می تواند این بخش از اعضای بدن را تنها برای جلوگیری از رشد و گسترش سرطان جدا کند. با این حال بسیاری از مبتلایان به سرطان کبد مبتلا به سیروز یا زخم کبد هستند. در این حالت ، یک جراح باید بعد از عمل کبدی ، بافت سالم و کافی را برای عملکرد کبد باقی بگذارد. اگر در حین عمل جراح تصمیم بگیرد كه این دوره امكان پذیر نیست و خطر خیلی زیاد است ، ممكن است این عمل را از نیمه راه لغو كنند. فقط افرادی که عملکرد کبد سالم دارند ، در غیر این صورت برای هپاتکتومی مناسب هستند. همچنین ، اگر این سرطان در قسمت های دیگر کبد یا اعضای بدن نیز گسترش یافته باشد ، ممکن است این روش گزینه درمانی مناسبی نباشد. جراحی کبد در این مقیاس می تواند منجر به خونریزی بیش از حد و مشکلات لخته شدن خون و همچنین عفونت و ذات الریه شود .

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه باید راجع به سرطان خون یا لوسمی بدانید.


 

پیوند کبد

تعدادی از گزینه های جراحی برای درمان سرطان کبد وجود دارد. کاندیداها برای پیوند کبد باید توموری کوچکتر از 5 سانتی متر یا چندین تومور کوچکتر از 3 سانتی متر داشته باشند . در غیر این صورت ، خطر بازگشت سرطان برای توجیه پیوند در معرض خطر بسیار زیاد است . پیوند موفقیت آمیز خطر بازگشت سرطان را کاهش داده و عملکرد طبیعی کبد را بازیابی می کند. با این حال ، سیستم ایمنی بدن ممکن است ارگان جدید را رد کند و به عنوان یک بدن خارجی به آن حمله کند. فرصت های محدودی برای انجام پیوند وجود دارد. در حال حاضر ، در حدود 15000 نفر در لیست انتظار برای کبد جدید در سراسر ایالات متحده قرار دارند. داروهایی که سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند و به بدن در تنظیم کبد جدید کمک می کنند همچنین می توانند فرد را مستعد عفونت های شدید کنند. گاهی اوقات ، این داروها ممکن است در گسترش تومورهایی که قبلاً متاستاز شده اند نیز نقش به سزایی داشته باشد.

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه باید در مورد سرطان پروستات بدانید.


 

درمان تومورهای غیر قابل درمان

سرطان پیشرفته کبد ، از جمله جایی که به مناطق دیگر بدن سرایت کرده است ، از نظر بقا بسیار کم است. با این حال ،بر اساس مطالعه و تحقیق یک تیم مراقبت از سرطان ، نیز می تواند برای معالجه علائم و کند کردن رشد تومور قدم بردارد. بسته به نوع سرطان کبد ممکن است گزینه های درمانی متفاوت باشد.

 • درمان جراحی : یک جراح می تواند از امواج رادیویی ، امواج الکترومغناطیسی و گرما یا الکل به طور مستقیم روی تومور استفاده کند تا آن را کوچک کند یا از رشد آن جلوگیری کند. از بین بردن تومور با یخ زدگی ، که به عنوان Cryoablation شناخته می شود ، نیز ممکن است.

 

 • پرتو درمانی: یک تیم مراقبت از سرطان اشعه را در تومورها هدایت می کند و تعداد قابل توجهی از آنها را می کشد. عوارض جانبی ممکن است شامل حالت تهوع ، استفراغ و خستگی باشد.

 

 • شیمی درمانی: یک تیم پزشکی برای از بین بردن سلول های سرطانی داروها را به جریان خون یا رگ اصلی خون در کبد تزریق می کند. در شیمی درمانی ، پزشک با استفاده از داروهای ضد سرطان به طور مستقیم در داخل تومور ، رگ خونی را به صورت جراحی مسدود می کند. همچنین پزشک ممکن است پیشنهاد کند که یک فرد در آزمایشات بالینی برای داروها و درمان هایی که هنوز به طور کلی استفاده نشده است ، شرکت کند. این ممکن است علائم را کاهش دهد ، و افراد می توانند از پزشک خود در مورد هرگونه کارآزمایی بالینی که ممکن است مناسب باشد سؤال کنند.

پزشکان هنوز دلایل دقیق ابتلا به سرطان کبد را نمی دانند. با این حال ، بیشتر سرطان های کبدی پیوندی به سیروز دارند. براساس ACS ، عفونت های مزمن به ویروس های هپاتیت B یا C شایع ترین دلایل سرطان کبد در ایالات متحده است . افراد مبتلا به هر دو نوع ویروس خطر قابل توجهی در ابتلا به سرطان کبد نسبت به افراد سالم دیگر دارند ، زیرا هر دو شکل می توانند منجر به سیروز شوند.

بنابراین برخی از بیماری های ارثی کبد مانند هموکروماتوز باعث سیروز می شوند و همچنین خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهند.

سایر عوامل خطر در ایجاد سرطان کبد عبارت اند از:

دیابت نوع 2: افراد مبتلا به دیابت ، به ویژه اگر آنها نیز هپاتیت داشته باشند یا مرتبا الکل زیادی مصرف کنند ، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان کبد هستند.

سوابق خانوادگی: اگر مادر ، پدر ، برادر یا خواهر شخصی مبتلا به سرطان کبد بوده اند ، خودشان بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

مصرف سنگین الکل: مصرف روزانه بیش از شش نوشیدنی الکلی برای مدت طولانی می تواند منجر به سیروز شود. این به نوبه خود خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد.

قرار گرفتن در معرض طولانی مدت آفلاتوکسین ها: قارچ خاص ماده ای به نام آفلاتوکسین ایجاد می کند. هنگامی که قالب روی محصولات زیر رشد می کند ، می تواند به وجود آفلاتوکسین ها منجر شود:

 • گندم
  آجیل
  ذرت
  آجیل و خشکبار
  سویا
  بادام زمینی

خطر سرطان کبد فقط به دنبال قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفلاتوکسین ها افزایش می یابد. این مواد در کشورهای صنعتی که تولید کنندگان به طور مرتب آزمایش آفلاتوکسین ها را انجام می دهند ، کمتر نگران کننده هستند.

ایمنی پایین: افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند ، مانند مبتلایان به HIV یا ایدز ، خطر ابتلا به سرطان کبد را دارند که پنج برابر بیشتر از افراد سالم است.

چاقی: چاق بودن خطر ابتلا به سرطان های زیادی را ایجاد می کند. در افرادی که به سرطان کبد مبتلا هستند ، چاقی می تواند به سیروز و بیماری کبد چرب کمک کند.

جنسیت: براساس ACS ، حدود سه برابر مردان بیشتر از زنان مبتلا به سرطان کبد می شوند.

سیگار کشیدن: هر دو افراد سیگاری سابق و فعلی خطر ابتلا به سرطان کبد را نسبت به افرادی که هرگز سیگاری نکشیده اند ، بیشتر دارند.

افرادی که خطر ابتلا به سرطان کبد دارند ، باید غربالگری منظم برای سرطان کبد داشته باشند. آنها شامل موارد زیر می شوند:

هپاتیت B یا C
سیروز مرتبط با الکل
سیروز ناشی از هموکروماتوز ، نوعی اختلال که شامل رسوبات نمک آهن در بافت بدن است

همچنین اگر پزشک در مراحل بعدی تشخیص دهد ، سرطان کبد بسیار دشوار می شود.

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه که باید در مورد بیماری سیستیت بدانید.


 

جلوگیری از سرطان کبد

هیچ راهی برای جلوگیری از سرطان کبد به طور کامل وجود ندارد ، اما اقدامات زیر ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد کمک کند.

 • تعدیل میزان مصرف الکل: مصرف منظم مقادیر زیاد الکل به طور طولانی مدت ، خطر سیروز و سرطان کبد را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. تعدیل یا پرهیز از نوشیدن الکل می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

 

 • محدود کردن مصرف دخانیات: این می تواند به جلوگیری از سرطان کبد ، به ویژه در افرادی که هپاتیت B و C دارند کمک کند.

 

واکسیناسیون هپاتیت B: افراد زیر باید واکسن هپاتیت را در نظر بگیرند:

افراد وابسته به مواد مخدر
افرادی که با چند شریک رابطه جنسی محافظت نمی کنند
پرستاران ، پزشکان ، دندانپزشکان و سایر متخصصان پزشکی که شغل آنها خطر عفونت هپاتیت B را افزایش می دهد
کسانی که به طور مکرر به بخش هایی از جهان مراجعه می کنند که هپاتیت B در آنها شایع است
هیچ روش مطمئنی برای جلوگیری از هپاتیت C و واکسیناسیون بر علیه ویروس وجود ندارد. با این حال ، استفاده از کاندوم در طول رابطه جنسی ممکن است به کاهش خطر عفونت کمک کند.

حفظ وزن بدن سالم: چاقی یک عامل خطر است زیرا بیماری کبد چرب و سیروز می تواند منجر به سرطان کبد و دیابت شود. مراقبت از سلامت جسمی و حفظ وزن متوسط بدن می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد کمک کند.

درمان شرایط اساسی: برخی شرایط دیگر می تواند منجر به سرطان کبد مانند دیابت و هموکروماتوز شود. درمان این موارد قبل از ابتلا به سرطان کبد می تواند خطر عوارض را کاهش دهد.

اگر کسی مشکوک است که ممکن است علائم اولیه سرطان کبد را داشته باشد ، بهتر است با پزشک خود مشورت کند. همچنین غربالگری منظم برای افرادی که خطر ابتلا به این بیماری دارند بسیار حیاتی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *