هر آنچه باید درباره سوزاک بدانید

سوزاک چیست ؟

یکی از بیماری های دردناک در زنان ، سوزاک می باشد که تحمل آن بسیار سخت است . در واقع سوزاک نوعی عفونت است که از راه مقاربتی (STI)  وارد بدن زن می شود و در هر نوع تماس جنسی منتقل می شود . در این هنگام باید حتما به پزشک مراجعه کرد ، پزشک با تشخیص زود هنگام می تواند درمانی موثر را برای شما بیابد . اما اگر به موقع درمان نشود ممکن است سوزاک عوارض طولانی مدت آن همراه شما باشد .

در حقیقت سوزاک یک بیماری قابل اطلاع است و این بدان معناست که پزشک باید تمام تشخیص ها را به سیستم نظارت بر بیماری های قابل اطلاع در کشور گزارش دهد. این اطلاعات مقامات بهداشتی را قادر می سازد تا استراتژی های درمان و پیشگیری را برنامه ریزی کنند .

اگر به زودی پیگیر علائم خود شوید و به دنبال راهی برای درمان آن باشید ، سوزاک قابل درمان است اما توجه داشته باشید که به تأخیر انداختن درمان می تواند عوارض جدی و گاهی دائمی در پی داشته باشد . به عنوان مثال ، بیماری التهابی لگن (PID) در زنان اتفاق می افتد که سوزاک رحم یا لوله های رحمی را تحت تأثیر قرار دهد. این می تواند منجر به ناباروری شود .

عوارض احتمالی در مردان مبتلا به سوزاک شامل اپیدیدیمیت است که التهاب لوله ای است که اسپرم را حمل می کند و این نیز می تواند منجر به ناباروری شود . در این بخش از مقاله هلث نوت با ما همراه باشید تا با علائم و چگونگی درمان سوزاک بیشتر آشنا شوید .

 

سوزاک

 

علائم سوزاک

سوزاک نیز دارای علائم و نشانه هایی است اما اکثر افراد که به آن مبتلا هستند نشانه ای ندارند ، در عین حال می توان گفت که احساس سوزش در هنگام ادرار یکی از نشانه های رایج و معمول این بیماری است . علاوه بر زنان مردان نیز به سوزاک مبتلا می شوند که بسیار دردناک تر از زنان خواهد بود .

علائمی که مردان تجربه می کنند عبارتند از : 

 • ترشحات سفید ، سبز یا زرد از آلت تناسلی مرد
 • درد یا تورم در بیضه ها
 • التهاب یا تورم پوست ختنه گاه

از علائم رایج در بین زنان ممکن است ترشحات واژن و خونریزی را بین پریود افزایش دهد .

همچنین علائم رکتوم نیز ممکن است در صورت داشتن رابطه جنسی مقعدی در فرد رخ دهد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تخلیه
 • خارش در اطراف مقعد
 • درد
 • خون ریزی
 • درد هنگام حرکات روده

اگر سوزاک ناشی از رابطه جنسی دهانی باشد ، ممکن است فرد دچار عفونت گلو باشد ، اما ممکن است هیچ علائمی مشاهده نکند .

سوزاک یک عفونت باکتریایی است و اگر مایع منی یا واژن که حاوی این باکتری است وارد چشم شود ، ممکن است در فرد التهاب ملتحمه ایجاد شود که معمولاً آن را Pinkeye می نامند.

 


بیشتر بدانید :

دیسک کمر ؛ علل و نحوه درمان آن


 

علل سوزاک

در حقیقت می توان گفت که علل و عوامل بسیاری ممکن است در ایجاد سوزاک ممکن است نقش داشته باشد از جمله کم آبی بدن و تغذیه نامناسب ، رابطه جنسی ناسالم و … . در حقیقت باکتری N. gonorrhoeae مسئول ایجاد سوزاک است. این باکتری ها در محیط های گرم و مرطوب رشد می کنند و باعث ایجاد عفونت در هر غشای مخاطی بدن ، از جمله در دستگاه تناسلی ، دهان ، گلو ، چشم ها و راست روده می شود .

سوزاک می تواند از طریق تماس جنسی که شامل آلت تناسلی مردانه ، واژن ، مقعد یا دهان است از فردی به فرد دیگر منتقل شو د. مردها برای انتقال یا ابتلا به سوزاک نیازی به انزال ندارند .

در حقیقت زنان باردار بهتر است بدانند که سوزاک می تواند در حین زایمان نیز به کودک منتقل شود .

همچنین همه افراد فعال جنسی می توانند به سوزاک مبتلا شوند. در ایالات متحده ، بیشترین شیوع آن در میان نوجوانان و جوانان است.

 

سوزاک

نحوه تشخیص سوزاک به چه صورت است ؟

اگر چند روزی است که احساس سوزش در ادرار دارید و یا احساس می کنید دچار عفونت شده اید بهتر است برای تشخیص دقیق و اطمینان از سلامتی خود به پزشک متخصص مراجعه کنید .

در ابتدای مراجعه پزشک از فرد در مورد علائم و سابقه پزشکی او سوال خواهد کرد . پزشک همچنین یک آزمایش را انجام می دهند ، که ممکن است به یک نمونه ادرار یا یک سواب آلت تناسلی مردانه رحم ، مجرای ادرار ، مقعد یا گلو نیاز داشته باشد.

سپس برای تشخیص دقیق تر فرد را به آزمایشگاه می فرستد تا دریابد علل آن چیست . در صورت مثبت بودن نتیجه ، آنها باید برای معالجه به پزشک مراجعه کنند و ممکن است پزشک بخواهد آزمایش دیگری انجام دهد تا نتیجه را تأیید کند .

استفاده از کیت دقیقاً طبق دستورالعمل بسیار مهم است وگرنه ممکن است نتیجه دقیق نباشد. از آنجا که دقت آزمایش ها می تواند متفاوت باشد ، در صورت امکان بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید.

اگر نتایج آزمایش این گونه باشد که فرد به سوزاک مبتلا شده است باید شریک جنسی وی نیز این آزمایش را انجام دهد تا مشخص شود آیا مبتلا شده است یا خیر .

 

 

سوزاک

نحوه درمان سوزاک

پس از تشخیص اینکه فرد به سوزاک مبتلا شده است برای جلوگیری از پیشرفت عفونت باید به درمان آن پرداخت که این درمان معمولاً شامل مصرف آنتی بیوتیک است .

این مشکل نمی تواند مشکلی را که از قبل عفونت ایجاد کرده است ترمیم کند ، بنابراین مهم است که در اسرع وقت درمان شود.

مراکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) انواع مختلفی از آنتی بیوتیک ها از جمله یک دوز واحد از 250 میلی گرم سفتریاکسون (Rocephin) و 1 گرم آزیترومایسین خوراکی (زیتهرومکس) را برای درمان توصیه می کند .

CDC از مردم می خواهد که همه داروهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنند و از به اشتراک گذاشتن آن با دیگران خودداری کنند .

با این حال ، نایسریا گونوره ، باکتری های ایجاد کننده سوزاک ، تقریباً در برابر تمام آنتی بیوتیک هایی که پزشکان به طور سنتی برای درمان آن استفاده می کنند ، مقاومت نشان داده اند.

این مقاومت باعث درمان سوزاک به طور فزاینده ای می شود. در واقع اگر فرد پس از گذشت چند روز هیچ گونه بهبودی در علائم خود مشاهده نکرد ، باید حتما به پزشک خود مراجعه کرده و موضوع را با او در میان بگذارد . آنها ممکن است نیاز به آزمایش بیشتری داشته باشند تا مشخص شود که آیا این روش درمانی موثر است یا خیر .

در حقیقت برای اطلاع از سلامت کامل و بهبود بیماری خود بهتر است به مراتب مختلف به پزشک مراجعه کنید تا از سلامت خود آگاهی پیدا کنید .

اگر در دوران بارداری به سوزاک دچار شدید ، لازم است پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید . عفونت می تواند در حین زایمان به نوزاد منتقل شود ، بنابراین نوزاد تازه متولد شده معمولاً فوراً به آنتی بیوتیک نیاز دارد .

بعضی از نوزادان تازه متولد شده به التهاب ملتحمه مبتلا می شوند و سوزاک یکی از دلایل احتمالی آن است. این علائم معمولاً 2 تا 4 روز پس از تولد ظاهر می شوند و شامل قرمزی چشم ، چرک غلیظ در چشم و پلک های متورم هستند .

در صورت بروز هر یک از این علائم ، بلافاصله به دنبال مراقبت های پزشکی باشید زیرا آنها می توانند از یک بیماری جدی تر مانند مننژیت یا باکتریمی ناشی شوند .

 

نحوه جلوگیری از سوزاک

برای جلوگیری از بیماری سوزاک بهتر است اقدامات زیر را انجام دهید :

 • در صورت وجود احتمال آلودگی ، از فعالیت جنسی خودداری کنید .
 • با استفاده از روش محافظت از مانع و ورود آلودگی به بدن از کاندوم ، در حین مقاربت واژن یا مقعد استفاده کنید .
 • بهتر است از کاندوم یا بندهای دندانی در حین رابطه دهانی استفاده شود .
 • فقط داشتن فعالیت جنسی با یک شریک متقابل یک همسر که عفونت ندارد .

 

عوارض سوزاک

بیماری سوزاک اگر درمان نشود و یا بهتر است بگوییم اگر به موقع درمان نشود عوارض آن تا مدتی می تواند همراه شما باشد و شما را آزار دهد . در واقع تعدادی از عوارض شدید سوزاک وجود دارد و به همین دلیل مهم است که در اسرع وقت درمان شود .

در زنان ، سوزاک می تواند منجر به موارد زیر شود : 

 • PID
 • درد مزمن لگن
 • ناباروری
 • حاملگی خارج رحمی ، که می تواند یک فوریت پزشکی باشد .

عوارض بعدی عفونت می تواند در دوران بارداری و زایمان رخ دهد. بدون درمان ، باعث افزایش خطر زایمان زودرس یا مرده زایی می شود .

سوزاک همچنین می تواند به نوزاد تازه متولد شده منتقل شود ، که در نتیجه می تواند دچار عفونت مفصلی ، از دست دادن بینایی و یا عفونت خون که تهدید کننده زندگی است شود .

در مردان نیز ، سوزاک می تواند منجر به اپیدیدیمیت شود ، که می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در باروری شود .

در همه ، سوزاک درمان نشده می تواند منجر به عفونت منتشر گنوکوکی شود. این می تواند تهدید کننده زندگی باشد. برخی از علائم و نشانه ها عبارتند از:

 • درماتیت ، که معمولاً شامل بثورات یا خارش ، خشکی پوست است .
 • تب
 • آرتروز
 • التهاب و تورم در اطراف تاندون ها

افراد مبتلا به سوزاک نیز خطر بیشتری برای ابتلا به HIV یا انتقال آن را دارند . یک دلیل این است که هر یک از عفونت ها می توانند باعث ایجاد زخم های باز شوند ، که باعث می شود ویروس ها و باکتری ها به راحتی وارد بدن شوند .

 

 


بیشتر بدانید :

پا درد ؛ علل و نحوه ی درمان آن


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *