چرا سوزش سر دل اتفاق می افتد؟

سوزش سر دل یک مشکل شایع است که توسط رفلاکس اسید ایجاد می شود ، شرایطی که برخی از محتویات معده مجبور به بازگشت به مری می شوند. این درد سوزش در قفسه سینه پایین ایجاد می کند. رفلاکس اسید مداوم که بیش از دو بار در هفته اتفاق می افتد به بیماری ریفلاکس معده دستگاه گوارش ( GERD ) گفته می شود. سوزش سر دل وقتی احساس می شود که اسید معده به داخل مری ریخته می شود ، لوله ای که مواد غذایی را از دهان به معده منتقل می کند. سوزش سر دل و علائم GERD است. بر اساس برآوردهای دانشکده گوارش آمریکا ، حداقل 15 میلیون آمریکایی هر روز سوزش سر دل را تجربه می کنند. در این مقاله قصد داریم شما را ، درباره مایعات معده ، اسفنکتر بین مری ، معده  و اینکه چگونه ریفلاکس می تواند مضر باشد بیشتر آشنا کنیم.

 

 

حقایق سریع در مورد سوزش سر دل:

علل آن شامل رژیم غذایی ، چاقی و عدم ورزش است. علائم اصلی احساس سوزش در گلو یا قفسه سینه از اسید معده است. در بسیاری از موارد ، سوزش سر دل به سلامت کلی اهمیتی ندارد. بسیاری از درمان ها از جمله داروهای PPI (مهار کننده های پمپ پروتون) وجود دارد.

 

علل سوزش سر دل

دلایل زیادی برای سوزش قلب وجود دارد ، از جمله چاقی و سیگار کشیدن می باشد.
سوزش قلب گاه به گاه طبیعی است و به ندرت دلیل مهمی برای نگرانی است.ریفلاکس اسید مکرر منجر به تشخیص بیماری ریفلاکس معده به دستگاه گوارش (GERD یا GORD) می شود و می تواند عواقب جدی برای سلامتی داشته باشد و سایر موارد اساسی در زمینه سلامتی را نشان دهد. بیماری ریفلاکس معده افراد در هر سنی مشاهده می شود و علت آن اغلب به عوامل شیوه زندگی مانند چاقی ، استعمال سیگار و سطح پایین ورزش مربوط می شود.

 

علائم سوزش سر دل

علائم آن شامل احساس سوزش در وسط قفسه سینه است. علائم سوزش سر دل برای بیشتر مبتلایان کاملاً مشهود است. شایع ترین آن احساس گرما ، گاهی سوزش در قفسه سینه و گلو ، ناشی از اسید معده است.

علائم دیگر عبارت اند از:

 • طعم ترش در دهان.
 • احساس سوزش در وسط قفسه سینه.
  افزایش درد ، احتمالاً رسیدن به فک.
  درد سوزش و سوء هاضمه.

اگر فردی علائم رفلاکس اسید را به طور مکرر تجربه کند ، برای بررسی بیشتر باید با پزشک خود مشورت کند ، که ممکن است آنها را به متخصص گوارش ، متخصص طب روده ارجاع دهد.

 

 علل سوزش سر دل

روش های درمانی سوزش سر دل

درمان اصلی برای سوزش قلب مکرر ناشی از بیماری ریفلاکس معده دستگاه گوارش کاهش تولید اسید معده است. داروهای سبک زندگی می توانند به جلوگیری یا کاهش سوزش قلب کمک کنند. پیشنهادات جمع آوری شده توسط پزشکان و محققان شامل موارد زیر است :

 • رژیم غذایی سالم و با مصرف چربی محدود
  قبل از دراز کشیدن از خوردن غذا خودداری کنید و هنگام غذا خوردن مستقیم بنشینید
  اجتناب از بلند کردن و فشار شدید
  نظارت و اجتناب از محرک ها ، مانند الکل ، کافئین ، غذاهای پرادویه ، شیر کامل کرم ، غذاهای گازی مانند نوشابه و غذاهای اسیدی مانند آب گوجه فرنگی ، لیمو یا پرتقال
  در صورت لزوم به کاهش وزن
  اجتناب از سیگار کشیدن
  از نظر ورزش متناسب باشد
  بیشتر اوقات خوردن وعده های غذایی کوچک
  بررسی داروهای موجود

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه باید درمورد انسداد روده بدانید.


 

سوزش سر دل در دوران بارداری

سوزش سر دل و سوء هاضمه به دلیل تغییرات هورمونی و فشار آوردن کودک به معده ، در دوران بارداری کاملا شایع است. همچنین تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی وجود دارد که اغلب می تواند به تسکین علائم کمک کند.

انجمن بارداری در آمریکا پیشنهاد می کند :

 • خوردن پنج تا شش وعده غذایی کوچک در طول روز
  ظرف یک ساعت بعد از غذا خوردن دراز نکشید
  اجتناب از غذاهای چرب و تند

 

 

درمان سوزش سر دل

جدا از تغییرات در شیوه زندگی ، سوزش سر دل با استفاده از داروهایی مانند:

آنتی اسیدها
مهار کننده های پمپ پروتون (PPI)
مسدود کننده های هیستامین
با این حال ، این می تواند عوارض جانبی داشته باشد.

 


بیشتر بخوانید : عوارض و تاثیرات بوولیمی بر بدن چیست؟


 

سوزش سر دل چیست؟

سوزش سر دل احساس سوزش در سینه شماست که غالباً با طعم تلخی در گلو یا دهان شما رخ می دهد. علائم سوزش سر دل ممکن است بعد از خوردن یک وعده غذایی بزرگ یا هنگام خوابیدن ، بدتر شود. به طور کلی می توانید علائم سوزش سر دل را در خانه با موفقیت درمان کنید. با این حال ، اگر سوزش قلب مکرر خوردن یا بلعیدن را دشوار می کند ، علائم شما ممکن است نشانه بیماری جدی تر پزشکی باشد.

 

علائم سوزش سر دل

چه عواملی باعث سوزش سر دل می شود؟

سوزش سر دل به طور معمول هنگامی اتفاق می افتد که محتویات معده به داخل مری برگردد. مری لوله ای است که مواد غذایی و مایعات را از دهان به معده منتقل می کند. مری شما در محل اتصال به اسفنکتر قلبی یا تحتانی مری به معده شما وصل می شود. همچنین اگر اسفنکتر قلبی به درستی کار کند ، هنگامی که غذا از مری خارج می شود و وارد معده می شود ، بسته می شود. در برخی افراد ، اسفنکتر قلبی به درستی کار نمی کند یا ضعیف می شود. در حقیقت این امر باعث می شود که محتویات ناشی از نشت معده به مری برگردد. اسیدهای معده می توانند مری را تحریک کرده و علائم سوزش قلب را ایجاد کنند. این وضعیت به عنوان ریفلاکس شناخته می شود.

سوزش سر دل نیز می تواند نتیجه فتق هیاتال باشد. این اتفاق می افتد که بخشی از معده از طریق دیافراگم و به داخل سینه فشار وارد کند. سوزش سر دل نیز یک بیماری شایع در دوران بارداری است. هنگامی که یک زن باردار است ، هورمون پروژسترون می تواند باعث شل شدن اسفنکتر پایین مری شود. این به محتویات معده اجازه می دهد تا به داخل مری سفر کرده و باعث تحریک شود.

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه که شما باید در مورد بیماری GERD بدانید.


 

عوارض مرتبط با سوزش سر دل چیست؟

معمولاً سوزش قلب گاهی اوقات دلیلی برای نگرانی نیست. با این وجود ، اگر به طور مکرر این علائم را تجربه کنید ، ممکن است یک مشکل جدی برای سلامتی داشته باشید که به درمان نیاز دارد.

می توانید مشکلات بهداشتی دیگری مانند التهاب مری را که مری بارت نامیده می شود ، ایجاد کنید. مری بارت باعث تغییراتی در آستر مری می شود که می تواند خطر ابتلا به سرطان مری را افزایش دهد.

سوزش قلب طولانی مدت نیز می تواند بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد. اگر مشکل دارید ادامه زندگی روزمره یا اینکه در فعالیت های خود به دلیل سوزش به شدت محدود هستید ، به پزشک خود مراجعه کنید.

چگونه می توان از سوزش سر دل جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از سوزش سر دل این نکات را دنبال کنید:

 • از غذاها یا فعالیت هایی که ممکن است باعث علائم شما شود ، خودداری کنید.
  همچنین می توانید قبل از خوردن یک داروی بدون نسخه مانند قرص آنتی اسید جویدنی مصرف کنید تا از بروز سوزش سر دل قبل از شروع علائم جلوگیری شود.
  میان وعده های زنجبیل یا چای زنجبیل نیز داروهای خانگی مفید هستند که می توانید در بسیاری از فروشگاه ها خریداری کنید.
  یک زندگی سالم را رعایت کنید و از الکل و دخانیات خودداری کنید.
  سعی کنید از تنقلات کمتر استفاده کنید.

همچنین به جای دو یا سه وعده غذایی بزرگ ، وعده های غذایی کمتری را در طول روز بخورید تا تأثیر آن بر دستگاه گوارش شما باشد.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

بسیاری از افراد گاهی اوقات سوزش قلب را تجربه می کنند. با این حال ، اگر بیشتر از دو بار در هفته دچار سوزش سر دل  هستید که با درمان بهبود نمی یابد ، باید با پزشک خود تماس بگیرید. این می تواند نشانه وضعیت جدی تر باشد.

سوزش سر دل اغلب در کنار سایر شرایط دستگاه گوارش مانند زخم ها ایجاد می شود که زخم هایی در پوشش مری و معده یا بیماری ریفلاکس معده دستگاه گوارش است. در صورت سوزش سر دل و ایجاد بیماری های زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • بلعیدن
  درد با بلع
  مدفوع تیره ، تاری یا خونین
  تنگی نفس
  دردی که از پشت به شانه شما تابیده می شود
  سرگیجه
  سبکی
  عرق کردن در حالی که درد قفسه سینه دارد

سوزش سر دل با حمله قلبی همراه نیست. با این حال ، بسیاری از افرادی که سوزش سر دل دارند معتقدند که دچار حمله قلبی شده اند زیرا علائم بسیار مشابه هستند. در صورت وجود ، ممکن است دچار حمله قلبی شوید.

 • درد قفسه سینه شدید یا خردکننده
  در تنفس مشکل دارد
  درد فک
  درد بازو

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *