چه عواملی باعث عدم تعادل در بدن می شود ؟

تعریف عدم تعادل بدن

از دست دادن تعادل بدن اغلب به دلیل وجود مشکل در سیگنال هایی که گوش به مغز می فرستد ، رخ می دهد. اینها باعث کنترل حس تعادل و آگاهی فضایی ما می شوند . کسانی که تعادل بدن خود را از دست می دهند باید بسیار مراقب باشند به عنوان مثال در انجام فعالیت های روزمره زندگی از بقیه کمک بگیرند و از کارهای خطرناک پرهیز کنند .

با این حال ، اگر فردی به این حالت مبتلا باشد که مغز یا گوش داخلی را تحت تأثیر قرار دهد ، ممکن است دچار از دست دادن تعادل ، احساس چرخش ، عدم ثبات ، سبکی سر یا سرگیجه شود .

از دست دادن تعادل می تواند به دلایل مختلفی از جمله عفونت گوش ، آسیب به سر ، دارو و اختلالات عصبی رخ دهد . در این بخش از مقاله هلث نوت با ما همراه باشید تا با علل و علائم عدم تعادل بدن بیشتر آشنا شوید .

عدم تعادل بدن

علل عدم تعادل بدن

دلایل احتمالی از دست دادن تعادل بدن عبارتند از:

– لابیرنتیت

لابیرنتیت یا همان عفونت گوش داخلی است که ممکن است باعث سرگیجه ، حالت تهوع و از دست دادن تعادل شود.
هزارتوی یا سیستم دهلیزی ، ساختار گوش داخلی است که به افراد در حفظ تعادل کمک می کند.اگر هزارتوی آلوده یا ملتهب شود ، می تواند فرد تعادل خود را از دست داده و با اختلال در شنوایی مواجه شود . همچنین ممکن است افراد دچار سرگیجه و حالت تهوع نیز شوند . در واقع افراد ممکن است پس از ابتلا به عفونت دستگاه تنفسی فوقانی ، مانند آنفلوانزا ، دچار لابیرنتیت شوند .

– بیماری منیر

بیماری منیر ،نیز ممکن است گوش داخلی را تحت تأثیر قرار می دهد. مایعات در گوش داخلی جمع می شوند و رسیدن سیگنال ها به مغز را دشوار می کند. این اختلال بر توانایی تعادل و شنیدن فرد تأثیر می گذارد. اگر افراد به بیماری منیر مبتلا باشند ، ممکن است احساس سرگیجه کرده و احساس زنگ خوردن در گوششان داشته باشد .

علت بیماری منیر هنوز نامشخص است ، اما کارشناسان فکر می کنند این ممکن است به موارد زیر مربوط شود:

 • ژنتیک
 • عفونت های ویروسی
 • شرایط خود ایمنی
 • رگهای خونی منقبض شده

– سرگیجه

سرگیجه علامت بیماری های مختلف است و اغلب همراه با از دست دادن تعادل است. سرگیجه دو نوع اصلی دارد:

 • سرگیجه محیطی : این غالباً در نتیجه یک بیماری م earثر بر گوش داخلی مانند عفونت گوش داخلی یا بیماری منیر ظاهر می شود .
 • سرگیجه مرکزی : سرگیجه مرکزی کمتر شایع است و می تواند در نتیجه یک اختلال عصبی مانند سکته مغزی یا مولتیپل اسکلروزیس باشد .

– سرگیجه وضعیتی حملهای خوشخیم

افرادی که دچار سرگیجه موضعی پاروکسیسم (BPPV) یا سرگیجه موضعی هستند ، هنگامی که سر خود را به روشی خاص یا به صورت ناگهانی برگردانند ، احساس چرخش در سر و از دست دادن تعادل می کنند .

BPPV زمانی رخ می دهد که بلورهای کربنات کلسیم در گوش شل شده و به داخل کانال های نیم دایره گوش داخلی حرکت می کنند. همچنین BPPV می تواند افراد مسن و افرادی که از ناحیه سر آسیب دیده اند را تحت تأثیر قرار دهد.

کانالهای نیم دایره از مایع برای احساس حرکت سر استفاده می کنند. بلورهای سست مانع حرکت مایع می شوند و گوش داخلی شروع به ارسال سیگنال های نادرست به مغز در مورد موقعیت سر می کند که باعث سرگیجه می شود.

 

– سبکی سر

افرادی که به یبکی سر دچار هستند در بیشتر مواقع احساس غش و ضعف به آنها دست می دهد .
احساس سبکی سر را پرینسکوپ نیز می نامند. ممکن است افراد احساس کنند که قصد غش دارند اما هوشیاری خود را از دست نمی دهند.

پرینسکوپ به دلایل زیادی از تجربه یک رویداد استرس زا گرفته تا فشار خون پایین می تواند رخ دهد . اگر افرادی به طور منظم و بدون دلیل مشخص دچار سبکی سر می شوند ،بهتر است هر چه سریع تر با پزشک خود این موضوع را در میان بگذارند .

 

– مصرف برخی دارو

بعضی از داروها ممکن است با تأثیر بر گوش داخلی یا بینایی ، احساس سبکی سر در افراد یا ایجاد خواب آلودگی باعث از بین رفتن تعادل بدن شود .

داروهایی که ممکن است باعث عدم تعادل در بدن شوند عبارتند از:

 • داروهای ضد افسردگی
 • داروهای ضد اضطراب
 • داروهایی که برای فشار خون و بیماری های قلبی موثر است .
 • داروهایی که افراد مبتلا به دیابت مصرف می کنند .
 • داروهای آرامبخش

 

– نورونیت دهلیزی

نورونیت دهلیزی نوعی عفونت گوش داخلی است که می تواند باعث سرگیجه و از دست دادن تعادل شود. این می تواند هنگامی رخ دهد که عصب دهلیزی گوش داخلی به دلیل ویروسی مانند آنفولانزا آلوده یا ملتهب شود .

 

– فیستول Perilymph

فیستول Perilymph وضعیتی است که در آن یک سوراخ کوچک بین گوش داخلی و گوش میانی اجازه می دهد مایعات به گوش میانی نشت کند.

فیستول می تواند به دلیل آسیب دیدگی سر ، عفونت های مزمن گوش یا تغییرات شدید فشار هوا ایجاد شود. افراد ممکن است در این حالت ، با حرکت ناپایدار ، گیجی و یا حالت تهوع همراه باشند .

 

– سندرم Mal de Debarquement

اگر فردی برای مدت طولانی سوار قایق شده یا روی تردمیل بدود ، ممکن است به سندرم  ( Mal de Debarquement  MdDS ) مبتلا شود.

در MdDS ، افراد حتی اگر روی سطح متحرک نباشند ، احساس حرکت یا تاب خوردن را تجربه می کنند. همچنین ممکن است احساس خواب آلودگی کنند و تمرکز آنها دشوار باشد. MdDS معمولاً اندکی پس از بازگشت فرد به زمین بی نقص از بین می رود ، اما علائم ممکن است گاهی طولانی تر شوند.

– نوروم صوتی

نوروم آکوستیک یا شوانوم دهلیزی ، یک تومور غیرسرطانی است که بر روی اعصاب گوش داخلی فشار می آورد و بر تعادل و شنوایی تأثیر می گذارد. نوروم آکوستیک می تواند افراد را ناپایدار یا گیج کند و منجر به کاهش شنوایی یا زنگ زدن در گوش شود.

 

– سکته

اگر فردی بهمراه علائم زیر دچار تعادل و هماهنگی شود ، ممکن است نشانه استوک باشد.

هر کسی که فکر می کند سکته مغزی خود یا فردی در نزدیکی آنهاست باید با شماره 911 تماس گرفته و به فوریت مراجعه کند. علائم شامل:

 • بی حسی در یک طرف بدن
 • بروز ناگهانی مشکلات بینایی
 • سردرد شدید
 • ضعف در صورت ، بازوها یا پاها
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • گیجی
 • در صحبت کردن یا درک دیگران مشکل دارید

عدم تعادل بدن

علائم عدم تعادل بدن

از دست دادن تعادل بدن ممکن است همراه با استفراغ و حالت تهوع باشد .
افرادی که با از دست دادن تعادل بدن روبه رو می شوند اغلب ممکن است هنگام ایستادن احساس کنند که در حال حرکت هستند. آنها ممکن است روی پاهای خود احساس ناپایداری کنند یا احساس کنند که فضای اطراف آنها در حال چرخش است .

آنها ممکن است احساس گیجی یا گمراهی کنند. این می تواند باعث شود که مردم احساس خود را نسبت به مکان خود از دست بدهند .

از دست دادن تعادل ممکن است با هر یک از علائم زیر اتفاق بیفتد :

احساس کنید که فضای اتاق دور سرتان می چرخد .
سرگیجه
سبکی سر
احساس ضعف
یک احساس “شناور”
مشکل در راه رفتن
حالت تهوع
استفراغ و اسهال
تاری دید
تغییر در ضربان قلب
تغییر فشار خون
اضطراب یا استرس 

اگر در برخی موارد با از بین رفتن علائم بالا ، باز هم دچار عدم تعادل در بدن شدید بهتر است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید .

 

عدم تعادل بدن

نحوه تشخیص عدم تعادل بدن

پزشک ممکن است فرد را متخصص گوش و حلق و بینی ، متخصص در شنوایی و شرایط تحت تأثیر در گوش ، بینی و گلو ارجاع دهد .

در طول تشخیص ، ممکن است لازم باشد افراد آزمایشات مختلفی انجام دهند ، از جمله:

 • آزمایش خون
 • تست شنوایی
 • آزمایشاتی که حرکت عضلات چشم را اندازه گیری می کنند .
 • آزمایشاتی که فعالیت مغز را اندازه گیری می کنند .
 • ارزیابی وضعیت و تعادل هنگام ایستادن روی یک سطح متحرک
 • نشستن روی صندلی چرخان و اندازه گیری حرکات چشم
 • دمیدن هوای گرم و خنک به مجرای گوش برای کنترل پاسخ
 • اتصال الکترودها به گردن برای مشاهده نحوه واکنش عضلات

 

عدم تعادل بدن

نحوه درمان عدم تعادل بدن

اگر نوع خاصی از دارو باعث از بین رفتن تعادل شود ، پزشک ممکن است بتواند دوز دارو را کاهش دهد یا گزینه های جایگزین را نیز برای درمان تجویز کند .

-افراد می توانند از مانور Epely برای درمان BPPV استفاده کنند. مانور Epely مجموعه حرکاتی است که هدف آن جدا کردن بلورها از کانال نیم دایره و برگرداندن آنها به موقعیت صحیح خود است. پزشک برای انجام صحیح این حرکات ، آموزشات لازم را به شما می دهد .

-اگر فردی به عفونت گوش مبتلا شود که باعث از بین رفتن تعادل شود ، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک یا داروهای ضد ویروسی را نیز تجویز کند .

-برای درمان بیماری منیر ، پزشک ممکن است برای درمان حالت تهوع و سرگیجه دارو تجویز کند. تزریق یا استفاده از نبض های فشار گوش نیز ممکن است در این رابطه موثر باشد .

-افراد مبتلا به بیماری منیر همچنین می توانند برای کاهش علائم خود مانند قطع مصرف سیگار و محدود کردن مصرف نمک ، الکل و کافئین ، تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنند. اگر این روش های درمانی موثر واقع نشوند ، ممکن است گزینه بعدی برای رفع این مشکل جراحی باشد .

طبق موسسه ملی اختلالات مغز و اعصاب و سکته مغزی ، اگر افراد به دلیل یک رویداد تحریک کننده مانند دیدن خون احساس سبکی کنند ، ممکن است بتوانند از غش جلوگیری کنند:

 • انگشتان خود را به صورت مشت بگیرید .
 • رانهای خود را به هم محکم کنید
 • نشسته با سر پایین تر از قلب خود باشد .
 • دراز کشیدن برای جلوگیری از سقوط جراحات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *