همه چیز درباره عفونت مثانه

عفونت مثانه چیست ؟

 

عفونت مثانه

 

یک عفونت مثانه بیشتر در اثر عفونت باکتریایی داخل مثانه ایجاد می شود. برای مبتلایان به سیستم ایمنی ضعیف ، مخمر نیز می تواند باعث عفونت مثانه شود. عفونت مثانه نوعی عفونت ادراری (UTI) است که به عفونت در هر جای دستگاه ادراری مانند مثانه ، کلیه ، مجرای ادرار یا مجرای ادرار مربوط می شود. عفونت مثانه می‌تواند خیلی دردناک و آزاردهنده باشد و درصورتیکه عفونت به کلیه‌های شما سرایت کند می‌تواند از لحاظ سلامتی مشکلی مهم و جدی تلقی شود

بیشتر موارد عفونت مثانه حاد است ، به طور ناگهانی رخ می دهد. موارد دیگر ممکن است مزمن باشند ، به این معنی که در طولانی مدت عود می کنند. درمان زودهنگام برای جلوگیری از شیوع عفونت مهم است.

 

 

عوامل ایجاد عفونت مثانه

باکتری هایی که از طریق مجرای ادرار وارد شده و به مثانه منتقل می شوند باعث عفونت مثانه می شوند. به طور معمول بدن با بیرون راندن آنها در هنگام ادرار کردن باکتری ها را از بین می برد و دفع می شود.

باکتری ها گاهی اوقات می توانند به دیواره مثانه بچسبند و به سرعت تکثیر شوند. این توانایی بدن را در از بین بردن آنها و در نتیجه عفونت مثانه تحت تأثیر قرار می دهد.

براساس اطلاعات موسسه ملی دیابت و گوارش و بیماریهای کلیوی (NIDDK) ، بیشتر عفونتهای مثانه توسط اشرشیاکلی (E. coli) ایجاد می شود. این نوع باکتری به طور طبیعی در روده بزرگ وجود دارد.

هنگامی که باکتری های مدفوع روی پوست قرار بگیرند و وارد مجرای ادرار شوند ، می توانند باعث ایجاد عفونت شوند. در زنان ، مجرای ادرار کوتاه است و باز شدن خارج آن از مقعد فاصله ندارد ، بنابراین باکتری ها به راحتی می توانند از یک سیستم بدن به بدن دیگر منتقل شوند.

 

 


بیشتر بدانید:

هر آنچه باید درمورد انسداد روده بدانید.


 

علائم عفونت مثانه

علائم عفونت مثانه بنا به شدت آن متفاوت است. بلافاصله در هنگام دفع ادرار متوجه تغییرات آن خواهید شد.

برخی از علائم شایع عبارتند از:

درد یا سوزش هنگام ادرار کردن
ادرار ابری یا خونین
ادرار کردن بیشتر از حد معمول ، که “فرکانس” نامیده می شود
ادرار ناخوشایند
احساس مکرر از نیاز به ادرار کردن ، که “فوریت” نامیده می شود
گرفتگی یا فشار در ناحیه تحتانی شکم یا کمر
هنگامی که عفونت مثانه گسترش می یابد ، می تواند باعث درد کمر نیز شود. این درد با عفونت در کلیه ها همراه است. بر خلاف کمر درد عضلانی ، این درد صرف نظر از موقعیت یا فعالیت شما ماندگار خواهد بود.

عفونت کلیه اغلب باعث تب ، لرز ، حالت تهوع و استفراغ می شود. شما معمولاً بسیار بیمار خواهید شد. عفونت کلیه از عفونت مثانه جدی تر است و نیاز به مراقبت فوری پزشک دارد.

 

نحوه تشخیص عفونت مثانه

برای تشخیص عفونت مثانه پزشک می تواند با انجام آزمایش ادرار ، علت را در یابد . این آزمایشی است که بر روی نمونه ادرار انجام می شود تا گلبول های سفید و قرمز خون و نیترات ها و باکتری ها بررسی شود.

-آزمایش ادرار

پزشک شما ممکن است کشت ادرار را نیز انجام دهد ، این یک آزمایش برای تعیین نوع باکتری موجود در ادرار است که باعث عفونت می شود. پس از شناخته شدن نوع باکتری ها ، از نظر حساسیت به آنتی بیوتیک آزمایش می شود تا مشخص شود کدام یک از آنتی بیوتیک ها به بهترین شکل ممکن عفونت را درمان می کنند.

آنالیز و تجزیه ادرار:

اگر مشکوک به عفونت مثانه باشید ممکن است پزشکتان جهت تعیین اینکه آیا درادرارتان باکتری، خون ، و یا چرک دیده می‌شود از شما یک نمونه ادرار بخواهد.

 -سیستوسکوپی

معاینه مثانه توسط یک سیستوسکوپ، لوله باریکی همراه با یک منبع نوری و دوربین متصل به آن که می‌تواند از طریق مجرای ادراری وارد مثانه شود، می‌تواند به تشخیص کمک کند. همچنین پزشکتان می‌تواند از سیستوسکوپ برای بیرون آوردن نمونه کوچکی از بافت( نمونه‌برداری یا بیوپسی) برای آنالیز و تجزیه و تحلیل در آزمایشگاه استفاده کند. احتمالاً اگر برای اولین بار علائم و نشانه‌های مربوط به عفونت ادراری را داشته‌اید انجام این آزمایش خیلی مورد نیاز نیست.

 


بیشتر بخوانید : لکوسیت ها در ادرار به چه معنا هستند؟


 

– آزمایشات تصویربرداری

یکی دیگر از روش های تشخیص عفونت مثانه ، آزمایشات تصویر برداری است . این نوع آزمایشات معمولاً لازم نیستند، اما در بعضی موارد و نمونه‌ها خصوصاً زمانی که هیچ مدرکی برای اثبات  عفونت پیدا نشود، می‌توانند مفید و کمک‌کننده باشند. برای مثال روش تصویربرداری از طریق اشعه ایکس و یا اولتراسوند، کمک می کنند تا سایر عوامل بالقوه التهاب مثانه مثل تومور یا ناهنجاری‌های ساختاری غیرمحتمل شمرده شوند

عفونت مثانه

روش درمان عفونت مثانه

عفونت های مثانه برای از بین بردن باکتری ها ، معمولاً آنتی بیوتیک ها و داروهای تسکین دهنده درد و سوزش تجویز می شوند.

داروها

از آنتی بیوتیک های خوراکی برای از بین بردن باکتری های ایجاد کننده عفونت مثانه استفاده می شود. اگر شما احساس درد و سوزش در ناحیه مثانه دارید  ، پزشک برای تسکین درد شما ممکن است  دارو نیز تجویز کند. رایج ترین دارو برای تسکین درد و سوزش همراه با عفونت مثانه ، فنازوپیریدین (پیریدیم) نامیده می شود.

 

درمان های خانگی

هنگامی که مبتلا به UTI هستید ، نوشیدن مایعات فراوان می تواند به بیرون ریختن باکتریها از مثانه شما کمک کند. آب بهتر است زیرا عاری از کافئین و شیرین کننده های مصنوعی است که مواد تحریک کننده مثانه شناخته می شوند پس باید حداقل 8 لیوان آب در طول روز بنوشید .

محلول ها ، آب میوه ها و عصاره های عصاره زغال اخته ممکن است در جلوگیری از ابتلا به UTI در برابر باکتری های E. coli می تواند مؤثر باشد. اما برای درمان عفونت فعال فقط نباید به آنها اعتماد کرد.

همچنین  آب زغال اخته باعث کاهش تعداد باکتریهای مثانه در هنگام عفونت شد اما نمی تواند عفونت را به طور کامل درمان کند.

 


بیشتر بدانید:

هر آنچه باید در مورد بیماری تالاسمی بدانید.


 

چه کسی در معرض عفونت مثانه است؟

هر کسی می تواند به عفونت مثانه مبتلا شود ، اما زنان بیشتر از مردان مستعد ابتلا به آنها هستند. دلیل این امر این است که زنان دارای مجرای ادرار کوتاهتر هستند و مسیر رسیدن به باکتری را برای باکتری ها آسان تر می کند.

مجرای ادرار ماده نیز از مجرای ادرار مردان نزدیک به راست روده قرار دارد. این بدان معنی است که مسافت کمتری برای سفر باکتریها وجود دارد.

با افزایش سن ، پروستات می تواند بزرگ شود. این می تواند باعث انسداد جریان ادرار شود و احتمال ابتلای انسان به UTI را افزایش دهد. UTI در مردان با افزایش سن ، افزایش می یابد.

عوامل دیگر می توانند خطر ابتلا به عفونت مثانه را در مردان و زنان افزایش دهند. این شامل:

کهولت سن
بی تحرکی
مصرف مایعات کافی
عمل جراحی در مجاری ادراری
سوند ادرار
انسداد ادرار ، که انسداد مثانه یا مجرای ادرار است
ناهنجاری مجاری ادراری ، که در اثر نقص هنگام تولد یا صدمات ایجاد می شود
احتباس ادرار ، که به معنی مشکل در تخلیه مثانه است
مجرای باریک تنگ
پروستات بزرگشده
بی اختیاری روده
بارداری
دیابت
شرایط سیستم عصبی که بر عملکرد مثانه تأثیر می گذارد ، مانند مولتیپل اسکلروز است
تضعیف سیستم ایمنی بدن

 

عفونت مثانه

روش های پیشگیری از عفونت مثانه

عفونت و التهاب مثانه می‌تواند بسیار  دردناک باشد، ولی شما می‌توانید برای بهبود و کاهش ناراحتی خود اقدامات زیر را انجام دهید:
• از یک بالشتک یا تشک گرم استفاده کنید
گاهی اوقات قرار دادن یک بالشتک یا تشک گرم بر روی قسمت پایینی شکم شما می‌تواند احساس فشار یا درد مثانه را کاهش دهد.
• آب و مایعات زیاد مصرف کنید
مقدار زیادی مایعات بنوشید، اما از نوشیدن قهوه، الکل، نوشیدنی‌های حاوی کافئین، آب مرکبات و مصرف غذاهای ادویه‌دار تا زمانیکه عفونت شما برطرف شود اجتناب کنید. این مواد مثانه شما را تحریک می‌کند و نیاز شدید و مکرر شما به ادرار کردن را تشدید می‌کند.بهتر است از آب به تنهایی و بدون موارد افزودنی استفاده کنید تا تاثیر بیشتری بر روی سلامت و رفع عفونت مثانه داشته باشد .

• در وان آب گرم قرار بگیرید
قرارگرفتن در یک وان حاوی آب گرم به مدت 15 تا 20 دقیقه می‌تواند به کاهش درد یا ناراحتی شما کمک کند.
اگر دچار عفونت‌های مکرر  مثانه می‌شوید،باید حتما علائم را  به پزشک خود اطلاع دهید. با کمک یکدیگر می‌توانید تدبیری بیاندیشید که ازپیشرفت  مجدد بیماری عفونت مثانه و نیز ناراحتی‌هایی که این بیماری می‌تواند به همراه داشته باشد جلوگیری کنید.

• مایعات فراوان بنوشید: به خصوص آب. نوشیدن مقادیر زیاد مایعات به خصوص زمانی که شما در حال انجام شیمی‌درمانی یا رادیوتراپی هستید و در روزهای درمان اهمیت زیادی دارد.

• بطور مکرر ادرار کنید: اگر احساس می‌کنید نیاز به ادرار کردن دارید برای رفتن به دستشویی تاخیر و درنگ نکنید.و هر دو سه ساعت یکبار بهتر است که مثانه را تخلیه کنید

• پس از انجام عمل دفع، جهت خشک کردن ناحیه تناسلی، از قسمت جلو به سمت عقب دستمال بکشید.بهتر است از دستمال های نخی استفاه کنید. این عمل از انتشار و پخش باکتری‌های ناحیه مقعد به سمت دهانه رحم و مجرای ادراری جلوگیری می‌کند.

• جهت استحمام ایستاده دوش بگیرید تا اینکه درون وان حمام دراز بکشید: اگر مستعد ابتلاء به عفونت‌ها می‌باشید، دوش گرفتن بیشتر از قرار گرفتن در وان حمام به جلوگیری از این عفونت‌ها کمک می‌کند.

• از اسپری‌های معطر و محصولات بهداشتی مخصوص بانوان در ناحیه دستگاه تناسلی استفاده نکنید. این محصولات می‌تواند مجرای ادراری و مثانه را تحریک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *