علل ریزش مژه و رشد مجدد آن

آیا مژگان رشد می کنند؟

مردم به دلایل زیادی ، از سوختگی گرفته تا شیمی درمانی ، مژه خود را از دست می دهند. اگرچه ممکن است مدتی طول بکشد ، اما مژگان معمولاً برمی گردند. مشابه موهای روی پوست سر ، مژه ها نیز چرخه رشد را طی می کنند ، بنابراین ریختن چند مورد معمولاً دلیلی برای نگرانی ندارد. با این وجود ، بسیاری از صدمات و بیماری ها می توانند باعث ریزش بسیاری یا بیشتر مژه ها شوند.

در این مقاله ، درباره چرایی افتادگی مژه ها و همچنین چگونگی کمک به رشد مجدد آنها ، با استفاده از داروها و داروهای خانگی صحبت می کنیم(1).

علل ریزش مژه

ضایعات مژه ، سوختگی و شیمی درمانی ممکن است به ریزش مژه منجر شود. شرایط زیر می تواند به ریزش مژه منجر شود:

سوختن مژه

طبق آکادمی چشم پزشکی آمریکا ، اگر مژگان سوخته شوند اما فولیکول های مو هنوز دست نخورده باشند ، مژگان معمولاً طی 6 هفته دوباره رشد می کنند. اما اگر فولیکول های مو نیز آسیب دیده باشد ، مژگان ممکن است رشد نکند.

شیمی درمانی

داروهایی که برای معالجه سرطان استفاده می شود ، بعضی اوقات می توانند باعث از بین رفتن مژگان شوند. البته همه داروهای شیمی درمانی باعث ریزش مو نمی شوند. اما اگر فردی از داروی شیمی درمانی استفاده کند که به دلیل ریزش مو شناخته شده است ، روی موهای بدن و همچنین پوست سر نیز تأثیر خواهد گذاشت. موهای بدن ، ابروها و مژگان معمولاً تحت تأثیر قرار می گیرند. معمولاً کمی بعد از متوقف کردن شیمی درمانی ، مژه ها دوباره رشد می کنند.

کوتاه کردن

بیشتر افراد مژه های خود را کوتاه نمی کنند. اما برای افرادی که این کار را انجام می دهند ، مژه ها به مرور زمان به طول اصلی خود بر می گردند.

بیرون کشیدن

Trichotillomania یک وضعیت روانی است که با انجام دادن بیرون کشیدن موها مشخص می شود. این کار می تواند روی موهای مختلف بدن از جمله مژگان انجام شود و به همان صوت تاثیر بگذارد. مژه ای که بیرون کشیده شده است ممکن است چند ماه طول بکشد تا رشد کند.

کاشت مژه

کاشت مژه به این صورت است که بر روی مژگان طبیعی چسبانده می شوند تا یک مژه ضخیم تر و طولانی تر ایجاد کنند. با این وجود ، این کار می تواند به مژگان طبیعی آسیب برساند یا موج بزند. اگر مژه های طبیعی به دلیل اکثر ضایعات از بین بروند ، به طور معمول طی چند ماه رشد می کنند.

شرایط تیروئید

غده تیروئید هورمون هایی تولید می کند. اگر غده بیش از اندازه هورمون تیروئید ایجاد کند ، می تواند علائم مختلفی از جمله ریزش مو ایجاد کند. ریزش مژه می تواند با پرکاری تیروئید (تیروئید بیش فعال) و کم کاری تیروئید (تیروئید تحت فشار) ایجاد شود. پس از درمان عدم تعادل تیروئید ، مژگان به طور معمول شروع به رشد می کنند.

آلوپسی آرهاتا

آلوپسی آرئاتا یک بیماری خود ایمنی است که باعث می شود سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله کند. این بیماری منجر به ریزش مو در پوست سر ، ابرو و مژه می شود. در حال حاضر درمانی برای آلوپسی وجود ندارد ، اما درمان هایی وجود دارد که می تواند به کاهش علائم کمک کند.

ممکن است مژه های از دست رفته در شیمی درمانی دوباره رشد کنند. در بسیاری موارد ، مژه های از دست رفته از طریق شیمی درمانی با گذشت زمان دوباره رشد می کنند. بعد از شیمی درمانی ، مژه ها ممکن است پراکنده ، ضخیم تر یا مانند قبل رشد کنند.

اگر بیماری تیروئید یا بیماری خود ایمنی باعث ریزش مژه شود ، فرد به احتمال زیاد برای جلوگیری از ریزش مژه ها نیاز به درمان مشکل اساسی دارد. مقدار زمان لازم برای رشد مژه ها بسته به علت و میزان ریزش مژه متغیر است.

داروها همچنین ممکن است به رشد مژگان کمک کند. یک پزشک ممکن است بیماتوپروست را به صورت قطره چشم تجویز کند. در یک مطالعه ، میزان استفاده از بماتاتوپروست در 41 نفر که به علت آلوپسی آراتا ریزش مژه داشتند ، مورد استفاده قرار گرفت.

شرکت کنندگان در این مطالعه به مدت یک سال 0.03 درصد از بیاتوپروست را به خط مژه بالایی به صورت  روزانه اعمال کردند. حدود 70 درصد از شرکت کنندگان دارای رشد مجدد مژه بودند. آیا مژه ها با داروهای خانگی سریعتر رشد می کنند؟ انواع مختلفی از داروهای خانگی وجود دارد که بسیاری از افراد از آن برای سرعت بخشیدن به رشد مژه استفاده می کنند. داروهای خانگی محبوب برای رشد مژه ها شامل روغن زیتون ، ماساژ مژه و محصولات بیوتین است.

اما اگر شخصی از داروهای خانگی برای درمان مژه های از دست رفته استفاده کند ، مژه ها سریعتر رشد خواهند کرد؟ پاسخ احتمالاً اینطور نیست. هیچ مدرک علمی وجود ندارد مبنی بر اینکه هرگونه داروی خانگی به رشد مژه کمک می کند. در حالی که تصور می شود بیوتین در سلامت پوست و مو نقش دارد ، تحقیقات محدودی در مورد اینکه آیا باعث رشد مو می شود ، وجود دارد.

جلوگیری از ریزش مژه

جلوگیری از ریزش مژه

شستن آرایش چشم در شب توصیه می شود ، زیرا ممکن است مژه خشک شود و یا بیرون بیفتد. در حالی که تصادفات اتفاق می افتد و همیشه نمی توان از ریزش مژه طبیعی جلوگیری کرد ، برخی اقدامات برای کاهش خطرات شخصی وجود دارد. این شامل:

خوردن یک رژیم غذایی سالم:

برخی کمبودهای غذایی ممکن است به ریزش مو کمک کند. این امکان وجود دارد که این نواقص بتواند روی مژگان نیز تأثیر بگذارد. مواد مغذی که ممکن است در سلامت مو نقش داشته باشند شامل موارد زیر است:

ویتامین سی

ویتامین B

ویتامین دی

فلزروی

اهن

پروتئین

عدم انجام کاشت مژه:

افرادی که از موی مژه استفاده می کنند ممکن است به طور تصادفی روی مژگان خود بکشند ، که می تواند به فولیکول های مو آسیب برساند. شستشوی آرایش در شب: ترک آرایش چشم در شب ، به خصوص ریمل ، می تواند باعث شستشوی مژه ها شود. شلاق خشک احتمالاً زودرس از بین می رود یا از بین می رود.

روغن کرچک :

این روغن حاوی مقادیر بالای مواد مغذی است که به تقویت مژه ها کمک کرده و باعث پرپشت شدن آنها می شود .

مالیدن چشم:

ساییدن بیش از حد چشم ها می تواند به ریزش مژه کمک کند. موها لطیف هستند ، بنابراین هنگام مالیدن چشم ها ملایم باشید.

دقیقاً مانند موهای روی پوست سر ، مژگان دارای چرخه رشد طبیعی هستند و اغلب از بین می روند. از بین رفتن چند مژه طبیعی است. با این وجود ریزش گسترده مژه به دلایل مختلف می تواند رخ دهد. در بسیاری از موارد ، مژه ها بدون درمان دوباره رشد می کنند.

برای افرادی که دوست دارند سرعت رشد مژه خود را تسریع کنند ، درمان ممکن است کمک کند. اگر کسی مطمئن نیست که چرا مژه هایشان از بین می رود ، بهتر است برای تعیین علت اصلی ، با پزشک صحبت کنید

 

در صورت تمایل می توانید مقاله زیر را که در ارتباط با جوز هندی است را نیز مطالعه کنید :

 

9 خاصیت شگفت انگیز جوز هندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *