عوارض و تاثیرات بوولیمی بر بدن چیست؟

Bulimia nervosa یا bulimia نوعی اختلال در خوردن است که منجر به ایجاد زخم ، پاکسازی و سایر علائم می شود. ممکن است در ابتدا عوارض جانبی جسمی بد بولیمی قابل توجه نباشد ، اما با گذشت زمان می توانند عوارض جانبی بدی را برای بدن ایجاد کنند.  Bulimia همچنین می تواند سلامت روان و عاطفی فرد را مختل کند. عوارض جانبی این بیماری ممکن است تهدید کننده زندگی باشد ، به خصوص اگر فرد تحت درمان قرار نگیرد. در این مقاله ما قصد داریم شما را با علائم بولیوی و تأثیرات آن بر بدن بیشتر آشنا کنیم.

 

 

تاثیرات بولیوی

Bulimia می تواند بسیاری از مناطق بدن را تحت تأثیر قرار دهد ، از جمله:

1) صورت و دهان

برآمدگی ممکن است باعث رفلاکس اسید و درد معده شود. برآمدگی ناشی از استفراغ خود به خود باعث ایجاد اثرات قابل توجه در صورت و دهان می شود ، از جمله:

 • پوسیدگی دندان : اسیدهای معده قوی ممکن است به مرور زمان لثه ها و مینای دندان را از بین ببرد ، که می تواند منجر به حساسیت و حفره های دندان شود.

 

 • گونه های پفی : گونه های پفی ممکن است نشانه ای از تورم غدد بزاقی باشد که به آن سیالادنوز گفته می شود.

 

 • چشم قرمز: استفراغ اجباری می تواند رگ های خونی را در چشم ها پشت سر بگذارد.

 

 • صدای شایع: اسید معده در استفراغ ممکن است به تارهای صوتی آسیب برساند.

 

 • سرفه: تحریک مداوم اسید در گلو می تواند باعث ایجاد سرفه شود. Bulimia همچنین می تواند باعث ایجاد زخم ، درد و تورم در دهان و گلو شود.

 

تاثیرات بولیوی

2) دستگاه گوارش

پاکسازی مکرر ممکن است باعث بروز مشکلاتی در دستگاه گوارش شود. بسیاری از مبتلایان به بولیمی دچار مشکلات گوارشی از جمله رفلاکس اسید و درد معده هستند. اسفنکتر که مری را کنترل می کند ممکن است ضعیف تر شود و به اسید اجازه بازگشت به مری را بدهد و علائم گوارشی ایجاد کند. از دیگر مشکلات احتمالی دستگاه گوارش می توان به اسهال ، نفخ و یبوست اشاره کرد . در حقیقت اگر ادامه فشار و استفراغ منجر به پارگی در مری شود ، استفراغ خونین می تواند رخ دهد. این به پارگی Mallory،Weiss معروف است و می تواند خونریزی تهدید کننده زندگی ایجاد کند.

پاکسازی مکرر همچنین ممکن است رگ های خونی را در نزدیکی مقعد آسیب دیده و باعث بواسیر شود . افرادی که برای تمیز کردن از ادرارآور یا ملین استفاده می کنند ممکن است مشکلات گوارشی دیگری داشته باشند. سوءاستفاده از این مواد ممکن است منجر به وابستگی شود ، بدون آنکه شخص بتواند حرکت طبیعی روده را بدون استفاده از آنها انجام دهد، مشکل یا غیرممکن است. استفاده بیش از حد از دیورتیک ها که پتاسیم را کاهش داده و باعث کم آبی می شوند نیز ممکن است به کلیه آسیب برساند ، به طور بالقوه منجر به بیماری مزمن کلیه یا نارسایی کلیه ها می شود .

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه که شما باید در مورد بیماری GERD بدانید.


 

3) سلامت روانی و عاطفی

Bulimia می تواند بر سلامت روانی و عاطفی تأثیر چندانی بگذارد. Bulimia یک وضعیت بهداشت روان است. احساس گناه ، شرم ، عدم کنترل و تحریف تصویر بدن که به نظر می رسد بسیاری از افراد با تجربه بولیوی باعث چرخه پاکسازی می شوند. بار مخفی نگه داشتن شرایط ممکن است باعث شود فرد احساس فشار و اضطراب اضافی کند .

سایر نگرانی های مربوط به سلامت روان که معمولاً افراد مبتلا به بولیوی را درگیر می کند عبارت اند از:

 • ایزوله سازی شخصی
  اعمال صدمه به خود
  رفتارهای تکانشی
  عزت نفس کم
 • نوسانات اصلی
  افکار یا اعمال افسردگی
  رفتارهای وسواسی، اجباری
  اضطراب عمومی

 

4) سلامت قلب و عروق و غدد درون ریز

افراد مبتلا به بولیوی ممکن است کالری و مواد مغذی کافی را برای تامین انرژی بدن خود هضم نکنند . کمبود مواد مغذی می تواند باعث کند شدن فرایندهای بدن در تلاش برای صرفه جویی در انرژی شود. استفراغ اجباری و اسهال می تواند شیمی بدن را مختل کند ، که می تواند به موارد زیر منجر شود:

 

 • آریتمی یا ضربان قلب غیر طبیعی
  مشکل در تنظیم دمای بدن
 • ضربان قلب پایین
  فشار خون پایین

Bulimia همچنین می تواند بر لوزالمعده تأثیر بگذارد. لوزالمعده به عنوان غده غدد درون ریز و برونگرای بدن برای ترشح انسولین ، هورمون ها و آنزیم های گوارشی عمل می کند. Bulimia ممکن است منجر به التهاب لوزالمعده شود ، که به آن لوزالمعده گفته می شود . پانکراتیت به طور معمول باعث طیف وسیعی از علائم : از جمله درد شدید شکم و کمر ، تهوع و استفراغ ، تب و کم آبی می شود. این وضعیت می تواند تهدید کننده زندگی باشد و به مراقبت های پزشکی فوری نیز نیاز دارد. با گذشت زمان ، عدم تعادل الکترولیتی در مبتلایان به بولیمی و سایر اختلالات خوردن ممکن است خطر ابتلا به عوارض شدید قلبی عروقی را افزایش دهد. این عوارض می تواند شامل ضربان قلب غیر طبیعی و نارسایی قلبی باشد.

 

 

5) کمبود آب و عدم تعادل الکترولیت

از بین رفتن مایعات ، چه در اثر استفراغ ، فشار بیش از حد یا استفاده از داروهای ادرارآور رخ دهد ، می تواند باعث کمبود شدید آب بدن شود. کمبود آب بدن ممکن است منجر به خستگی شدید و عدم تعادل الکترولیتی خطرناک شود. اگر افراد جایگزین الکترولیت های از دست رفته نباشند ، ممکن است در معرض خطر مشکلات سلامتی از جمله تشنج قرار بگیرند. کم آبی و تغذیه نامناسب نیز می تواند روی مو ، پوست و ناخن ها تأثیر به سزایی بگذارد. ممکن است پوست بسیار خشک شود ، در حالی که موها بسیار سرخ می شوند و بیرون می روند. ممکن است ناخن ها به راحتی شکننده و تراشه شوند.

 

 

6) بهداشت باروری

زنان بارداری که زخم و پاکسازی می کنند ممکن است نوزادان خود را در معرض خطر عوارض قرار دهند.
کمبود کالری و مواد مغذی ممکن است باعث عدم تعادل هورمونی در بدن شود که می تواند منجر به تغییراتی در سیستم تولید مثل شود. سطح غیر طبیعی سطح استروژن و پروژسترون می تواند باعث شود که افراد، قاعدگی را متوقف کنند. ممکن است برخی از تخمدان های زنان بسته شود و آزاد شدن تخم ها متوقف شود ، و این امر باعث می شود بارداری غیرممکن شود. همچنین ممکن است فرد مبتلا به بولیوی دچار افت فشار جنسی شود. زنان باردار که زخم و پاکسازی می کنند خود و نوزادان خود را در معرض عوارض قابل توجهی قرار می دهند ، از جمله:

 

 • سقط جنین
  ناهنجاری های هنگام تولد
  تولد زودرس
  افسردگی پس از زایمان
 • وزن کم هنگام تولد

سطح پایین تر هورمونهای تولید مثل نیز ممکن است منجر به ریزش استخوان یا افزایش خطر پوکی استخوان و استخوان های شکسته شود.

 

 


بیشتر بخوانید : چرا سوزش سر دل اتفاق می افتد؟


7) شناخت چرخه پاکسازی

این دو رفتار که تعریف کننده bulimia است پر زحمت و پاکسازی است. زنگ زدن یا پرخور خوردن زمانی است که فرد از یک مقدار غذا بیشتر از نیاز بدن خود در یک جلسه غذا می خورد ، و اغلب منجر به احساس بیماری می شود. افرادی که زیاد غذا می خورند ممکن است احساس شرم کنند و عادتهای غذایی خود را از افراد دیگر پنهان کنند. اعضای خانواده ، دوستان نزدیک و شرکای آنها حتی ممکن است از این عادات آگاه نباشند. علائم دیگر خوردن زیاد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • غذا خوردن تا حد درد جسمی
 • احتراق یا مخفی کردن غذاهای غذایی
  داشتن یک اضطراب غیرقابل مقاومت برای خوردن
  هنگام شروع غذا خوردن احساس از دست دادن کنترل می کنید
  دروغ گفتن یا بهانه ای در مورد غذا برای پوشاندن عادات غذا خوردن

بسیاری از افراد عادت های غذایی پرخاش خود را با احساس شرم پیوند می دهند. هنگامی که شرارت به پایان رسید ، ممکن است فرد نسبت به خود احساس انزجار کند و یا از رفتار خود شرمنده شود. آنها همچنین ممکن است از افزایش وزن ترس داشته باشند که این امر در حقیقت باعث می شود احساس نیاز به پاکسازی کنند.

پورگی زدن زمانی است که فرد سعی می کند از کالری اضافی که در حین نیش خوردن استفاده می کند ، خلاص شود. شرم  می تواند نیاز به پاکسازی و همچنین احساسات جسمی ناراحتی از خوردن زیاد را برانگیزد.

مردم به روش های مختلف پاکسازی می کنند. برخی از افراد با تحریک رفلکس gag خود استفراغ را تحریک می کنند. برخی دیگر ممکن است از ملین یا مدر استفاده کنند.

بنابراین Bulimia یک اختلال جدی در خوردن غذا و وضعیت سلامت روان است. علائم جسمی بولیمی می تواند عوارض بالقوه تهدید کننده زندگی را ایجاد کند. همچنین برای هر کسی که رابطه ناسالم با غذا داشته باشد مراجعه به یک متخصص مراقبت های بهداشتی بسیار حیاتی است. پزشک متخصص باید به علائم یا سایر مواردی که ناشی از بولیوی است ، بپردازد. آنها ممكن است برای درمان هرگونه عارضه دیگر ، درمان را توصیه كنند یا فرد را به متخصصان ارجاع دهند.

اگرچه به مرور زمان طول می کشد ، اما درمان بولیمی برای بهبودی بدن کاملا ضروری است. بنابراین درک این مسئله هم ضروری و مهم است که شرم آور اختلال در خوردن غذا وجود ندارد و کمک در دسترس است.

 

عوارض بولیمی

عوارض بولیمی

عوارض بولیمی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • پارگی معده و مری
  اختلال در عملکرد آزاد کننده روده
  کم آبی
  ضربان قلب نا منظم
  حمله قلبی
  پایین بودن میل جنسی
  خطر بالاتر برای رفتار خودکشی
 • حفره های دندان
  حساسیت دندان به غذای گرم یا سرد
  تورم و درد در غدد بزاقی
  زخم معده
  فرسایش مینای دندان به دلیل قرار گرفتن در معرض مکرر در محتویات اسیدی معده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *