همه آنچه باید درباره فیبرو کیستیک بدانید

فیبرو کیستیک چیست؟

کیست یک کیسه مانند کیسه ای از بافت غشایی است که حاوی مایعات ، هوا یا مواد دیگری است. کیست تقریباً در هر نقطه از بدن یا زیر پوست شما رشد می کند. انواع مختلفی از کیست ها وجود دارد. بیشتر کیست ها خوش خیم یا غیر سرطانی هستند.

بیماری پستان فیبروکیستيک که معمولاً به آن سینه های فیبروکیستيک یا تغییر فیبروکیستيک گفته می شود ، یک بیماری خوش خیم (غیر سرطانی) است که در آن سینه ها احساس لامپ می کنند. سینه های فیبروکیستیک مضر یا خطرناک نیستند ، اما ممکن است برای بعضی از خانم ها آزار دهنده یا ناراحت کننده باشد.  بسیاری از خانم های دارای سینه فیبروکیستیک هستند اما علائمی ندارند. اگرچه داشتن پستان های فیبروکیستيک یا به عبارتی کیست پستان  مضر نیست ، اما این بیماری می تواند تشخیص سرطان پستان را به چالش کشیده تر کند.

 

کیست پستان

علائم فیبروکیستیک پستان

اگر به بیماری پستان فیبروکیستیک مبتلا هستید ، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

  • توده ای نرم و بیضی شکل با لبه های متمایز در پستان (که معمولا، اما نه همیشه، خوش خیم هستند).
  • معمولاً در یک پستان یافت می شود، اما می تواند هر دو سینه را نیز بطور همزمان تحت تاثیر قرار دهد.
  • درد پستان یا حساسیت به لمس در ناحیه ای از توده پستان.
  • افزایش اندازه توده پستان و حساسیت پستان درست قبل از قاعدگی.
  • کاهش اندازه توده پستان و کاهش علائم و نشانه ها بعد از قاعدگی.

ممکن است تورم یا برآمدگی بیشتری در یک پستان داشته باشد و سایز یکی از سینه ها با دیگری تفاوت داشته باشد . علائم شما به دلیل تغییرات هورمونی احتمالاً درست قبل از پریود شما بدتر خواهد بود ، اما ممکن است در طول ماه علائمی داشته باشید.

توده های سینه فیبروکیستيک در طول ماه نوسان زیادی دارند و معمولاً قابل حمل هستند. اما گاهی اوقات اگر بافت فیبری زیادی وجود دارد ، توده ها ممکن است درهمان جایی هستند که ثابت شوند و تکان نخورند.

همچنین ممکن است درد زیر بغل خود را حس کنید. برخی از خانم ها از نوک سینه خود ترشحی سبز یا قهوه ای تیره دارند.

اگر مایعات شفاف ، قرمز یا خونی از نوک پستان شما بیرون بیاید ، فوراً به پزشک مراجعه کنید ، زیرا این ممکن است نشانه سرطان پستان باشد.

 


بیشتر بدانید:

هر آنچه باید در مورد علائم سرطان پستان بدانید.


 

 

کیست پستان

عوامل ایجاد فیبروکیستیک پستان

در اثر هورمونهای ایجاد شده از تخمدان ، بافت پستان تغییر می کند. اگر سینه های فیبروکیستیک دارید ، ممکن است در پاسخ به این هورمون ها تغییرات ظاهری بیشتری داشته باشید. این می تواند منجر به تورم و برآمدگی و درد شدید پستان شود.

علائم رایج فقط قبل یا در طول دوره شماست. ممکن است توده هایی در سینه های شما ایجاد شود که ناشی از کیست و تورم لوب های پستان ، غدد تولید کننده شیر است. همچنین ممکن است ضخیم شدن توده در پستان احساس شود که ناشی از رشد بیش از حد بافت فیبری است.

میکروکیست ها ( Microcysts )

این کیست ها بسیار کوچک هستند که اصلا احساس نمی شوند، اما ممکن است در طول آزمایشات تصویری، مانند ماموگرافی یا سونوگرافی دیده شوند.

ماکروکیست ها ( Macrocysts )

ماکروکیست ها به اندازه ای  بزرگ هستند که براحتی احساس می شوند و می توانند در حدود 1 تا 2 اینچ (2.5 تا 5 سانتی متر) در قطر رشد کنند. کیست های بزرگ پستان فشار زیادی در نزدیکی بافت پستان وارد آورده و باعث درد یا ناراحتی در پستان می گردند.
دلیل قطعی تشکیل کیست های پستان هنوز ناشناخته مانده است. برخی از شواهد نشان می دهد که استروژن اضافی در بدن شما، بافت پستان را تحریک کرده و می تواند نقش مهمی در ایجاد کیست های پستان ایفا کند.

 

 

نحوه تشخیص فیبروکیستیک پستان

پزشک شما می تواند با انجام معاینه جسمی پستان ، بیماری پستان فیبروکیستیک را تشخیص دهد.

همچنین برای تشخیص دقیق تر این بیماری پزشک ممکن است دستور ماموگرافی ، سونوگرافی یا ام آر آی را برای بررسی بهتر تغییرات در سینه های شما بدهد. ممكن است ماموگرافي ديجيتال براي خانم هايي كه سينه هاي فيبروكستيك دارند نيز توصيه شود ، زيرا اين تكنولوژي تصوير دقيق تر پستان را میسر می سازد.

در برخی موارد ، سونوگرافی ممکن است به تشخیص طبیعی بافت پستان از ناهنجاری ها کمک کند. اگر پزشک شما نگران پیدایش کیست یا یافتن دیگری در پستان شماست ، ممکن است بیوپسی راتجویز می کند تا ببیند که سرطانی است.

این بیوپسی معمولاً توسط آسپیراسیون سوزن ریز انجام می شود. این یک عمل جراحی برای از بین بردن مایع یا بافت با استفاده از یک سوزن کوچک است. در بعضی موارد ، پزشک ممکن است بیوپسی هسته سوزنی را توصیه کند ، که مقدار کمی از بافت را برای معاینه حذف می کند.

 

کیست پستان

نحوه درمان فیبروکیستیک پستان

بیشتر زنانی که به بیماری فیبروکیستيک پستان مبتلا هستند ، نیازی به درمان تهاجمی ندارند. درمان خانگی معمولاً برای تسکین درد و ناراحتی همراه است.

داروهای بدون درد و مسکن مانند ایبوپروفن (Advil) و استامینوفن (Tylenol) معمولاً می توانند هرگونه درد و ناراحتی را برطرف کنند. همچنین می توانید برای کاهش درد و حساسیت به سینه ، سوتین مناسب و نخی  را امتحان کنید.

برخی از خانم ها در می یابند که استفاده از کمپرس گرم و سرد باعث کاهش علائم آنها می شود. یک پارچه گرم یا یخ پیچیده شده در پارچه را روی سینه های خود بمالید تا ببینید کدام یک از اینها برای شما بهتر است.

برای کیست های پر از مایع در سینه هیچگونه درمانی نیاز نیست. اگر شما هنوز به یائسگی نرسیده اند، پزشک به پایش وضعیت کیست پستان می پردازد و اینکه آیا کیست خود به خود برطرف می گردد یا خیر.

آسپیراسیون

آسپیراسیون روشی است که برای تشخیص کیست پستان مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است به عنوان یکی از روش های درمان نیز بکار رود. اگر پزشک در زمان تشخیص موفق به تخلیه تمام مایع از کیست شود، توده از بین می رود و کلیه علائم نیز بهبود می یابند.
اگر دچار کیست سینه باشید، ممکن است نیاز به تخلیه بیش از یک بار مایع درون توده داشته باشید. این امر بسیار طبیعی است که کیست ها ممکن است دوباره عود کنند . با این حال، در صورتی که کیست در دو تا سه چرخه قاعدگی از بین نرود و بطور مداوم افزایش سایز داشته باشد، شما باید به پزشک خود برای بررسی بیشتر از طریق سونوگرافی مراجعه کنید.

 

هورمون درمانی

با استفاده از قرصهای جلوگیری از بارداری (قرصهای ضد بارداری خوراکی) که برای تنظیم چرخه قاعدگی استفاده می شود می توان به کاهش عود کیست های پستان کمک کرد. اما به دلیل عوارض احتمالی جانبی جدی که وجود دارد، قرصهای جلوگیری از بارداری و یا داروهای هورمونی دیگر مانند تاموکسیفن ، معمولاً تنها در زنان مبتلا به علایم شدید توصیه می شود. قطع درمان جایگزینی از طریق هورمون، در طول سالهای پس از یائسگی ممکن است تشکیل کیست ها را در این زنان کاهش دهد.

 

عمل جراحی

جراحی کیست فقط در شرایط غیر معمول ضروری است. جراحی زمانی پیشنهاد می شود که کیست پستان باعث ناراحتی فرد شود و پس از ماهها عود کند و یا کیست پستان حاوی مایع آغشته به خون باشد و یا دیگر نشانه های نگران کننده را داشته باشد.

 


بیشتر بدانید:

هر آنچه باید راجع به شیمی درمانی بدانید.


 

استفاده از روغن گل پامچال

یک مکمل از نوع اسید چرب (اسید لینولئیک) است که همواره در دسترس است. چند مطالعه کوچک نشان می دهد که روغن گل پامچال ممکن است به تسکین درد پستان ناشی از کیست ها و چرخه قاعدگی کمک کند. اما این شواهد قطعی نبوده و تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است. اگرچه مکانیسم دقیق آن تا به امروز مشخص نبوده است اما برخی از کارشناسان بر این باورند زنانی که دچار کمبود اسید لینولئیک هستند، بسیار بیشتر به نوسانات هورمونی در سیکل قاعدگی حساس هستند و در نتیجه درد پستان نیز در آنها شدیدتر است.
وجود کیست یا توده در بدن شما نیاز به ارزیابی پزشکی فوری دارد تا مطمئن شوید که سرطانی نباشد، بنابراین توصیه های پزشک خود را با دقت دنبال کنید و اگر در حال مصرف هر گونه ویتامین، داروهای گیاهی یا دیگر مکمل های غذایی هستید پزشک خود را در جریان قرار دهید.

 

 

کیست پستان

تغییر در برنامه زندگی

استفاده از سینه بند های مخصوص :

چنانچه دچار درد پستان ناشی از کیست هستید، نگه داشتن محکم بافت سینه ممکن است به از بین بردن برخی از این ناراحتی ها کمک می کند پس بهتر است از سوتین های مناسب و نخی استفاده کنید.

اجتناب از مصرف کافئین

اگر چه تاالان دلیل قطعی و علمی برای این موضوع اثبات نشده است که کافئین می تواند به کاهش درد کمک کند ، اما، برخی از زنان پس از حذف کافئین از رژیم غذایی خود از علائم این بیماری رهایی پیدا کردند و دیده شد که با کاهش یا حذف کافئین در مواد غذایی مصرفی همچون نوشیدنی ها، و همچنین در غذاهایی مانند شکلات بسیاری ازعلائم آنها بهبود یافت و شدت درد تسکین پیدا کرده است.

 

کاهش مصرف نمک در رژیم غذایی

اگرچه ارتباط بین کاهش مصرف نمک و شکل گیری و ایجاد کیست های پستان هنوز قطعی نبوده و اثبات نشده است، برخی مطالعات بیانگر آن است که کاهش مصرف نمک می تواند در این زمینه بسیار موثر باشد. کاهش دریافت سدیم با کاهش مقدار مایع اضافی موجود در بدن ارتباط مستقیم داشته و به نوبه خود به از بین بردن نشانه ها و علائم مرتبط با کیست پستان کمک می کند.

استفاده از داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک

داروهای مسکنی که پزشک تجویز می کند مانند استامینوفن (تیلنول) یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن    ( ibuprofen) با نامهای تجاری (Advil، Motrin و IB) یا ناپروکسن (Naprosyn) می توانند تا حد زیادی درد ناشی از وجود کیست پستان را در زنان کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *