دانستنی ها درباره قرص متادون

متادون چیست؟

متادون هیدروکلراید داروی مخدری است که مانند سایر مخدرها عمدتا اگونیست گیرنده های مورفینی مغز می باشد. متادون به خوبی از راه گوارشی جذب شده و ظرف 6-2 ساعت اثرات اولیه آن بارز می گردد. نیمه عمر آن در ابتدای مصرف حدود 7-4 ساعت بوده و در مصرف طولانی مدت و مستمر به 48-24 ساعت می رسد . این قرص به عنوان یک داروی عمومی در دسترس است و می توان بدون نسخه پزشک از داروخانه ها تهیه کرد.
متادون به صورت قرص ، قرص پراکنده (قرص قابل حل در مایع) ، محلول کنسانتره و محلول است. شما هر یک از این اشکال از طریق دهان قابل مصرف است. این ماده می تواند به عنوان آمپول هم مصرف شود که فقط توسط پزشک شما انجام می شود.
از قرص خوراکی متادون برای درمان درد استفاده می شود. این ماده همچنین برای سم زدایی یا درمان نگهداری اعتیاد به مواد مخدر افیونی استفاده می شود.

 

متادون

نحوه مصرف متادون

قرص متادون برای کنترل درد متوسط تا شدید استفاده می شود. این تنها در مواردی تجویز می شود که سایر داروهای ضد درد کوتاه مدت یا غیر افیونی درد شما را تسکین نمی دهد .

متادون همچنین برای کنترل اعتیاد به مواد مخدر استفاده می شود. اگر به یک افیون دیگر اعتیاد دارید ، ممکن است پزشک متادون به شما بدهد تا از بروز علائم شدید ترک جلوگیری کند.

قرص متادون به گروهی از داروها به نام افیون (مواد مخدر) تعلق دارد، که به روشی مشابه عمل می کنند. این داروها اغلب برای درمان بیماری های مشابه استفاده می شوند.

متادون روی گیرنده های درد در بدن شما کار می کند. این عملکرد می تواند میزان درد شما را کاهش می دهد. متادون همچنین می تواند جایگزین داروی مخدر دیگری شود که به آن اعتیاد دارید. این باعث می شود که علائم ترک شدیدی نداشته باشید.

 


بیشتر بدانید:

هر آنچه که باید درمورد سردردهای خوشه ای بدانید.


 

تداخلات دارویی متادون

قرص خوراکی متادون می تواند با سایر داروها ، ویتامین ها یا گیاهانی که ممکن است مصرف کنید تداخل داشته باشد. تداخل زمانی است که ماده ای نحوه کار دارو را تغییر می دهد. این می تواند مضر باشد و یا از عملکرد خوب دارو جلوگیری کند.

برای جلوگیری از تداخل ، پزشک باید تمام داروهای شما را با دقت مدیریت کند. حتماً در مورد تمام داروها ، ویتامین ها یا گیاهانی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. برای اطلاع از چگونگی تداخل این دارو با چیز دیگری که مصرف می کنید ، با پزشک خود صحبت کنید.

 داروهایی که می توانند باعث تداخل با متادون شوند:

– داروهایی که نباید با متادون استفاده کنید

این داروها را با متادون مصرف نکنید. انجام این کار می تواند اثرات خطرناکی در بدن شما ایجاد کند.داروهایی چون، پنتازوسین ، نال بوفین ، بوتورفانول و بوپرنورفین. این داروها ممکن است اثرات تسکین دهنده درد متادون را کاهش دهند. این می تواند علائم ترک را ایجاد کند.

– افزایش عوارض جانبی سایر داروها

مصرف متادون با داروهای خاص خطر عوارض جانبی آن داروها را افزایش می دهد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:
بنزودیازپین ها مانند دیازپام ، لورازپام ، کلونازپام ، تمازپام و آلپرازولام. افزایش عوارض جانبی می تواند شامل خواب آلودگی شدید ، کند شدن یا توقف تنفس ، کما یا مرگ باشد. در صورت نیاز به مصرف یکی از این داروها با اکسی کدون ، پزشک شما را از نظر عوارض جانبی از نزدیک تحت نظر خواهد گرفت.
زیدوودین عوارض جانبی می تواند شامل سردرد ، خستگی ، کاهش اشتها ، حالت تهوع و استفراغ باشد.

-آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها مانند کلاریترومایسین و اریترومایسین. مصرف این داروها با متادون ممکن است باعث افزایش خواب آلودگی و کند شدن تنفس شود. ممکن است پزشک بسته به میزان شدید عوارض جانبی ، دوز متادون شما را تنظیم کند.

– داروهای ضد قارچ

مصرف داوهای ضد قارچ مانند کتوکونازول ، پوساکونازول و ووریکونازول با متادون ممکن است باعث افزایش خواب آلودگی و کند شدن تنفس شود. ممکن است پزشک بسته به میزان شدید عوارض جانبی ، دوز متادون شما را تنظیم کند.

– داروهای HIV

داروهایی مانند ریتوناویر یا ایندیناویر، مصرف این داروها با متادون ممکن است باعث افزایش خواب آلودگی و کند شدن تنفس شود. ممکن است پزشک بسته به میزان شدید عوارض جانبی ، دوز متادون شما را تنظیم کند.

 

متادون

 

– داروهای آلرژی

مصرف داروهایی مانند دیفن هیدرامین و هیدروکسی زین، این داروها با متادون ممکن است باعث احتباس ادرار (عدم تخلیه کامل مثانه) ، یبوست و کندی حرکت در معده و روده شود. این می تواند منجر به انسداد شدید روده شود.

– داروهای بی اختیاری ادرار

مانند تولترودین و اکسی بوتینین. مصرف این داروها با متادون ممکن است باعث احتباس ادرار (عدم تخلیه کامل مثانه) ، یبوست و کندی حرکت در معده و روده شود. این می تواند منجر به انسداد شدید روده شود.
بنزتروپین و آمیتریپتیلین. مصرف این داروها با متادون ممکن است باعث احتباس ادرار (عدم تخلیه کامل مثانه) ، یبوست و کندی حرکت در معده و روده شود. این می تواند منجر به انسداد شدید روده شود.

– داروهای ضد روان پریشی وافسردگی

مصرف داروهایی چون  کلوزاپین و اولانزاپین با متادون ممکن است باعث احتباس ادرار (عدم تخلیه کامل مثانه) ، یبوست و کندی حرکت در معده و روده شود. این می تواند منجر به انسداد شدید روده شود.

– داروهای ریتم قلب

، مانند ، کینیدین ، ​​آمیودارون و دوفتیلید. مصرف این داروها با متادون ممکن است باعث مشکلات ریتم قلب شود.آمیتریپتیلین مصرف این دارو با متادون ممکن است باعث مشکلات ریتم قلب شود. داروهایی مانند فوروزماید و هیدروکلروتیازید. مصرف این داروها با هم می تواند سطح الکترولیت شما را تغییر دهد. این می تواند باعث مشکلات ریتم قلب شود.

در چه صورت اثر بخشی متادون کاهش می یابد؟

هنگامی که قرص متادون از اثربخشی کمتری برخوردار است، زمانی است که متادون با داروهای خاصی مصرف می شود ، ممکن است برای درمان بیماری شما به خوبی عمل نکند. زیرا ممکن است مقدار متادون در بدن شما کاهش یابد.

نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

داروهای ضدتشنج ، مانند فنوباربیتال ، فنی توئین و کاربامازپین، این داروها می توانند اثر متادون را متوقف کنند. این می تواند علائم ترک را ایجاد کند.

 

متادون

هشدارهای متادون

-هشدار خواب آلودگی

این دارو می تواند شما را بسیار خواب آلود کند. بعد از مصرف این دارو از انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند مانند رانندگی و کار با وسایل تیز و برنده برقی جدا خودداری کنید.

-هشدار آلرژی

متادون می تواند یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند، علائم این واکنش مشکل تنفس و تورم گلو یا زبان است.

اگر تا به حال نسبت به آن واکنش آلرژیک داشته اید ، این دارو را دیگر مصرف نکنید. مصرف مجدد آن می تواند سلامتی شما را به خطر بیاندازد.

-هشدار تعامل با الکل

استفاده از نوشیدنی های حاوی الکل می تواند خطر آرام سازی ، کاهش تنفس ، کما (بیهوش بودن برای مدت طولانی) و مرگ ناشی از متادون را افزایش دهد. اگر الکل می نوشید ، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد از نظر فشار خون پایین ، مشکلات تنفسی و آرام بخشی تحت نظر باشید.

– هشدار برای افراد مبتلا به مشکلات کلیوی

اگر به مشکلات کلیوی مبتلا هستید یا سابقه بیماری کلیه دارید ، ممکن است نتوانید این دارو را به خوبی از بدن پاک کنید. این ممکن است سطح متادون را در بدن شما افزایش دهد و عوارض جانبی بیشتری ایجاد کند. در صورت استفاده از این دارو ، پزشک باید مراقب شما باشد.

-هشدار برای افراد مبتلا به مشکلات کبدی

اگر مشکلات کبدی یا سابقه بیماری کبدی دارید ، ممکن است نتوانید این دارو را به خوبی پردازش کنید. این ممکن است سطح متادون را در بدن شما افزایش دهد و عوارض جانبی بیشتری ایجاد کند. در صورت استفاده از این دارو ، پزشک باید مراقب شما باشد.

 

– هشدار برای افراد مبتلا به مشکلات تنفسی

این دارو می تواند باعث مشکلات تنفسی شود. همچنین می تواند مشکلات تنفسی که قبلاً داشته اید را بدتر کند،که این خود می تواند بسیار خطرناک باشد . اگر مشکلات تنفسی ، آسم شدید یا حمله آسم دارید ،باید با پزشک خود درباره مصرف این دارو مشورت کنید.

– هشدار برای افراد مبتلا به  انسداد دستگاه گوارش (GI)

این دارو می تواند باعث یبوست شود و خطر انسداد دستگاه گوارش را افزایش دهد. اگر سابقه انسداد دستگاه گوارش دارید یا در حال حاضر یکی از این موارد را دارید ، باید با پزشک خود درمورد اینکه این دارو برای شما بی خطر است صحبت کنید. اگر به ایلئوس فلج کننده مبتلا هستید (عدم وجود تن عضله در روده که می تواند باعث انسداد دستگاه گوارش شود) ، نباید این دارو را مصرف کنید.

– هشدار برای افراد مبتلا به تشنج

این دارو ممکن است باعث تشنج بیشتر در افراد مبتلا به صرع شود. اگر هنگام مصرف این دارو کنترل تشنج بدتر شد ، با پزشک خود تماس بگیرید. این دارو ممکن است باعث افزایش فشار در مغز شما شود. این می تواند خطر ابتلا به عوارض را افزایش دهد یا باعث مرگ شود. اگر اخیراً از ناحیه سر آسیب دیده اید ، خطر مشکلات تنفسی ناشی از متادون را افزایش می دهد. با پزشک خود در مورد اینکه آیا این دارو برای شما بی خطر است صحبت کنید.

 

متادون

عوارض جانبی متادون

قرص خوراکی متادون می تواند باعث خواب آلودگی شدید و تنفس کند شود. این احتمالاً در چند ساعت اول پس از مصرف و هنگامی که دکتر دوز شما را افزایش می دهد ، رخ می دهد.

برخی از عوارض شایع متادون می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • یبوست
 • حالت تهوع
 • خواب آلودگی
 • استفراغ
 • خستگی
 • سردرد
 • سرگیجه
 • دل درد

اگر این اثرات خفیف باشد ، ممکن است طی چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر شدت آنها بیشتر است یا از بین نمی روند ، باید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم به گونه ای است که فکر می کنید سلامت شما در خطر است بهتر است هر چه سریعتر به بیمارستان مراجعه کنید.

عوارض جانبی جدی و علائم آنها می تواند شامل موارد زیر باشد:

– علائم نارسایی تنفسی (توانایی نفس کشیدن):

 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • سبکی سر
 • احساس ضعف
 • تنفس کند
 • تنفس بسیار کم عمق (حرکت قفسه سینه با تنفس)
 • سرگیجه
 • گیجی

– علائم افت فشار خون ارتواستاتیک:

 • فشار خون پایین
 • سرگیجه یا سبکی سر
 • ضعف و غش کردن

-علائم وابستگی جسمی و ترک آن در هنگام قطع دارو:

 • بی قراری
 • تحریک پذیری یا اضطراب
 • مشکل خواب
 • افزایش فشار خون
 • سرعت تنفس سریع
 • ضربان قلب سریع
 • مردمک چشم گشاد شده (بزرگ شدن مرکز تاریک چشم)
 • چشمان اشک آلود
 • آبریزش بینی
 • خمیازه
 • حالت تهوع ، استفراغ و از دست دادن اشتها
 • اسهال و گرفتگی معده
 • تعریق
 • لرز
 • درد عضلانی و کمردرد

بهتر است بدانید هدف ما ارائه مناسب ترین و پرکاربردترین  اطلاعات فعلی به شما است. با این حال ، از آنجا که داروها به طور متفاوتی روی هر فرد تأثیر می گذارند ، نمی توانیم به طور قطعی تضمین کنیم که این اطلاعات شامل همه عوارض جانبی احتمالی است. این اطلاعات جایگزین توصیه های پزشکی نیست. در صورت درد و علائم شدید باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

 


بیشتر بدانید:

تمام آنچه شما باید درباره آنفولانزا بدانید.


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *