هر آنچه باید راجع به مشکلات کیسه صفرا بدانید.

بیشتر افراد تا زمانی که شروع به ایجاد مشکل نکند ، به کیسه صفرا توجهی نمی کنند. با این حال ، وقتی مشکلی پیش می آید ، می تواند کاملاً دردناک باشد و نیاز به اقدام کاملا فوری دارد. کیسه صفرا اندامی به اندازه 4 اینچ و گلابی شکل است که در زیر کبد در قسمت فوقانی راست شکم یافت می شود. این صفرا ، ترکیبی که توسط کبد برای هضم چربی ذخیره می شود ، ذخیره می کند و به بدن کمک می کند تا ویتامین ها و مواد مغذی محلول در چربی را جذب کند . در یک کیسه صفرا سالم ، این روند بدون درد اتفاق می افتد. اما ، هنگامی که انسداد در کیسه صفرا رخ می دهد ، یا عملکرد صحیح را متوقف می کند ، درد و ناراحتی قابل توجهی ایجاد می شود. در این مبحث به عملکرد کیسه صفرا ، برخی از مشکلات کلیه کیسه صفرا و علائم آنها ، گزینه های درمانی می پردازیم.

مشکلات کیسه صفرا

کیسه صفرا دقیقاً زیر کبد یافت می شود. کار آن ذخیره صفرا است که برای هضم چربی استفاده می شود.
برخی از مشکلات رایج کیسه صفرا شامل موارد زیر است:

علائم کیسه صفرا

 

 

سنگ کیسه صفرا یا کوللیتاسیس

سنگ کیسه صفرا توده های جامد کلسترول یا رنگدانه هستند که می توانند اندازه های مختلفی داشته باشند. آنها وقتی رخ می دهند که مقادیر زیاد چربی و صفرا باعث تشکیل کریستال ها شود. این بلورها ممکن است با گذشت زمان ترکیب شوند و به سنگ تبدیل شوند. سنگ ها می توانند به اندازه یک دانه ماسه یا به اندازه یک توپ گلف باشند و ممکن است باعث بروز علائم شوند.

سنگهای مجاری صفراوی معمولی یا کولدوکولیتیازیس

لوله های کوچک صفرا را از کیسه صفرا حمل می کنند و آن را در مجاری صفراوی مشترک قرار می دهند. از آنجا به روده کوچک منتقل می شود. گاهی اوقات ، سنگ های صفراوی می توانند در مجرای صفراوی مشترک قرار بگیرند یا شکل بگیرند. بیشتر اوقات ، این سنگ ها زندگی خود را در کیسه صفرا آغاز می کنند و به مجرای صفراوی مشترک مهاجرت می کنند. این یک سنگ ثانویه یا یک سنگ مجرای صفراوی مشترک ثانویه است. اگر این سنگ در مجرای خود شکل بگیرد ، یک سنگ اولیه یا سنگ مجرای صفراوی اصلی است. این موارد کمتر دیده می شود اما بیشتر از سنگهای ثانویه باعث ایجاد عفونت می شوند.

 

سرطان کیسه صفرا

سرطان کیسه صفرا بسیار نادر است و کمتر از 4000 آمریکایی در سال را مبتلا می کند . اما اگر اتفاق بیفتد ، می تواند به قسمت های دیگر بدن گسترش یابد. عوامل خطر شامل سنگ کیسه صفرا ، کیسه صفرا چینی ، جنسیت زن ، چاقی و سن بالاتر است.

کیسه صفرا ملتهب ، کوله سیستیت است

کوله سیستیت حاد یا ناگهانی هنگامی رخ می دهد که صفرا نمی تواند کیسه صفرا را ترک کند. این اتفاق معمولاً زمانی اتفاق می افتد که یک سنگ کیسه صفرا لوله ای را که صفرا برای مسافرت به داخل کیسه صفرا و از آن استفاده می کند ، مسدود می کند. در صورت وجود حملات حاد مكرر ، كوله سيستيت مزمن رخ مي دهد. هنگامی که مجرای صفرا مسدود شود ، صفرا تشکیل می شود. صفراوی اضافی کیسه صفرا را تحریک می کند و منجر به تورم و عفونت می شود. با گذشت زمان ، کیسه صفرا آسیب می بیند و دیگر نمی تواند به طور کامل عملکرد کند.

 

کیسه صفرا سوراخ شده

اگر سنگ های صفراوی تحت درمان قرار نگیرند ، می توانند به کیسه صفرا سوراخ شده منجر شوند ، به عبارت دیگر ، سوراخی در دیواره اندام ایجاد می شود. همچنین سوراخ شدن به عنوان عارضه کوله سیستیت حاد رخ می دهد. این شکستگی در دیواره کیسه صفرا می تواند نشت عفونت را به سایر قسمت های بدن ایجاد کند و باعث ایجاد عفونت شدید و گسترده شود.

 

عفونت مجاری صفراوی شایع

اگر مجرای صفراوی مشترک مسدود شود ، می تواند منجر به عفونت شود. اگر زود گرفتار شود ، این بیماری قابل درمان است. با این حال ، اگر از دست رفته باشد ، می تواند به یک عفونت شدید و خطرناک برای زندگی گسترش یابد .

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه که باید در مورد بیماری سیستیت بدانید.


 

اختلال عملکرد کیسه صفرا یا بیماری مزمن کیسه صفرا

تکرار قسمت های حملات سنگ کیسه صفرا یا کوله سیستیت ممکن است به طور دائمی به کیسه صفرا آسیب برساند. این می تواند به کیسه صفرا سفت و سخت و سنگین منجر شود. در این حالت ، علائم می تواند دشوار باشد. اینها شامل پر شدن شکم ، سوء هاضمه و افزایش گاز و اسهال است .

 

 

ایلئوس سنگ کیسه صفرا

ایلئوس سنگ صفرا نادر است اما می تواند کشنده نیز باشد . هنگامی رخ می دهد که یک سنگ کیسه صفرا به روده مهاجرت کرده و آن را مسدود می کند. غالباً برای پاک کردن انسداد نیاز به عمل جراحی اورژانسی است.

 

 

آبسه کیسه صفرا

گاهی اوقات ، بیمار مبتلا به سنگ کیسه صفرا نیز چرک در کیسه صفرا ایجاد می کند. به این حالت آمپیوما گفته می شود. این وضعیت می تواند باعث ایجاد درد شدید در شکم شود. در صورت عدم درمان می تواند تهدید کننده زندگی باشد. افراد مبتلا به دیابت ، کاهش سیستم ایمنی و چاقی خطر ابتلا به این عارضه را افزایش می دهد.

 

 

پولیپ کیسه صفرا

پولیپ نوعی رشد است که به طور معمول خوش خیم و غیر سرطانی است. پولیپ های کیسه صفرا کوچکتر ، معمولاً هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند و به ندرت علائمی ایجاد می کنند. ممکن است پولیپ های بزرگتر نیاز به از بین بردن داشته باشند.

 

 

علائم کیسه صفرا

یک مشکل در کیسه صفرا می تواند باعث درد قفسه سینه شود. علائم مشکلات کیسه صفرا شامل موارد زیر است:

 • درد در قسمت میانی یا راست راست شکم: بیشتر اوقات ، درد کیسه صفرا می آید و می رود. اما ، درد ناشی از مشکلات کیسه صفرا از درد خفیف و نامنظم تا بسیار شدید و مکرر متغیر است. درد کیسه صفرا غالباً باعث ایجاد درد در سینه و کمر می شود.

 

 • حالت تهوع یا استفراغ: هرگونه مشکل کیسه صفرا ممکن است باعث تهوع یا استفراغ شود. بیماری ها و اختلالات کیسه صفرا طولانی مدت ممکن است منجر به مشکلات گوارشی طولانی مدت شود که باعث حالت تهوع مکرر می شود.

 

 • تب و لرز: این علائم عفونت در بدن را نشان می دهد. در کنار سایر علائم کیسه صفرا ، تب و لرز ممکن است به یک مشکل یا عفونت کیسه صفرا اشاره کند.

 

 • تغییرات در عملکرد روده: مشکلات کیسه صفرا غالباً باعث ایجاد عادات روده می شوند. اسهال مکرر و غیر قابل توضیح می تواند یک بیماری مزمن کیسه صفرا را نشان دهد. مدفوع با رنگ روشن یا گلی ممکن است به مشکل مجاری صفراوی اشاره کند.

 

 • تغییر در ادرار: بیمارانی که از مشکلات کیسه صفرا رنج می برند ممکن است تیره تر از ادرار طبیعی باشند. ادرار تاریک ممکن است نشان دهنده انسداد مجاری صفراوی باشد. زردی پوست وقتی اتفاق می افتد که صفرا کبد با موفقیت به روده نرسد. این به طور معمول به دلیل مشکلی در کبد یا به دلیل انسداد مجاری صفراوی ناشی از سنگ کیسه صفرا اتفاق می افتد.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

هرکسی که علائم کیسه صفرا را دارد باید به دنبال مراقبت پزشکی باشد. درد خفیف ، متناوب که به خودی خود از بین می رود ، نیازی به توجه فوری ندارد. اما ، بیماران مبتلا به این نوع درد باید با پزشک خود قرار ملاقات بگذارند تا در ادامه بررسی شود.

همچنین اگر علائم شدیدتر باشد و موارد زیر را شامل می شود ، باید فوراً بیمار مراجعه شود:

 • درد چهار گوش راست که در طی 5 ساعت از بین نمی رود
  تب ، حالت تهوع یا استفراغ
  تغییر در عملکرد روده و ادرار

این ترکیب علائم می تواند یک عفونت یا التهاب جدی باشد که نیاز به درمان فوری دارد.

 

رژیم کیسه صفرا

پزشکان پیش از این تصور می کردند که یک رژیم غذایی کم چربی می تواند به درمان سنگ های صفراوی یا حداقل جلوگیری از رشد آنها کمک کند. با این حال ، شواهد جدید این رویکرد را نادیده گرفته اند ، و نشان می دهند که از دست دادن بیش از حد سریع وزن حتی ممکن است به بزرگتر شدن سنگ های صفراوی منجر شود . یک رژیم متعادل که شامل غذاهای متنوعی است ، سنگ کیسه صفرا را درمان نمی کند ، اما می تواند سلامت و سلامت کلی را حفظ کند و هرگونه درد ناشی از سنگ کیسه صفرا را تحت کنترل داشته باشد.

انستیتوی ملی دیابت و گوارش و بیماری های کلیوی توصیه می کند :

 • خوردن غذاهای پر فیبر مانند لوبیا ، نخود فرنگی ، میوه ، غلات سبوس دار و سبزیجات
  کاهش کربوهیدرات و مصرف قند
  به عنوان مثال ، چربی هایی که در روغن ماهی و روغن زیتون وجود دارد ، برای شما مفید هستند

 

تشخیص کیسه صفرا

اگر پزشک مشکوک باشد که بیمار مشکل کیسه صفرا دارد ، به آنها به احتمال زیاد دستور زیر را توصیه می کنند:

 • آزمایشات تصویربرداری از کیسه صفرا: معمولاً از اسکن سونوگرافی و CT برای تصویربرداری از کیسه صفرا استفاده می شود. سپس اینها برای سنگهای صفرا بررسی می شوند.

 

 • آزمایش برای بررسی مجاری صفرا: این آزمایش ها از رنگ استفاده می کنند تا نشان دهند که آیا سنگ کیسه صفرا باعث انسداد مجاری صفراوی می شود. آزمایش های مربوط به بررسی مجاری صفراوی سنگها شامل MRI ، اسکن اسید ایمینودیاتیک hepatobiliary اسید (HIDA) و کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی (ERCP) می باشد.

 

 • آزمایش خون: پزشکان می توانند از آزمایش خون استفاده کنند تا علائم عفونت ، التهاب مجاری صفراوی ، پانکراس یا سایر عوارض ناشی از سنگ کیسه صفرا را نشان دهند.

 

درمان کیسه صفرا

 • سنگ های صفراوی و کوله سیستیت شرایطی قابل درمان هستند.
 • سنگ های صفراوی که علامت ایجاد نمی کنند ، به جز هشدار برای مشکلات احتمالی کیسه صفرا در آینده نیاز به درمان فوری ندارند.
 • با این حال ، سنگ های صفراوی که باعث علائم یا عفونت کیسه صفرا می شوند نیاز به درمان دارند.
 • گزینه های درمانی شامل جراحی از بین بردن کیسه صفرا ، داروهایی برای از بین بردن سنگ کیسه صفرا و آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت ها است.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *