میگرن و راه های درمان آن

میگرن یک بیماری عصبی است که می تواندعلائم زیادی داشته باشد. این بیماری معمولاً با سردردهای شدید و خسته کننده مشخص می شود. علائم ممکن است شامل تهوع ، استفراغ ، مشکل در صحبت کردن ، بی حسی یا سوزن سوزن شدن و حساسیت به نور و صدا باشد. میگرن اغلب در خانواده ها اجرا می شود و در سنین مختلف تأثیر می گذارد.

میگرن ممکن است در کودکی شروع شود یا ممکن است تا اوایل بزرگسالی رخ ندهد. زنان بیشتر از مردان به میگرن مبتلا هستند. سابقه خانوادگی یکی از شایع ترین عوامل خطر ابتلا به میگرن است.

تشخیص سردردهای میگرنی براساس سابقه بالینی ، علائم گزارش شده و با رد سایر علل تعیین می شود. شایع ترین دسته های سردردهای میگرنی آن دسته از افراد بدون اورا (که قبلاً به عنوان میگرن معمول شناخته می شدند) و کسانی که دارای اورا هستند (قبلاً به عنوان میگرن کلاسیک شناخته می شدند).

 

علائم میگرن

علائم میگرن

میگرن می تواند باعث درد شدید لرز یا احساس ضربان قلب شود ، معمولاً در یک طرف سر. اغلب با تهوع ، استفراغ و حساسیت شدید به نور و صدا همراه است. حملات میگرنی ممکن است ساعت ها در روز ادامه داشته باشد و درد آنقدر شدید باشد که در فعالیت های روزانه شما تداخل ایجاد کند.

برای برخی از افراد ، یک علامت هشدار دهنده معروف به هاله قبل یا با سردرد رخ می دهد. هاله می تواند شامل اختلالات بینایی ، از جمله  لکه های روشن یا کور یا سایر اختلالات مانند سوزن کشیدن در یک طرف صورت یا در بازو یا پا و مشکل در صحبت باشد.

میگرن ، که اغلب در کودکی ، بزرگسالی یا زودرس بزرگسالی آغاز می شود ، می تواند طی چهار مرحله پیشرفت کند: پرومروم ، اورا ، حمله و پس از درام. هرکسی که میگرن داشته باشد ، تمام مراحل را طی نمی کند.

 

علائم اولیه

یک یا دو روز قبل از میگرن ، ممکن است متوجه تغییرات ظریف شوید که درباره میگرن آینده هشدار می دهد ، از جمله:

یبوست
تغییر روحیه ، از افسردگی گرفته تا سرخوشی
هوس های غذایی
سفتی گردن
افزایش تشنگی و ادرار
خمیازه های مکرر
هاله

برای بعضی از افراد ، اورا ممکن است قبل یا هنگام میگرن رخ دهد. اورها علائم برگشت پذیر سیستم عصبی هستند. آنها معمولاً بصری هستند ، اما می توانند اختلالات دیگری را نیز شامل شوند. هر علامت معمولاً به تدریج شروع می شود ، در طی چند دقیقه ایجاد می شود و 20 تا 60 دقیقه ادامه می یابد.

 

اورا میگرنی چیست؟

به زبان ساده میتوان گفت اورا میگرن باعث ایجاد اختلال در حواس است و با نشانه هایی همچون ظاهر شدن لکه و یا جرقه های نور در جلوی چشم در برخی ازموارد با سوزن سوزن سدن دست ها و یا لکنت زبان همراه است

 

نمونه هایی از اورا میگرن عبارتند از:

پدیده های بصری ، مانند دیدن اشکال مختلف ، لکه های روشن یا چشمک زدن به نور
احساس سوزن و سوزن در بازو یا پا
ضعف یا بی حسی در صورت یا یک طرف بدن
صحبت کردن با مشکل
ایجاد اختلال  شنوایی
حرکات غیرقابل کنترل یا حرکات دیگر
حمله
میگرن در صورت عدم درمان معمولاً از چهار تا 72 ساعت طول می کشد. هر چند وقت یکبار میگرن در افراد مختلف متفاوت است. میگرن به ندرت اتفاق می افتد یا چندین بار در ماه اعتصاب می کند.

در حین میگرن ، ممکن است:

درد معمولاً در یک طرف سر ، اما اغلب در هر دو طرف است
حساسیت به نور ، صدا و گاهی بو و لمس
تهوع و استفراغ
بعد از حمله میگرن ، ممکن است تا یک روز احساس سردرگمی کنید. برخی افراد احساس خوشحالی  می کنند. حرکت ناگهانی سر ممکن است دوباره درکوتاه مدت درد را به وجود آورد.

 

 

درمان دارویی میگرن

بهتر است قبل از استفاده از داروها برای تسکین درد میگرن ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

میتوان برای درمان فوری سردرد از داروهای زیر استفاده کرد :

آسپرین 

استامینوفن 

ژلوفن 

ایبوپروفن 

سدیم ناپروکسن

علاوه براین ها داروهایی همچون

دی هیدرو ارگوتامین
التریپتان هیدروبرومید
ارگوتامین سی
سوماتریپتان
تریپ تان ها
زولمی تریپتان

که بدون نسخه پزشک تجویز نمی شود و بهتر است قبل از شروع آن پزشک خود را در جریان قرار دهید

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

میگرن اغلب تشخیص داده نشده و درمان نمی شود. اگر مرتباً علائم و نشانه های میگرن دارید ، از حملات و نحوه برخورد با آنها یادداشت کنید. سپس برای صحبت در مورد سردردهای خود با پزشک خود ملاقات کنید.

حتی اگر سابقه سردرد دارید ، اگر الگوی تغییر کرد یا سردردهای شما ناگهان احساس دیگری دارند ، به پزشک مراجعه کنید.

در صورت بروز هر یک از علائم و نشانه های زیر ، فوراً به پزشک مراجعه کرده یا به اورژانس مراجعه کنید ، که می تواند یک مشکل جدی پزشکی را نشان دهد:

سردرد ناگهانی و شدید مانند رعد و برق
سردرد همراه با تب ، سفت شدن گردن ، سردرگمی ذهنی ، تشنج ، بینایی مضاعف ، ضعف ، بی حسی یا بامشکل صحبت کردن
سردرد بعد از آسیب دیدگی سر ، به خصوص اگر سردرد بدتر شود
سردرد مزمن که بعد از سرفه ، فشار یا حرکات ناگهانی بدتر می شود
سردردهای جدید بعد از 50 سالگی

 

درمان گیاهی سردردهای شدید یا میگرن

استفاده از دمنوش های گیاهی در تسکین سردرد و میگرن میتواند موثر باشد

-دمنوش مرزنجوش

این گیاه آرام بخش اعصاب است و بهترین داروی میگرن کهنه، درمان سردرد‌های تنشی و عصبی و درد شقیقه‌ها است.

این گیاه هم چنین خلط آور، تب بر، اشتهاآور، تقویت کننده‌ عمومی بدن، ضد نفخ و ورم معده، بادشکم، ضد اسهال، ضد سرماخوردگی، معرق، آنتی اکسیدان، ضد التهاب، ضد آرتروز، ضد اسپاسم، ضد تب، ضد آلزایمر و ادرار آور است.

 

طرز تهیه:

یک مشت کوچک ازگیاه مرزنجوش را با دو لیوان آب جوش در کتری ریخته و بگذراید تا با شعله غیر مستقیم دم بکشدو پس از دم کشیدن داخل فنجان ریخته و میل نمایید.

 

– دمنوش اسطوخودوس

اسطوخودوس یا اسطوخودوس گیاهی چندین ساله است با برگ‌های متقابل، باریک، دراز، سبز رنگ و پوشیده از کرک‌های سفید پنبه‌ای در طبیعت یافت می‌شود که گل‌های آن به رنگ بنفش و به صورت سنبله هستند و قسمت مورد استفاده این گیاه گل‌ها و سرشاخه‌های گل دار آن است.

یک داروی مناسب برای آرامش اعصاب و بی خوابی و درد میگرن است.این گیاه تقویت کننده سلول‌های مغزی، افزاینده شیر مادر، کاهنده نفخ و گاز معده و روده، شادی آور، باز کننده انسداد عروقی و ضد بلغم است.

طرز تهیه:

یک قاشق غذاخوری سرشاخه گل دار یا گل گیاه را در یک قوری به همراه آب در دمای ۸۰ درجه به مدت ۱۵ دقیقه دم کنید؛ برای این منظور می‌توانید از لیوان‌های مخصوص و ظرف‌های آماده کردن دمنوش استفاده کنید.

ممکن است طعم اسطوخودوس را دوست نداشته باشید، اما ابتدا توجه به خواص دارویی آن می‌تواند از طعم تلخ آن بکاهد.

-دمنوش فلوس یا خرنوب هندی

فلوس در برخی از نواحی ایران به نام خرنوب هندی و خیار شنبر نیز معروف است که اگر در قسمت طول آن شکافته شود، تیغه‌های متعددی در آن دیده می‌شود.

 

-دمنوش ریشه زنجبیل

زنجبیل به کم شدن و تسکین  دردهای میگرنی کمک می‌کند. این گیاه دارویی هم‌چنین با حالت تهوعی که غالبا بعد از این دردهای عذاب‌آور ایجاد می‌شود، مبارزه می‌نماید. این درمان خانگی تقریبا به سرعت یک قرص آسپیرین می‌تواند سردردتان را کاهش دهد. به علاوه مزیت ریشه‌ی زنجبیل نسبت به آسپیرین این است که لازم نیست نگران مصرف بیش از حد آن باشید.

– دمنوش دانه کتان

دانه کتان دارای خاصیت  ضدالتهاب است، بذر کتان یک انتخاب عالی برای کاهش التهاب در بدن و کنترل سردرد های میگرنی است. یک چای با اضافه کردن یک قاشق چایخوری تخم کتان در یک فنجان آبجوش تهیه کنید. بگذارید مدتی بماند و بعد مایع آن را صاف کنید و حداقل دو بار در روز از این چای بنوشید. شما می توانید از این چای برای ماساژ عضلات بدنتان نیز استفاده فرمایید.

-دمنوش رزماری

دمنوش رزماری

این گیاه از گیاهان دارویی مشهور هست كه رایحه اي آرام‌بخش دارد و برای تسكین سردردهای ناشی از فعالیت هاي ذهنی و فكری هرروز مؤثر میباشد.از طرفی, یك پاك‌كننده قوی هست و به دلیل خاصیت ضدباكتریایی و رایحه قوی و مطبوع خود میتواند روح و روان را پاكسازی و آرام نماید و آن را برای تمركز دوباره حاضر كند.

گرچه بهتر هست از مصرف این گیاه در دوران بارداری امتناع شود.همین طور بیماران مبتلا به صرع باید از مصرف این گیاه به دلیل داشتن تركیبات قوی امتناع كنند

-دمنوش بابونه

دمنوش بابونه

بابونه از پرمصرف‌ترین گیاهان دارویی هست; زیرا خاصیت درمانی بسیاری دارد.این گیاه به آرامی سبب تسكین سیستم عصبی بدن شده و در داشتن خوابی آرام به شما كمك می‌كند و در آرامش‌بخشی و پاك كردن افكار مزاحم از ذهن بسیار مؤثر هست.

گیاه بابونه برای برطرف كردن سردردهای ناشی از هیجان و استرس نیز بسیار مناسب هست.از طرفی, به دلیل داشتن عطر و مزه مطبوع حتی برای كودكان نیز دلخواه هست; به‌ویژه اگر آن را با عسل شیرین كنید.

-دم کرده چای سبز با زنجبیل

چای سبز بازنجبیل

چای سبز و زنجبیل هر دو حاوی تركیبات ضدالتهابی میباشند و سبب تسكین و آرامش میشوند; بنابراین با نوشیدن این چای میتوانید از تشدید سردرد پیش گیری كنید.

برای این کار کافیست ابتدا آب را جوش آورده و زنجبیل را به آن اضافه كنید و به مدت 30 ثانیه بجوشانید.سپس آن را از روی حرارت برداشته و چای سبز را به آن اضافه كنید و بگذارید به مدت 2 دقیقه در همین حالت دم بكشد.اکنون شیر و در صورت تمایل, شكر یا عسل را به آن بیفزایید و میل کنید.مدت زمان حاضر شدن این نوشیدنی گوارا 5 دقیقه میباشد و برای سلامت پوست, تقویت حافظه, تسكین میگرن و آرتروز خوب هست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *