هر آنچه باید در مورد اینوزیتول (ویتامین B8) بدانید.

اینوزیتول ، که گاهی به آن ویتامین B8 نیز گفته می شود ، به طور طبیعی در غذاهایی مانند میوه ، لوبیا ، غلات و آجیل موجود است. بدن شما همچنین می تواند از کربوهیدرات هایی که می خورید ، اینوزیتول تولید کند. با این حال ، بررسی ها و تحقیقات نشان می دهد که اینوزیتول اضافی به شکل مکمل ها ممکن است مزایای سلامتی زیادی نیز داشته باشد. در این مقاله می خواهیم شما را در مورد مزایا ، دوزهای پیشنهادی و عوارض جانبی احتمالی مکمل های اینوزیتول بیشتر آشنا کنیم.

 

 

اینوزیتول چیست؟

اگر چه اغلب به عنوان ویتامین B8 خوانده می شود ، اما اینوزیتول به هیچ وجه یک ویتامین نیست بلکه نوعی قند با چندین کارکرد مهم است. اینوزیتول به عنوان یک مؤلفه اصلی غشای سلولی در بدن شما نقش ساختاری دارد. همچنین بر عملکرد انسولین ، هورمونی که برای کنترل قند خون تأثیر دارد ، اثر می گذارد. علاوه بر این ، بر پیام رسان های شیمیایی در مغز شما ، مانند سروتونین و دوپامین تأثیر می گذارد. تخمین زده شده است که یک رژیم غذایی معمولی در ایالات متحده حاوی حدود 1 گرم اینوزیتول در روز است. منابع غنی شامل غلات ، حبوبات ، آجیل و میوه و سبزیجات تازه هستند. با این حال ، دوزهای اضافی اینوزیتول اغلب بیشتر است. محققان فواید دوزهای حداکثر 18 گرم در روز را ، با نتایج امیدوار کننده و عوارض جانبی کمی ، مطالعه کرده اند.

 

عوارض اینوزیتول

 

فواید فوق العاده اینوزیتول

 

ممکن است مزایای سلامت روانی داشته باشد

اینوزیتول ممکن است به تعادل مواد شیمیایی مهم در مغز شما کمک کند، از جمله کسانی که باور بر خلق و خوی خود را، مانند سروتونین و دوپامین می دانند. جالب است که محققان دریافتند که برخی از افراد مبتلا به افسردگی ، اضطراب و اختلالات اجباری سطح پایین تر از اینوزیتول در مغز خود دارند. اگرچه بررسی ها و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است ، مطالعات متعددی نشان می دهد که اینوزیتول پتانسیل دارد که یک درمان جایگزین برای شرایط سلامت روان باشد. همچنین به نظر می رسد عوارض جانبی کمتری نسبت به داروهای سنتی دارند.

 

 

اختلال دوقطبی

مانند سایر شرایط بهداشت روان ، تحقیقات در مورد اثرات اینوزیتول و اختلال دو قطبی محدود است. با این حال ، نتایج مطالعات اولیه واقعا امیدوارکننده به نظر می رسد. به عنوان مثال ، یک مطالعه کوچک در کودکان با اختلالات طیف دو قطبی نشان داد که علائم شیدایی و افسردگی کاهش می یابد وقتی که 3 گرم اسیدهای چرب امگا 3 و حداکثر 2 گرم اینوزیتول روزانه به مدت 3 ماه مصرف می شود. علاوه بر این ، مطالعات نشان می دهد که 3 تا 6 گرم از اینوزیتول که روزانه مصرف می شود ، می تواند به کاهش علائم پسوریازیس ناشی از لیتیم کمک کند ، یک داروی متداول است که برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می شود.

 

 

اختلال هراس و ترس

در حالی که تحقیقات هنوز محدود است ، مکمل های اینوزیتول ممکن است برای درمان اختلال هراس ، نوعی اضطراب شدید مفید باشد . مبتلایان به اختلال هراس ، حملات مكرر هراس را تجربه می كنند كه این احساس ناگهانی ترس شدید است. علائم آن شامل ضربان قلب سریع ، تنگی نفس ، سرگیجه ، تعریق و احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی در دست هاست. بر اساس تحقیقات و بررسی ها در یک مطالعه ، 20 فرد مبتلا به اختلال هراس ، هر روز به مدت 1 ماه یک مکمل اینویتول 18 گرم یا یک داروی اضطراب رایج مصرف کردند. افرادی که اینوزیتول مصرف می کنند ، در مقایسه با افرادی که داروی اضطراب مصرف می کردند ، در هفته حملات وحشت و ترس کمتری داشتند. در حقیقت به طور کلی ، در یک مطالعه ی 1 ماهه ، افراد با مصرف 12 گرم اینوزیتول در روز ، حملات وحشت کمتر و شدیدتری را تجربه کردند.

 

افسردگی

اینوزیتول ممکن است علائم افسردگی را بهبود بخشد ، اما تحقیقات نتایج متفاوتی داشته است. به عنوان مثال ، یک مطالعه اولیه نشان داد که مصرف یک مکمل 12 گرم هر روزه اینوزیتول به مدت 1 ماه علائم را در افراد مبتلا به افسردگی بهبود می بخشد. در مقابل ، مطالعات بعدی نتوانستند مزایای قابل توجهی را نشان دهند. به طور کلی ، هنوز شواهد کافی برای گفتن این که آیا اینوزیتول تأثیر واقعی بر افسردگی دارد ، وجود ندارد.

 

 

بهبود علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شرایطی است که باعث عدم تعادل هورمون در زنان می شود و این ممکن است منجر به دوره های نامنظم و ناباروری شود . افزایش وزن ، قند خون بالا ، کلسترول و تری گلیسیرید نامطلوب نیز از نگرانی (PCOS) هستند. همچنین مکمل های اینوزیتول ممکن است علائم PCOS را بهبود بخشد ، خصوصاً هنگام ترکیب با اسید فولیک. برای مثال ، مطالعات بالینی نشان می دهد که دوز روزانه اینوزیتول و اسید فولیک ممکن است به کاهش سطح تری گلیسیرید در خون کمک کند. آنها همچنین ممکن است عملکرد انسولین را بهبود ببخشند و فشار خون کمی در افراد مبتلا به PCOS کاهش دهند. علاوه بر این ، تحقیقات اولیه نشان داد که ترکیب اینوزیتول و اسید فولیک ممکن است تخمک گذاری را در زنان دارای باروری از PCOS تشدید کند. طبق بررسی ها و مطالعات انجام شده در یک مطالعه ، 4 گرم اینوزیتول و 400 میلی گرم اسید فولیک که روزانه به مدت 3 ماه مصرف می شود ، در 62٪ از زنان تحت درمان تخمک گذاری ایجاد می کند.

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه باید درباره ویتامین E بدانید


 

کمک به کنترل عوامل خطر سندرم متابولیک

مطالعات بالینی نشان می دهد که مکمل های اینوزیتول ممکن است برای کسانی که دارای سندرم متابولیک هستند مفید باشد. سندرم متابولیک گروهی از شرایطی است که خطر ابتلا به بیماری های مزمن از جمله بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 را افزایش می دهد. به طور کلی، پنج بیماری با سندرم متابولیک همراه است:

 • سطح کلسترول HDL کم
  فشار خون بالا
  قند خون بالا
 • چربی بیش از حد در ناحیه معده
  مقادیر بالای تری گلیسیرید در خون

طبق بررسی ها در یک مطالعه کلینیکی یک ساله در 80 زن مبتلا به سندرم متابولیک ، 2 گرم اینوزیتول که دو بار در روز مصرف می شود ، سطح تری گلیسیرید خون را به طور متوسط ​​34٪ و کلسترول تام را 22٪ کاهش می دهد.  در نهایت اینوزیتول با کمک به کاهش سطح تری گلیسیرید خون ، فشار خون و قند خون می تواند در کنترل عوامل خطرناک متابولیک کمک کند. همچنین ممکن است سطح کلسترول را بهبود بخشد.

 

 

جلوگیری از ابتلا به دیابت در دوران بارداری

برخی از خانم ها در دوران بارداری قند خون بالایی را تجربه می کنند . این بیماری را دیابت حاملگی (GDM) می نامند. در مطالعات حیوانی ، اینوزیتول ارتباط مستقیمی با عملکرد انسولین دارد ، هورمونی که میزان قند خون را تنظیم می کند. فقط تعداد محدودی از مطالعات در مورد مکمل و GDM در انسان در دسترس است. با این حال ، برخی اظهار داشتند که ترکیبی از 4 گرم میو اینوزیتول و 400 میکروگرم اسید فولیک ممکن است در جلوگیری از GDM هنگام مصرف روزانه در طول بارداری مفید باشد. با این وجود ، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است ، زیرا مطالعات دیگر تأثیرات یکسانی را نشان نداده اند.

 

سایر مزایای بالقوه

اینوزیتول به عنوان یک گزینه درمانی بالقوه برای بسیاری از شرایط مورد مطالعه قرار گرفته است. علاوه بر مواردی که قبلاً ذکر شد ، تحقیقات و بررسی ها نشان می دهد که اینوزیتول در شرایط زیر می تواند مفید باشد:

 • سندرم پریشانی تنفسی: در نوزادان نارس ، به نظر می رسد که اینوزیتول برای درمان مشکلات تنفسی از ریه های توسعه نیافته مفید است.
 • دیابت نوع 2: یک مطالعه اولیه نشان می دهد که اینوزیتول و اسید فولیک که روزانه به مدت 6 ماه مصرف می شود ، ممکن است به کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کند.
 • اختلال وسواس فکری (OCD): یک مطالعه کوچک نشان می دهد که 18 گرم اینوزیتول که روزانه به مدت 1 ماه و نیم مصرف می شود ، ممکن است علائم OCD را کاهش دهد.
 • اینوزیتول یک گزینه درمانی بالقوه برای نوزادان نارس مبتلا به سندرم پریشانی تنفسی است. همچنین ممکن است به کنترل قند خون در مبتلایان به دیابت نوع 2 کمک کند و علائم اختلال وسواس را کاهش می دهد.

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه لازم است راجع به تیامین یا ویتامین B1 بدانید.


 

عوارض اینوزیتول

به نظر می رسد مکمل های اینوزیتول توسط اکثر مردم تحمل خوبی ندارند. با این حال ، عوارض جانبی خفیف با دوزهای 12 گرم در روز یا بیشتر گزارش شده است. این موارد شامل تهوع ، گاز ، مشکل در خواب ، سردرد ، سرگیجه و خستگی می شود

 • روزانه تا 4 گرم از اینوزیتول توسط زنان باردار در مطالعات بدون عوارض جانبی گرفته شده است ، اگرچه تحقیقات بیشتری در این جمعیت لازم است.
 • همچنین مطالعات کافی برای تعیین ایمنی مکمل ها هنگام شیر دادن وجود ندارد. با این حال ، به نظر می رسد ، شیر مادر به طور طبیعی غنی از اینوزیتول است. علاوه بر این ، مشخص نیست که آیا مکمل های اینوزیتول برای استفاده طولانی مدت بی خطر هستند یا خیر. در بیشتر مطالعات ، مکمل های اینوزیتول فقط برای یک سال یا کمتر مصرف می شد.
 • مانند هر مکمل ، قبل از مصرف اینوزیتول با پزشک خود مشورت کنید.

 

بنابراین تحقیقات نشان می دهد که اینوزیتول ممکن است به افراد دارای سلامت روان و شرایط متابولیکی مانند اختلال هراس ، افسردگی ، اختلال دو قطبی ، سندرم تخمدان پلی کیستیک ، سندرم متابولیک و دیابت کمک کند. به نظر می رسد برای بیشتر افراد بی خطر است و در صورت بروز عوارض جانبی در دوزهای روزانه تا 18 گرم فقط خفیف ایجاد می شود. اگرچه احتمالاً رژیم شما حاوی مقادیر کمی اینوزیتول است . در نهایت ، همیشه ابتدا در مورد استفاده از مکمل ها با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *