هر آنچه باید در مورد سالمونلا و علائم آن بدانید.

در سراسر جهان ، سالمونلا یکی از دلایل اصلی اسهال است. سایر علائم شایع عفونت سالمونلا شامل گرفتگی شکم و استفراغ است. انواع مختلفی از باکتری های سالمونلا وجود دارد که آنها می توانند طیف وسیعی از بیماری ها از جمله تب حصبه و گاستروانتریت ایجاد کنند . بیشتر افراد مبتلا به عفونت سالمونلا علائم خفیف دارند و بدون درمان بهبود می یابند. با این وجود ، برخی در بیمارستان نیاز به مراقبت دارند. افراد غالباً پس از خوردن آب و غذای آلوده ، این نوع عفونت ایجاد می شوند .

بر اساس تحقیقات و بررسی ها در سال 2019 ، 13 نفر از هشت ایالت ، پس از خوردن گوشت گاو زمینی که حاوی گونه ای از سالمونلا بود ، بیمار شدند . مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) هشدار ایمنی را صادر کرده است . خزندگان حیوان خانگی و دوزیستان نیز می توانند سالمونلا را منتقل کنند . براساس CDC ، در سال 2017 شیوع بیماری لاک پشت های حیوان خانگی حداقل 76 نفر را در 19 ایالت تحت تأثیر قرار داد . در این مبحث می خواهیم شما را بیشتر با این بیماری آشنا کنیم .

 

 

سالمونلا چیست؟

شستن میوه ها و سبزیجات خام قبل از خوردن آنها ممکن است به جلوگیری از عفونت سالمونلا کمک کند . سالمونلا نوعی باکتری است که می تواند باعث بیماری اسهال در انسان شود. وجود دارد بیش از 2500 زیرگروه، از جمله حیوانات و گونه های انسان است . بعضی از آنها در حیوانات وجود دارند اما می توانند بر انسان هم تأثیر بگذارند. کمتر از 100 سویه باکتری سالمونلا احتمالاً افراد را آلوده می کند. همواره پس از دریافت اطلاعات و تحقیقات در ایالات متحده ، سالمونلا عامل اصلی عفونت باکتریایی است . براساس CDC ، هر ساله حدود 1.35 میلیون عفونت ایجاد می کند ، و منجر به 26.500 بستری در بیمارستان و 420 مرگ و میر در هر سال می شود.

علائم سالمونلا

 

 

علائم سالمونلا

طبق CDC ، علائم معمولاً بین 6 ساعت و 6 روز پس از عفونت اولیه ظاهر می شود و 4 تا 7 روز طول می کشد.

آنها شامل موارد زیر هستند:

 • اسهال
  گرفتگی معده و درد شکم
  تب ناگهانی
  حالت تهوع
  در بعضی موارد استفراغ

برخی از سویه های سالمونلا می توانند ادرار ، خون ، استخوان ها ، مفاصل و سیستم عصبی از جمله مایع نخاعی و مغز را آلوده کنند. عوارض شدید می تواند در پی داشته باشد. برخی از افراد مبتلا به عفونت سالمونلا درد مفاصل را تجربه می کنند ، معروف به آرتریت واکنشی . این بیماری ممکن است ماهها یا سالها طول بکشد و می تواند به آرتریت مزمن تبدیل شود.

 

علل سالمونلا

باکتری های سالمونلا در روده پرندگان ، حیوانات و انسان ها زندگی می کنند . بیشتر عفونت ها در انسان بعد از خوردن غذا یا نوشیدن آب آلوده به مدفوع ایجاد می شود . گوشت پخته نشده ، غذاهای دریایی و مرغ .

آلودگی ممکن است هنگام پردازش رخ دهد. به عنوان مثال ، برداشت غذاهای دریایی در آب های آلوده یک علت شایع عفونت سالمونلا است. همچنین ، اگر فرد گوشت خام آلوده را کنترل کند ، عفونت می تواند گسترش یابد ، سپس مواد غذایی دیگر را بدون شستن دست ها لمس کند.

 

تخم مرغ

تخم مرغ از پرنده مبتلا به عفونت سالمونلا می تواند حاوی باکتری باشد. اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) تخمین می زند که هر ساله 79000 مورد بیماری ناشی از غذا در آمریکا به دلیل تخم های حاوی سالمونلا رخ می دهد . همواره پختن تخم مرغ می تواند خطر را کاهش دهد. با این حال ، برخی از سس های محبوب مانند سس مایونز می توانند حاوی تخم مرغ خام باشند.

 

میوه ها و سبزیجات

آب دادن به گیاهان با آب آلوده یا شستن محصول در این آب و همچنین نشستن میوه ها می تواند منجر به عفونت سالمونلا شود.

 

خزندگان حیوان خانگی یا دوزیستان

اکثر خزندگان و دوزیستان ، سالمونلا را در روده خود حمل می کنند بدون اینکه بیمار شوند. آنها باکتری های موجود در قطره چکان خود را ریخته اند. سپس باکتری ها می توانند به سرعت در پوست خود و هر چیزی که با آنها ارتباط برقرار کنند ، از جمله قفس ، اسباب بازی ، لباس ، مبلمان و سطوح خانگی پخش شوند. اگر کودکانی زیر 5 سال ، زنان باردار ، افراد مسن یا افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف در خانواده وجود داشته باشند ، مردم هرگز نباید خزندگان حیوان خانگی خود را در داخل خانه خود نگه دارند.

 

هشدارها و احتیاطات

عفونت سالمونلا در تابستان بیشتر از زمستان است. به طور کلی ، افرادی که بیشترین خطر عفونت را دارند:

 • فرزندان
  افراد مسن
  افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف
  زنان حامله

به دلیل خطر عفونت ، مراقبین نباید به بچه های کوچک اجازه دهند تا خزندگان یا جوجه ها و پرندگان جوان را اداره کنند. اگر یک زن در دوران بارداری به عفونت سالمونلا مبتلا شود ، می تواند خطرات بیشتری به همراه داشته باشد. کم آبی و کمبود مواد مغذی ناشی از عفونت می تواند به مادر و نوزاد آسیب برساند. در حدود 4٪ از عفونت های سالمونلا در دوران بارداری ، این باکتری ها به خون سرایت می کنند. این می تواند به سپسیس داخل رحمی ، یک وضعیت بالقوه تهدیدکننده زندگی منجر شود.

 


بیشتر بخوانید : هرآنچه باید راجع به سلنیوم بدانید.


 

تشخیص سالمونلا

 • تغییر در رژیم غذایی یا عادات تهیه غذا
  تماس با حیوانات خانگی
  سفر اخیر

اسهال و استفراغ معمولاً نشانه روشنی از گاستروانتریت است. آزمایش خون و مدفوع می تواند به تعیین علت عفونت کمک کند.

 

درمان سالمونلا

علائم گاستروانتریت ناشی از سالمونلا معمولاً پس از 4 تا 7 روز بدون درمان از بین می رود .

مایعات برای جلوگیری از کم آبی بدن.
داروهای ضد تحرک برای کاهش گرفتگی و متوقف کردن اسهال
آنتی بیوتیک ها برای علائم شدید یا اگر باکتری ها وارد جریان خون شده اند یا احتمالاً این کار را انجام می دهند
پزشک همیشه آنتی بیوتیک را برای سالمونلا تجویز نمی کند . محققان و دانشمندان تشخیص داده اند كه استفاده بیش از حد از آن می تواند منجر به مقاومت آنتی بیوتیك شود و این خطر بروز مجدد عفونت را افزایش می دهد.

 

 

جلوگیری از سالمونلا

بهداشت خوب برای جلوگیری از عفونت سالمونلا مهم است. در اینجا چند نکته آورده شده است:

شستن دستها

افراد باید مرتباً دست خود را با صابون و آب گرم بشویند یا از ضدعفونی کننده دست استفاده کنند. این به ویژه مهم است:

 • قبل از تهیه یا خوردن غذا
  بعد از استفاده از حمام
  بعد از تعویض پوشک کودک
  بعد از تماس با حیوانات خانگی و حیوانات دیگر
  بعد از باغبانی

دست زدن به غذا

هنگام برخورد با غذا:

غذاهای پخته و خام را از هم جدا نگه دارید.
غذاهای خام را در یخچال و فریزر در قفسه های زیر غذاهای آماده برای غذا نگهداری کنید.
میوه و سبزیجات خام را قبل از خوردن آنها کاملاً بشویید.
غذاها را به طور کامل ، به خصوص گوشت و تخم مرغ بپزید.
ظروف پخت و پز و سطوح کار را تمیز نگه دارید.
به طور مرتب بشقاب های ظرفی استفاده شده را با وسایل تمیز جایگزین کنید.
به عنوان مثال ، از نوشیدن آب تصفیه نشده ، مانند رودخانه ها ، رودخانه ها و دریاچه ها خودداری کنید.

سالمونلا در مدت زمان زیادی در غذاهای مختلف زندگی می کند. به عنوان مثال ، در سال 2015 ، دانشمندان و محققان دریافتند که این باکتری ها می توانند حداقل 6 ماه در میان وعده های ساندویچ کوکی و کراکر زندگی کنند.

 

ایمنی تخم مرغ

هنگام خرید تخم مرغ ، اطمینان حاصل کنید که آنها از یک تامین کننده تهیه شده اند که آنها را در یخچال نگه می دارد. نگهداری تخم ها در دمای بالاتر از 40 درجه فارنهایت (4 درجه سانتیگراد) مهم است. هر تخم مرغ ترک خورده یا کثیف را دور بیندازید. FDA برای حمل این هشدار به جعبه تخم مرغ هایی که برای سالمونلا تحت درمان با پاستوریزاسیون قرار نگرفته اند نیاز دارد .

دستورالعمل های ایمن سازی: برای جلوگیری از بیماری از باکتری ها ، تخم مرغ را در یخچال نگه دارید ، تخم مرغ ها را بپزید تا زرده ها محکم شوند و غذاهای حاوی تخم مرغ را کاملاً بپزید.

 

حیوانات خانگی

خزندگان حیوان خانگی یا دوزیستان نباید در خانه زندگی کنند اگر افراد مسن ، زنان باردار ، کودکان بسیار خردسال و یا افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند در خانه وجود دارند.

 

جلوگیری از شیوع عفونت

اگر کسی در یک خانواده مبتلا به عفونت سالمونلا باشد:

لباس ها ، ملافه ها و حوله ها را در گرمترین حالت ممکن شستشو دهید
صندلی های توالت ، کاسه های توالت و کلیه دستگیره های حمام ، حوضچه ها و شیرهای آب را با مواد شوینده و آب گرم تمیز کرده و به دنبال آن استفاده از یک ضد عفونی کننده خانگی به طور مرتب


بیشتر بخوانید : هر آنچه که باید در مورد بیماری سیستیت بدانید.


 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

CDC توصیه می کند در صورت بروز هر یک از موارد زیر به پزشک مراجعه کند:

 • حداقل 2 روز اسهال ، استفراغ یا هر دو ادامه دارند
  علائم کم آبی از جمله ادرار تیره ، سرگیجه ، کاهش ادرار و خشکی دهان
  تب بالاتر از 102 درجه فارنهایت (39 درجه سانتیگراد)
  خون در مدفوع

همواره اگر کودکی موارد زیر را داشته باشد ، باید مراقبت های پزشکی را دریافت کند:

 • اسهال که بیش از 1 روز طول بکشد
  استفراغ حداقل 12 ساعت طول می کشد
  علائم کم آبی ، از جمله عدم ادرار حداقل به مدت 3 ساعت یا خشکی دهان یا زبان
  خون در مدفوع
  تب بالاتر از 102 درجه فارنهایت (39 درجه سانتیگراد)

افراد مسن ، زنان باردار و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف نباید در جستجوی مشاوره پزشکی دریغ کنند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *