هر آنچه باید راجع به تبخال بدانید.

تبخال یک عفونت ناشی از HSV (ویروس تبخال) است. این ویروس دستگاه تناسلی خارجی ، ناحیه مقعد ، سطوح مخاطی و پوست سایر قسمت های بدن را تحت تأثیر قرار داده است. تبخال یک بیماری طولانی مدت است. با این حال ، بسیاری از افراد حتی با وجود ویروس ، هرگز علائمی ندارند. علائم آن شامل تاول ، زخم ، درد هنگام ادرار ، زخم سرماخوردگی و ترشحات واژن است. اگرچه درمانی برای تبخال وجود ندارد ، اما با استفاده از داروها و داروهای خانگی قابل درمان است. در این مقاله می خواهیم ، در مورد علائم تبخال ، نحوه درمان آن و نحوه جلوگیری از آن صحبت کنیم.

 

 

حقایق سریع درباره تبخال:

دو نوع ویروس تبخال سیمپلکس وجود دارد: HSV-1 (تبخال نوع 1 ، یا تبخال خوراکی) و HSV-2 (تبخال نوع 2 یا تبخال دستگاه تناسلی) است.
بیش از 50 درصد از مردم ایالات متحده HSV-1 دارند. حدود 15.5 درصد از مردم در ایالات متحده 14 تا 49 ساله مبتلا به HSV-2 هستند.

HSV-1: در درجه اول باعث تبخال دهان می شود و عموماً مسئول زخم های سرماخوردگی و تاول های تب در اطراف دهان و صورت است.
HSV-2: در درجه اول باعث تبخال دستگاه تناسلی می شود و عموماً مسئول شیوع تبخال دستگاه تناسلی است.

دریافت رابطه جنسی دهانی از شخصی که لکه های سرماخوردگی در اطراف دهان خود دارد ، خطر ابتلا به عفونت را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. گرفتن تبخال دستگاه تناسلی از صندلی توالت غیرممکن است.

 

علائم تبخال

 

علائم تبخال

تبخال یک عفونت است که در اثر ویروس تبخال سیمپلکس ایجاد می شود. بیشتر افراد بعد از آلوده شدن ، ماه ها یا سال ها علائم را تجربه نمی کنند. افرادی که در دوره اولیه علائم دارند معمولاً حدود 4 روز پس از مواجهه با آنها متوجه می شوند. بسیاری از افراد مبتلا به HSV تبخال عود می کنند. هنگامی که فرد برای اولین بار آلوده می شود ، عودها بیشتر اتفاق می افتد. با این حال ، با گذشت زمان ، دوره های بهبودی طولانی تر می شوند و هر یک از این اتفاقات شدیدتر می شوند.

 

علائم عفونت اولیه

عفونت اولیه اصطلاحی است که برای شیوع تبخال دستگاه تناسلی به کار می رود که هنگام اولین بار در فرد آلوده می شود. علائم بیماری بسیار شدید است و شامل موارد زیر است:

تاول و زخم بر روی دستگاه تناسلی خارجی ، در واژن یا گردن رحم
ترشحات واژن
درد و خارش
غدد لنفاوی مناقصه ، بزرگ شده
درد هنگام ادرار کردن
درجه حرارت بالا ( تب )
ضعف (احساس ناخوشایند)
زخم های سرد اطراف دهان
تاول های قرمز روی پوست

در بیشتر موارد ، زخم ها بهبود می یابند و فرد هیچ زخم ماندگار نخواهد داشت.

 

علائم عفونت مکرر

علائمی که در یک عفونت مکرر رخ می دهد ، شدیدتر هستند و تا زمانی که در مرحله عفونت اولیه انجام می شوند دوام ندارند. به طور معمول ، علائم بیش از 10 روز طول نمی کشد و شامل موارد زیر است:

 • قبل از ظاهر شدن تاول سوزش یا سوزش در اطراف دستگاه تناسلی
  زنان ممکن است در دهانه رحم تاول و زخم داشته باشند
  زخم های سرد اطراف دهان
  تاول های قرمز

سرانجام ، عود مجدد کمتر اتفاق می افتد و بسیار شدیدتر است.

علل تبخال

هنگامی که HSV بر روی سطح پوست یک فرد آلوده وجود دارد ، می توان آن را به راحتی از طریق پوست مرطوب که به دهان ، مقعد و دستگاه تناسلی می رود ، به شخص دیگری منتقل کرد. این ویروس همچنین ممکن است از طریق نواحی دیگر پوست و همچنین چشم به فرد دیگر سرایت کند. انسان نمی تواند با لمس یک شی ، سطح کار ، دستشویی یا حوله ای که توسط شخص آلوده لمس شده است به HSV آلوده شود. عفونت می تواند به روش های زیر رخ دهد:

 • داشتن رابطه جنسی واژن یا مقعد محافظت نشده
  رابطه جنسی دهانی با شخصی که دچار سرماخوردگی می شود
  به اشتراک گذاری اسباب بازی های جنسی
  تماس تناسلی با فرد آلوده

احتمالاً ویروس درست قبل از پیدایش تاول منتقل شود ، در صورت مشاهده و تا زمانی که تاول به طور کامل بهبود یابد. HSV هنوز هم ممکن است در صورت عدم وجود علائم شیوع ، به شخص دیگری منتقل شود ، اگرچه احتمال کمتری وجود دارد. اگر یک مادر مبتلا به تبخال تناسلی هنگام زایمان ، زخم داشته باشد ، ممکن است که عفونت به کودک منتقل شود.

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه باید درمورد بیماری های شایع پوستی بدانید.


 

درمان تبخال

گزینه های مختلف درمانی وجود دارد. این شامل:

 • درمان های خانگی
  حمام های نمکی سبک می توانند به کاهش علائم تبخال کمک کنند.

چندین داروی خانگی می توانند کمک کنند ، از جمله:

 • مصرف داروهای مسکن مانند استامینوفن یا ایبوپروفن
  استحمام در آب شور به آرامی به تسکین علائم کمک می کند
  خیساندن در حمام گرم
  استفاده از ژله نفتی در منطقه آسیب دیده
  اجتناب از لباس های تنگ در اطراف منطقه آسیب دیده خودداری کنید
  شستن کامل دست ها ، به خصوص بعد از تماس با ناحیه آسیب دیده
  تا زمانی که علائم از فعالیت جنسی خودداری کنند ، از فعالیت جنسی خودداری می کنند
  اگر ادرار کردن دردناک است ، مقداری کرم یا لوسیون را به مثلاً لیدوکائین روی مجرای ادرار بمالید

برخی افراد دریافتند که استفاده از بستنی های یخی می تواند کمک کند. هرگز یخ را مستقیماً روی پوست نریزید ، همیشه ابتدا آن را با دستمال یا حوله بپیچید.

 

دارو

هیچ دارویی نمی تواند از شر ویروس تبخال خلاص شود. پزشکان ممکن است ضد ویروسی مانند آسیکلوویر را تجویز کنند که از تکثیر ویروس جلوگیری می کند. داروهای ضد ویروسی به شما کمک می کند تا شیوع سریع تر شیوع پیدا کرده و به کاهش شدت علائم نیز کمک کند. پزشکان معمولاً اولین باری که فرد علائمی را تجویز می کند ضد ویروسی تجویز می کنند. از آنجا که شیوع مکرر معمولاً خفیف است ، معمولاً درمان لازم نیست.

 

درمان اپیزودیک و درمان سرکوبگر

درمان اپیزودیک عموماً برای افرادی است که در مدت 1 سال کمتر از شش عود دارند. پزشکان ممکن است هر بار که علائم ظاهر می شود ، یک دوره 5 روزه از آنتی ویروس ها تجویز کنند. پزشکان در صورت تجربه بیش از شش عود در سال ، درمان سرکوبگر را تجویز می کنند. در بعضی موارد ، یک پزشک به من توصیه می کند که فرد روزانه درمان ضد ویروسی را به طور نامحدود انجام دهد. هدف در اینجا جلوگیری از عود مجدد است. اگرچه درمان سرکوبگر خطر انتقال HSV به شریک زندگی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد ، اما هنوز هم این خطر وجود دارد.

 

نکات برای پیشگیری از تبخال

برای کاهش خطر ابتلا به و یا عبور از تبخال دستگاه تناسلی:

 • هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید
  رابطه جنسی نداشته باشید در حالی که علائم وجود دارد (دستگاه تناسلی ، مقعد یا پوست)
  وقتی در اطراف دهان دچار سرماخوردگی می شود ، بوسه نکنید
  شرکای جنسی زیادی ندارید

برخی افراد می دانند که استرس ، خستگی ، بیماری ، اصطکاک در برابر پوست یا آفتاب زدن ممکن است باعث عود علائم شود. شناسایی و جلوگیری از این محرک ها ممکن است به کاهش تعداد عودها کمک کند.

 

شناخت علائم تبخال ساده

درک این نکته مهم است که ممکن است شخصی زخم یا علائم قابل توجهی نداشته باشد و هنوز هم به ویروس آلوده باشد. آنها همچنین ممکن است ویروس را به دیگران منتقل کنند.

برخی از علائم مرتبط با این ویروس عبارتند از:

 • زخم تاول (در دهان یا دستگاه تناسلی)
  درد هنگام ادرار (تبخال دستگاه تناسلی)
  خارش

همچنین ممکن است علائمی مشابه آنفولانزا را تجربه کنید . این علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تب
  تورم غدد لنفاوی
  سردردها
  خستگی
  عدم اشتها

HSV همچنین می تواند در چشم گسترش یابد و باعث ایجاد بیماری به نام تبخال کراتیت شود. این می تواند علائمی مانند درد چشم ، ترشحات و احساس ناخوشایند در چشم ایجاد کند.

 

 

چگونه می توان تب خال را تشخیص داد؟

این نوع ویروس معمولاً با معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود. پزشک ممکن است بدن شما را از نظر زخم معاینه کند و در مورد برخی از علائم شما سؤال کند.

پزشک شما ممکن است آزمایش HSV را درخواست کند. این به عنوان یک فرهنگ تبخال شناخته می شود. در صورت وجود زخم در دستگاه تناسلی شما ، این تشخیص را تأیید خواهد کرد. در طی این آزمایش ، پزشک شما نمونه ای از مایعات سواب را از محل درد گرفته و سپس برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستد.

آزمایش خون برای آنتی بادی های HSV-1 و HSV-2 همچنین می تواند به تشخیص این عفونت ها کمک کند. این امر به ویژه هنگامی مفید است که زخم وجود نداشته باشد.

 


بیشتر بخوانید : راه های خلاص شدن از شر جوش های سر سیاه


 

جلوگیری از شیوع عفونت های تبخال سیمپلکس

اگرچه درمانی برای تبخال وجود ندارد ، می توانید برای جلوگیری از انقباض ویروس یا جلوگیری از انتقال HSV به فرد دیگر ، اقدامات لازم را انجام دهید.

اگر دچار شیوع HSV-1 هستید ، چند قدم پیشگیرانه را در نظر بگیرید:

سعی کنید از تماس جسمی مستقیم با افراد دیگر خودداری کنید.
مواردی را که می تواند ویروس را از اطراف خود عبور دهد ، مانند فنجان ، حوله ، وسایل نقره ، لباس ، آرایش را به اشتراک نگذارید.
در طول شیوع ، در رابطه جنسی دهانی ، بوسه ، یا هر نوع فعالیت جنسی دیگر شرکت نکنید.

افراد مبتلا به HSV-2 باید در هنگام شیوع از هر نوع فعالیت جنسی با افراد دیگر خودداری کنند. اگر فرد علائمی را تجربه نکرده اما به ویروس مبتلا شده باشد ، باید در حین مقاربت از کاندوم استفاده شود. اما حتی در هنگام استفاده از کاندوم ، ویروس هنوز هم می تواند از پوست بدون پرده به شریک انتقال یابد.

زنانی که باردار و آلوده هستند ممکن است برای جلوگیری از آلوده شدن ویروس به نوزادان متولد نشده خود مجبور به مصرف دارو شوند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *