هر آنچه باید راجع به سرطان خون یا لوسمی بدانید.

لوسمی چیست؟

لوسمی همان سرطان خون در سلول های خونی است. چندین دسته وسیعی از گلبول های خون وجود دارد ، از جمله گلبول های قرمز (RBCs) ، گلبول های سفید (WBCs) و پلاکت ها. به طور کلی ، لوسمی به سرطان های WBCs اطلاق می شود. WBCs بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن شما است . آنها بدن شما را از تهاجم توسط باکتری ها ، ویروس ها و قارچ ها و همچنین از سلول های غیر طبیعی و سایر مواد خارجی محافظت می کنند. در لوسمی ، WBCs مانند WBCs طبیعی عمل نمی کنند. آنها همچنین می توانند خیلی سریع تقسیم شوند و در نهایت سلولهای عادی را جمع کنند. WBCs اکثراً در مغز استخوان تولید می شود ، اما انواع خاصی از WBC در غدد لنفاوی ، طحال و غده تیموس نیز ایجاد می شود . پس از تشکیل ، WBC در بدن و خون در لنف شما جریان می یابد (مایعی که از طریق سیستم لنفاوی گردش می کند ) و در غدد لنفاوی و طحال متمرکز می شود.

 

لوسمی

علائم سرطان خون

سن و نوع سرطان خون فرد ممکن است علائم بیماری را تعیین کند. علائم لوسمی ممکن است بسته به سن فرد و همچنین نوع سرطان خون و مرحله بیماری متفاوت باشد.

 

لوسمی در کودک

شناخت علائم سرطان خون در کودک می تواند دشوار باشد. ممکن است کودک نتواند علائم خود را به همان راحتی که بزرگسالان توصیف می کنند ، توصیف کند.

برخی از مهمترین علائم سرطان خون در کودکان عبارتند از:

 • سرگیجه
  به راحتی خونریزی می کند
  به راحتی کبود می شود
  تب بدون علائم دیگر عفونت
  سرفه مکرر
 • از دست دادن اشتها
  لثه های خونریزی
  درد استخوان

عفونت های مکرر که به نظر می رسد مدت بیشتری طول می کشد تا از بین بروند یا عفونت هایی که به عقب باز می گردند:

 • مشکلات تنفسی
  بثورات
 • خستگی غیر قابل توضیح
  کاهش وزن غیر عمدی
 • درد مفاصل
 • گره های لنفاوی متورم شده که ممکن است فرد در زیر بازوها ، بالای کربن یا در کشاله ران احساس کند.

بسیاری از این علائم می تواند شباهت بسیاری با سایر بیماری های کودکی ، مانند آنفولانزا ، ویروس سینسیتیال تنفسی یا ذات الریه داشته باشد.

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه باید در مورد سرطان پروستات بدانید.


 

علائم در بزرگسالان

علائم لوسمی در بزرگسالان می تواند از احساسات عمومی عدم تمایل به تورم شکم ناشی از مشکلات طحال ، ارگان سیستم ایمنی بدن باشد. فرد ممکن است علائم زیر را تجربه کند:

 

1. علائم غیر اختصاصی

بعضی اوقات ، فرد می تواند علائمی مانند آنفولانزا را تجربه کند که لزوماً با سرطان خون همراه نیست. این علائم معمولاً به دلیل از بین رفتن سلول های خونی در بدن و افزایش میزان انرژی لازم بدن برای مقابله با بیماری است.

علائم آن شامل:

 • عرق کردن در شب
  کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • از دست دادن اشتها
  تب

ممکن است فرد به محض تشخیص پزشک ، این علائم را به لوسمی خود مرتبط کند.

2. درد مفاصل یا  استخوان

سلولهای غیرطبیعی می توانند در نزدیکی یا داخل استخوان ایجاد شوند که می تواند باعث درد غیرقابل توضیح استخوان یا مفاصل شود. این درد می تواند از درد دردناک تا درد شدید و ناراحتی باشد.

 

3. تورم شکم

با تکثیر سلول های لوسمی ، ممکن است شروع به ساختن در طحال و کبد کند. وجود سلول های اضافی می تواند باعث بزرگ شدن این اندام ها شود. در نتیجه ، یک فرد ممکن است احساس پر بودن شکم یا تورم را تجربه کند.

 

4. افزایش شیوع عفونت ها

لوسمی می تواند گلبول های سفید را که به مبارزه با عفونت ها کمک می کند ، از بین ببرد. در نتیجه ، افراد مبتلا به این بیماری به دلیل تعداد کم گلبول های سفید ، می توانند میزان عفونت و تب بالاتر را تجربه کنند. همواره ممکن است فرد احساس کند همیشه بیمار است و با بیماری های مختلف ویروسی و باکتریایی مبارزه می کند. آنها همچنین ممکن است تب درجه پایین داشته باشند.

 

5. مشکلات خونریزی

برخی انواع سرطان خون می تواند پلاکت ها را از بین ببرد ، یک نوع سلول خون که برای کمک به متوقف کردن خونریزی نقش دارد. در نتیجه ، فرد ممکن است متوجه شود که اگر بریدگی داشته باشد ، راحت تر خونریزی می کنند. همچنین ممکن است دچار خونریزی لثه یا خونریزی مکرر بینی شوند.

 

6. سندرم فوق العاده ونا کاوا (SVC)

بعضی از افراد نوعی سرطان خون دارند که سلول های T در تیموس را تحت تأثیر قرار می دهد. تیموس غده ای در نزدیکی نای یا همان بادگیر است که به عنوان ارگان سیستم ایمنی و غدد درون ریز عمل می کند. اگر سلول های لوسمی در تیموس وجود داشته باشد ، غده می تواند شروع به تورم کرده و فشار را بر SVC وارد کند. این ورید بزرگ خون را از بدن فوقانی به قلب منتقل می کند. فشار تیموس روی SVC می تواند باعث برگشت خون در رگ ها شود که می تواند منجر به سرگیجه ، سردرد و تورم قفسه سینه ، بازوها ، صورت و گردن شود. برخی افراد حتی ممکن است به دلیل جریان خون درگیر از رگ ، تغییراتی در تفکر و آگاهی داشته باشند. سندرم SVC یک عارضه جدی پزشکی سرطان خون است که نیاز به درمان فوری پزشکی نیز دارد.

 

7. بزرگ شدن غدد لنفاوی

گره های لنفاوی یکی از جنبه های مهم سیستم ایمنی بدن است زیرا مایعات و مواد بالقوه مضر از بدن را فیلتر می کنند. اگر سلول های لوسمی گسترش یافته و تکثیر شوند ، ممکن است به غدد لنفاوی در بدن برسند. فرد یا پزشک ممکن است گره های لنفاوی را به عنوان توده های پر از مایعات در زیر پوست حس کند.

مکان های مشترک که ممکن است بزرگ شدن غدد لنفاوی رخ دهد شامل موارد زیر است:

 • دو طرف گردن
  زیر بغل
 • هر دو طرف کشاله ران

بعضی اوقات ، تورم غدد لنفاوی به حدی نیست که فرد بتواند گره های متورم را احساس کند.

 


بیشتر بخوانید : هر آنچه باید در مورد سرطان کبد بدانید.


احتیاطات و هشدارهای ابتلا به لوسمی

علل سرطان خون مشخص نیست. با این وجود عوامل مختلفی شناسایی شده اند که ممکن است خطر شما را افزایش دهد. این شامل:

 • اختلالات ژنتیکی مانند سندرم داون
  اختلالات خونی ، مانند سندرم میلودیسپلاستیک
  درمان قبلی سرطان با شیمی درمانی یا پرتونگاری
  قرار گرفتن در معرض اشعه زیاد
  قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند بنزن
 • سابقه خانوادگی سرطان خون
  سیگار کشیدن ، که خطر ابتلا به لوسمی میلوئید حاد را افزایش می دهد (AML)

 

انواع سرطان خون

شروع لوسمی می تواند حاد (شروع ناگهانی) یا مزمن (شروع کند) باشد. در لوسمی حاد ، سلولهای سرطانی به سرعت تکثیر می شوند. در لوسمی مزمن ، بیماری به آرامی پیشرفت می کند و علائم اولیه ممکن است بسیار خفیف باشد. لوسمی نیز با توجه به نوع سلول طبقه بندی می شود. لوسمی مربوط به سلولهای میلوئیدی به لوسمی میلوژن گفته می شود. سلول های میلوئیدی سلولهای خونی نابالغ هستند که به طور معمول گرانولوسیتها یا مونوسیتها می شوند. لوسمی مربوط به لنفوسیت ها به لوسمی لنفوسیتی گفته می شود.

در اینجا چهار نوع اصلی سرطان خون وجود دارد:

 

1. لوسمی حاد میلوژن (AML)

لوسمی حاد میلوژن (AML) ممکن است در کودکان و بزرگسالان نیز رخ دهد. بر اساس بررسی های برنامه نظارت ، اپیدمیولوژی و نتایج نهایی انستیتوی ملی سرطان (NCI) ، سالانه حدود 21000 مورد جدید AML در ایالات متحده تشخیص داده می شود. این شایع ترین نوع سرطان خون است. میزان بقای پنج ساله برای AML 26.9 درصد است.

 

2. لوسمی میلوژن مزمن (CML)

لوسمی میلوژن مزمن (CML) بیشتر در بزرگسالان مبتلا است. براساس NCI ، سالانه حدود 9000 در مورد جدید CML تشخیص داده می شود . میزان بقای پنج ساله برای CML 66.9 درصد است.

3. لوسمی لنفوسیتی حاد (ALL)

لوسمی لنفوسیتی حاد (ALL) بیشتر در کودکان مشاهده می شود. NCI تخمین زده می شود که 6000 مورد جدید ALL سالانه تشخیص داده می شود.همچنین  نرخ بقای پنج ساله برای ALL 68.2 درصد است.

 

 

4. لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL)

لوسمی لنفوسیتی مزمن (CLL) به احتمال زیاد بر افراد بالای 55 سال تأثیر دارد . در کودکان بسیار به ندرت مشاهده می شود. طبق اعلام NCI ، سالانه حدود 20،000 مورد جدید CLL تشخیص داده می شود. نرخ بقای پنج ساله برای CLL 83.2 درصد است. لوسمی سلول های موی فرعی بسیار نادر CLL است. نام آن از ظهور لنفوسیتهای سرطانی در زیر میکروسکوپ گرفته شده است.

 

لوسمی همچنین می تواند به قسمتهای دیگر بدن شما گسترش یابد ، از جمله:

 • قلب
  کلیه ها
  بیضه ها
 • ریه
  دستگاه گوارش

 

تشخیص سرطان خون

پزشکان نیز در صورت وجود برخی علائم ، ممکن است به لوسمی مشکوک شود. پزشک شما با یک تاریخچه کامل و معاینه جسمی شروع می کند ، اما لوسمی را نمی توان با معاینه فیزیکی به طور کامل تشخیص بدهند. درعوض ، پزشکان از آزمایش خون ، بیوپسی و آزمایش تصویربرداری برای تشخیص آن استفاده می کنند.

 

آزمایش خون

 • تعدادی آزمایش مختلف وجود دارد که می توان از آنها برای تشخیص سرطان خون استفاده کرد. شمارش کامل خون تعداد تعیین گلبول قرمز ، گلبولهای سفید، و پلاکت در خون است. هنگام نگاه کردن به خون شما در زیر میکروسکوپ همچنین می تواند تعیین کند که آیا سلول ها ظاهر غیر طبیعی دارند یا خیر.
 • آزمایشات تصویربرداری مانند اشعه ایکس ، سونوگرافی و اسکن CT ، به پزشکان کمک می کند تا هرگونه آسیب به اندام های دیگر که ناشی از لوسمی است را جستجو کنند.

علائم سرطان خون

 

درمان سرطان خون

لوسمی معمولاً توسط یک متخصص خون شناسی، انکولوژیک درمان می شود. اینها پزشکانی هستند که در اختلالات خونی و سرطان تخصص خاصی دارند. درمان بستگی به نوع و مرحله سرطان دارد. برخی از انواع سرطان خون به آرامی رشد می کنند و نیازی به درمان فوری ندارند. با این حال ، درمان سرطان خون معمولاً شامل یک یا چند مورد از موارد زیر است:

 • شیمی درمانی از داروهایی برای از بین بردن سلولهای لوسمی استفاده می کند. بسته به نوع آنها ، سرطان خون ممکن است یک داروی منفرد یا ترکیبی از داروهای مختلف باشد.
 • پرتودرمانی با انرژی بالا برای آسیب رساندن به سلولهای لوسمی و مهار رشد آنها استفاده می کند. تشعشع را می توان در یک ناحیه خاص یا به کل بدن شما اعمال کرد.
 • درمان بیولوژیکی یا سیستم ایمنی بدن از درمان هایی استفاده می کند که به سیستم ایمنی بدن کمک می کند و سلول های سرطانی را تشخیص داده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *