همه آنچه باید درباره کلامیدیا بدانید

کلامیدیا چیست؟

 

کلامیدیا

 

کلامیدیا یک عفونت متداول مقاربتی (STI) است که توسط باکتری ایجاد می شود. افرادی که کلامیدیا دارند اغلب در مراحل اولیه بیماری علائم ظاهری ندارند و اغلب متوجه بیماری خود نمی شوند.

در حقیقت ، حدود 90 درصد زنان و 70 درصد مردان مبتلا به STI هیچ علائمی ندارند. اما کلامیدیا بعداً می تواند باعث مشکلاتی در سلامتی شما شود.

همچنین کلامیدیا درمان نشده می تواند عوارض جدی ایجاد کند ، بنابراین برای انجام معاینات منظم و نحوه درمان آن باید به یک پزشک مجرب مراجعه کرد.

بهتر است بدانید که کلامیدیا می تواند باعث ترشحات واژن نیز شود و این ترشحات بیشتر ممکن است شبیه چرک یا مخاط باشد. علائم کلامیدیا ممکن است شبیه علائم سایر STI ها باشد.

 

عوامل ایجاد کلامیدیا

یکی از عواملی اصلی که باعث ایجاد بیماری کلامیدیا می شود ، رابطه جنسی بدون کاندوم و رابطه جنسی دهانی بدون محافظت است. همچنین لمس دستگاه های تناسلی با هم ممکن است باکتری را منتقل کند. همچنین می تواند در هنگام رابطه جنسی مقعدی منقبض شود.

نوزادان تازه متولد شده می توانند کلامیدیا را در هنگام تولد از مادر خود بدست آورند . بیشتر آزمایش های قبل از زایمان شامل آزمایش کلامیدیا است ، اما بررسی مجدد با OB-GYN در اولین معاینه قبل از تولد ضرری ندارد .

عفونت کلامیدیا در چشم می توانید از طریق تماس دهانی یا تناسلی با چشم رخ می دهد، اما این مورد رایج نیست.

کلامیدیا می تواند حتی در کسی که قبلاً یک بار به این عفونت مبتلا شده و با موفقیت آن را درمان کرده ، مبتلا شود.

 

 

انواع کلامیدیا

-کلامیدیا در گلو

STI همچنین می تواند در طی رابطه جنسی دهانی منتقل و منقبض شود. تماس با دهان ، لب ها یا زبان ممکن است برای انتقال کلامیدیا کافی باشد.

در صورت ابتلا به کلامیدیا از طریق رابطه دهانی ، ممکن است علائمی نداشته باشید. مانند عفونت های کلامیدیائی واژن یا مقعد ، علائم همیشه ظاهر نمی شوند.

اگر علائم همراه با کلامیدیا در گلو باشد ، می تواند شامل موارد زیر باشد:

سایر STI ها می توانند در گلو ایجاد شوند. هر نوع STI در گلو علائم و نگرانی های منحصر به فردی ایجاد می کند.

 

– کلامیدیا در چشم

عفونت کلامیدیا بیشتر در ناحیه تناسلی شایع است ، اما ممکن است در جاهای کمتر شایع مانند مقعد ، گلو و حتی چشم ها رخ دهد. از طریق تماس مستقیم یا غیرمستقیم با باکتری در چشم ایجاد می شود.

به عنوان مثال ، اگر چشم خود را بدون شستن دستان خود لمس کنید ، ممکن است از دستگاه تناسلی به چشم برسد.

اگر به عفونت چشم کلامیدیا مبتلا هستید ، همچنین به عنوان ملتحمه کلامیدیا شناخته می شود .

علائم زیر ناشی از کلامیدیا در چشم است که ممکن است رخ دهد:

 • سرخی
 • تورم
 • خارش
 • تحریک
 • مخاط یا ترشح
 • حساسیت به نور ( فوتوفوبیا )

در صورت عدم درمان ، کلامیدیا در چشم می تواند منجر به کوری شود. اما به راحتی قابل درمان است و درمان زود هنگام به درمان عفونت و جلوگیری از عوارض کمک می کند. کلامیدیا در چشم ممکن است با عفونت های شایع چشم اشتباه گرفته شود.

 

– کلامیدیا درمان نشده

اگر به محض مشکوک به کلامیدیا ،به پزشک مراجعه کنید ، احتمالاً عفونت بدون مشکل پایدار از بین می رود.

با این حال ، اگر افراد بیش از حد برای درمان آن صبر کنند ،سلامت خود را به خطر انداخته و ممکن است مشکلات جدی پزشکی را تجربه کنند.

-عوارض کلامیدیا درمان نشده در زنان

برخی از زنان به PID مبتلا می شوند ،این یک نوع بیماری عفونی است که می تواند به رحم ، دهانه رحم و تخمدان آسیب برساند . PID یک بیماری دردناک است که اغلب فرد برای درمان باید به بیمارستان مراجعه کند.

عدم درمان کلامیدیا ، باعث ناباروری در زنان می شود زیرا ممکن است لوله های رحمی زخمی شوند.

زنان باردار مبتلا به عفونت می توانند باکتری را در هنگام تولد به نوزاد خود منتقل کنند که این امر می تواند باعث عفونت چشم و ذات الریه در نوزادان شود.

-عوارض کلامیدیا درمان نشده در مردان

مردان همچنین می توانند در صورت عدم درمان کلامیدیا ، عوارضی را تجربه کنند. اپیدیدیم ( لوله ای که دارای بیضه ها در محل) ممکن است دچار التهاب و همچنین درد شود . این به اپیدیدیمیت معروف است .

عفونت همچنین می تواند به غده پروستات گسترش یابد و باعث ایجاد تب ، مقاربت دردناک و ناراحتی در کمر شود. یکی دیگر از عوارض احتمالی ، اورتریت کلامیدیائی مرد است .

اینها فقط برخی از رایج ترین عوارض کلامیدیا درمان نشده است ، به همین دلیل مهم است که فوراً به پزشک مراجعه کنید. بیشتر افرادی که به سرعت تحت درمان قرار می گیرند ، هیچ مشکلی در طولانی مدت ندارند.

 

کلامیدیا

علائم کلامیدیا

– علائم کلامیدیا در مردان

بسیاری از مردان علائم کلامیدیا را مشاهده نمی کنند. اکثر مردان به هیچ وجه علائمی ندارند.

اگر علائم ظاهر شود ، معمولاً 1 تا 3 هفته پس از انتقال است.

 رایج ترین علائم کلامیدیا در مردان عبارتند از:

 • احساس سوزش در هنگام ادرار کردن
 • ترشحات زرد یا سبز از آلت تناسلی مرد
 • درد در زیر شکم
 • درد در بیضه ها

همچنین ممکن است به عفونت کلامیدیا در مقعد برسید. در این حالت ، علائم اصلی اغلب ترشح ، درد و خونریزی از این ناحیه است.

داشتن رابطه جنسی دهانی با فردی که به این عفونت مبتلا است خطر ابتلا به کلامیدیا در گلو را افزایش می دهد. علائم می تواند شامل گلو درد ، سرفه یا تب باشد. همچنین ممکن است باکتری ها را در گلو وارد کنید و از آن اطلاعی نداشته باشید.

 

– علائم کلامیدیا در زنان

کلامیدیا که اغلب از آن به عنوان عفونت خاموش یاد می شود ، به این دلیل که ممکن است افراد مبتلا به کلامیدیا به هیچ وجه علائمی را تجربه نکنند.

اگر زنی به STI مبتلا شود ، ممکن است چندین هفته طول بکشد تا علائم آن ظاهر شود.

برخی از رایج ترین علائم کلامیدیا در زنان عبارتند از:

 • رابطه جنسی دردناک ( دیس پارونیا )
 • ترشحات واژن
 • احساس سوزش در هنگام ادرار کردن
 • درد در زیر شکم
 • التهاب دهانه رحم (دهانه رحم )
 • خونریزی بین پریود

در برخی از زنان ، عفونت می تواند به لوله های رحمی منتقل شود ، که ممکن است باعث ایجاد بیماری به نام بیماری التهاب لگن (PID) شود . PID یک وضعیت اورژانسی است و شخص مبتلا شده باید سریعا به پزشک و یا بیمارستان مراجعه کند.

علائم PID

 • تب
 • درد شدید لگن
 • حالت تهوع
 • خونریزی غیرطبیعی واژن بین پریود

کلامیدیا همچنین می تواند رکتوم را آلوده کند. زنان در صورت ابتلا به کلامیدیا در راست روده ممکن است علائمی را تجربه نکنند. اگر علائم عفونت رکتوم واقع شود ، ممکن است شامل درد مقعد ، ترشح یا خونریزی باشد.

علاوه بر این ، زنان می توانند در صورت انجام رابطه جنسی دهانی با فردی که مبتلا به عفونت است ، به عفونت گلو مبتلا شوند. اگرچه ممکن است بدون دانستن آن منقبض شوید ، اما علائم عفونت کلامیدیا در گلو شامل سرفه ، تب و گلو درد است.

علائم STI در مردان و زنان می تواند متفاوت باشد ، بنابراین مهم است که در صورت مشاهده هر یک از علائم فوق با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

 

کلامیدیا

نحوه درمان کلامیدیا

خبر خوب این است که درمان کلامیدیا آسان است. از آنجا که ماهیت آن باکتریایی است ، با آنتی بیوتیک درمان می شود.

آزیترومایسین یک آنتی بیوتیک است که معمولاً در یک دوز واحد و بزرگ تجویز می شود. داکسی سایکلین آنتی بیوتیکی است که باید دو بار در روز و به مدت حدود یک هفته مصرف شود.

آنتی بیوتیک های دیگری نیز ممکن است تجویز شود. مهم نیست که کدام آنتی بیوتیک تجویز می شود ، دستورالعمل های مصرف آن باید با دقت دنبال شود تا اطمینان حاصل شود که عفونت کاملا پاک می شود. این ممکن است حتی با داروهای تک دوز تا دو هفته طول بکشد.

در طول دوره درمان ، مهم نیست که رابطه جنسی برقرار شود. در صورت مواجهه مجدد با کلامیدیا ، حتی اگر عفونت قبلی را درمان کرده باشید ، هنوز هم ممکن است کلامیدیا منتقل و منقبض شود.

اگرچه کلامیدیا قابل درمان است ، اما همچنان محافظت از آن و جلوگیری از عود مجدد آن نکته بسیار مهمی است.

 

– درمان های خانگی کلامیدیا

کلامیدیا در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود. تنها درمان واقعی برای این نوع عفونت آنتی بیوتیک است.اما علاوه بر درمان های دارویی می توان از درمان های خانگی برای درمان و بهبود وضعیت استفاده کرد.

اما برخی از روش های درمانی جایگزین ممکن است به کاهش علائم کمک کنند. لازم به یادآوری است که کلامیدیا درمان نشده می تواند منجر به عوارض طولانی مدت از جمله مشکلات باروری و التهاب مزمن شود.

درمان های خانگی کلامیدیا که ممکن است برای درمان علائم ، نه عفونت مفید باشد عبارتند از:

-Goldenseal

یکی از درمان های دارویی ، استفاده از گیاه Goldenseal می باشد . این گیاه دارویی ممکن است با کاهش التهاب ، علائم را در هنگام عفونت محدود کند.

-اکیناسه

این گیاه به طور گسترده ای برای تقویت سیستم ایمنی بدن به منظور کمک به مردم در غلبه بر عفونت های مختلف از سرماخوردگی گرفته تا زخم های پوستی مورد استفاده قرار گرفته است. این ممکن است به کاهش علائم کلامیدیا کمک کند.
اگرچه ترکیبات موجود در این گیاهان به طور کلی به کاهش التهاب و عفونت کمک می کند ، اما هیچ مطالعه کیفی وجود ندارد که نشان دهد آنها به طور خاص برای علائم کلامیدیا موثر هستند.

 

-آزمایش کلامیدیا

هنگام مراجعه به یک پزشک متخصص در مورد کلامیدیا ، آنها احتمالاً در مورد علائم از شما سوال می کنند. اگر هیچ موردی وجود نداشته باشد و از نظر ظاهری به نتیجه نرسد برای شما آزمایش تجویز می کند.

در صورت وجود علائم ، پزشک ممکن است معاینه فیزیکی انجام دهد . با این کار می توانید هرگونه ترشح ، زخم یا لکه های غیرمعمول را که ممکن است به عفونت احتمالی مرتبط باشد مشاهده کنند.

موثرترین آزمایش تشخیصی کلامیدیا ، سواب دادن واژن در زنان و آزمایش ادرار در مردان است. اگر احتمال وجود عفونت در مقعد یا گلو وجود داشته باشد ، ممکن است این نواحی نیز سواب داده شود.

 

کلامیدیا

 

نحوه پیشگیری از کلامیدیا

مطمئن ترین راه برای یک فرد فعال جنسی برای جلوگیری از ابتلا به کلامیدیا ، استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی است.

برای تمرین رابطه جنسی ایمن ، توصیه می شود:

 • با هر شریک جدید از راه های محافظت استفاده کنید.
 • به طور مرتب با شرکای جدید آزمایش STI را انجام دهید.
 • از انجام رابطه جنسی دهانی و یا استفاده از محافظت در هنگام رابطه جنسی دهانی ، تا زمانی که یک همسر از نظر STI غربالگری نشده است ، خودداری کنید.
 • رابطه جنسی ایمن می تواند از همه در برابر عفونت ، بارداری ناخواسته و سایر عوارض محافظت کند. رابطه جنسی ایمن اگر به درستی انجام شود ، فوق العاده موفق است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *