کم کاری تیروئید چیست ؟

کم کاری تیروئید چیست؟

کم کاری تیروئید

 

می دانیم که غده تیروئید ، غده ای کوچک و پروانه ای شکل است که در جلوی گردن قرار دارد و دارای دو عملکرد پرکاری و کم کاری است ، که ایجاد اختلال در این غده باعث ایجاد اختلال در بدن می شود . هر کدام از حالات این غده دارای علائم و نشانه هایی است که با دیگری متفاوت است . کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که بدن شما به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نکند . غده تیروئید این هورمون ها را ترشح می کند تا به بدن شما در تنظیم و استفاده از انرژی کمک کند.

در واقع بدون وجود مقدار مناسب هورمون های تیروئید ، عملکردهای طبیعی بدن شروع به کند شدن می کنند. در حقیقت تیروئید شما وظیفه تأمین انرژی برای همه اعضای بدن را بر عهده دارد. عملکردهایی مانند چگونگی ضربان قلب و عملکرد دستگاه گوارش را کنترل می کند .

کم کاری تیروئید بیشتر از مردان بر زنان تأثیر می گذارد. این بیماری معمولاً افراد بالای 60 سال را درگیر می کند ، اما در هر سنی ممکن است رخ دهد .

اگر شما به کم کاری تیروئید مبتلا شده اید بهتر است هر چه سریعتر برای درمان به موقع آن اقدام کنید. درواقع بیشتر درمان ها به تکمیل سطح کم هورمون شما با انواع مصنوعی آن متکی است . این هورمون ها جایگزین آنچه بدن شما به خودی خود تولید نمی کند می شوند و به بازگشت عملکردهای بدن به حالت طبیعی نیز کمک می کنند. در این مقاله از هلث نوت با ما باشید تا باعملکردهای غده تیروئید بیشتر آشنا شوید .

کم کاری تیروئید
علائم کم کاری تیروئید

علائم و نشانه های کم کاری تیروئید در افراد مختلف متفاوت است.اکثر اوقات شناسایی علائم کار بسیار ساده ای نیست .  شدت وضعیت همچنین بر روی اینکه کدام علائم و نشانه ها چه زمانی ظاهر می شوند ، تأثیر می گذارد.

علائم اولیه می تواند شامل افزایش وزن و خستگی باشد. فارغ از سلامت تیروئید ، هر دو نوع با بالا رفتن سن شایع می شوند. ممکن است تا زمان بروز علائم بیشتر متوجه نشوید که این تغییرات مربوط به تیروئید است. همچنین ممکن است یکی از دلایل کم کاری تیروئید ، یائسگی باشد .

برای اکثر افراد ، علائم این بیماری طی سالهای متوالی به تدریج پیشرفت می کند. همانطور که تیروئید بیشتر و بیشتر کند می شود ، علائم ممکن است به راحتی شناسایی شوند. البته بسیاری از این علائم نیز به طور کلی با افزایش سن بروز می کنند. اگر شما شک دارید که به کم کاری یا پرکاری تیروئید مبتلا شده اید بهتر است برای تشخیص دقیق آن به پزشک مراجعه کنید . پزشک می تواند با آزمایش خون بیماری شما را به صورت دقیق تشخیص دهید.

علائم و نشانه های کم کاری تیروئید شامل:

 • خستگی
 • افسردگی
 • یبوست
 • احساس سرما
 • پوست خشک
 • افزایش وزن
 • ضعف عضلانی
 • تعریق کاهش می یابد
 • کاهش ضربان قلب
 • افزایش کلسترول خون
 • درد و سفتی در مفاصل
 • موهای خشک و نازک
 • حافظه ضعیف
 • مشکلات باروری یا تغییرات قاعدگی
 • سفتی ، درد و حساسیت عضلانی
 • گرفتگی صدا
 • صورت پف کرده و حساس

علل ایجاد کم کاری تیروئید

علل شایع کم کاری تیروئید عبارتند از:

– بیماری خود ایمنی

سیستم ایمنی بدن شما برای محافظت از سلولهای بدن در برابر باکتریها و ویروسهای مهاجم طراحی شده است. وقتی باکتری ها یا ویروس های ناشناخته وارد بدن شما می شوند ، سیستم ایمنی بدن شما با ارسال سلولهای جنگنده برای از بین بردن سلولهای خارجی به آن واکنش نشان می دهد.

گاهی اوقات ، بدن شما سلولهای سالم و طبیعی را برای حمله به سلولها اشتباه می گیرد. این پاسخ خود ایمنی نامیده می شود. اگر پاسخ خود ایمنی تنظیم یا درمان نشود ، سیستم ایمنی بدن شما می تواند به بافت های سالم حمله کند. این می تواند باعث مسائل جدی پزشکی ، از جمله مواردی مانند کم کاری تیروئید شود.

بیماری هاشیموتو یک بیماری خود ایمنی و شایع ترین علت تیروئید کم کار است. این بیماری به غده تیروئید شما حمله کرده و باعث التهاب مزمن تیروئید می شود. التهاب می تواند عملکرد تیروئید را کاهش دهد. یافتن چندین عضو خانواده با همین شرایط معمول است.

 

کم کاری تیروئید

 

نحوه تشخیص کم کاری تیروئید

در ابتدا برای تشخیص بیماری باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا با درمان به موقع بتوانید از شر این بیماری راحت شوید . در واقع پزشکان برای تعیین کم کاری تیروئید از دو ابزار اصلی استفاده می کنند :

– ارزیابی و بررسی پزشکی

هنگام مراجعه به پزشک ، با یک معاینه کامل بدنی و سابقه پزشکی می تواند تا حدودی بیماری شما را تشخیص دهد . آنها علائم فیزیکی کم کاری تیروئید را بررسی می کنند ، از جمله:

 • پوست خشک
 • رفلکس های کند شده
 • تورم
 • ضربان قلب کندتر

علاوه بر این ، پزشک از شما می خواهد علائمی را که تجربه کرده اید ، مانند خستگی ، افسردگی ، یبوست یا احساس سرما به طور مداوم ، را با وی در میان بگذارید.

اگر سابقه خانوادگی بیماری تیروئید دارید و یکی از اعضای خانواده به این بیماری مبتلا است  ، مهم است که این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

– آزمایش خون

آزمایش خون تنها راه تایید قابل اعتماد تشخیص کم کاری تیروئید است.برای تشخیص دقیق بیماری، پزشک آزمایشی تحت عنوان آزمایش خون می نویسد که باید سریعا انجام دهید.

 

کم کاری تیروئید

 

نحوه درمان کم کاری تیروئید

– برداشتن تیروئید با جراحی

یکی از راه های درمان برای بهبود این نوع بیماری ، عمل جراحی می باشد در واقع نمی توان گفت با عمل جراحی می توان به طور کامل از شر این بیماری خلاص شد . اگر به دلیل مشکلات تیروئیدی کل غده تیروئید شما برداشته شود ، دچار کم کاری تیروئید می شوید. استفاده از داروهای تیروئید تا پایان عمر را می توان به عنوان درمان اصلی در نظر گرفت .

اگر فقط بخشی از غده برداشته شود ، ممکن است تیروئید شما به تنهایی قادر به تولید هورمون کافی باشد. آزمایش خون به شما در تعیین میزان داروی تیروئید کمک می کند.

– پرتو درمانی

اشعه حاصل از پرتو درمانی در کم کاری این غده بسیار تاثیر گذار است . اگر مبتلا به سرطان سر یا گردن ، لنفوم یا سرطان خون باشید ، ممکن است تحت پرتودرمانی قرار گرفته باشید. اشعه ای که برای درمان این شرایط استفاده می شود ممکن است تولید هورمون تیروئید را کند یا متوقف کند. این تقریباً همیشه منجر به کم کاری تیروئید می شود.هرچند ناگفته نماند که این اشعه ها برای سلامتی بسیار مضر است.

– مصرف برخی از داروها

گاهی پزشک برای درمان این نوع بیماری ، مصرف دارویی را پیشنهاد می کند . در این میان مصرف داروهایی با مدت زمان سه ماهه یا بیشتر تجویز می شود .چندین دارو ممکن است تولید هورمون تیروئید را کاهش دهد. این موارد شامل مواردی است که برای درمان شرایط روانی و همچنین سرطان و بیماری های قلبی استفاده می شود. این می تواند منجر به کم کاری تیروئید شود.

بهتراست بدانید که درمان قطعی برای کم کاری و یا پرکاری تیروئید وجود ندارد و فقط با داروها می توانید از شدت آنها بکاهید.کم کاری تیروئید یک بیماری مادام العمر است که باید آن را مدیریت کنید .

کم کاری تیروئید با استفاده از لووتیروکسین (لووتروئید ، لووکسیل) بهتر درمان می شود. این نسخه مصنوعی از هورمون T4 عملکرد هورمون تیروئید را که بدن شما به طور معمول تولید می کند کپی می کند.

این دارو برای بازگشت سطح کافی هورمون تیروئید به خون شما طراحی شده است. با ترمیم سطح هورمون ها ، علائم این بیماری احتمالاً ناپدید می شوند یا حداقل بسیار قابل کنترل تر می شوند .

با شروع درمان ، چند هفته طول می کشد تا احساس تسکین داشته باشید. برای پیگیری پیشرفت به آزمایش خون پیگیری نیاز دارید. شما و پزشک با هم همکاری می کنید تا یک دوز و یک برنامه درمانی پیدا کنید که علائم شما را به بهترین وجه برطرف کند. این می تواند مدتی طول بکشد.

در بیشتر موارد ، افراد مبتلا به کم کاری تیروئید باید تمام عمر خود را با این دارو ادامه دهند. با این حال ، بعید است که به همان دوز مصرف کنید. برای اطمینان از اینکه داروی شما هنوز به درستی کار می کند ، پزشک باید سالانه سطح TSH شما را آزمایش کند.

در حقیقت اگر سطح خون نشان دهد که دارو آن طور که باید بر روی علائم تاثیر نمی گذارد ، پزشک دوز دارو را تغییر داده و تا رسیدن به وضعیت تعادل تنظیم می کند .

 

کم کاری تیروئید

 

توصیه های رژیم غذایی برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید

علاوه بر موارد گفته شده و علاوه بر دارو های استفاده شده برای جلوگیری از پیشرفت بیماری، تغییر در رژیم غذایی نیز می تواند موثر و تاثیر گذار باشد .

در اینجا چند توصیه وجود دارد که برای مدیریت بیماری ، بهتر است به یاد داشته باشید:

– رژیم غذایی متعادل داشته باشید

تیروئید شما برای عملکرد کامل به مقدار کافی ید نیاز دارد. برای این که اتفاق بیفتد نیازی به مصرف مکمل ید نیست. یک رژیم غذایی متعادل از غلات سبوس دار ، لوبیا ، پروتئین های بدون چربی و میوه هایی چون هندوانه و موز و سبزیجات رنگارنگ باید ید کافی تأمین کند.

– میزان مصرف سویا را به حداقل برسانید

سویا ممکن است مانع جذب هورمون های تیروئید شود. در صورت نوشیدن یا خوردن بیش از حد محصولات سویا ، ممکن است نتوانید به درستی داروی خود را جذب کنید. این امر می تواند به ویژه در نوزادانی که نیاز به درمان کم کاری تیروئید دارند و همچنین فرمول سویا می نوشند مهم است.

برای دستیابی به سطح هورمون تیروئید در خون ، به دوزهای مداوم و مرتب دارو نیاز دارید. حداقل دو ساعت قبل و بعد از مصرف داروی خود از خوردن و نوشیدن غذاهای پایه سویا خودداری کنید.

– مصرف فیبر را به حداقل برسانید

فیبر نیزمانند سویا ممکن است در جذب هورمون های تیروئيد ممکن است تداخل ایجاد کند. فیبر غذایی بیش از حد، ممکن است از دریافت هورمون های مورد نیاز بدن جلوگیری کند. فیبر مهم است ، بنابراین به طور کامل از آن خودداری نکنید. در عوض ، از مصرف دارو در طی چند ساعت پس از خوردن غذاهای پر فیبر خودداری کنید.

– داروی تیروئید را با سایر مکمل ها مصرف نکنید

اگر علاوه بر داروی تیروئید از مکمل ها یا داروهای دیگر استفاده می کنید ، سعی کنید این داروها را در زمان های مختلف مصرف کنید. تداخلات دارویی میتواند باعث اختلال در جذب هورمون ها شود ، بنابراین بهتر است داروی تیروئید را با معده خالی و بدون داروها یا غذاهای دیگر مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *